Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ευρυγώνιου φακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, squeez48 είπε

… χμμ κι αυτό είναι μάλλον πρόβλημα :)  … αλλά τότε μάλλον θα σε καλύψουν οι εστιακές αποστάσεις περίπου στο 15 (αν μιλάμε για φωτογράφιση εσωτερικών χώρων). Νομίζω το 11 θα παραμορφώσει … Ή δεν πιάνω κάτι;

Sigma 12-24 art?

ή Sigma 12-24/ f 4.5-5.6

Εννοώ τον παλιό γύρω στα 350-400 ευρω μτχ

art φυσικα

ο 14-24 στα 14mm ειχε κι αυτος παραμορφωσεις...

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για τη συγκεκριμένη χρήση , θα αρκούσαν τα 10,5mp της d610 σε dx mode με dx φακό ;;

οχι για πολλους λογους

1ον τα mpixel που χανεις ειναι πολυ χρησιμα

2ον ο 14-24 σε FX ειναι πιο ευρυγωνιος απ οτι ο 10-20 σε DX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, squeez48 είπε

άρα ο sigma 14-24 art (που ισοδυναμεί με 18) είναι μονόδρομος μάλλον. Αν κι η τιμούλα είναι τσουχτερή … αλλά αν το χρειάζεσαι σίγουρα θα είναι καλός φακός

για ποιο λογο να βαλεις αυτον τον φακο πανω σε crop σωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνω από nikon ...

Σε canon κροπ θα έπαιρνα τον 10-22 ως τον πιο ευρυγώνιο.

Σε φφ θα έπαιρνα τον sigma art.

Κι ο sigma είναι σίγουρα καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο με το αρχικό ερώτημα του θεματοθέτη , που μιλούσε για crop , μέχρι 700 ευρώ , αλλά για nikon ff , φοβερός ευρυγώνιος (prime)  , πρέπει να είναι ο 14mm f/2.8

Τα δείγματα που βλέπω, ξεπερνούν κάθε άλλου !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squeez48 είπε

Μάλλον δεν καταλαβαίνω από nikon ...

Σε canon κροπ θα έπαιρνα τον 10-22 ως τον πιο ευρυγώνιο.

Σε φφ θα έπαιρνα τον sigma art.

Κι ο sigma είναι σίγουρα καλύτερος.

ο 14-24 ειναι πιο ευρυγωνιος απο τον 10-22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

ο 14-24 ειναι πιο ευρυγωνιος απο τον 10-22

👀;

Αυτό πως το εννοείς διότι αρχίζω να αμφισβητώ τη λογική μου σκέψη.

Σε full frame σώμα ο sigma αποδίδει 14mm ενώ ο 10-22 δεν μπαίνει ως ef-s (μιλάω με όρους canon).

Σε κροπ σώμα nikon (με crop factor 1.5) ο 10-22 αποδίδει 15-33 ενώ ο sigma 21-36.

Χάνουν κάπου τα maths μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, squeez48 είπε

👀;

Αυτό πως το εννοείς διότι αρχίζω να αμφισβητώ τη λογική μου σκέψη.

Σε full frame σώμα ο sigma αποδίδει 14mm ενώ ο 10-22 δεν μπαίνει ως ef-s (μιλάω με όρους canon).

Σε κροπ σώμα nikon (με crop factor 1.5) ο 10-22 αποδίδει 15-33 ενώ ο sigma 21-36.

Χάνουν κάπου τα maths μου;

μαλλον εγω δε το εγραψα σωστα

σε full frame ο 14-24

         Vs

 σε crop ο 10-22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

μαλλον εγω δε το εγραψα σωστα

σε full frame ο 14-24

         Vs

 σε crop ο 10-22

Okay , τώρα συντονιστηκαμε. 

Πριν 5-6 χρόνια είχα πειραματιστεί με τον efs 10-22 (canon). 

Νομίζω πως από το 13-14 (19-20 στην πραγματικότητα) είναι αποδεκτά ... 

Επεξ/σία από squeez48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταξίδια, τοπία , μεγάλα κτίρια , τουριστικά αξιοθέατα κτλ , πρέπει να είναι καλή περίπτωση για nikon ff ,  ο 18-35 f/3.5 - 4.5 .

Υπάρχει και 16-35 f/4 VR , αλλά  είναι πιο τσουχτερός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για ταξίδια, τοπία , μεγάλα κτίρια , τουριστικά αξιοθέατα κτλ , πρέπει να είναι καλή περίπτωση για nikon ff ,  ο 18-35 f/3.5 - 4.5 .

Υπάρχει και 16-35 f/4 VR , αλλά  είναι πιο τσουχτερός. 

