Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν πρόκειται να διαθέσει patches για μερικούς παλαιότερους επεξεργαστές τελικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι προφανώς, το θέμα κυλάει αργά

 

μπορεί να δίνουν στους "βιαστικούς" και κατόπιν αιτήσεώς τους, αλλά στις σελίδες των μητρικών ειδικά των πιο παλιών ψόφια  πράγματα

 

αλλά υποθέτω ότι δουλεύουν πάνω σε αυτό (δηλαδή δεν νομίζω ότι κάθισαν και δούλεψαν πάνω στο Ζ97 μόνο για πάρτη μου, θα το κάνουν για να καλύψουν τις μητρικές τους γενικά απλά μου το έστειλαν πιο νωρίς ενδεχομένως ακόμα το τεστάρουν πριν το κυκλοφορήσουν επίσημα) και με τον καιρό θα υπάρχουν μαζικές λύσεις, απλά ανέφερα ότι προσωπικά με εξυπηρέτησαν δεν με έγραψαν 

 

και όπως είπα από τον γενάρη μεσολάβησαν 2 μήνες.. δεν είναι ότι σκοτώθηκαν.. ή ενδεχομένως δεν είχε βγάλει και patch η Intel εκείνη τη στιγμή ώστε να το ενσωματώσουν στο bios τους

21 λεπτά πριν, petasis είπε

Αυτό δεν σημαίνει ότι έλυσε το πρόβλημα. Εγώ έχω 2 MSI και ακόμα περιμένω.

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, OLDjunior είπε

Δεν συμφωνώ η Intel είναι υποχρεωμένη να βγάλει το patch και εγώ να επιλέξω αν θα το βάλω. Οταν το αγόραζα το προϊόν στην τιμή του δεν υπήρχε έκπτωση λόγο ευπαθειων .    Απλά η πατάτα δεν μαζεύεται και την πληρώνει ο καταναλωτής .

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς υποχρεωμένη. Η ασφάλεια στα συστήματα έρχεται όταν ανακαλυφθεί η ευπάθεια. Είναι καθαρά θέμα εξέλιξης. Όταν σχεδιάζεται ένα προϊόν, σχεδιάζεται με βάση τις γνώσεις που υπάρχουν μέχρι εκείνη τη στιγμή. 

Όταν βγουν επεξεργαστές οι οποίοι δεν θα είναι ευάλωτοι στο Spectre και στο Meltdown, θα υπάρξει κάποιο άλλο κενό ασφάλειας το οποίο με τη σειρά του θα διορθωθεί σε επόμενες γενιές. 

Το ίδιο συμβαίνει και με τα λειτουργικά συστήματα, με τα προγράμματα, κλπ. Αγοράζεις το πιο καινούριο σαφώς για τις καλύτερες επιδόσεις, αλλά και για τις διορθώσεις που έχουν γίνει μέσω τις εξέλιξης.


Σε πόσες γενιές θα διορθωθεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μερικοί από αυτούς είναι:

α) Πόσο σοβαρή είναι η ευπάθεια.

β) Ποιες αρχιτεκτονικές υπάρχουν στο συρτάρι.

γ) Αν γίνεται να αλλαχτούν αυτές οι αρχιτεκτονικές (β) ώστε να μην υπάρχει η ευπάθεια.

 

Όταν αγόρασες τον επεξεργαστή, «υπόγραψες» μία σύμβαση η οποία βγάζει την Intel καθαρή. Αν δεν την έβγαζε οι μηνύσεις από τις εταιρίες θα ήταν τόσες που θα τους έκλειναν (ειδικά με τέτοιο μερίδιο αγοράς).

 

Από τη στιγμή που μεγάλες εταιρίες με VPS, κλπ, δεν σκοτίζονται, δεν μπορούμε να σκοτιζόμαστε εσύ και εγώ για την ασφάλεια μας.

Το Meltdown διορθώθηκε κατά ένα ποσοστό (Windows Update). Το Spectre επίσης (στους τελευταίους επεξεργαστές αν δεν κάνω λάθος - μέσω Microcode / BIOS Update). Το Spectre ωστόσο είναι μία ευπάθεια που για να την εκμεταλλευτεί κάποιος είναι σχεδόν αδύνατο. Δεν είναι τόσο σοβαρό δηλαδή.

 

Μπορούμε να κάνουμε όμως φιλοσοφική συζήτηση για το πόσο η Intel αξίζει να έχει τόσο μεγάλο μερίδιο αγοράς, για το αν είναι τα καλύτερα CPU και αν πράγματι προσφέρουν τα καλύτερα από τον ανταγωνισμό.

