Προς το περιεχόμενο

DSLR μεχρι 700ε


Dominic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Με paypal και παραγγελία από το site τους. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και στο ebay, αλλά δεν θα άλλαζε και τίποτα. Η καθυστέρηση δεν με πειράζει, να μην εξαντληθεί η μηχανή με ένοιαζε!

Στο ebay λέγονται kacha, αλλά χρεώνουν περισσότερα, γιατί προφανώς προσθέτουν και την προμήθεια του ebay σε αυτά που πληρώνεις.

Να εξαντληθεί η μηχανή, δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος, εφόσον δεν έχει πάψει η παραγωγή (αυτή που πήρες βγαίνει ακόμη, οπότε δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο ενδεχομενο).

Ενημέρωσε με pm αν σου είναι εύκολο όταν παραλάβεις, μπορεί να παραλάβεις πριν κάνω παραγγελία, έτσι για να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο ebay λέγονται kacha, αλλά χρεώνουν περισσότερα, γιατί προφανώς προσθέτουν και την προμήθεια του ebay σε αυτά που πληρώνεις.

Να εξαντληθεί η μηχανή, δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος, εφόσον δεν έχει πάψει η παραγωγή (αυτή που πήρες βγαίνει ακόμη, οπότε δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο ενδεχομενο).

Ενημέρωσε με pm αν σου είναι εύκολο όταν παραλάβεις, μπορεί να παραλάβεις πριν κάνω παραγγελία, έτσι για να ξέρω.

Όταν λέω να εξαντληθεί η μηχανή, εννοώ το νυν στοκ που έχουν, όχι γενικά. Εννοείται ότι γνωρίζω ότι παράγεται ακόμα, αλλιώς δεν θα την έπαιρνα. Για παράδειγμα, είχα κοιτάξει από περιέργεια και για την 77D body only, και ήταν εξαντλημένη.

Θα ενημερώσω για την παραλαβή και όλα τα σχετικά.

Προς τον θεματοθέτη, για να μην χαλάμε και το θέμα του, γιατί δεν κοιτάς και προς Canon μεριά; Οι μηχανές της και κυρίως οι φακοί της είναι εξαιρετικοί. Εγώ δεν μετάνιωσα ούτε λεπτό για τις αγορές μου Canon, εδώ και οκτώ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/04/2018 στις 2:13 ΠΜ, Dr_73 είπε

Στο ebay λέγονται kacha, αλλά χρεώνουν περισσότερα, γιατί προφανώς προσθέτουν και την προμήθεια του ebay σε αυτά που πληρώνεις.

Να εξαντληθεί η μηχανή, δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος, εφόσον δεν έχει πάψει η παραγωγή (αυτή που πήρες βγαίνει ακόμη, οπότε δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο ενδεχομενο).

Ενημέρωσε με pm αν σου είναι εύκολο όταν παραλάβεις, μπορεί να παραλάβεις πριν κάνω παραγγελία, έτσι για να ξέρω.

Πως γνωρίζουμε ότι είναι το ίδιο κατάστημα; Από kacha, είχα αγοράσει έναν χαρακτηρισμένο ως καινούργιο Nikkor 55-300 VR. Ο φακός ήταν σε άριστη κατάσταση και δεν παρουσίασε πρόβλημα κατά τη χρήση του αλλά η συσκευασία ήταν ανοιγμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πως γνωρίζουμε ότι είναι το ίδιο κατάστημα;

Σύγκρινε τις διευθύνσεις στο κατάστημα του ebay kacha και του site του e-infin . Άλλωστε και σε επικοινωνία που είχα μαζί τους με email , το παραδέχονται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις προτασεις σας

Ειμαι αναμεσα στην Nikon D5600 (καινουρια) και στην Nikon D7100 (μεταχειρισμενη) στα 500ε και οι 2

Υπαρχει καποιος που ξερει καποια απο τις 2? η και τις 2 για να συγκρινει?

Επεξ/σία από Dominic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dominic είπε

Ευχαριστω για τις προτασεις σας

Ειμαι αναμεσα στην Nikon D5600 (καινουρια) και στην Nikon D7100 (μεταχειρισμενη) στα 500ε και οι 2

Υπαρχει καποιος που ξερει καποια απο τις 2? η και τις 2 για να συγκρινει?

