Προς το περιεχόμενο

ο εκτυπωτης μου δεν κραταει τις προτιμησεις εκτυπωσης


adminaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις


εχω τον HP Deskjet D2560
παω και αλλάζω τις προτιμησεις εκτυπωσης σε: οικονομικη εκτυπωση και χρηση μαυρου-μελανιου-μονο

και φαινεται να μην αποθηκεθει τις αλλαγες των προτιμησεων

οταν παω αργοτερα για άλλη εκτυπωση, δεν εχει κρατησει τις ρυθμισεις

εδω στο site της HP, δεν εχει οδηγους για windows 10

https://support.hp.com/gr-el/drivers/selfservice/hp-deskjet-d2500-printer-series/3374272/model/3374276

αυτη η λειτουργια παντα δουλευε, και πρεπει να χαλασε το τελευταιο εξαμηνο περιπου

υπαρχει περιπτωση να χαλασε με τις διαφορες ενημερωσεις των windows 10 ?

ή κανω εγώ κατι λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάζεις τις ρυθμίσεις από το menu πριν την εκτύπωση δεν παραμένουν. Πρέπει να τις αλλάξεις από τις ιδιότητες του εκτυπωτή, τότε παραμένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς κάνω. οπως το λες.

 

και ομως χάνονται. θα με τρελανει.

πιστευω οτι ειναι πατατα των ενημερωσεων των windows.

 

Μηπως αξιζει να διαγραψω τον εκτυπωτη και να τον ξαναβρουν τα windows  κανοντας νεα εγκατασταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, adminaros είπε

Αυτό ακριβώς κάνω. οπως το λες.

και ομως χάνονται. θα με τρελανει.

πιστευω οτι ειναι πατατα των ενημερωσεων των windows.

Μηπως αξιζει να διαγραψω τον εκτυπωτη και να τον ξαναβρουν τα windows  κανοντας νεα εγκατασταση ?

Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.Εγώ έχω τον HP 1510.

Και με windows 7 που έχω εγώ και το δοκίμασα δεν  κρατάει.Δεν είχα δώσει ποτέ σημασία είναι μόνιμα στην επιλογή χαρτί κατακόρυφα και απλό χαρτί κανονική ποιότητα κάθε φορά απλά ρύθμιζα την επιλογή αν ήθελα διαφορετική εκτύπωση και όντως δεν κρατάει ποτέ την την νέα επιλογή.Αν τον κλείσω και τον ανοίξω είναι πάλι στις αρχικές.

Οπότε πιστεύω και να ξανακάνεις εγκατάσταση το ίδιο θα συμβεί.Αναρωτιέμαι μήπως το κάνει επειδή χρησιμοποιώ αναγεμισμένα μελάνια οπότε η hp έχει ρυθμίσει να κόβει αυτές τις παροχές;;;;

Εσύ τι μελάνια χρησιμοποιείς;;;; Γνήσια ή άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να βρεις τον εκτυπωτή στον πίνακα ελέγχου και να αλλάξεις τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις από εκεί (δεξί κλικ στον εκτυπωτή -> προτιμήσεις εκτύπωσης). Στον δικό μου HP 3785 με windows 10 μένουν κανονικά οι ρυθμίσεις εάν τις αλλάξω από εκεί.

Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αποκλειστικά θέμα software. Δεν έχει σχέση με τα μελάνια ή τον εκτυπωτή. Αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται ακόμα και με αποσυνδεδεμένο τον εκτυπωτή.
Έχει και μια επιλογή να σώσει με όνομα κάποιος τις ρυθμίσεις. Αυτή δουλεύει;
Μάλλον είναι θέμα των windows.

Untitled-43.jpg

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εσύ τι μελάνια χρησιμοποιείς;;;; Γνήσια ή άλλα.

οχι γνησια.

αλλα τα χρησιμοποιω 3-4 χρονια τωρα. ειναι του πλαισιου τα φθηνα.

 

14 ώρες πριν, panospc είπε

Δοκίμασε να βρεις τον εκτυπωτή στον πίνακα ελέγχου και να αλλάξεις τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις από εκεί (δεξί κλικ στον εκτυπωτή -> προτιμήσεις εκτύπωσης). Στον δικό μου HP 3785 με windows 10 μένουν κανονικά οι ρυθμίσεις εάν τις αλλάξω από εκεί.

αυτο ακριβως κανω.  και ενω δουλευε, τωρα πια δεν δουλευει.

11 ώρες πριν, John31 είπε

Είναι αποκλειστικά θέμα software. Δεν έχει σχέση με τα μελάνια ή τον εκτυπωτή. Αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται ακόμα και με αποσυνδεδεμένο τον εκτυπωτή.
Έχει και μια επιλογή να σώσει με όνομα κάποιος τις ρυθμίσεις. Αυτή δουλεύει;
Μάλλον είναι θέμα των windows.

Untitled-43.jpg

το save settings δεν το εχω δοκιμασει. θα το δοκιμασω ομως.  οπως και το διαγραφη και επαναφορα της συσκευης σε επιπεδο windows control  panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/17/2018 στις 8:57 ΜΜ, adminaros είπε

πιστευω οτι ειναι πατατα των ενημερωσεων των windows.

Πιστεύω και εγώ ότι είναι από τις ενημερώσεις των windows. Αν είναι από αυτό, φαντάζομαι θα το διορθώσουν στο μέλλον. Αν πάλι οι ενημερώσεις χάλασαν κάτι, δεν ξέρω πώς γίνεται να διορθωθεί. Αν πάντως αποφασίσεις να αφαιρέσεις τον driver, πήγαινε στο "Print Server Properties" --> Drivers (ή κάπως έτσι) και αφαίρεσε και από εκεί τον εκτυπωτή.

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...