Προς το περιεχόμενο

Eγκατασταση ΛινουχΜιντ σε Acer XC 780 SSD M2


gakos1112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω ματαια να στησω ενα Μιντ στον παραπανω σταθερο υπολογιστη με Intel i5 6400 kai nvidia GT 730 .

Η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα δεν ξεκιναει με τιποτα.

exo to Secure boot disabled

Υπαρχουν παρα πολλες αναφορες με το ιδιο προβλημα αλλα τα Αγγλικα μου δεν με βοηθανε καθολου.

Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο Bios > Security > Change Supervisor Passwort kai Change User Password

και στα δυο εβαλα ενα λατινικο α και στο Security Pption > System

Αλλες επιλογες δεν βλεπω στην καρτελα Security

Καθε βοηθεια δεκτη...

https://community.acer.com/en/discussion/533959/i-cant-boot-an-alternative-os-on-an-atc-780

 

μια λυση που βρηκα σε γερμανικο φορουμ λεει να στησω απ την αρχη Παραθυρα  και να δωσω στο τερματικο

 bcdedit/set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi 

η να κανω Bios Update μεσα απ τα Παραθυρα...

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

Προσπαθω ματαια να στησω ενα Μιντ στον παραπανω σταθερο υπολογιστη με Intel i5 6400 kai nvidia GT 730 .

Η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα δεν ξεκιναει με τιποτα.

exo to Secure boot disabled

Υπαρχουν παρα πολλες αναφορες με το ιδιο προβλημα αλλα τα Αγγλικα μου δεν με βοηθανε καθολου.

Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο Bios > Security > Change Supervisor Passwort kai Change User Password

και στα δυο εβαλα ενα λατινικο α και στο Security Pption > System

Αλλες επιλογες δεν βλεπω στην καρτελα Security

Καθε βοηθεια δεκτη...

https://community.acer.com/en/discussion/533959/i-cant-boot-an-alternative-os-on-an-atc-780

μια λυση που βρηκα σε γερμανικο φορουμ λεει να στησω απ την αρχη Παραθυρα  και να δωσω στο τερματικο


 bcdedit/set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi 

η να κανω Bios Update μεσα απ τα Παραθυρα...

Το Τερματικο στα Παραθυρα δεν δεχεται την παραπανω εντολη....

 

3 λεπτά πριν, gakos1112 είπε
1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

Προσπαθω ματαια να στησω ενα Μιντ στον παραπανω σταθερο υπολογιστη με Intel i5 6400 kai nvidia GT 730 .

Η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα δεν ξεκιναει με τιποτα.

exo to Secure boot disabled

Υπαρχουν παρα πολλες αναφορες με το ιδιο προβλημα αλλα τα Αγγλικα μου δεν με βοηθανε καθολου.

Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο Bios > Security > Change Supervisor Passwort kai Change User Password

και στα δυο εβαλα ενα λατινικο α και στο Security Pption > System

Αλλες επιλογες δεν βλεπω στην καρτελα Security

Καθε βοηθεια δεκτη...

https://community.acer.com/en/discussion/533959/i-cant-boot-an-alternative-os-on-an-atc-780

μια λυση που βρηκα σε γερμανικο φορουμ λεει να στησω απ την αρχη Παραθυρα  και να δωσω στο τερματικο



 bcdedit/set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi 

η να κανω Bios Update μεσα απ τα Παραθυρα...

Το Τερματικο στα Παραθυρα δεν δεχεται την παραπανω εντολη....

Η παραπανω εντιλη δεν γινεται δεκτη στο Τερματικο των Παραθυρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και με το κενο.

Το PowerShell λεει οτι η εντολη

bcdedit 

 

δεν αναγνωριζεται ως ονομα ενος Cmdlet, μιας λειτουργειας, ενος σκριπτ η ενος εκτελεσιμου προγραμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"H διαδικασια ολοκληρωθηκε με επιτυχια"

εκει που ημουνα ετοιμος να το βαλω στις μικρες αγγελιες για πουλημα ξανα απ την αρχη....

Για να καταλαβω τι εγινε, αν παω στο Bios θα βρω μια γραμμη που θα λεει Ubuntu Efi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινει τιποτα, μακρια τα χερια απο Acer.

μονο αν αγορασεις νεο υπολογιστη χωρις λειτουργικο ισως δεν ειναι κλειδωμενος με UEFI.

ολα τα συγχρονα μχανηματα πενταετιας με Παραθυρα ειναι κλειδωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή καμιά φορά η λύση σε περίεργα προβλήματα είναι ακόμα πιο περίεργη από το ίδιο το πρόβλημα, αν δοκιμάσεις να διαγράψεις τον supervisor password από το bios (πατώντας απλά εντερ αν δεν έχει επιλογή για διαγραφή για να μείνει κενός), και με δεδομένο ότι έχεις κλείσει το secure boot, θα πρότεινα επανεγκατάσταση.

