Προς το περιεχόμενο

Mετάβαση απο Nikon mirrorless j3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά !!!

Kαλησπέρα παιδιά, ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια στον κόσμο της φωτογραφίας με την nikon j3 που με εβγαλε ασπροπροσωπο, με 10-30 kit φακο και κατι μπιχλιμπιδια φακους για παιχνιδι απο ebay, τωρα λεω να κανω ενα βημα παραπερα σε κατι μεγαλύτερο. Εχω βγαλει πολυ καλες φωτογραφίες με την j3 και σε συνδυασμο με επεξεργασία σε προγραμματα ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Το απωθημενο μου ειναι να παω σε full frame κατευθειαν, αλλα δεν γινεται λογω κοστους... Οποτε αυτο που ψαχνω ειναι σιγουρα σκοπευτρο μιας και η J3 δεν διαθετει, μεγαλυτερο αισθητηρα κτλ... Οποτε με βλεπω για dslr... Ειμαι αναμεσα σε nikon d5200, canon 700-750d και Pentax K2s ή Κ5, oλες μεταχειρισμενες λογω κοστους... Αλλη επιλογη ειναι sony a6000 mirrorless, αλλα με χαλαει η τιμη και περισσοτερο η τιμη των φακων για αναβαθμιση... αυτος ειναι και ενας επισης λογος που θελω να κανω αναβαθμιση απο j3, για να επενδυσω σε νεους φακους και να εχω την δυναοτητα να παιζω με αναλογικους που ηδη εχω καποιους...  Τείνω προς Pentax K5 ή Νikon 5200 μεταχειρισμένες ή nikon d3400 και canon 1300d σε καινουριες... νομιζω ομως οτι ειναι καλυτερη επιλογη οι πρωτες.... τι λετε? Γενικα αξιζει η μεταβαση σε apc-s ή να παω μονο σε full frame μεταχειρισμενο... Να αναφερω οτι σκεφτομαι να το δω ημι-επαγγελματικα το θεμα καποια στιγμη, για καμμια τελετη και τα λοιπα, αν μου κατσει οποτε θελεω κατι καλο...

Υ.Γ. Οι φιλοι μου ολοι εχουν Nikon, το αναφερω σχετικα με την δυνατοτητα ανταλλαγηςε φακων κτλ, αλλα αυτο δεν μου λεει και κατι , αν ειναι να παρω κατι καλυτερο... Τι προτεινετε?

Επεξ/σία από liverpoolman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

 Μία μεταχειρισμένη Α7 ίσως να μπορούσε να βρεθεί στα 500 €

Προσωπικα αυτό θα έκανα...

μεταχειρισμενη οκ, αλλα σε αυτη την τιμη θα ειναι λογικα χωρις φακο, μονο σωμα... αν πουμε οτι βαζουμε και φακο η τιμη θα παει στα ουρανια

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για πες τι οικονομικό όριο έβαλες ...

ξεκιναω απο 250 και φτανω ψηλα μονο σε περιπτωση που εχω να κερδισω πολυ περισσοτερα σε σχεση με φτηνοτερο μοντελο. Δλδ. με λιγα λογια θα εδινα εωςς και 500 ευρω μαξιμουμ (θα δανειζομουν που λεει ο λογος, θα πουλουσα τα παλια κτλ), μονο ομως εαν επροκειτο για κατι που θα εκανε την διαφορα, παντα σωμα + φακο, τουλαχιστον εναν 18-50 για αρχη και μετα βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω η Α7 καινούργια παίζει στα 650 ευρώ πλέον σώμα. Απλά οι τιμές των μεταχειρισμένων δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο επίπεδο τιμών... Μιλάμε και για 5 ετών μοντέλο πια!

Πιστεύω αν περιμένεις λίγο θα την πετύχεις στα ~500 ευρώ κιτ. Επίσης στη θέση σου θα πουλούσα τη Νίκον. Η Sony είναι 2+ φορές (αλλά όχι 5...) μεγαλύτερη. Παραμένει όμως όχι πολύ μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickolas είπε

Έξω η Α7 καινούργια παίζει στα 650 ευρώ πλέον σώμα.

Τιμές στις ΗΠΑ, δεν έχει νόημα να κοιτάμε , αν δεν παίζει διαθέσιμος συγγενής να τη φέρει χωρίς τελωνείο .

