Προς το περιεχόμενο

Νέα φωτογραφική μηχανή, 600€


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην απόκτηση μια ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής προκειμένου να συνεχίσω την ενασχόλησή μου με τη φωτογραφία από εκεί που την είχα αφήσει, πριν από 10+ χρόνια, με τη χρήση της Olympus C-5060 Wide Zoom. Ψάχνω κάτι καλό για all around χρήση, ίσως και του video, με μια μεγαλύτερη, αλλά όχι περιοριστική, αγάπη για τοπία, τις macros και φωτογραφίες με ρηχό βάθος πεδίου. Η φορητότητα είναι κάτι που με ενδιαφέρει, μιας και σχεδιάζω να την παίρνω μαζί μου στις εξορμήσεις με τη μηχανή. Ελπίζω ένα ποσό μέχρι 600€ να είναι ικανό να καλύψει αυτές τις ανάγκες.

Σε μια πρώτη αναζήτηση είδα τη Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS), με μόνο σημείο που με προβληματίζει η ηλικία της και ίσως και το πρόβλημα υπερθέρμανσης κατά τη λήψη video. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φαίνεται και η panasonic. Κάποιος ιδιαίτερος λόγος που ξεχωρίζει η μια έναντι της άλλης;

Κάποια άλλη πρόταση ίσως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακός της Panasonic είναι πιο οξύ από της Sony. Μόνο σε ακραίες συνθήκες (πολύ χαμηλός φωτισμός, ή φώτο που θέλουν μεγάλο dynamic range) θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα η Sony, όπως είναι με κιτ φακό.

Επίσης σου έχει όλα τα πιο μοντέρνα χαρακτηριστικά όπως 4Κ video, σταθεροποίηση στον αισθητήρα και σπαστή (αλλά όχι ανακλινόμενη) touch οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2018 στις 10:20 ΜΜ, nickolas είπε

Ο φακός της Panasonic είναι πιο οξύ από της Sony. Μόνο σε ακραίες συνθήκες (πολύ χαμηλός φωτισμός, ή φώτο που θέλουν μεγάλο dynamic range) θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα η Sony, όπως είναι με κιτ φακό.

Επίσης σου έχει όλα τα πιο μοντέρνα χαρακτηριστικά όπως 4Κ video, σταθεροποίηση στον αισθητήρα και σπαστή (αλλά όχι ανακλινόμενη) touch οθόνη

To dynamic range ουδεις εμισησε....το αντιθετο....εδω παλευουμε με HDR να καταφερουμε να αποθανατισουμε μια προσεγγιση αυτου που ειδαμε. Οσο για την υπερθερμανση της 6000 αν ξεκολας την οθονη απο το σωμα τοτε τραβας απεριοριστο βιντεο (μποεις να ανοιξεις οση ωρα τραβας βιντεο και το πορτακι της μπαταριας για πιο καλη απαγωγη). Εχει και hack για να ξεπερνας το οριο του μισαωρου που εχουν οι αλλες καμερες + focus bracketing (για μακρο).

Καλοι φακοι ειναι ο 12/2 samyang (manual), 16/1.4 Sigma, 28/2 Sony (FF), 30/1.4 Sigma ή 30/2.8 Sigma (οικονομικοτερος), 50/1.8 Sony (APSC), 65/2.8 Sigma, 85/1.8 Sony.

Επεξ/σία από Ionlab
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, μάλλον προς την Sony A6000 θα κινηθώ. Βλέπω ότι στο www.e-infin.com το κόστος ανέρχεται σχεδόν 150€ λιγότερο απ'ότι στα ελληνικά καταστήματα.

Είναι αξιόπιστο αυτό το κατάστημα και αν τελικά το αγοράσω από εκεί θα έχω εγγύηση στην Ελλάδα;

Άλλα ανάλογα ευρωπαϊκά e-shops με καλές τιμές υπάρχουν ή να μείνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και εγώ είμαι σε αναζήτηση φωτογραφικής και έχω δει την α6000. Απλα η τιμή της εδώ τσιμπάει πολύ. Αν πάρεις από το σαιτ που δίνεις δώσε ένα feedback εδώ να ξέρω και εγώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...