Τι φωτογραφίζεις? Ειναι σημαντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τι φωτογραφίζεις? Ειναι σημαντικο

@SeNNinhA Εμ οπως περιγραφω και στην αρχη δεν εχω καποιο συγκεκριμενο θεμα. Ειναι για ερασιτεχνικη χρηση,πρωτη καμερα.

Φανταζομαι θα ειναι τοπια, μερη, ανθρωπους, πραγματα κοντα, ταξιδια....χομπι καθαρα μεχρι να μαθω να τη δουλευω αλλα κια να ενταχθω στον κοσμο της φωτογραφιας μαθαινοντας πως λειτουργει το καθε εργαλειο κτλ

Δηλαδη πχ δεν θα παω σε ενα γαμο σαν επαγγελματιας αλλα πχ μπορει και σε μια τετοια περιπτωση να θελησω να παρω καποιες φωτογραφιες. Τουλαχιστον για να πειραματιστω με φωτισμους. Η στην εξοχη με φυσικο φως, η σε καποιο ταξιδι. Χομπιστας καθαρα. Την παιρνω βγαινω εξω μου αρεσει κατι το φωτογραφιζω.

Δεν ξερω αν ειμαι καθολου συγκεκριμενος η αν βοηθαω ιδιαιτερα σορρυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να βαλεις δοσεις 700 ευρω για να παρεις μια μηχανη για χομπι, αστο.

Θα σου προτεινα να παρεις μια απλη και βασικη dslr οπως η Nikon d3300. Κυκλοφορει μεταχειρισμενη γυρω στα 300 ευρω μαζι με τον φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dominic είπε

@SeNNinhA Εμ οπως περιγραφω και στην αρχη δεν εχω καποιο συγκεκριμενο θεμα. Ειναι για ερασιτεχνικη χρηση,πρωτη καμερα.

Φανταζομαι θα ειναι τοπια, μερη, ανθρωπους, πραγματα κοντα, ταξιδια....χομπι καθαρα μεχρι να μαθω να τη δουλευω αλλα κια να ενταχθω στον κοσμο της φωτογραφιας μαθαινοντας πως λειτουργει το καθε εργαλειο κτλ

Δηλαδη πχ δεν θα παω σε ενα γαμο σαν επαγγελματιας αλλα πχ μπορει και σε μια τετοια περιπτωση να θελησω να παρω καποιες φωτογραφιες. Τουλαχιστον για να πειραματιστω με φωτισμους. Η στην εξοχη με φυσικο φως, η σε καποιο ταξιδι. Χομπιστας καθαρα. Την παιρνω βγαινω εξω μου αρεσει κατι το φωτογραφιζω.

Δεν ξερω αν ειμαι καθολου συγκεκριμενος η αν βοηθαω ιδιαιτερα σορρυ :P

Γιατι ρωταω. Σαν μηχανή η D5600 ειναι πιο νεο μοντελο που σημαινει και νεοτερο αισθητηρα, επεξεργαστη, wifi, ανακλινομενη οθονη, touch, πιο μικρη και ελαφρια κλπ. Απο την αλλη η D7100 ειναι ανώτερο μοντελο στην σειρα που σημαινει οτι μπορει να εχει παλιοτερο αισθητηρα αλλα ειναι πιο επαγγελματικο μοντελο με καλυτερο AF, buffer, κατασκευη, οθονη, viewfinder, AF motor, 2πλη καρτα, weatherproof, περισσοτερα κουμπια, καλυτερο κρατημα, πιο βαρια κλπ. Τα χρειαζεσαι ολα αυτα και τι?

Πιθανολογω οτι οχι. Πιθανολογω οτι οπως ειπωθηκε και παραπανω μια D3300 να σου ειναι επαρκης. Μια mirrorless ισως ακομη καλυτερα για εμενα. Μια μεταχειρισμενη Canon 100D (η μικροτερη DSLR που υπαρχει) ισως και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να παω σε κατι χειροτερο. Γιατι πολυ απλα μπορει να θελω να εξελιχθω πανω σε αυτο και μετα να δινω ξανα και αλλα λεφτα. Επομενως επιλεγω να επενδυσω σε κατι καλο που να μου δωσει προοπτικες ΑΝ τις θελησω ποτε πανω στο αντικειμενο.

