Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά πολυμηχανήματος


Mademoiselle.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Χριστός Ανέστη!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για άμεση αγορά πολυμηχανήματος, αυτή τη βδομάδα αν βρω κάτι καλό, είναι σχετικά επείγον.

Είχα τον HP Photosmart 7510 μέχρι τη Δευτέρα όπου και ξαφνικά τα'φτυσε. Τελευταία δεν ήμουν πολύ ικανοποιημένη καθώς έχανε συχνά την σύνδεση με το λάπτοπ (ασύρματα μέσω του ρούτερ) αλλά και από τη διάρκεια/ποιότητα των μελανιών (χρησιμοποιούσα και αυθεντικά αλλά και του Πλαισιου, είχα δοκιμάσει να γεμίσω σε κατάστημα αλλά μετά μου άφηνε σημάδια στις σελίδες και γενικά κάτι δεν μου πήγαινε καλά...) και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να ξαναπάρω την ίδια μάρκα.

Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τα μηχανήματα, τώρα πού καίγομαι ψάχνομαι και ανακαλύπτω αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Αρχικά να πω ότι δεν έχω πολύ μεγάλο μπάτζετ (τιμές τύπου 350+++ είναι απλησίαστες για μένα) αλλά θέλω να είναι value for money  η αγορά.

Λοιπόν, οι ανάγκες μου ως προς την εκτύπωση:

-Σχεδόν καθημερινή εκτύπωση τουλάχιστον 2-5 σελίδων, ανάλογα την περίοδο μπορεί να φτάσει και τις 50-60 ή και περισσότερες (Α4). Επομένως είναι σημαντικό να είναι και αρκετα οικονομικά τα μελάνια.

--Με ενδιαφέρει τόσο η ασπρόμαυρη όσο και η έγχρωμη εκτύπωση.

-Θα ήθελα να δίνεται η δυνατότητα εκτύπωσης φωτογραφιών.

-Μέχρι τώρα εκτύπωνα με επιλογή αυτόματης διπλής όψης, πολύ με βόλευε και μου άρεσε, βλέπω όμως ότι πλέον αυτή η επιλογή δίνεται είτε σε πολύ οικονομικά μοντέλα αλλά με ακριβά μελάνια, είτε σε πανάκριβα μοντέλα με φτηνά μελάνια...

 

Για το σκάννερ:

-Καλή ανάλυση έικόνας των σαρωμένων εγγράφων, για φωτοτυπίες σημειώσεων αλλά και μεγάλων βιβλίων.

*Σημαντικό να ειναι μηχανημα καλής ποιότητας,  αξιόπιστο ώστε να αντέξει μερικά χρονάκια και όχι τεράστιο σε μέγεθος καθώς θα μπει σε συγκεκριμένη θέση-ράφι σε έπιπλο γραφείου/υπολογιστή.

 

Από προτάσεις συναδέλφων μου άρεσε η ιδέα μηχανηματος με ink tank system, πρώτη φορά το άκουσα φέτος και το βρισκω πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό στα μελάνια.

Στις επιλογες μου έχω το Epson L3050 αλλά το μόνο πού με προβληματίζει έντονα είναι η μη δυνατότητα εκτύπωσης διπλής όψεως. Το μόνο από την L σειρά με διπλή όψη είναι το 4160 που κοστίζει 319ε, τιμή αρκετά τσουχτερή...

Αυτές τις μέρες παίζει σε προσφορά στην τιμή του, 209ε αλλά με "δώρο" ένα τάμπλετ ESTAR Beauty 2 Quad Core, να αξίζει άραγε;

 

Έχω δει και κάποια μοντέλα από canon και hp (αυτά πού παίζουν σε προσφορά τώρα και όχι μόνο, τώρα θυμάμαι κάποια από τις σειρές pixma και ink advantage) αλλά τα μελάνια τους μου φαίνονται κάπως ακριβά...

Από Canon μου πρότειναν σε κατάστημα ένα μοντέλο με ~50ε αλλά το μαύρο μελάνι κοστίζει λέει 32(!!!) ευρώ και τα άλλα χρώματα από 15ε.

