Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ευρυγώνιου φακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια κοιταω για εναν ευρυγώνιο φακο, αλλα ακομα δεν εχω κατασταλαξει. Απο την μια ενας fixed στα 24mm ή 28mm λογικα θα ειναι πιο sharp απο εναν με zoom απο την αλλη ενα zoom απο 10-24 κτλ νομιζω ειναι χρησιμο. Mετα τα zoom για να εχουν f κοντα στο 3 οι τιμες τους πανε στο θεο :P και δεν το πολυ χρειαζομαι τοσο χαμηλα, για τοπια/κτηρια τον θελω κυριος. Ποια η αποψη σας ? 
Δεν θελω να δωσω πανω απο ενα 700αρι ειμαι με APS-C, nikon f mount και δεν εχω σκοπο να παω σε full.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ειδα, αλλα πολυ mixed reviews και ειναι πολυ κοντα στον kit φακο που ολος παραδοξος τον εχω ακομα, θα μ πεις παει 2.8 αυτος ο kit ειναι 3.5-5.6 . Θελω να ειναι οξυς πολυ και απο οτι ειδα ο Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM δεν ειναι και τοσο. 
Εγω κοιτουσα τους https://www.skroutz.gr/s/2190097/Sigma-10-20mm-F3-5-EX-DC-HSM-Nikon.html#specs , https://www.skroutz.gr/s/12097429/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-10-20mm-f-4-5-5-6G-VR.html#specs και https://www.skroutz.gr/s/11006408/Tamron-10-24mm-f-3-5-4-5-Di-II-VC-HLD-Nikon.html#specs , γιατι οι prime 24mm και 28mm που βρηκα ειναι ολοι full frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chaos KinG είπε

ειμαι με APS-C, nikon f mount

Με μοτέρ ή χωρίς ; Άν έχεις μοτέρ . ο κλασικός 20mm που στη dx θα είναι 30mm , είναι κορυφαίος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με μοτέρ ή χωρίς ; Άν έχεις μοτέρ . ο κλασικός 20mm που στη dx θα είναι 30mm , είναι κορυφαίος.

Ανταπτορα για το mount αν ενοοεις οχι δεν εχει. Εμενα το μυαλο μ πηγε σε sliders οταν ειπες μοτερ παντως και σκαλωσα :lol:

και ο https://www.skroutz.gr/s/11006408/Tamron-10-24mm-f-3-5-4-5-Di-II-VC-HLD-Nikon.html#specs φαινεται πολυ δυνατο παντως, ισως καλυτερο και απο τα αλλα 2 π ανεφερα οσο αναφορα την οξυτιτα. Δεν ξερω.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Tokina 11-16 2.8, είναι πολύ καλός φακός, ιδίως για κτήρια και τοπία, αλλά έχει αρκετή παραμόρφωση στα άκρα, πράγμα όμως αναμενόμενο για 11-16. Αυτό όμως το διορθώνεις στο Lightroom που αναγνωρίζει το προφίλ του συγκεκριμένου φακού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη πρεπει και γω να παρω ενα γιατι ο 18 55 μετα απο ενα ατυχημα εσβησε,τελοσπαντων σκεφτομουν το σιγμα 17 50 αλλα επειδη απ την αλλη βρηκα το νικορ 18 105 που εκτος απο τηλεφ ειναι και ευρυγωνιος ετσι λενε αλλα λιγο πιο φτηνοτεροσ 
αρα πιο απ τα 2 περα οτι ο σιγμα εχει 2,8 ενω ο αλλος 3,5 διαφραγμα
παιζω πολυ με αρχιτεκτονικη τελευταια και χρης  fish eye lens    απλα σου βγαζει αυτο το εφε και δεν θελω τα κτηρια να φενονται σαν γροθια
επισης με το 17 50 μπορεις να κανεις αστροφωτ οπως με το τοκινα;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξυ Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 Di II VC και Tokina AT-X 11-16 F2.8 Pro DX II 
λετε καλυτερος ο Tokina ? Δεν με πολυ νοιαζει πιστευω το 2.8 δεν τον θελω για βραδυ ουτε για τρελα bokha αλλα θα μ πεις ποτε δεν ξες :P

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bokeh στα 11mm δεν θα βγάλει πολύ δεν ειναι πορτραιτοφακός, αλλα χρειάζεται για αστροφωτογραφία το 2.8  ... επίσης ειναι πολύ οξύς. Για τον tamron δεν γνωρίζω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για υπερευρυγώνιο φακό, της τάξης του 10-20 για παράδειγμα ή απλώς ευρυγώνιο της τάξης του 17-50 ; Έχει αρκετή διαφορά η χρήση.

Για υπερευρυγώνιο θα πρότεινα Tokina 11-16 ή 11-20. Έχω τον 11-20 εδώ και 2,5 χρόνια και τραβάω με αυτόν το 70% των φωτογραφιών μου. Οξύς φακός με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Το f/2.8 δεν θα σου χρειαστεί σε κανονικές συνθήκες για έναν τέτοιο φακό παρά μόνο για αστροφωτογραφία ή χεράτες λήψεις με χαμηλό φωτισμό. Ο φακός από το f/4 και πάνω ξυρίζει πάντως. Έχω ακούσει θετικά για τον tamron αλλά δεν έχω κάποια εμπειρία.

Για ευρυγώνιο ζουμ, πιστεύω ότι η επιλογή sigma/tamron 17-50 είναι η χρυσή τομή για αυτή την κατηγορία. Έχω δουλέψει τον Sigma ενός φίλου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Καμία σχέση εννοείται με Nikkor 18-105/18-140 κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/4/2018 στις 1:26 ΜΜ, Skopelos_Island είπε

Για ευρυγώνιο ζουμ, πιστεύω ότι η επιλογή sigma/tamron 17-50 είναι η χρυσή τομή για αυτή την κατηγορία. Έχω δουλέψει τον Sigma ενός φίλου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Καμία σχέση εννοείται με Nikkor 18-105/18-140 κτλ

Εννοείς ότι ο nikkor είναι ανώτερος;

Προσωπικά είμαι canon αλλά ρωτάω καθώς σκέφτομαι τους sigma [έχω sigma macro που είναι άριστοι και τους σχετικά φθηνούς sigma 12-24, 15-30 (όχι art).] tamron, tokina ως εναλλακτικές επιλογές.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...