Αν μου προτεινετε να παω σε αλλη κατηγορια για να μου γλυτωσετε χρηματα το εκτιμω και ευχαριστω αλλα δεν ειναι τα χρηματα το προβλημα μου. Αποφασισα και υπολογισα οτι μπορω να δωσω μεχρι το συγκεκριμενο budget.

Αν πιστευετε πως λογο απειριας η προσωρινης γνωσης στο αντικειμενο δεν μου χρειαζεται, δεκτο παλι, αλλα βαζω μεσα τον παραγοντα οτι με συναρπαζει και να θελω να το παω ενα βημα παρακατω οταν εξοικιωθω αλλα οχι ακομα.

Ευχαριστω παντως για τις προτασεις σας θα τις σκεφτω σιγουρα, αν και πιστευω θα καταληξω στην D7100 εκ των 2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dominic είπε

Δεν θελω να παω σε κατι χειροτερο. Γιατι πολυ απλα μπορει να θελω να εξελιχθω πανω σε αυτο και μετα να δινω ξανα και αλλα λεφτα. Επομενως επιλεγω να επενδυσω σε κατι καλο που να μου δωσει προοπτικες ΑΝ τις θελησω ποτε πανω στο αντικειμενο.

Αν μου προτεινετε να παω σε αλλη κατηγορια για να μου γλυτωσετε χρηματα το εκτιμω και ευχαριστω αλλα δεν ειναι τα χρηματα το προβλημα μου. Αποφασισα και υπολογισα οτι μπορω να δωσω μεχρι το συγκεκριμενο budget.

Αν πιστευετε πως λογο απειριας η προσωρινης γνωσης στο αντικειμενο δεν μου χρειαζεται, δεκτο παλι, αλλα βαζω μεσα τον παραγοντα οτι με συναρπαζει και να θελω να το παω ενα βημα παρακατω οταν εξοικιωθω αλλα οχι ακομα.

Ευχαριστω παντως για τις προτασεις σας θα τις σκεφτω σιγουρα, αν και πιστευω θα καταληξω στην D7100 εκ των 2

Καλο το budget αλλα καλύτερα να το αξιοποιησεις σε φακούς και οχι σε σωμα. Οι φακοι κανουν την διαφορά και μένουν ενω το σωμα αλλαζει και εξελισεται ραγδαια πια.

Μερικα απο τα οποια η D7100 θα σου δώσει:

Μεγαλυτερο buffer: Βγαζεις τοσο μεγαλα burst που να το χρειαζεσαι? Μονο σε action shooting. Οχι σε τοπια, street, κλπ

Περισσοτερα σημεια AF: Βγαζεις κινουμενα αντικειμενα σε tracking mode οπως αυτοκινητα, μηχανες, πουλια, wildlife?

AF motor: Εχεις αξιολογους παλιους AF φακους?

2πλη καρτα μνημης: Εισαι επαγγελματιας για να ειναι χρησιμη η 2η ως backup?

Weatherproof: Ειναι σημαντικο? Ποσο συχνα θα φωτογραφισεις σε βροχη, νερα ή εντονη σκονη?

Περισσοτερα deticated κουμπια: Θα χρειαστει να αλλαζεις ρυθμισεις συχνα On the fly? Ή θα βγαζεις στατικες φωτο που δεν ειναι απαραιτητο αυτο?

Ο ογκος/βαρος ειναι σημαντικα μεγαλυτερος. Εισαι αποφασισμενος να τον υποστεις ή θα μενει η μηχανη πισω στο ντουλαπι επειδη δεν βολευει να την εχεις συχνα μαζι σου?

Απο την αλλη η D5600 εχει σαφως νεοτερο/καλυτερο αισθητηρα με καλυτερη συμπεριφορα σε υψηλα ISO και ειναι σημαντικα μικροτερη/ελαφρυτερη. Εχει βολικη touch οθονη (πολυ βολικο για να οριζεις το σημειο εστιασης πχ μεταξυ αλλων) και ανακλινομενη (βολικο στο βιντεο). Δεν μπορεις να το παραβλεψεις αυτο.

