Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν πρόκειται να διαθέσει patches για μερικούς παλαιότερους επεξεργαστές τελικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Dark Billys είπε

Υπάρχουν ακόμη πάρα πολλά μηχανήματα που βασίζονται σε αυτούς τους επεξεργαστές. Ακόμη και στον παλιότερο απο αυτούς, τον Yorkfield (Core 2 Quad) βασίζονται υπερβολικά πολλά internet pc's, υπολογιστές γραφείων κτλ. για να αγνοηθούν έτσι απλά (και ο δικός μου μέσα). Δουλεύουν και ακόμη είναι αξιοπρεπή για πολλούς ανθρώπους.

Η Intel αποφάσισε να αφήσει τόσους πελάτες της απροστάτευτους.

Εγώ προσωπικά δεν θα κάτσω να θυμώσω. Απλά στην επόμενη αναβάθμιση θα πάρει τα @@ μου................(είμαι πολύ γενναιόδωρος ο μπαγάσας :lol::lol::lol:)

Εάν καποια στιγμη, καποιος "GURU" θελησει να ασχοληθεί....   ισως κάτι γινει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, SaFiS είπε

Μην κάνεις τον κόπο. Η ASUS δεν θα ασχοληθεί με κανένα MOBO με CHIPSET πριν το Ζ170. Εδω δεν θα παρουν Updates πανακριβα MOBO με Χ-99. Εγω το εκανα "Inject" μονος μου, σε υφισταμενη εκδοση, με εργαλεια που υπαρχουν στο internet. Τα 450€ που ειχα δωσει για την μητρικη μου, φαινεται πως ειναι λιγα για την ASUS. Με εχασε εννοειται απο πελατη...

Μα τι φταίει η ASUS αν η Intel δεν έχει βγάλει Microcode με κατάλληλες οδηγίες ώστε ο εκάστοτε κατασκευαστής μητρικής να το ενσωματώσει στο BIOS;

5 ώρες πριν, OLDjunior είπε

Και πάλι διαφωνώ . Την λογική της διαφωνίας όμως δεν προσπαθείς να την καταλάβεις . Όταν μια εταιρία μεγέθους και παραγωγής Intel έχει μια ευπάθεια για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, εγώ θα ήθελα να καλύψει όλο το hardware που έχει αυτή την ευπάθεια ακριβώς επειδή πρόκειται για την Intel και να μου δώσει την επιλογή να κάνω εγώ ότι θέλω και όχι να απαντά με δικαιολογίες και από την άλλη να ζητά υπέρογκα ποσά για τα προϊόντα της. Αν εσυ είσαι οκ με αυτό τότε δικό σου θέμα . Απάντησε τώρα και μετά μπες με τα αλλά δυο account που έχεις και κάνε like ...

Αυτό σου λέω. Την ευπάθεια δεν την ήξεραν. Τώρα που την έμαθαν σε μελλοντικές αρχιτεκτονικές (δεν ξέρω αν θα είναι στις αμέσως επόμενες) θα το διορθώσουν.

Άνθρωποι τους σχεδιάζουν τους επεξεργαστές, δεν είναι άψογοι. Δεν μπορούν να προβλέψουν όλα τα σενάρια επίθεσης. Σχεδιάζονται με αυτά που ξέρουν και με κάποια που προβλέπουν.

 

Το πόσο χρεώνει η Intel τους επεξεργαστές της και αν τα λεφτά που ζητάει τα αξίζει είναι μια άλλη κουβέντα.

Αν ρωτάς εμένα όχι, δεν τα αξίζει. Είναι υπερτιμημένη η Intel. Είναι μια εταιρία όπως όλες που και αυτή έχει ευπάθειες, αδυναμίες, προβλήματα, κλπ. Η AMD είναι πιο τίμια εταιρία όπως σχεδόν οι περισσότερες εταιρίες δεν κατέχουν την πρώτη θέση στην αγορά. Η Intel έχει το καρπούζι, έχει και το μαχαίρι δυστυχώς. Είναι γνωστή επίσης για τις πρακτικές της. Νοθεία σε Benchmarks για παράδειγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Μα τι φταίει η ASUS αν η Intel δεν έχει βγάλει Microcode με κατάλληλες οδηγίες ώστε ο εκάστοτε κατασκευαστής μητρικής να το ενσωματώσει στο BIOS;

Μάλλον τρολλάρεις, έτσι?? Microcode updates βγαίνουν εδώ και χρόνια και μια χαρά ξέρει η ASUS και η κάθε ASUS πως να τα ενσωματώσει στο BIOS, δεν είναι κάτι καινούργιο. Δηλαδή εγώ που έφτιαξα μόνος μου Modded BIOS, με τα εργαλεία που κυκλοφορούν στο internet, ήξερα ή μου έδωσε οδηγίες η Intel?? Απλά, η ASUS δεν θέλει να ασχοληθεί, τόσο απλό είναι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Μάλλον τρολλάρεις, έτσι?? Microcode updates βγαίνουν εδώ και χρόνια και μια χαρά ξέρει η ASUS και η κάθε ASUS πως να τα ενσωματώσει στο BIOS, δεν είναι κάτι καινούργιο. Δηλαδή εγώ που έφτιαξα μόνος μου Modded BIOS, με τα εργαλεία που κυκλοφορούν στο internet, ήξερα ή μου έδωσε οδηγίες η Intel?? Απλά, η ASUS δεν θέλει να ασχοληθεί, τόσο απλό είναι...

