Προς το περιεχόμενο

Patch για να αντιμετωπίσει το “variant two” Spectre κυκλοφόρησε η AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παρακολουθώ τόσον καιρό τις ειδήσεις για το Spectre κλπ και είναι εξοργιστικό το γεγονός ότι ουσιαστικά πωλούνται προϊόντα που είναι μη ασφαλή και μια ρυθμιστική αρχή δεν έχει απαγορεύσει την κυκλοφορία τους και να υποχρεώσει τις εταιρείες να διορθώσουν τα κενά σε επίπεδο hardware και μετά να τα κυκλοφορήσουν ξανά. Είναι εκκωφαντική η σιωπή των κρατών στο σκάνδαλο, κάτι που λέει πολλά.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Human Soul said:

Νομίζω το εννοεί ειρωνικά ότι και καλά είναι φθηνός.

Ειρωνικό είναι σίγουρα το 1ο μέρος.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Καλά λίγο άκυρο αυτό ή μάλλον theory crafting. Στην πραγματικότητα δεν ξέρω ΚΑΜΙΑ εταιρεία να έχει i7 σαν βασικά μηχανήματα.

OK εφόσον εσύ δεν ξέρεις καμία εταιρία σημαίνει ότι έτσι είναι, θεσφατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dali13gr είπε

Παρακολουθώ τόσον καιρό τις ειδήσεις για το Spectre κλπ και είναι εξοργιστικό το γεγονός ότι ουσιαστικά πωλούνται προϊόντα που είναι μη ασφαλή και μια ρυθμιστική αρχή δεν έχει απαγορεύσει την κυκλοφορία τους και να υποχρεώσει τις εταιρείες να διορθώσουν τα κενά σε επίπεδο hardware και μετά να τα κυκλοφορήσουν ξανά. Είναι εκκωφαντική η σιωπή των κρατών στο σκάνδαλο, κάτι που λέει πολλά.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 8 χρόνια που έχω συνεργαστεί με εταιρείες δέν έχω δεί ποτε high end i7 σε cubicle χρήστη, ερχόταν ο συνεργάτης άφηνε την νέα HP μπακατέλα/έπαιρνε την παλιά,τράβαγα ένα mirror απο τον δίσκο και όλα ok, I3 αντε I5 το πολύ να έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα σχόλια μερικών είναι το λιγότερο τραγικά.... Το ότι από τα 4 bugs μόνο το ένα επηρεάζει την AMD το κάνετε γαργάρα. Το ότι έβγαλε patch για αρχαίους επεξεργαστές της επίσης. Πάρτε τους καλούς intel που είχαν και τα 4 bugs και δε θα σας δώσει και patch γιατί θα αγοράσετε τους νέους διορθωμένους. όσο για τον 4πυρηνο K9 σε laptop. Πρώτα από όλα δεν υπήρξε ποτέ επίσημα K9. k10 ητάν ο phenom και κ10.5 ο phenom ii x6 και k8 οι athlon 64. δευτερον συγκρίνεις επεξεργαστες 5ετιας το λιγότερο με σημερινους. έχω laptop με turion ii m600 διπυρηνο και εχω τερματισει σ αυτο batman arkham asylum. Μια χαρά είναι για τα χρήματα τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dali13gr είπε

Παρακολουθώ τόσον καιρό τις ειδήσεις για το Spectre κλπ και είναι εξοργιστικό το γεγονός ότι ουσιαστικά πωλούνται προϊόντα που είναι μη ασφαλή και μια ρυθμιστική αρχή δεν έχει απαγορεύσει την κυκλοφορία τους και να υποχρεώσει τις εταιρείες να διορθώσουν τα κενά σε επίπεδο hardware και μετά να τα κυκλοφορήσουν ξανά. Είναι εκκωφαντική η σιωπή των κρατών στο σκάνδαλο, κάτι που λέει πολλά.

δεν είναι η ασφάλεια του στιλ θα πάθεις ηλεκτροπληξία για να απαγορευτεί..