Οι διαφορες απο D3300-D3400-D5300-D5600 δεν ειναι σημαντικες.

Η Canon επισης εχει πιο μοντερνας τεχνολογιας/σχεδιασης φακους. Ειναι μια αλλη επιλογη.

Μια mirrorless που ανεφερα θα σε καλυψει επισης απολυτα για πολυ πολυ πολυ καιρο και το μεγεθος της ειναι σαφεστατα πλεονεκτημα.

Δεν κανει ο εξοπλισμος τον φωτογραφο αλλα η τεχνη του. Πρωτα ειναι ο φωτογραφος, μετα ο φακος και μετα το σωμα της μηχανης του. Εχει πολυ δρομο το θεμα. Απο την αλλη με την ιδια λογικη μπορεις να πας κατευθειαν σε Full Frame μηχανες μιας και απο ενα σημειο και μετα μπορει οι APS-C αισθητηρες να μην σε καλυπτουν πια. Δεν εχει τελος το θεμα αυτο.

Επελεξε απλα με τα δικα σου σαφεστατα κριτηρια αλλα κανοντας και σωστη αξιολογηση των αναγκων σου και του value for money της επενδυσης των χρηματων σου.

Η D7100 ειναι μια εξαιρετικη μηχανη. Αλλα το ιδιο και πολλες αλλες.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανότητες είναι ότι θα νιώσεις σύντομα ότι θες περισσότερο ζουμ από τα 55mm. Οπότε κατά τη γνώμη μου το 1ο κιτ που έβαλες που έχει και το 2ο φακό που φτάνει 200mm είναι προτιμότερο...

Αν πάντως θες ό,τι καλύτερο στα λεφτά σου θα σου πρότεινα αυτό https://www.e-infin.com/eu/item/3254/fujifilm_x-t20_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_(silver)

Η Fuji έχει πολύ καλούς φακούς και αυτός ο κιτ δεν είναι εξαίρεση. Επίσης σου δίνει 4Κ video και έχει καλό autofocus. Τέλος, όταν θελήσεις να αγοράσεις καλύτερους φακούς, υπάρχουν άριστες επιλογές (που έχουν και καλές τιμές για την ποιότητα που σου δίνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nickolas είπε

Η Fuji έχει πολύ καλούς φακούς και αυτός ο κιτ δεν είναι εξαίρεση.

Καλούς ναι , πανάκριβους ωστόσο. Και λίγους συγκριτικά με τη nikon , που έχει άπειρους και φθηνούς αν κοιτάξεις σε παλιούς , af-d .

Οι τιμές για fuji φακούς, συγκρίνονται με full frame nikon  .

Μιλάω πάντα για κόστος απόκτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dominic είπε

Δεν θελω να παω σε κατι χειροτερο. Γιατι πολυ απλα μπορει να θελω να εξελιχθω πανω σε αυτο και μετα να δινω ξανα και αλλα λεφτα. Επομενως επιλεγω να επενδυσω σε κατι καλο που να μου δωσει προοπτικες ΑΝ τις θελησω ποτε πανω στο αντικειμενο.

Αν μου προτεινετε να παω σε αλλη κατηγορια για να μου γλυτωσετε χρηματα το εκτιμω και ευχαριστω αλλα δεν ειναι τα χρηματα το προβλημα μου. Αποφασισα και υπολογισα οτι μπορω να δωσω μεχρι το συγκεκριμενο budget.

Αν πιστευετε πως λογο απειριας η προσωρινης γνωσης στο αντικειμενο δεν μου χρειαζεται, δεκτο παλι, αλλα βαζω μεσα τον παραγοντα οτι με συναρπαζει και να θελω να το παω ενα βημα παρακατω οταν εξοικιωθω αλλα οχι ακομα.