Χρειαζωμαι  modded bios για GA-X48T-DQ6 , για  GA-EP45T-USB3P ,  για  GA-EP45T-Extreme .   Εν ολιγοις τα τότε  High end της Gigabyte,  που σημερα με ένα Xeon X3370 και 16Gb ram, υπερκαλυττουν της ανάγκες για Internet και δουλειες γραφειου...

Εχω ελπιδες ? ? ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Μα τι φταίει η ASUS αν η Intel δεν έχει βγάλει Microcode με κατάλληλες οδηγίες ώστε ο εκάστοτε κατασκευαστής μητρικής να το ενσωματώσει στο BIOS;

 

Ναι αλλά για Z170 (συγκεκριμένα για Maximus VIII Hero) πως έβγαλε ανάλογο BIOS update (το πέρασα σήμερα) και δε μπορεί να βγάλει για το X99;

Στην ουσία ο ίδιος κώδικας είναι, απλά δε θέλει να ασχοληθεί ή δε θα ασχοληθεί ακόμα αν δεν καλύψει πρώτα τα πιο καινούρια sockets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα και εγώ modded BIOS που έφτιαξα με UBU και φλάσαρα με AFUWIN. Προς το παρόν μια χαρά, πρασίνισε και το InSpectre. :) Αν δω αστάθεια θα βάλω το original πάλι, ή αν βγάλει η ASUS επίσημο (δεν πρόκειται, το έχουν καβαλήσει το καλάμι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SaFiS είπε

Μάλλον τρολλάρεις, έτσι?? Microcode updates βγαίνουν εδώ και χρόνια και μια χαρά ξέρει η ASUS και η κάθε ASUS πως να τα ενσωματώσει στο BIOS, δεν είναι κάτι καινούργιο. Δηλαδή εγώ που έφτιαξα μόνος μου Modded BIOS, με τα εργαλεία που κυκλοφορούν στο internet, ήξερα ή μου έδωσε οδηγίες η Intel?? Απλά, η ASUS δεν θέλει να ασχοληθεί, τόσο απλό είναι...

Όχι δεν τρολλάρω. Απεναντίας ρωτάω.
Ρωτάω το εξής:
Τα Microcodes που βγάζει η Intel περιλαμβάνουν το Spectre Patch; Περιλαμβάνουν παράλληλα τις σωστές οδηγίες για να ενσωματωθεί στο νέο BIOS;

 

6 ώρες πριν, Demon Lord είπε

Ναι αλλά για Z170 (συγκεκριμένα για Maximus VIII Hero) πως έβγαλε ανάλογο BIOS update (το πέρασα σήμερα) και δε μπορεί να βγάλει για το X99;

Στην ουσία ο ίδιος κώδικας είναι, απλά δε θέλει να ασχοληθεί ή δε θα ασχοληθεί ακόμα αν δεν καλύψει πρώτα τα πιο καινούρια sockets.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι ο ίδιος κώδικας, αλλά δεν μπορώ να πω με τόση σιγουριά που λες εσύ πως είναι.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν ξέρω. Έναν Driver βάζουμε στο σύστημα (ειδικά αν είναι AMD κάρτα γραφικών) και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται από χαμό. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολα και απλά πράγματα αυτά. Imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες κοίταξα πάλι το InSpectre και τώρα μου λέει ότι δεν είμαι protected για το Spectre, ενώ έχω modded bios με τα τελευταία microcode για τον 4770Κ. Λέτε να έχει σχέση το χτεσινό Windows update; 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/11/2018 στις 4:14 ΜΜ, mindtrapper είπε

Χτες κοίταξα πάλι το InSpectre και τώρα μου λέει ότι δεν είμαι protected για το Spectre, ενώ έχω modded bios με τα τελευταία microcode για τον 4770Κ. Λέτε να έχει σχέση το χτεσινό Windows update; 

Και σε εμένα πάλι κοκκίνησε μετά το αντίστοιχο Windows Update, παρόλο έχω modαρισμένο bios. Θα δω μήπώς βγήκε νέο microcode και θα επαναλάβω την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μένα με το bios της msi δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, παραμένω προστατευμένος 

 

ξαναλέω όσοι έχετε msi στείλτε τους ticket και θα σας στείλουν bios, δυστυχώς για κάποιο λόγο στις πιο παλιές μητρικές (στη δική μου περίπτωση z97) δε βλέπω να βγάζουν κάτι στις σελίδες των μητρικών, αλλά από ότι έχω διαπιστώσει όποιος τους ζητήσει μεμονωμένα του στέλνουν 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ninjanody είπε

Και σε εμένα πάλι κοκκίνησε μετά το αντίστοιχο Windows Update, παρόλο έχω modαρισμένο bios. Θα δω μήπώς βγήκε νέο microcode και θα επαναλάβω την διαδικασία.

Δεν το έχω κοιτάξει πρόσφατα και ειδικά μετά το 1803 update αλλά αν δεις, παρόλο που πάνω είναι κόκκινο, κάτω εκεί που περιγράφει τα έχει όλα πράσινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2018 στις 4:25 ΜΜ, mindtrapper είπε

Δεν το έχω κοιτάξει πρόσφατα και ειδικά μετά το 1803 update αλλά αν δεις, παρόλο που πάνω είναι κόκκινο, κάτω εκεί που περιγράφει τα έχει όλα πράσινα. 

Σε εμένα το έδειχνε κόκκινα μετά το update της Microsoft. Οπότε ζήτησα από Gigabyte patched Bios και μου το έστειλαν. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει παρόμοιο ticket.

 

bios-f8b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...