Στην ευρώπη η a7 είναι στα 930 ευρώ με φακό .

Από εξωτερικό παραγγελία, grey import, η d3400 kit στα 370 ευρώ

Η d5300 kit στα 440 ευρώ

και η d5600 στα 500 ευρώ

(+15 ευρώ μεταφορικά όλες) .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρεις FF και να μην εχεις λεφτα για καλους φακούς ειναι σαν να εχεις iPhoneX και να κάνεις αναπάντητες γιατι δεν εχεις μοναδες... Το FF θελει λεφτα για ξοδεμα. Αλλα θελει να εχεις φτασει εσυ πρωτα σε φωτογραφικο επιπεδο που να μπορεις να κανεις την διαφορα αλλιως τις ιδιες ή κατα περιπτωση και χειροτερες φωτο θα βγαλεις. Μπορεις αλλωστε να παρεις ενα μεταχειρισμενο APS-C σωμα και να επενδυεις σιγα σιγα σε ποιοτικους FF φακους ωστε καποια στιγμη να κανεις την μεταβαση. Σε καθε περιπτωση οι φακοι αξιζουν εαν σε ενδιαφερει η ποιοτητα των φωτο σου και ειναι αυτοι που θα σου κανουν την διαφορα και οχι το σωμα ή ο αισθητηρας. Με την προυποθεση παντα οτι εσυ σαν φωτογραφος εχεις εξελιχθει, αλλιως τζαμπα ολα. Δεν βγαζει ο εξοπλισμος καλες φωτογραφιες μονος του οπως δεν μπορεις να γυρισεις την πιστα γρηγορα ακομη και πισω απο μια F1.

 

Μια Pentax K5 εμενα μου φαινεται καλη επιλογη αλλα εχει το ντεζαβανταζ οτι δεν βρισκεις ευκολα μεταχειρισμενους φακους. Τουλαχιστον οσο ευκολα βρισκεις  σε Nicon/Canon. Ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις ολους τους παλιους φακους μιας και εχει σταθεροποιηση 3 αξονων στον αισθητηρα. Μειονεκτημα η μικροτερη αναλυση του αισθητηρα της σε σχεση με την D5200 αλλα κατα γενικη ομολογια με καλυτερη αποδοση. Και καλυτερη κατασκευη. Γενικα μιλαμε για επιπεδο σειρας D7100.

Η Canon 750D ειναι και αυτη μια καλη επιλογη. Αβανταζ οι φακοι της Canon και η καλυτερη χρηστικοτητα σε βιντεο.

Βασικα τα παντα εξαρτωνται απο το τι φωτογραφιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που κάνει καινούργιο 930 ευρώ, μεταχειρισμένο 5ετίας γιατί να μην μπορείς να το βρεις 500 (με λίγη υπομονή βέβαια)?

Επίσης οι κιτ φακοί στις FF είναι σαφώς καλύτεροι από ότι στις APSC ακόμα και όταν είναι κουμπωμένοι σε APSC σώμα

Για την περίπτωση της Sony και με σώμα Α6000 στα 50/5.6 ο κιτ FF  δεν έχει καμία σχέση με τον κιτ APSC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Κάτι που κάνει καινούργιο 930 ευρώ, μεταχειρισμένο 5ετίας γιατί να μην μπορείς να το βρεις 500 (με λίγη υπομονή βέβαια)?

Γιατί δεν παίζει τέτοια αγγελία. Ποτέ. Πουθενά. Ψάξε να δεις.

Δες στο ebay .

Εχει ένα ρημάδι σώμα στα 590+ ευρω (με μεταφορικά) και οι υπόλοιπες από 700 και βάλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

Θα πέσουν οι τιμές λογικά! Πολλοί θα περάσουν στην Α7 ΙΙΙ πιστεύω...

Φιλέ μου επειδη εχω καει σε αγγελιες και μεταχειρισμενα τον τελευταιο καιρο και ειδικα απο ebay, δεν παιζει να πεσει η τιμη τοσο για  την Α7... Ειναι η πιο ολοκληρωμενη επιλογη... Τοσο περιπου σκεψου ειναι η Α6000, οποτε η Α7 ειναι παραπανω... Καποια στιγμη θα φτασει σιγουρα 500 ευρω αλλα σιγουρα θα ειναι μονο το σωμα... Εκει για να πας σε φακο καλο, θες πολλα λεφτα σε αυτο το mount μπορει να ναι και 1000 ευρω καινουριο....