Είμαι αρκετά μπερδεμένη, μπορείτε να με βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η προσφορά είναι σε 2 καταστήματα για τον L3050 και L3060

http://www.public.gr/product/epson-l3050-its-polymihanima-inkjet-a4-wifi/prod8770437pp/

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_epson-ecotank-its-l3060-1204473.html

 

Ο L4160 δυστυχώς δεν παίζει σε προσφορά και κοστιζει 319ε...

https://www.plaisio.gr/ektiposi/ektipotes-printers/polimixanima/Epson-Polumixanima-Inkjet-Epson-L4160-C11CG23401.htm

Άλλα, πιο οικονομικά μοντέλα της epson, αν δεν κάνω λάθος δεν υποστηρίζουν την ασύρματη σύνδεση με τον υπολογιστή και την χρειάζομαι καθώς έχουμε 2 υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εκτυπωτές με ink tank κάνουν για σένα γιατί θα έχεις μια κάποια σχετικά μεγάλη κατανάλωση.
Όμως, προσωπικά θα σου πρότεινα έναν έγχρωμο laser στα 300 ευρώ, με σκάνερ με αυτόματο τροφοδότη διπλής όψης και εκτύπωση διπλής όψης. Η ποιότητα εκτύπωσης είναι πολύ καλύτερη. Και το κόστος εκτύπωσης σε μελάνια είναι σχεδόν ίδιο με αυτό των ink tank.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω.Οι εκτυπωτές ink tank έχουν την ίδια πιθανότητα να βουλώσουν οι κεφαλές όπως οι κοινοί inkjet αν δεν εκτυπώσεις 1-2 φορές την εβδομάδα κάποια σελίδα;;;

Αν συμβαίνει αυτό τότε είναι μεγάλο ρίσκο να δώσεις 300 π.χ. ευρώ και κάποια στιγμή να θέλεις καινούργια κεφαλή και να μην πας σε laser να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

300ε δεν μπορώ ούτως ή άλλως να δώσω, δεν τα έχω...

@papoys1 απ'οτι μου είπε συνάδελφος μου πού έχει, αν αφήσεις πάνω από 7-10 μέρες το μηχάνημα χωρίς εκτύπωση, θα χρειαστεί σίγουρα καθαρισμός των δοχείων αλλά όχι αντικατάσταση των κεφαλών. Μου είπε ότι γίνεται σχετικά εύκολα αλλά απλά είναι μελανοβόρο.

Άλλοι συνάδελφοι μου πρότειναν να πάρω ένα από τα φτηνά μοντέλα της HP και να γεμίζω με 5ε τα μελάνια αλλά φοβάμαι ότι κι αυτός πού είχα μπορεί να χάλασε από τα μη αυθεντικά και δε θέλω να το ρισκάρω...

Με βλέπω να παίρνω τελικά τον L3050 κι ας μην έχει την εκτύπωση διπλής όψεως, τι να κάνω αφού ψάχνω και δε βρίσκω τίποτα καλύτερο γι'αυτά πού θέλω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mademoiselle. είπε

 

Άλλοι συνάδελφοι μου πρότειναν να πάρω ένα από τα φτηνά μοντέλα της HP και να γεμίζω με 5ε τα μελάνια αλλά φοβάμαι ότι κι αυτός πού είχα μπορεί να χάλασε από τα μη αυθεντικά και δε θέλω να το ρισκάρω...

 

Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να χαλάσει θα χαλάσει ανεξάρτητα τα μελάνια.

Έχω σχεδόν τρία χρόνια ένα φτηνιάρικο hp 1510 inkget με σκάνερ του οποίου τα μελάνια τον πρώτο χρόνο γέμιζα με 5 ευρώ και έκτοτε τα γεμίζω με σύριγγα μόνος μηδενίζοντας σχεδόν το κόστος των μελανιών διότι με 5 ευρώ πήρα τρία μισόλιτρα έγχρωμα ( κόστος 1,40 το ένα)  .Γεμίζω 2 με 3 φορές το μήνα ειδικά το έγχρωμο γιατί βγάζω πολλές φωτογραφίες και παίζει ακόμη μια χαρά.

Να σκεφτείς ότι επειδή δεν έχω που αλλού να ξοδέψω το μελάνι γεμίζω και τους μαρκαδόρους που ανακάλυψα ότι έχουν το ίδιο σύστημα με τα μελάνια.Σφουγγαράκι εσωτερικά σε πλαστικό κύλινδρο το οποίο γεμίζω και αυτό με τη σύριγγα :lol: 

Σε περίπτωση που χαλάσει θα πάρω έναν ίδιο.Φυσικά δεν έχουν όλοι την όρεξη και την υπομονή να το κάνουν αυτό που κάνω εγώ οπότε η επιλογή σου είναι καλή.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να χαλάσει θα χαλάσει ανεξάρτητα τα μελάνια.

Έχω σχεδόν τρία χρόνια ένα φτηνιάρικο hp 1510 inkget με σκάνερ του οποίου τα μελάνια τον πρώτο χρόνο γέμιζα με 5 ευρώ και έκτοτε τα γεμίζω με σύριγγα μόνος μηδενίζοντας σχεδόν το κόστος των μελανιών διότι με 5 ευρώ πήρα τρία μισόλιτρα έγχρωμα ( κόστος 1,40 το ένα)  .Γεμίζω 2 με 3 φορές το μήνα ειδικά το έγχρωμο γιατί βγάζω πολλές φωτογραφίες και παίζει ακόμη μια χαρά.

