Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ευρυγώνιου φακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, squeez48 είπε

Πάντως ο φακός πράγματι πρέπει να είναι εξαιρετικός 

Αυτό φαίνεται. Είναι φοβερός. Απλά στα ίδια λεφτά θα έπαιρνα π.χ. 2 prime , τον nikkor 20mm f/1.8g και τον παλιό nikkor 35mm f/2d , χωρίς κανένα ρίσκο και καρδιοχτύπι . (Δεν θα είχα τα 15mm , εννοείται) . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τα δείγματα που βλέπω είναι επικά , ο φακός προφανώς είναι μια κατηγορία μόνος του και βάζει κάτω όλους τους ανταγωνιστές , ακόμη και αυτούς των 2 μεγάλων κατασκευαστών καμερών, που η τιμή τους είναι Χ1,5 .

Ο αγαπημένος μου γκρί κινέζος βλέπω τον έχει κάτι λιγότερο από 800 ευρώ , ενώ στην ελλάδα βλέπω 1100 ευρώ. Το θέμα είναι , ρισκάρει κανείς για το συγκεκριμένο να τον πάρει από Κίνα ;

Αν δεν κάτσει καλά στη μηχανή του ;;;

Μελετώ τα σχόλια και δεν βλέπω προβλήματα συνεργασίας να αναφέρονται,  ούτε στο flickr, ούτε στο amazon ....

(με κάτι sigma ή παλιότερους tamron , διαβάζεις ότι άλλος άλλαξε 4 μέχρι να του κάτσει π.χ. )

Συνηθως αυτο που λες στο τελος, ειναι κακο copy και ναι σε ολους τους φακους, υπαρχει παντα αυτο το ρισκο. Πιο γνωστο παραδειγμα ειναι οι samyang, που βλεπεις epic performance στις δοκιμες και σου σκαει το κακο αντιγραφο που ειναι τερμα soft η ακομα χειροτερα decentered με εντονο field curvature, εμενα μου εχει τυχει και σε sony, η μια πλευρα ηταν πολυ πιο soft απο την αλλη. 

Μπορεις να διαβασεις εδω, γενικα για τις αποκλεισεις απο αντιγραφο σε αντιγραφο.

Γενικα η δυνατοτητα να τον αλλαξεις ειναι σημαντικη, κυριως σε τοσο ακριβους φακους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καθυστέρησα και δεν πηρα κ το μετανιωσα οταν πηγα κρητη. Αυριο θα παω να παρω ενα, πριν φυγω για την επομένη εξόρμηση, γιατι δεν εχω σκοπο ''να σκαρφαλωνω παλι βουνα για να παρει ολο τον μπαλο ο φακος πχ :P...''  ειμαι αναμεσα στον 11-16 κ τον 11-20 της Tokina απο την μια θελω τον 11-20 για να κοβο αν δεν θελω κατι απο την αλλη ειναι 100€ διαφορα κ σκεφτομαι σιγα κανω και ενα crop δεν πανε για αφίσες τελαρα το πολυ. Τι λετε θα μ λειψουν τα 4mm ? δεν βλεπω καμια αλλη διαφορα μεταξύ τους

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου λες, που έπαιζα «πιάσε-πέτα» με την φωτογραφική γιατί δεν είχα άλλο χώρο να πάω πίσω και σκαρφάλωσα λόφο; :P

Δε πιστεύω να σου λείψουν. Θα ανησυχούσα αν τα θυσίαζες απ' την άλλη μεριά, μιας και μιλάς για τοπία. Ανάμεσα σε, 11-16 και 11-20, οκ cropάρεις λίγο κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά εγώ μόλις έκανα παραγγελία τον 11-16 Tokina 343 με μεταφορικά. Έγραφε ότι είναι ultra wide κ οι υπόλοιπο έγραφαν wide angle για να πήγαινα στο Tokina  11-20. Διάβασα ότι είναι δυνατος ο 11-16 με 2.8 f τι λέτε έκανα καλά η μαλακια;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Παιδιά εγώ μόλις έκανα παραγγελία τον 11-16 Tokina 343 με μεταφορικά. Έγραφε ότι είναι ultra wide κ οι υπόλοιπο έγραφαν wide angle για να πήγαινα στο Tokina  11-20. Διάβασα ότι είναι δυνατος ο 11-16 με 2.8 f τι λέτε έκανα καλά η μαλακια;;; 

οχι δεν εκανες μλακια ειναι υπερευρυγωνιος και με το 2,8 κανεις αστροφωτογραφια ανετα.με γειεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, star12 είπε

οχι δεν εκανες μλακια ειναι υπερευρυγωνιος και με το 2,8 κανεις αστροφωτογραφια ανετα.με γειεσ

Σε ευχαριστώ πολύ έχω πλεονέκτημα δηλαδή σε σχέση με αυτούς που γράφουν wide angle  κ όχι ultra.. Γιατί ήμουν ανάμεσα  κ στον βγω τοκινα  2.8 10 - 20 αλλά έλεγε wide angle. Κ σε tomron 10-24  πχ είπα είναι καλύτερα για υπερευρυγωνιο κ όχι απλά wide  τι λες εσύ αλάνι μ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ έχω πλεονέκτημα δηλαδή σε σχέση με αυτούς που γράφουν wide angle  κ όχι ultra.. Γιατί ήμουν ανάμεσα  κ στον βγω τοκινα  2.8 10 - 20 αλλά έλεγε wide angle. Κ σε tomron 10-24  πχ είπα είναι καλύτερα για υπερευρυγωνιο κ όχι απλά wide  τι λες εσύ αλάνι μ;; 

Mεγεια ο φακος...ειναι πολυ καλος ο 11-16

Μια προχειρη φωτο που εβγαλα πριν λιγο με τον Τamron 17-50 f2.8 στα 17mm

al2Z5fd.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...