Λογικό είναι να πολούνται και κανένας δεν μπορεί να το απαγορεύσει όπως πολλούνται ότι θες σε λογισμικό όσα κενά η bugs να έχει..  Με την λογική σου δεν έπρεπε να πωλούνται windows και unix γιατί έχουνε ευπάθειες και όχι όλες δεν επισκευάζονται. Ούτε δίσκοι Hdd γιατί άμα πέσουν χαλάνε ή γιατί μπορεί να κάνουν bad sectors η γιατί μπορούν τα αρχεία να σβηστούν. 

Κλειδαριές πχ σαν τους "μύλους" που βάζεις στις πόρτες που έχουν τόσες ευπάθειες και τις ανοίγουν οι κλέφτες γιατί πωλούνται; Ανοίγουν με δέκα τρόπους, lock picking, key bumping, cylinder cracking, cylinder drilling και όμως πωλούνται.. So what? Μπορεί κάποιος να πουλήσει κάτι ασφαλές σήμερα? :rolleyes: Ποιο είναι αυτό αποδεδειγμένα που το κάνει; (μονο το one time pad αλλά δεν χρησιμοποιείται λόγω key managment).

Αν η κλειδαριά (μύλος) γυρνώντας της μπορεί να έσπαγε το χέρι αυτού που του ανοίγει, ναι, θα απαγορεύονταν η πώληση της ως επικίνδυνης. B) 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Απλά περιμένουν κάποιον από τους πολλούς άσχετους που κυκλοφορούν να τα ξεφορτωθούν.

Ο DR73 όπως πάντα γράφει αερολογιες, ίσως ανησυχεί για τις μετοχές του...

Με τους γραφικούς "σχετικούς" όμως ... σε μονοψήφια ποσοστά παραμένει η amd ... Πάντα.  Είναι ότι και το δις amd-ειν ... δεν ...

Εσύ πήρες ryzen + να μας εντυπωσιάσεις με τις επιδόσεις του ;

Amd apu ;;;

Είναι κορυφαίες ξέρεις ! Ο άλλος εδώ μέσα είχε πουλήσει 6950X που δεν τον κάλυπτε και πήρε amd apu (τις προ-ryzen) και βρήκε την υγειά του !!!!

(Αυτά μόνο οι ταλιμπάν του amd-omnia τα γράφουν) .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέν είδα όμως καμία lisa να πουλάει μετοχές, θα μου πείς και εταιρεία σαν την intel που είναι too big to fail δέν θα πρόδιδε την εμπιστοσύνη των πελατών της, δέν είναι οτι ο ceo πούλησε μετοχές............. oh wait

5ad4a2c49ff4a_intelcwo.jpg.732b5a4b2f606e028ba2c19d2132e62d.jpg

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάιν σιγά τα bugs,  για τον μέσο χρήστη δεν λένε τίποτα επί της ουσίας. 

Εγώ έχω απενεργοποιήσει τα parches σε επίπεδο πυρήνα, για να μην χάσω επιδόσεις. Τώρα σε επίπεδο micro kernel λογικά δεν θα μπορέσω να κάνω κάτι, παρά να μην κάνω bios update,  αν δεν μου χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με τους γραφικούς "σχετικούς" όμως ... σε μονοψήφια ποσοστά παραμένει η amd ... Πάντα.  Είναι ότι και το δις amd-ειν ... δεν ...

Εσύ πήρες ryzen + να μας εντυπωσιάσεις με τις επιδόσεις του ;

Amd apu ;;;

Είναι κορυφαίες ξέρεις ! Ο άλλος εδώ μέσα είχε πουλήσει 6950X που δεν τον κάλυπτε και πήρε amd apu (τις προ-ryzen) και βρήκε την υγειά του !!!!

(Αυτά μόνο οι ταλιμπάν του amd-omnia τα γράφουν) .