Να σκεφτείς ότι επειδή δεν έχω που αλλού να ξοδέψω το μελάνι γεμίζω και τους μαρκαδόρους που ανακάλυψα ότι έχουν το ίδιο σύστημα με τα μελάνια.Σφουγγαράκι εσωτερικά σε πλαστικό κύλινδρο το οποίο γεμίζω και αυτό με τη σύριγγα :lol: 

Σε περίπτωση που χαλάσει θα πάρω έναν ίδιο.Φυσικά δεν έχουν όλοι την όρεξη και την υπομονή να το κάνουν αυτό που κάνω εγώ οπότε η επιλογή σου είναι καλή.:)

Ισχύει αυτό, μάλλον είχε έρθει η ημ/νια λήξης του  απλά με σόκαρε γιατί αφενός έγινε εντελώς ξαφνικά (μόλις άλλαξα μελάνια και μου έβγαλε διαφορα μηνύματα, αρχικά για εμπλοκή χαρτιού και μετα για κατεστραμμένη κεφαλή, τον πήγα σερβις αλλά μου είπαν ότι πάει στην αντιπροσωπεια, 25ε διάγνωση και επειδή είναι 5ετίας++ δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά. Μετά δοκίμασα να το βάλω πάλι σε λειτουργία και δεν άναβε καν :( )

και αφετέρου ο hp εκτυπωτής πού είχαμε άντεξε όχι 5 αλλά σχεδόν 15 χρόνια και αντικαταστάθηκε ουσιαστικά λόγω γήρατος και γιατί το hp scanner πού είχαμε επίσης αρκετά χρόνια έπαψε να είναι συμβατό με τα προγράμματα του υπολογιστή. Κανένα δε χαλασε, αυτό γιατί σε τόσο μικρό διάστημα εγκατέλειψε; αλήθεια νιώθω ότι καλά-καλά δεν τα έβγαλε τα λεφτά του σε σχέση με τα άλλα 2 και ότι αυτή τη φορά με "πρόδωσε" η hp πού τόσο εμπιστευόμουν

Ναι θα μου πεις φυσικά συμβαίνουν κι αυτά, μηχανήματα είναι και δεν μπορεί κανεις να εγγυηθεί ότι και ένα ολοκαίνουριο μηχανημα, είτε πάμφθηνο είτε πανακριβο μπορεί να βγει προβληματικό και σε κάθε περίπτωση θα γκρίνιαζα όπως τώρα. Οκ, αν δε με πετύχαινε σε πολύ δύσκολη οικονομική φάση όπως τώρα, ίσως να ήμουν πιο ήρεμη :P

Όσο για τα πειράματα με τις σύριγγες, θα ήταν όντως εξαιρετική λύση αλλά τελευταία έχει πέσει τόση γκαντεμιά πού έχω πιθανά όλα τα κακά σενάρια καταστροφής! σε φάση πού θα νιώθω πιο τυχερή και ήρεμη ωστόσο, θα ήθελα πολύ να πειραματιστώ! με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και το γέμισμα των μαρκαδόρων για τη δουλειά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mademoiselle. είπε

Όσο για τα πειράματα με τις σύριγγες, θα ήταν όντως εξαιρετική λύση αλλά τελευταία έχει πέσει τόση γκαντεμιά πού έχω πιθανά όλα τα κακά σενάρια καταστροφής! σε φάση πού θα νιώθω πιο τυχερή και ήρεμη ωστόσο, θα ήθελα πολύ να πειραματιστώ! με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και το γέμισμα των μαρκαδόρων για τη δουλειά μου!

Γράφουν μια χαρά κυρίως οι carioca που γεμίζω από το jumbo όχι ανεξίτηλα βέβαια.:D

Τελευταία πειραματίζομαι και με ενώσεις ώστε να βγάλω και άλλα χρώματα πράσινο , μοβ , καφέ κ.λ.π. άσε που τις περισσότερες φορές δεν φοράω γάντια και τα χέρια μου μου έχουν τα χρώματα της ίριδας.

