Προς το περιεχόμενο

Patch για να αντιμετωπίσει το “variant two” Spectre κυκλοφόρησε η AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Occultist είπε

Ο λογικός άνθρωπος που έχει ήδη 4xxx πλατφόρμα και δεν θέλει να αγοράσει και μητρική και μνήμη επιπλέον.

Είχες διαβάσει εκείνο το post που έγραφε ένας ότι αντικατέστηκε 6950X με amd apu (προ ryzen , εποχής ) και βρήκε την υγεία του ;

Αξέχαστες στιγμές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλέ ναι! Αφού κι εγώ άκουσα προχθές στο πάρκο μια κυράτσα να λέει στην άλλη "άσε που να στα λέω... έμπλεξε ο μεγάλος μου, κάνει παρέα με έναν αλήτη... τί να σου πω! Να φανταστείς έχει AMD!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Occultist είπε

Ο λογικός άνθρωπος που έχει ήδη 4xxx πλατφόρμα και δεν θέλει να αγοράσει και μητρική και μνήμη επιπλέον.

Καινούριο PC είπα , όχι αναβάθμιση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, VChris είπε

Καλέ ναι! Αφού κι εγώ άκουσα προχθές στο πάρκο μια κυράτσα να λέει στην άλλη "άσε που να στα λέω... έμπλεξε ο μεγάλος μου, κάνει παρέα με έναν αλήτη... τί να σου πω! Να φανταστείς έχει AMD!!!"

Εγώ έχω αντίθετη άποψη :D

amd-rulez.png.b367e2b0a0b4b8fafadf88d76b5b6e4f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Έκανα λάθος. Δεν ήταν apu ! Αντικατέστησε i7 5820K & i7 6700K με ryzen 1700 !!!!!!

Για του λόγου το αληθές.

traba.png.2f4432a7ad8fe576f55e1449679a9122.png

Κλάμα, ρε φίλε...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, keysmith είπε

δεν είναι η ασφάλεια του στιλ θα πάθεις ηλεκτροπληξία για να απαγορευτεί..

Λογικό είναι να πολούνται και κανένας δεν μπορεί να το απαγορεύσει όπως πολλούνται ότι θες σε λογισμικό όσα κενά η bugs να έχει..  Με την λογική σου δεν έπρεπε να πωλούνται windows και unix γιατί έχουνε ευπάθειες και όχι όλες δεν επισκευάζονται. Ούτε δίσκοι Hdd γιατί άμα πέσουν χαλάνε ή γιατί μπορεί να κάνουν bad sectors η γιατί μπορούν τα αρχεία να σβηστούν. 

Κλειδαριές πχ σαν τους "μύλους" που βάζεις στις πόρτες που έχουν τόσες ευπάθειες και τις ανοίγουν οι κλέφτες γιατί πωλούνται; Ανοίγουν με δέκα τρόπους, lock picking, key bumping, cylinder cracking, cylinder drilling και όμως πωλούνται.. So what? Μπορεί κάποιος να πουλήσει κάτι ασφαλές σήμερα? :rolleyes: Ποιο είναι αυτό αποδεδειγμένα που το κάνει; (μονο το one time pad αλλά δεν χρησιμοποιείται λόγω key managment).

Αν η κλειδαριά (μύλος) γυρνώντας της μπορεί να έσπαγε το χέρι αυτού που του ανοίγει, ναι, θα απαγορεύονταν η πώληση της ως επικίνδυνης. B) 

 

Μάλλον έχεις μπερδέψει λίγο την έννοια της λογικής. Είναι άλλο το να έχω πουλήσει έναν επεξεργαστή και να ανακαλύπτεται μια (δύο, τρεις, τέσσερις) τρύπα ασφαλείας και άλλο το να το γνωρίζω ένα εξάμηνο και παρόλα αυτά να συνεχίζω να πουλάω το ίδιο τρύπιο προϊόν.