Για διάβασε λίγο https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ταλιμπάν τώρα αν κάποιος που έχει αυτή την στιγμή 3 συστήματα Intel και γράφει αυτά που γράφει σε αντίθεση με κάποιον που έχει πάρει AMD πριν από 20 χρόνια (κυριολεκτικά) είναι Ταλιμπάν μάλλον κάπου το έχεις χάσει το παιχνίδι.

Μπαίνεις σε κάθε νήμα που θα δεις την λέξη AMD ζωσμένος ρίχνεις μια κοτσανα και όποιον πάρει ο χάρος.

Intel θρησκεία το έχεις καταντήσει το θέμα σε βαθμό αρρώστιας.

Παίξε με το dual core σου βρε παλικάρι μου και άσε τους άλλους.

Αυτοί δεν ξέρουν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Intel θρησκεία το έχεις καταντήσει το θέμα σε βαθμό αρρώστιας.

Παίξε με το dual core σου βρε παλικάρι μου και άσε τους άλλους.

Αυτοί δεν ξέρουν ;)

Είσαι κάποιας ηλικίας αν και αυτό δεν φαίνεται από το ύφος των γραπτών σου. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά ή αν συζητάς με γονείς , αλλά πιστεύω ξέρεις ότι πολλοί γονείς εφήβων , καταριούνται αυτούς εδώ μέσα που έδωσαν συμβουλές στα παιδια τους και αγόρασαν λαμπρά συστήματα της amd ... τα οποία δεν έκαναν για τίποτε και φύγαν από το παράθυρο ή γίναν στοιχεία επίπλωσης. Οι ίδιοι (συμβουλάτορες)  που έχουν χιλιάδες posts εδώ ΟΛΑ με προτάσεις συστημάτων AMD ΠΑΝΤΑ , γράφουν και σε "διπλανά" φόρα, τα οποία μάλιστα έχουν χωριστές ενότητες για intel & amd και θα τους δεις κι εκεί (με τα ίδια ψευδώνυμα και avatar) , αυτούς που ζητούν ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ INTEL ΣΥΣΤΗΜΑ , να τους οδηγούν σε amd (ryzen τώρα και .... fx παλιότερα) και να τους παροτρύνουν να συνεχιστεί η "κουβέντα" στην ενότητα για amd (νέες κατάρες γονέων θα πέφτουν στο άμεσο μέλλον) .

 

Υ.Γ. Να τα χαίρεσαι τα 3 συστηματάκια σου. Να τα κάνεις 4 στα επόμενα 2-3 χρόνια (που θα κλείνεις τα 70) για να καμαρώνεις ακόμη πιο πολύ (ωριμότητα και επίπεδο ατόμων που καμαρώνουν ότι είναι μέλη ... ΔΕΠ )  . Η γυναίκα μου  έχει 3 laptop intel και 2 desktop ...

 

Υ.Γ. (2)  Το Ταλιμπάν , έχεις δίκιο , είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός. Οι Ταλιμπάν είναι πιο ανεκτικοί και ανοιχτόμυαλοι στη συζήτηση για το Κοράνι , σε σχέση με τους οπαδούς της amd εδώ μέσα. Επίσης οι Ταλιμπάν έχουν  αρχές και δεν βρίζουν ούτε τους αντιπάλους τους, σε αντίθεση με την red team εδώ , που αν πει κάποιος κάτι ενάντια στους αγαπημένους τους επεξεργαστές (που στον αληθινό κόσμο δεν έχουν ούτε 10% της αγοράς), αρχίζουν να βρίζουν τον ίδιο , την οικογένειά του , να τον αποκαλούν φρενοβλαβή ... και άλλα ενδεικτικά της ποιότητάς τους .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jack124 είπε

Ποιος λογικός άνθρωπος που θέλει να φτιάξει καινούριο PC θα πάρει αυτόν τον επεξεργαστή ?

Ο λογικός άνθρωπος που έχει ήδη 4xxx πλατφόρμα και δεν θέλει να αγοράσει και μητρική και μνήμη επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...