Ανοίγεις το άσπρο καπάκι από την πάνω μεριά (αυτό θέλει λίγο δύναμη) βγάζεις το σφουγγαράκι γεμίζεις μελάνι με τη σύριγγα και είσαι εντάξει.Βέβαια δεν αξίζει τον κόπο γιατί 3 ευρώ κάνουν αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς συνεχώς ένα χρώμα να τελειώνει συχνά οπότε για ένα μαρκαδόρο να δίνεις συνέχεια 3 ευρώ.Εκεί αξίζει το γέμισμα.Μία φωτογραφία 1000 λέξεις.:lol:

 

IMG_1401.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά.
Οι εκτυπωτές με δύο μελάνια (ένα black και ένα color/τρίχρωμο) είναι κατάλληλοι για αυτούς που κατά μέσο όρο τυπώνουν ως 100 σελίδες το μήνα (και αν πρόκειται και για φωτογραφίες αρκετές λιγότερες). Ή για αυτούς που θα ήθελαν να γεμίζουν μόνοι τους τα μελάνια (και ως 400 σελίδες το μήνα). Έχουν την κεφαλή εκτύπωσης ενσωματωμένη στα μελάνια, και αν φράξει/χαλάσει δεν παθαίνει κάτι ο εκτυπωτής.

Οι εκτυπωτές με ενσωματωμένη κεφαλή (είναι συνήθως αυτοί με 4 ή 5 ανεξάρτητα μελάνια) είναι κατάλληλοι για αυτούς που τυπώνουν περισσότερο, κατά μέσο όρο ως 250 σελίδες το μήνα. Φυσικά αν κάποιος αγοράζει συμβατά μελάνια ή τα γεμίζει μόνος του και για περισσότερες σελίδες. Δεν είναι κατάλληλοι για αυτούς που τυπώνουν κάτω από 50 σελίδες το μήνα, κινδυνεύουν από φράξιμο.

Οι εκτυπωτές με ink tank είναι κατάλληλοι για αυτούς που τυπώνουν κατά μέσο όρο 200-600 σελίδες το μήνα. Δεν είναι κατάλληλοι για αυτούς που τυπώνουν λιγότερες από 100 σελίδες το μήνα.

Οι εκτυπωτές έγχρωμοι laser είναι κατάλληλοι για κάθε όγκο εκτύπωσης. Όμως οι φθηνοί για ως 400 σελίδες το μήνα.

Αυτοί είναι γενικοί κανόνες, και φυσικά μπορεί να διαφέρουν ανάλογα το μοντέλο, ως και x3, /3.

 

Στις 4/11/2018 στις 7:46 ΜΜ, Mademoiselle. είπε

Άλλοι συνάδελφοι μου πρότειναν να πάρω ένα από τα φτηνά μοντέλα της HP και να γεμίζω με 5ε τα μελάνια αλλά φοβάμαι ότι κι αυτός πού είχα μπορεί να χάλασε από τα μη αυθεντικά και δε θέλω να το ρισκάρω...

Είναι προτιμότερο να ρωτήσεις κάποιο μαγαζί που να πουλάει μελάνια ή να γεμίζει μελάνια, κλπ.
Η επιλογή του εκτυπωτή εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός. Άλλος τυπώνει 5 σελίδες το μήνα, άλλος 250, και άλλος 2.000.

Ο εκτυπωτής που θα σου πρότεινα είναι ο OKI MC363 και κοστίζει 270 ευρώ, αλλά επειδή δεν είναι WiFi θα χρειαστείς και μια πλακέτα που του προσθέτει το WiFi και κοστίζει στο περίπου 30 ευρώ μεταχειρισμένη. Για τις ανάγκες σου (από αυτά που διάβασα προηούμενα) νομίζω ότι είναι κατάλληλος.
Αντί του Epson L3050 προτίμησέ τον. Η διαφορά είναι 60 ευρώ και δεν θα φοβηθείς ποτέ για φράξιμο κεφαλής.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πάει, τον πήρα τον L3050 και σε πολύ καλή τιμή :D σε ευχαριστώ πολύ πάντως! *όπως είχα αναφέρει, 300+ ευρώ μου είναι αδύνατον να τα διαθέσω, το μπάτζετ μου ήταν μαξ 220ε... Ελπίζω στο μέλλον να μπορώ να επενδύσω σε ένα επίσης καλό μηχάνημα, πάντα αναπόσπαστο εργαλείο για τη δουλειά μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mademoiselle. είπε

Τώρα πάει, τον πήρα τον L3050 και σε πολύ καλή τιμή :D σε ευχαριστώ πολύ πάντως! *όπως είχα αναφέρει, 300+ ευρώ μου είναι αδύνατον να τα διαθέσω, το μπάτζετ μου ήταν μαξ 220ε... Ελπίζω στο μέλλον να μπορώ να επενδύσω σε ένα επίσης καλό μηχάνημα, πάντα αναπόσπαστο εργαλείο για τη δουλειά μου :)

Καλορίζικος και καλές εκτυπώσεις.Απλά μην τον αφήνεις πολύ καιρό χωρίς εκτύπωση.Όσο για αντοχή νομίζω όλα είναι θέμα τύχης.Και ο ακριβότερος μπορείς στα 2 χρόνια που τελειώνει η εγγύηση να βγάλει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...