Ωστόσο επειδή έχω κι εγώ laptop με uefi, όταν γράφω την εκάστοτε διανομή σε στικάκι με το rufus, επιλέγω να γίνει εγγραφή DD και όχι ISO για να εγκατασταθεί σωστά. Διαφορετικά εγκαθίσταται σε legacy mode στο δικό μου σύστημα (αν δεν κάνω λάθος, γιατί έχω καιρό να το δοκιμάσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για προσπάθησε να κάνεις τα εξής\

Πάτα το F2 στην εκκίνηση να μπείς στο uefi-bios.  Στο main tab επίλεξε F12 boot menu--> Enabled για να σου εμφανίζει επιλογές boot όταν ξεκινάς το laptop πατώντας το F12.

1_acer.jpg.b96b59a9d7135fb2e6b8f7521a1a860c.jpg

 Πήγαινε στο Tab Boot βρές το boot mode και άλλαξε το απο UEFI σε LEGACY

2.jpg.e810566f74456c97bcd95db8951f043e.jpg

Επίσης απενεργόποιησε το Secure Boot --> Disabled.

Πάτα F10 να αποθηκευτούν οι αλλαγές και τσέκαρε ξανά οτι είναι εντάξει. 

Reboot.

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tuxpower  στο δικο μου μηχανημα στην καρτελα Boot δεν υπαρχει Legacy.

Σαν απλος χρηστης ξερω οτι το πρεπει να αλλαξω το UEFI σε Legacy και το secury boot σε disabled.

Ηταν το πρωτο πραγμα που εψαξα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι 4 διαφορετικες υποεπιλογες ηταν ολες στο γκριζο με UEFI μαρκαρισμενες και δεν μπορουσα ουτε να τις μαρκαρω.

Στο wiki του ubuntuusers.de υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα "Προβληματα με εγκατασταση UEFI σε Acer υπολογιστες"!!!

Eκει ο ειδικος γραφει οτι το secury boot πρεπει να ειναι enabled και το Boot Mode να ειναι UEFI ...

Στην ιδια σελιδα καποιος χρηστης ανεβασε 6 σελιδες*(!!!) .pdf αρχειο με οδηγιες για εγκατασταση dualboot σε Acer λαπτοπ του 2015.

Εχασα μια ολοκληρη μερα με ατελειωτο διαβασμα, δοκιμες και νευρα.Γι αυτο οπως λεει και ο @jim_p μακρια κι αγαπημενοι.

το βαλα στις μικρες αγγελιες με Παραθυρα 10 και εμεινα με το παλιο i3 4330

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως δεν εκανα σωστη διατυπωση.

Το αγoρασα μεταχειρισμενο με Παραθυρα 10, εκανα φορματ με το GParted και μετα εγκατασταση LinuxMint 18.3 με Live USB.

Ολα αυτα εγιναν υπολογιζοντας οτι ως συνηθως με το UEFI σε Legacy και το secury boot σε disabled θα εχω σε 10 λεπτα στημενο σκετο Λινουχ.

Η Acer για το καλο μου ειχε αντιθετη αποψη και ετσι ηρθε ο αμοιβαιος χωρισμος.

Το πουλαω με Παραθυρα 10.

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Η Acer για το καλο μου ειχε αντιθετη αποψη και ετσι ηρθε ο αμοιβαιος χωρισμος.

Άθλιοι . Για κάτι τέτοια μισώ τα laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου, αλλα ριξτε μια ματια ρε παιδια στο μοντελο που σας ενδιαφερει στο θεμα αυτο πριν κανετε την αγορα. Ειναι ευκολο να πεις "Ω ρε ωραιο μοντελακι, θα του πεταξω και linux επανω και ετσι.." αλλα μετα αρχιζει η κλαψα πως η κακια Acer, η κακια Dell, τα μονοπωλια και ξερω εγω. Ανα την υφηλιο ολο και καποιος θα πηρε το συγκεκριμενο μηχανημα και θα προσπαθησε ηδη να βαλει linux, οποτε μια ψακτικη απο πριν δεν βλαπτει. Στην χειροτερη αν δεν βρεθει καποια αναλογη περιπτωση, ισως πρεπει να μας βαλει σε υποψιες ως προς τις δυνατοτητες αυτες του μοντελου. Αν κανετε αγορες ελαφρα την καρδια, δεν φταιει κανενας αλλος απο εσας τους ιδιους.

Επεξ/σία από cobain_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...