53 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το να παρεις FF και να μην εχεις λεφτα για καλους φακούς ειναι σαν να εχεις iPhoneX και να κάνεις αναπάντητες γιατι δεν εχεις μοναδες... Το FF θελει λεφτα για ξοδεμα. Αλλα θελει να εχεις φτασει εσυ πρωτα σε φωτογραφικο επιπεδο που να μπορεις να κανεις την διαφορα αλλιως τις ιδιες ή κατα περιπτωση και χειροτερες φωτο θα βγαλεις. Μπορεις αλλωστε να παρεις ενα μεταχειρισμενο APS-C σωμα και να επενδυεις σιγα σιγα σε ποιοτικους FF φακους ωστε καποια στιγμη να κανεις την μεταβαση. Σε καθε περιπτωση οι φακοι αξιζουν εαν σε ενδιαφερει η ποιοτητα των φωτο σου και ειναι αυτοι που θα σου κανουν την διαφορα και οχι το σωμα ή ο αισθητηρας. Με την προυποθεση παντα οτι εσυ σαν φωτογραφος εχεις εξελιχθει, αλλιως τζαμπα ολα. Δεν βγαζει ο εξοπλισμος καλες φωτογραφιες μονος του οπως δεν μπορεις να γυρισεις την πιστα γρηγορα ακομη και πισω απο μια F1.

Μια Pentax K5 εμενα μου φαινεται καλη επιλογη αλλα εχει το ντεζαβανταζ οτι δεν βρισκεις ευκολα μεταχειρισμενους φακους. Τουλαχιστον οσο ευκολα βρισκεις  σε Nicon/Canon. Ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις ολους τους παλιους φακους μιας και εχει σταθεροποιηση 3 αξονων στον αισθητηρα. Μειονεκτημα η μικροτερη αναλυση του αισθητηρα της σε σχεση με την D5200 αλλα κατα γενικη ομολογια με καλυτερη αποδοση. Και καλυτερη κατασκευη. Γενικα μιλαμε για επιπεδο σειρας D7100.

Η Canon 750D ειναι και αυτη μια καλη επιλογη. Αβανταζ οι φακοι της Canon και η καλυτερη χρηστικοτητα σε βιντεο.

Βασικα τα παντα εξαρτωνται απο το τι φωτογραφιζεις.

Καπως ετσι τα βλεπω και εγω. Θα κινηθω σε Pentax και ο Θεος βοηθος, τα mpx ειναι 16 και δεν ειναι απαγορευτικα για μενα... Θα μπορουσα ν α πω οτι τα 24 θα μου ηταν λιγο υπερβολικα... Τωρα το στοιχημα ειναι με το focus αν θα ειναι γρηγορο οσο οτο θελω και οι μοντες με παλιους φακους πως θα "κατσουν" στο σωμα, Παντως σε σχεση με την nikon j3 με 10-30 θα εχω πιστεω καλυτερη ποιοτητα εικονας... αρα αξιζει η αναβαθμιση αν και πολυ παλιοτερο μοντελο.. τι λες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υποτιμάς το πόσο καλός είναι ο κιτ φακός στην Α7... Από μόνος του μπορεί πρακτικά να αντικαταστήσει όλη τη συλλογή φακών για την Nikon 1 σειρά, απλά θα πρέπει κατά περίπτωση να κροπάρεις (εξαίρεση βέβαια ο 70-300/4.5-5.6) για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Θα δεις μεγάλη βελτίωση με μια κιτ Α7, ακόμα και όταν κροπάρεις πολύ τις φώτο σου.

Απλά σου καταθέτω την προσωπική μου άποψη. Στη θέση σου θα περίμενα λίγω παραπάνω για να πάρω Α7, και θα πουλούσα ό,τι είχα σε Nikon 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Θα κινηθω σε Pentax και ο Θεος βοηθος

Pentax θα ήταν το όνειρό μου αν δεν κοίταγα την οικονομική πλευρά του θέματος. Σε full frame , πιστεύω ότι η K1 είναι καλύτερη όλων , ανεξαρτήτως τιμής (ως φωτογραφική, δεν ενδιαφέρομαι για βίντεο).