Ευχαριστω παντως για τις προτασεις σας θα τις σκεφτω σιγουρα, αν και πιστευω θα καταληξω στην D7100 εκ των 2

Στην θέση σου θα εξέταζα πολύ την περίπτωση της Sony. Ιδιαίτερα αφού το βλέπεις ως χομπυ. Περισσότερες δυνατότητες (γρηγορότερο burst, bracketing, zebras, phase AF, σημαντικά καλύτερο βίντεο, πληθώρα manual φακών και πλεον και οικονομικών AF, έτσι ώστε να ασχοληθείς με διαφορά είδη φωτογραφίας και τεχνικές χωρίς να πρέπει να χανεσαι στα μενού ή να αναβαθμίσεις την κάμερα σου (βλ. Nikon). Liveview για να κάνεις τις ρυθμίσεις να νετάρεις ευκολα manual φακούς και να παρεις την φωτο που θέλεις με την πρώτη. Πολύ μικρό μέγεθος με τον κιτ φακό, ακόμα και με τον καινούριο 18-135 για να την έχεις ευκολα μαζί σου. Και hack για απεριοριστο video, focus bracketing, timelapses. A6000σωμα έχει 400Ε στο Αγγλικό Αμαζον, Α6300 είναι κοντά στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που πρότειναν όλοι με βάση την εμπειρία τους, θα προτείνω και εγώ με βάση την δική μου. Όπως έχω γράψει παραπάνω, είμαι κάτοχος Canon DSLR από το 2010, συγκεκριμένα της 500D. Ξεκίνησα ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, με ενδιαφέρον απλά και γενικά για την φωτογραφία, που μου άρεσε από μικρός. Στην πορεία και διαβάζοντας πάρα πολύ, σε συνδυασμό με πειραματισμό, θεωρώ ότι βελτιώθηκα και εξελίχθηκα. Αυτό έγινε αγοράζοντας φακούς, και όχι νέα μηχανή. Αγόρασα έναν 50άρη σταθερό, έναν 15-85 και πέρυσι έναν 55-250, όλοι της Canon, όπως και ένα εξωτερικό φλας. Είμαι κα-τευ-χα-ρι-στη-μέ-νος από τις αγορές μου και τις φωτογραφικές εμπειρίες μου. Έχω φθάσει σε σημείο να κάνω μέχρι και βάπτιση για φίλη ως αποκλειστικός φωτογράφος, δωρεάν φυσικά, επειδή δεν είχε λεφτά να φέρει επαγγελματία. Τώρα πλέον είμαι έτοιμος να αναβαθμίσω και σε καλύτερη μηχανή, την 80D.

Τι θέλω να πω με αυτά. Έχουν δίκιο όσοι είπανε παραπάνω ότι είναι πολύ προτιμότερο να επενδύσεις αργότερα σε φακούς, παρά σε πολύ καλή μηχανή τώρα. Η 500D ήταν, όταν την πήρα, η δεύτερη από το τέλος μηχανή DSLR της Canon, απόλυτα επαρκής για τις ανάγκες μου και για τις γνώσεις μου τότε. Σήμερα η αντίστοιχη είναι η 800D, αν είμαι σωστός. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με αυτήν ή με την ακόμα φθηνότερη 2000D, και στη συνέχεια να αγοράσεις φακούς. Αν σου αρέσει η φωτογραφία, πολύ γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι ο φακός 18-55 του κιτ δεν θα σε καλύπτει.

Επίσης υπάρχει και η πολύ μικρή σε μέγεθος 200D.

Και κάτι που ενδεχομένως να δυσαρεστήσει οπαδούς της Nikon. Όλες οι φωτογραφίες που έχω δει από Nikon, είτε compact που έχω, είτε από D200 φίλου, έχουν λίγο διαφορετικά χρώματα, λίγο προς το κίτρινο-ωχρό. Αυτό φαίνεται κυρίως σε φωτογραφίες ανθρώπων. Η Canon πετυχαίνει καλύτερα την απόχρωση του δέρματος. Αυτό μπορείς να το βρεις παντού στο web, έχει γραφτεί άπειρες φορές. Μιλάω για jpg απευθείας από την μηχανή, όχι μετά από επεξεργασία στο Raw αρχείο. Μιλάω πάντα για την προσωπική μου άποψη και αντίληψη, από αυτά που έχω δει. Οπότε εγώ σου προτείνω να δεις και τις Canon που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...