 

Σίγουρα θα προτιμούσα να μην υπάρχει το πρόβλημα και να μην έπρεπε να βάλω BIOS το οποίο ρίχνει αισθητά τις επιδόσεις σε NVMe SSD (που μάλιστα έχω), αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Καλύτερα να μην το ξέραμε και να μην συνέβαινε τίποτα.

 

Πιστεύω ότι η Intel έβγαλε ενημερώσεις για τους Coffee Lake καθαρά για λόγους Marketing. Για να μην δυσαρεστήσει όσους αγοράσαμε τώρα τους τελευταίους επεξεργαστές της και παράλληλα δεν αναβάθμισε παλαιότερους ώστε να βάλει σε σκέψεις τους χρήστες να πάνε προς νέους.

 

16 ώρες πριν, logistoulis είπε

να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι φτιάχνει η asus, αλλά η msi μου ξηγήθηκε

βέβαια.. είχα στείλει από γενάρη και αυτό μου το έστειλαν πριν καμιά βδομάδα-δέκα μέρες περίπου.. αλλά δεν με είχαν ξεχάσει (εγώ σχεδόν το είχα ξεχάσει και εντυπωσιάστηκα που είδα mail)  ξηγήθηκαν έστω και αργοπορημένα 

και φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα παραμείνω πελάτης χωρίς πολλά πολλά. 

Εγώ θα πρότεινα να μην βάζετε μόνοι σας το Microcode φτιάχνοντας ουσιαστικά Modded BIOS.

Αντιλαμβάνομαι ότι έχει να κάνει περισσότερο με θέμα ψυχολογίας παρά με καθ' αυτό θέμα ασφάλειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

 

Εγώ θα πρότεινα να μην βάζετε μόνοι σας το Microcode φτιάχνοντας ουσιαστικά Modded BIOS.

Αντιλαμβάνομαι ότι έχει να κάνει περισσότερο με θέμα ψυχολογίας παρά με καθ' αυτό θέμα ασφάλειας.

ώπα.. είπα ότι η MSI μου έστειλε beta bios, δεν θα κάτσω εγώ να ασχοληθώ να βάλω μόνος μου microcode.. και δεν ασχολούμαι τόσο βαθια με το hw αλλά και δεν νιώθω άνετα να κάνω τη μητρική μου τούβλο

 

έστειλα ticket στην msi όπου τους λέω ότι θέλω κάλυψη γιατί έχω αρκετά προσωπικά δεδομένα ανθρώπων στο pc μου λόγω δουλειάς , που ισχύει..., και θέλω κάλυψη δεν με νοιάζει αν το pc μου είναι "παλιό" (βέβαια η μητρική είναι ακόμα μές στην εγγύηση)  , αλλιώς στο μέλλον δεν θα ξαναπάρω τίποτα από αυτούς

 

μου στέλνουν καπάκια το δουλεύουμε μην ανησυχεις κτλ.. και μετά από 2 μήνες ενώ είχα ξεχάσει σχεδόν την όλη φάση βλέπω mail που μου λένε ορίστε αυτό το bios λύνει το θέμα σου

το βάζω βλέπω όλα καλά, τους ξαναστέλνω σας ευχαριστώ πολύ κτλ και μου ξανάστειλαν ο,τι χρειαστείς μην διστάσεις κτλ..

δηλαδή υποδειγματική εξυπηρέτηση πελάτη δεδομένης της ολης φάσης που χάνει η μάνα το παιδί και εδώ και μερικές βδομάδες που λειτουργώ με αυτό το bios δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα πουθενά, ούτε κάποια αισθητή καθυστέρηση 

εγώ θέλω λύση από τον κατασκευαστή, δεν έχω τη παραμικρή ιδέα από προγραμματισμό (εμπειρικός κατσαβιδάκιας είμαι) ώστε να παίζω με modded bios και ανέκαθεν ήμουν διστακτικός με κάτι τέτοια (πχ bios σε gpu που ξεκλειδώνουν χαρακτηριστικά μεγαλύτερων μοντέλων κτλ.. μέχρι manual o/c φτάνω και πολύ μου είναι)   περιμένω επίσημη εξυπηρέτηση την οποία ίσως πήρα πιο νωρίς επειδή την ζήτησα, πιστεύω ότι με τον καιρό θα πάρουν όλοι.. τουλάχιστον από αυτή την εταιρεία που παρακολουθώ.. δεν ξέρω οι άλλοι τι κάνουν 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς υποχρεωμένη. Η ασφάλεια στα συστήματα έρχεται όταν ανακαλυφθεί η ευπάθεια. Είναι καθαρά θέμα εξέλιξης. Όταν σχεδιάζεται ένα προϊόν, σχεδιάζεται με βάση τις γνώσεις που υπάρχουν μέχρι εκείνη τη στιγμή. 