Ωστόσο επειδή δεν είναι τόσο εμπορική, πληρώνεις ακριβά , τα ίδια πράγματα.

Σύγκρινε τον ίδιο φακό για nikon και για pentax

 

Υ.Γ. Για a7 στα 500 ευρω , ίσως το 2021. Πιο πριν το θεωρώ απίθανο.

 

24 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Φιλέ μου επειδη εχω καει σε αγγελιες και μεταχειρισμενα τον τελευταιο καιρο και ειδικα απο ebay

Για πες σε τι ακριβώς κάηκες ; Έχει ενδιαφέρον .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Φιλέ μου επειδη εχω καει σε αγγελιες και μεταχειρισμενα τον τελευταιο καιρο και ειδικα απο ebay, δεν παιζει να πεσει η τιμη τοσο για  την Α7... Ειναι η πιο ολοκληρωμενη επιλογη... Τοσο περιπου σκεψου ειναι η Α6000, οποτε η Α7 ειναι παραπανω... Καποια στιγμη θα φτασει σιγουρα 500 ευρω αλλα σιγουρα θα ειναι μονο το σωμα... Εκει για να πας σε φακο καλο, θες πολλα λεφτα σε αυτο το mount μπορει να ναι και 1000 ευρω καινουριο....

Καπως ετσι τα βλεπω και εγω. Θα κινηθω σε Pentax και ο Θεος βοηθος, τα mp ειναι 16 και δεν ειναι απαγορευτικα για μενα... Θα μπορουσα ν α πω οτι τα 24 θα μου ηταν λιγο υπερβολικα... Τωρα το στοιχημα ειναι με το focus αν θα ειναι γρηγορο οσο οτο θελω και οι μοντες με παλιους φακους πως θα "κατσουν" στο σωμα, Παντως σε σχεση με την nikon j3 με 10-30 θα εχω πιστεω καλυτερη ποιοτητα εικονας... αρα αξιζει η αναβαθμιση αν και πολυ παλιοτερο μοντελο.. τι λες?

Δεν μας εχεις πει τι φωτογραφίζεις ομως. Εχει σημασια

Πόσο γρήγορο χρειαζεσαι να ειναι το AF? Εαν περιμενεις σε καμια απο αυτές να εχεις AF οπως η J3 σε φυσιολογικες συνθηκες φωτισμου απλα γελιέσαι. Ειδικα οι FF ειναι μαλιστα ενα κλικ πιο αργες σε AF απο τις APS-C.

Εχω και την J1 και την D7000. Η J1 ειναι εκπληκτικα γρήγορη σε AF οσο το φως παραμένει σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν ειναι πολύ χαμηλό. Για πλάκα πολύ καλύτερη απο την D7000. Αλλα και παλι εχει σημασια τι θεμα φωτογραφίζεις. Πχ για καθημερινες φωτο παιδιων σε κινηση η J1 ειναι η επιλογή σου ξεκάθαρα. Αλλα για γενικό action η D7000 δεν υστερει σε AF εκτός κι αν μιλάμε για πουλια σε κίνηση όπως γλάροι που βουτανε διπλα σε πλοιο πχ. οπου ενα καλυτερο tracking AF θα ηταν καλοδεχουμενο. Η Κ5 σε αποδοση αισθητηρα ειναι παραπλήσια με την D7100.

Τα mp ειναι σχετικο νουμερο. Τις περισσοτερες φορες τα 10mp της J1 μου ειναι υπεραρκετα. Γενικα ειναι υπεραρκετα για τις περισσοτερες φωτο. Εαν παλι ομως θελεις μεγενθυνσεις ποστερ ή μεγαλα crop τότε τα mp μετρανε. Απο την αλλη εαν δεν εχεις καλο φακό τότε τα mp απλα σου μεγενθυνουν τις ατελειες της φωτό σου.... Επιπλεον δεν μπορουν ολοι οι φακοι να δωσουν την αναλυση που βγαζει ο αισθητηρας σου.

Την J3 μην την δωσεις. Αντικαθιστα μια compact που δεν θα βρεις αντιστοιχη στα 100-150 ευρω που πιθανα να την δωσεις.

