Προς το περιεχόμενο

Καλό tripod μέχρι 200 Ευρώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.

Ψάχνω ένα καλό τρίποδο για να βγάζω φωτογραφίες. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

Μετά από έρευνα που έκανα, οι περισσότεροι λένε για το Vanguard Atla Pro 263AB. 

Ψάχνω και για carbon fiber.

Εσείς τι πιστεύετε; Ότι είναι καλύτερο το αλουμίνιο ή το καρμπόν;

Δίνω μέχρι 200 άντε και λίγα παραπάνω.

Έχει κανείς καμία ιδέα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν ήξερα ότι παίζει και πολύ ρόλο η κάμερα γιατί πίστευα ότι η βάση πάει σε όλες τις κάμερες. Τέλος πάντων έχω την Nikon D5300. Το τρίποδο θα το χρησιμοποιήσω και για μελλοντικές φωτογραφικές μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Θεωρώ παρα πολλά τα 200-250 για τρίποδο! Προσωπικά έχω ένα αλουμινένιο του 1993, το οποίο είναι δοκιμασμένο με φιλμάτες και πολλές πιο φρέσκες και σηκώνει βάρος!

Και σήμερα μπορείς να πάρεις φθηνό τρίποδο αλουμινένιο (μέχρι 30 ευρώ).

Το τρίποδο που ανέφερα πριν κάνει 150 ευρώ. Το Vanguard Atla Pro 263AB.

Δεν θέλω να πάρω φθηνό γιατί είτε δεν θα κρατάει καλά και σταθερά την κάμερα είτε θα κουνιέται καθώς θα φυσάει ο αέρας κτλ κτλ.

Εγώ το θέλω για δουλειά αλλά και γενικά όταν θα βγαίνω να βγάζω φωτογραφίες τύπου φύσης κτλ..

Είχα ένα τρίποδο από το πατέρα μου το οποίο ήταν φθηνό και νομίζω ήταν τύπου kodak και χάλασε και δεν ήταν δυνατό παρ'όλου που δεν το χρησιμοποιούσα πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο φαίνεται αρκετά καλό για την τιμή. 

Οι περισσότεροι που ξέρω χρησιμοποιούν το Manfrotto 504hd αλλα αυτο ειναι άλλη κατηγορία και σίγουρα δεν κάνει και για ταξίδια

με μια γρήγορη ματιά ξεχώρισα και τα Manfrotto 190go

και Sirui T-025X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αυτο ειναι, https://www.skroutz.gr/s/11722575/Manfrotto-Midi-Twin-System-GS-Tripod-With-Video-Head-504HD-546GBK.html για βίντεο το χρησιμοποιουν όχι φωτογραφία . Και για φωτογραφία μπορεις να το χρησιμοποιήσεις αλλα ειναι πολύ βαρύ. Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο ακριβό όμως

αυτο π έχεις με ένα αεράκι θα φύγει ακλαφτο, δεν κάνει για εξωτερικές συνθήκες

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος παιδιά που να έχει δοκιμάσει κάποιο και να προτείνει παρακαλώ;

Edit: Έψαξα κάποιο και βρήκα αυτό επίσης.

Ανάμεσα στα δυο ποιο θα λέγατε; Μια διαφορά που είδα είναι ότι στο Rollei μπορεί να σηκώσει περισσότερα κιλά από το Vanguard.

Rollei C6i

https://www.rollei.com/products/tripods/tripods/rollei-tripod-c6i,p100115

Vanguard Atla Pro 263AB 100

https://www.vanguardworld.us/photo_video_us/alta-pro-263ab-100.html

 

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στα νιάτα του, είχε βγάλει φωτογραφίες σε 2 ντουζίνες χώρες , σε 3 ηπείρους. Με φιλμάτες canon slr.

(δεν είναι το συγκεκριμένο που έβαλα λινκ , αλλά μοιάζει εμφανισικά, δεν είναι ελαφρύ πάντως).

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο αέρας. Αν φωτογραφίζεις μακρινά αντικείμενα δεν είναι εύκολο να κάνεις μικροδιορθώσεις στο κάδρο σου, κι αν κάνεις είναι πολύ δύσκολο να τις κλειδώσεις μετά ακριβώς στο σημείο αυτό. Έχω κι εγώ ανάγκη από κάποιο καλύτερο τρίποδο, με ακριβέστερο έλεγχο και πιο σφιχτή κεφαλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για όσους γέμισαν με ποστς που δεν αφορούν το θέμα που άνοιξα.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αντί να ανοίξετε δικό σας thread για το δικό σας θέμα, κάνατε hijack στο δικό μου.

Anyway άμα κάποιος ενδιαφέρεται κι αυτός μέχρι 150-200 ευρώ, εγώ κατέληξα για το Rollei.

Καλή σας μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτείνω το zomei 669c το οποίο μου έβγαλε σε 7 μποφορ άνεση (με τσάντα στον κρίκο), κρατάει επίσης με άνεση την nikon 810 + Nikkor 70-300 σε πλήρη ανάπτυξη, είναι carbon fiber και θα σου βγει κάπου στα 80Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...