Όταν βγουν επεξεργαστές οι οποίοι δεν θα είναι ευάλωτοι στο Spectre και στο Meltdown, θα υπάρξει κάποιο άλλο κενό ασφάλειας το οποίο με τη σειρά του θα διορθωθεί σε επόμενες γενιές. 

Το ίδιο συμβαίνει και με τα λειτουργικά συστήματα, με τα προγράμματα, κλπ. Αγοράζεις το πιο καινούριο σαφώς για τις καλύτερες επιδόσεις, αλλά και για τις διορθώσεις που έχουν γίνει μέσω τις εξέλιξης.


Σε πόσες γενιές θα διορθωθεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μερικοί από αυτούς είναι:

α) Πόσο σοβαρή είναι η ευπάθεια.

β) Ποιες αρχιτεκτονικές υπάρχουν στο συρτάρι.

γ) Αν γίνεται να αλλαχτούν αυτές οι αρχιτεκτονικές (β) ώστε να μην υπάρχει η ευπάθεια.

Όταν αγόρασες τον επεξεργαστή, «υπόγραψες» μία σύμβαση η οποία βγάζει την Intel καθαρή. Αν δεν την έβγαζε οι μηνύσεις από τις εταιρίες θα ήταν τόσες που θα τους έκλειναν (ειδικά με τέτοιο μερίδιο αγοράς).

Από τη στιγμή που μεγάλες εταιρίες με VPS, κλπ, δεν σκοτίζονται, δεν μπορούμε να σκοτιζόμαστε εσύ και εγώ για την ασφάλεια μας.

Το Meltdown διορθώθηκε κατά ένα ποσοστό (Windows Update). Το Spectre επίσης (στους τελευταίους επεξεργαστές αν δεν κάνω λάθος - μέσω Microcode / BIOS Update). Το Spectre ωστόσο είναι μία ευπάθεια που για να την εκμεταλλευτεί κάποιος είναι σχεδόν αδύνατο. Δεν είναι τόσο σοβαρό δηλαδή.

Μπορούμε να κάνουμε όμως φιλοσοφική συζήτηση για το πόσο η Intel αξίζει να έχει τόσο μεγάλο μερίδιο αγοράς, για το αν είναι τα καλύτερα CPU και αν πράγματι προσφέρουν τα καλύτερα από τον ανταγωνισμό.

Σίγουρα θα προτιμούσα να μην υπάρχει το πρόβλημα και να μην έπρεπε να βάλω BIOS το οποίο ρίχνει αισθητά τις επιδόσεις σε NVMe SSD (που μάλιστα έχω), αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Καλύτερα να μην το ξέραμε και να μην συνέβαινε τίποτα.

Πιστεύω ότι η Intel έβγαλε ενημερώσεις για τους Coffee Lake καθαρά για λόγους Marketing. Για να μην δυσαρεστήσει όσους αγοράσαμε τώρα τους τελευταίους επεξεργαστές της και παράλληλα δεν αναβάθμισε παλαιότερους ώστε να βάλει σε σκέψεις τους χρήστες να πάνε προς νέους.

Εγώ θα πρότεινα να μην βάζετε μόνοι σας το Microcode φτιάχνοντας ουσιαστικά Modded BIOS.

Αντιλαμβάνομαι ότι έχει να κάνει περισσότερο με θέμα ψυχολογίας παρά με καθ' αυτό θέμα ασφάλειας.

Συμφωνώ με αυτά που λες. Διαφωνώ στο να μην βάλουμε μόνοι μας το microcode. Το λες από άποψη ασφαλείας η' από τεχνικής δυσκολιας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ώπα.. είπα ότι η MSI μου έστειλε beta bios, δεν θα κάτσω εγώ να ασχοληθώ να βάλω μόνος μου microcode.. και δεν ασχολούμαι τόσο βαθια με το hw αλλά και δεν νιώθω άνετα να κάνω τη μητρική μου τούβλο

έστειλα ticket στην msi όπου τους λέω ότι θέλω κάλυψη γιατί έχω αρκετά προσωπικά δεδομένα ανθρώπων στο pc μου λόγω δουλειάς , που ισχύει..., και θέλω κάλυψη δεν με νοιάζει αν το pc μου είναι "παλιό" (βέβαια η μητρική είναι ακόμα μές στην εγγύηση)  , αλλιώς στο μέλλον δεν θα ξαναπάρω τίποτα από αυτούς