 

P.S.

Προσοχη να ζυγιζεις σωστα τα γραφομενα εδω μεσα με βαση την δικη σου γνωμη γιατι καποια προερχονται απο άτομο που ξερει μονο οτι διαβαζει στο ιντερνετ και εχει μηδενικη πραγματικη εμπειρια στην φωτογραφια (κυριολεκτικα). Ζυγισε τα οπως νομιζεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 4:18 ΜΜ, Dr_73 είπε

Pentax θα ήταν το όνειρό μου αν δεν κοίταγα την οικονομική πλευρά του θέματος. Σε full frame , πιστεύω ότι η K1 είναι καλύτερη όλων , ανεξαρτήτως τιμής (ως φωτογραφική, δεν ενδιαφέρομαι για βίντεο).

Ωστόσο επειδή δεν είναι τόσο εμπορική, πληρώνεις ακριβά , τα ίδια πράγματα.

Σύγκρινε τον ίδιο φακό για nikon και για pentax

Υ.Γ. Για a7 στα 500 ευρω , ίσως το 2021. Πιο πριν το θεωρώ απίθανο.

Για πες σε τι ακριβώς κάηκες ; Έχει ενδιαφέρον .

Τιποτα ιδιαιτερο, εχω φαει ακυρα σε αγγελιες ενω εχω κερδισει, γενικα κοιταω απο το πρωι μεχρι το βραδυ μπας και κατσει κατι καλο...

11 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν μας εχεις πει τι φωτογραφίζεις ομως. Εχει σημασια

Πόσο γρήγορο χρειαζεσαι να ειναι το AF? Εαν περιμενεις σε καμια απο αυτές να εχεις AF οπως η J3 σε φυσιολογικες συνθηκες φωτισμου απλα γελιέσαι. Ειδικα οι FF ειναι μαλιστα ενα κλικ πιο αργες σε AF απο τις APS-C.

Εχω και την J1 και την D7000. Η J1 ειναι εκπληκτικα γρήγορη σε AF οσο το φως παραμένει σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν ειναι πολύ χαμηλό. Για πλάκα πολύ καλύτερη απο την D7000. Αλλα και παλι εχει σημασια τι θεμα φωτογραφίζεις. Πχ για καθημερινες φωτο παιδιων σε κινηση η J1 ειναι η επιλογή σου ξεκάθαρα. Αλλα για γενικό action η D7000 δεν υστερει σε AF εκτός κι αν μιλάμε για πουλια σε κίνηση όπως γλάροι που βουτανε διπλα σε πλοιο πχ. οπου ενα καλυτερο tracking AF θα ηταν καλοδεχουμενο. Η Κ5 σε αποδοση αισθητηρα ειναι παραπλήσια με την D7100.

Τα mp ειναι σχετικο νουμερο. Τις περισσοτερες φορες τα 10mp της J1 μου ειναι υπεραρκετα. Γενικα ειναι υπεραρκετα για τις περισσοτερες φωτο. Εαν παλι ομως θελεις μεγενθυνσεις ποστερ ή μεγαλα crop τότε τα mp μετρανε. Απο την αλλη εαν δεν εχεις καλο φακό τότε τα mp απλα σου μεγενθυνουν τις ατελειες της φωτό σου.... Επιπλεον δεν μπορουν ολοι οι φακοι να δωσουν την αναλυση που βγαζει ο αισθητηρας σου.

Την J3 μην την δωσεις. Αντικαθιστα μια compact που δεν θα βρεις αντιστοιχη στα 100-150 ευρω που πιθανα να την δωσεις.

P.S.

Προσοχη να ζυγιζεις σωστα τα γραφομενα εδω μεσα με βαση την δικη σου γνωμη γιατι καποια προερχονται απο άτομο που ξερει μονο οτι διαβαζει στο ιντερνετ και εχει μηδενικη πραγματικη εμπειρια στην φωτογραφια (κυριολεκτικα). Ζυγισε τα οπως νομιζεις.

Τα γνωριζω ολα αυτα φιλε, αλλα αν δεν την πουλησω που κοκορνιοκο για μεταχειρισμενη dslr?  δεν θα ναι υπερβολη 2 καμερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...