Προς το περιεχόμενο

Φθηνοτερος Πλοττερ για Γραφειο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μου φευγουν 10ευρα σχεδον καθε φορα που εκτυπωνω σχεδια και αποσπασματα χαρτων σκετομουν μηπως επαιρνα ενα οικονομικο πλοττερ για το γραφειο. Το φθηνοτερο ξεκιναει απο 1000ε (καποτε ειχε 800 αλλα τωρα βλεπω ανεβηκε ο τ120).

Και το φθηνοτερο ακομα ακριβο ειναι (σχετικο ειναι αυτο) αλλα εφοσον προκειται για επαγγλεματικη χρηση θελω να κανω την ερευνα μου να ειμαι ετοιμος αν ποτε προκυψει αγορα

Αν γνωριζει κανεις τη συγκεκριμενη αγορα, μπορει να μου πει αν ο πιο φθηνος ειναι και αξιοπιστος. Με 614mm βγαζεις εως Α1, που δε πιστευω να χρειαστω ποτε κατι μεγαλυτερο. Αλλα απο παοψη ποιοτητας μπορει να καλυψει τις αναγκες CAD εκτυπωσεων

https://www.skroutz.gr/s/2581489/HP-Designjet-T120-24.html

Αν οχι τι του λειπει απο χαρακτηριστικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εξαρτάται πόσο συχνά τυπώνεις και δίνεις 10ευρα. Εάν είναι σχεδόν καθημερινά αξίζει να ασχοληθείς - εάν σου φτάνουν 60 εκ πλάτος εκτύπωσης. Εάν είναι μια φορά την εβδομάδα μάλλον δε συμφέρει. Δεν είναι μόνο τα μελάνια και το χαρτί που κοστίζουν σε ένα φαρδύ εκτυπωτή. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μένει αχρησιμοποίητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2018 στις 11:39 ΠΜ, therock είπε

Αν γνωριζει κανεις τη συγκεκριμενη αγορα, μπορει να μου πει αν ο πιο φθηνος ειναι και αξιοπιστος. Με 614mm βγαζεις εως Α1, που δε πιστευω να χρειαστω ποτε κατι μεγαλυτερο. Αλλα απο παοψη ποιοτητας μπορει να καλυψει τις αναγκες CAD εκτυπωσεων

Ναι, μια χαρά είναι από κάθε άποψη. Σίγουρα σε καλύπτει. Τώρα βέβαια είναι θέμα κόστους. Θα αγόραζες τον αντίστοιχο Α4 με 100 ευρώ, τον αντίστοιχο Α3 με 300 ευρώ και τον Α1 με 1000 ευρώ. Λογικό για το πλάτος εκτύπωσής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, therock είπε

Αυτο με ενδιαφερει. Αν γνωρίζεις πες μας και αλλα

Κανένας inkjet δεν πρέπει να μένει αχρησιμοποίητος και εάν αναφερθούμε σε επαγγελματικά (wide format) μηχανήματα, πρέπει να μένουν πάντα σε παροχή ρεύματος για να "ξυπνούν" μόνα τους και να κάνουν αυτόματο καθαρισμό κεφαλών. Αυτό γιατί το σύστημα τροφοδοσίας - κεφαλής - απόρριψης μελανιών πρέπει να μένει υγρό για να μην μπλοκάρουν οι κεφαλές και "πετρώνει" το capping station (το σφουγγαράκι στο οποίο παρκάρουν - σφραγίζουν οι κεφαλές). Σαν συνέπεια, τα μελάνια σιγά σιγά θα αδειάσουν ακόμα κι αν δεν τυπώνεις. Όλος αυτός ο μηχανισμός δεν εξασφαλίζει 100% πως η κεφαλή δε θα μπλοκάρει κάποια στιγμή και δε θα χρειαστεί (εξαιρετικά προσεκτικός) καθαρισμός με το χέρι. Εκτυπώσεις λοιπόν συχνά και μάλλιστα στην μεγαλύτερη ανάλυση για να ψεκάζουν όλα τα ακροφύσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...