Από τη στιγμή που έγινε γνωστό ότι οι εταιρείες γνώριζαν για το πρόβλημα από πέρσι το καλοκαίρι, έπρεπε να αποσυρθούν από την αγορά τα προϊόντα και να κυκλοφορήσουν ξανά εφόσον έχει διορθωθεί.

Για να δώσω και την αντιστοιχία με το software που σύγκρινες, εάν σε ένα πρόγραμμα αποκαλυφθεί τρύπα, τότε αυτή διορθώνεται με software update και ταυτόχρονα γίνεται updated και η version που υπάρχει για download/αγορά. Δεν παραμένει η τρύπια έκδοση για να δοθεί update κατόπιν εγκατάστασης. Ένας λόγος παραπάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση που το πατσάρισμα είναι ΚΑΙ θέμα 3rd-party manufacturer (motherboard) και μπορεί να μην γίνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dr_73 said:

Έκανα λάθος. Δεν ήταν apu ! Αντικατέστησε i7 5820K & i7 6700K με ryzen 1700 !!!!!!

Για του λόγου το αληθές.

Κοντα επεσες δηλαδη. Τι apu προ-ryzen τι 1700, την ιδια αποδοση εχουν πανω κατω. Επεσες μονο 5-6 φορες εξω, δεν ειναι τιποτα τραγικο. 

Το περιεργο που το βλεπεις? Αν ο ανθρωπος εκανε rendering / encoding / megatasking (εξου και ο 5820k) προφανως βρηκε την υγεια του, αφου ο 1700 σε στοκ κυριολεκτικα τους ξεπατωνει και τους δυο τιγκαρισμενους και κλοκαρισμενους 1 βημα πριν την αυτοαναφλεξη σε αυτα τα usecase. Και ειναι και παγωμενος, και εχει χαμηλη καταναλωση κλπα κλπα. Οχι σαν τις θερμαστρες τυπου 8700k που ειναι +25 βαθμους ;)

3 hours ago, Dr_73 said:

Είχες διαβάσει εκείνο το post που έγραφε ένας ότι αντικατέστηκε 6950X με amd apu (προ ryzen , εποχής ) και βρήκε την υγεία του ;

Αξέχαστες στιγμές .

Kαλα ο αλλος (μαλλον εσυ ησουνα νμζω) εγραφε οτι οι Ryzen δεν σηκωνουν league of legends, που κολλας τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία μαλωνετε ρε σεις. Ας συνοψίσουμε 

Gaming πάμε Intel 

Multitasking πάμε AMD

Τα υπόλοιπα να είχαμε να λέγαμε. Σε 4 5 χρόνια που ένας ryzen θα πιάσει σε απόδοση στο gaming τον 7700k του 2016 βλέπουμε. 

 

Απλά πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν Multitasking θα πάνε σε threadripper η θα έχουν ήδη κάποιον 10πυρηνο Intel. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Heybro είπε

Ωραία μαλωνετε ρε σεις.

Δέν μαλώνει κανείς, μαθαίνουμε καινούργια πράγματα και όλας!!!, εγώ έμαθα οτι οι ταλιμπάν είναι καλοί ανθρωποι, ότι ο 1700 είναι apu, πως το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο είναι να φτιάξεις πυρήνες σε μία cpu, και άλλα πολλά!!!, θυσαυρός γνώσεων αυτό το thread!!!!:lol::lol::lol: και όλα αυτά απο συμφορουμίτες που σε κατηγορούν για fanboy , όταν οι ίδιοι έχουν μετακομίσει την κουβέντα σε δύο θέματα που αφορούν την amd και σε έχουν πεί amd-ακμπαντ. Τώρα όσο αφορά το gaming  άμα έχω εγώ κάρτα 1080τι και 4κ μονιτορ λίγα θα καταλάβω απο cpu, εκτός βέβαια και άν παίζω σε 720 :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...