Θα προτιμουσα και απο τους 2, τον tamron 15-30 f/2.8, που καθεται αναμεσα σε τιμη, αλλα ειναι καλυτερος, γρηγοροτερος και πιο wide και απο τους 2. 

Τωρα το κατα ποσο εισαι καλυμμενος για all around με zoom uwa lens για ταξιδι, ετσι και ετσι, θα προτιμουσα μαλλον 24-105 f4 που δεν ειναι ουσιαστικα ουτε γρηγορος, ουτε uwa, ουτε ιδιαιτερα tele, απλα μεση λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Θα προτιμουσα και απο τους 2, τον tamron 15-30 f/2.8,

Με χαλάνε λίγο όσοι δεν παίρνουν φίλτρα. Αλλιώς από τιμή είναι ασυναγώνιστος και ο tokina 16-28 f/2.8 , αλλά επίσης δεν παίρνει φίλτρα

 

(μιλάμε για τα κλασικά φίλτρα, όχι για συστήματα που κοστίζουν παραπάνω από το φακό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Με χαλάνε λίγο όσοι δεν παίρνουν φίλτρα. Αλλιώς από τιμή είναι ασυναγώνιστος και ο tokina 16-28 f/2.8 , αλλά επίσης δεν παίρνει φίλτρα

(μιλάμε για τα κλασικά φίλτρα, όχι για συστήματα που κοστίζουν παραπάνω από το φακό).

Με την τιμη που παιζει ο tokina, πιθανοτατα να βγαινεις και για holder και για 150x150 φιλτρο. Το κακο με τον tokina, ειναι οτι δεν ειναι ο φακος που αξιζει να μπλεξεις με holder και τεραστια τετραγωνα φιλτρα. 

Απο την αλλη ο tamron ειναι πιο wide, εχει καλη αποδοση στο f/2.8, εχει γενικα καλυτερη κατασκευη/κρυσταλλα και εχει και vr, που στην πραξη ειναι 1sec handheld σε αυτα τα mm, οπου σε συνδυασμο με ff, βγαζεις νυχτα στο χερι με πολυ καλη ποιοτητα χωρις τριποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Razor333 είπε

Απο την αλλη ο tamron ειναι πιο wide, εχει καλη αποδοση στο f/2.8, εχει γενικα καλυτερη κατασκευη/κρυσταλλα και εχει και vr, που στην πραξη ειναι 1sec handheld σε αυτα τα mm, οπου σε συνδυασμο με ff, βγαζεις νυχτα στο χερι με πολυ καλη ποιοτητα χωρις τριποδο.

Τα δείγματα που βλέπω είναι επικά , ο φακός προφανώς είναι μια κατηγορία μόνος του και βάζει κάτω όλους τους ανταγωνιστές , ακόμη και αυτούς των 2 μεγάλων κατασκευαστών καμερών, που η τιμή τους είναι Χ1,5 .

 

Ο αγαπημένος μου γκρί κινέζος βλέπω τον έχει κάτι λιγότερο από 800 ευρώ , ενώ στην ελλάδα βλέπω 1100 ευρώ. Το θέμα είναι , ρισκάρει κανείς για το συγκεκριμένο να τον πάρει από Κίνα ;

Αν δεν κάτσει καλά στη μηχανή του ;;;

Μελετώ τα σχόλια και δεν βλέπω προβλήματα συνεργασίας να αναφέρονται,  ούτε στο flickr, ούτε στο amazon ....

(με κάτι sigma ή παλιότερους tamron , διαβάζεις ότι άλλος άλλαξε 4 μέχρι να του κάτσει π.χ. )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τα δείγματα που βλέπω είναι επικά , ο φακός προφανώς είναι μια κατηγορία μόνος του και βάζει κάτω όλους τους ανταγωνιστές , ακόμη και αυτούς των 2 μεγάλων κατασκευαστών καμερών, που η τιμή τους είναι Χ1,5 .

Ο αγαπημένος μου γκρί κινέζος βλέπω τον έχει κάτι λιγότερο από 800 ευρώ , ενώ στην ελλάδα βλέπω 1100 ευρώ. Το θέμα είναι , ρισκάρει κανείς για το συγκεκριμένο να τον πάρει από Κίνα ;

Αν δεν κάτσει καλά στη μηχανή του ;;;

Μελετώ τα σχόλια και δεν βλέπω προβλήματα συνεργασίας να αναφέρονται,  ούτε στο flickr, ούτε στο amazon ....

(με κάτι sigma ή παλιότερους tamron , διαβάζεις ότι άλλος άλλαξε 4 μέχρι να του κάτσει π.χ. )

Δε νομίζω να υπάρχει ζήτημα συμβατότητες αν και καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου αφού τα χρήματα είναι αρκετά.

Πάντως ο φακός πράγματι πρέπει να είναι εξαιρετικός 

Επεξ/σία από squeez48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...