μου στέλνουν καπάκια το δουλεύουμε μην ανησυχεις κτλ.. και μετά από 2 μήνες ενώ είχα ξεχάσει σχεδόν την όλη φάση βλέπω mail που μου λένε ορίστε αυτό το bios λύνει το θέμα σου

το βάζω βλέπω όλα καλά, τους ξαναστέλνω σας ευχαριστώ πολύ κτλ και μου ξανάστειλαν ο,τι χρειαστείς μην διστάσεις κτλ..

δηλαδή υποδειγματική εξυπηρέτηση πελάτη δεδομένης της ολης φάσης που χάνει η μάνα το παιδί και εδώ και μερικές βδομάδες που λειτουργώ με αυτό το bios δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα πουθενά, ούτε κάποια αισθητή καθυστέρηση 

εγώ θέλω λύση από τον κατασκευαστή, δεν έχω τη παραμικρή ιδέα από προγραμματισμό (εμπειρικός κατσαβιδάκιας είμαι) ώστε να παίζω με modded bios, περιμένω επίσημη εξυπηρέτηση την οποία ίσως πήρα πιο νωρίς επειδή την ζήτησα, πιστεύω ότι με τον καιρό θα πάρουν όλοι

Τι να κάνουν και αυτοί οι φουκαράδες για να πουλήσουν καμιά μητρική παραπάνω; :lol:

Αν αισθάνεσαι καλύτερα με αυτό, Ok. Φυσικά με την προϋπόθεση να μην έχεις προβλήματα.

 

 

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Συμφωνώ με αυτά που λες. Διαφωνώ στο να μην βάλουμε μόνοι μας το microcode. Το λες από άποψη ασφαλείας η' από τεχνικής δυσκολιας;

Ναι, θα σου πω γιατί δεν το προτείνω.
Όταν η Intel έβγαλε Microcodes τα οποία έδωσε στους κατασκευαστές μητρικών λίγο μετά την αποκάλυψη Spectre και Meltdown (τα Microcodes αφορούν το Spectre) κάποιοι είχαν προβλήματα. Λίγο αργότερα η Intel βγήκε και είπε μην βάζετε τα BIOS με τα νέα Microcodes τα οποία διορθώνουν το Spectrer, μέχρι νεοτέρας. Εξήγησε ότι τα προβλήματα που τυχόν προκύπτουν δεν είναι λόγω του Microcode, αλλά λόγω του τρόπου που εγκαθίσταται αυτό στο BIOS. Μάλιστα η Asrock απέσυρε από το Site της τα BIOS που είχαν την πρώτη διόρθωση για το Spectre (και πολύ καλά έκανε).

Όπως προκύπτει λοιπόν, η Intel έδωσε εκ νέου οδηγίες στους κατασκευαστές μητρικών για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση του Microcode (το Patchάρισμα αν θες) και έτσι βγήκαν τα νέα BIOSes τα οποία είναι σωστά.

Με βάση αυτή τη κατά τη γνώμη μου λογική σκέψη, δεν εμπιστεύομαι την εγκατάσταση του Microcode για το Spectre και πλέον για κανένα Microcode από τον χρήστη καθώς φαίνεται ότι δεν είναι τελικά τόσο κάτι απλό και αθώο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Όπως προκύπτει λοιπόν, η Intel έδωσε εκ νέου οδηγίες στους κατασκευαστές μητρικών για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση του Microcode (το Patchάρισμα αν θες) και έτσι βγήκαν τα νέα BIOSes τα οποία είναι σωστά.

Με βάση αυτή τη κατά τη γνώμη μου λογική σκέψη, δεν εμπιστεύομαι την εγκατάσταση του Microcode για το Spectre και πλέον για κανένα Microcode από τον χρήστη καθώς φαίνεται ότι δεν είναι τελικά τόσο κάτι απλό και αθώο.

χμμμ... δεν έχεις άδικο. Θα ψάξω αν το tool που έχει φτιαχτεί έχει λάβει υπόψιν του τις νέες οδηγίες της intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Τι να κάνουν και αυτοί οι φουκαράδες για να πουλήσουν καμιά μητρική παραπάνω; :lol:

Αν αισθάνεσαι καλύτερα με αυτό, Ok. Φυσικά με την προϋπόθεση να μην έχεις προβλήματα.

 

:lol: αν δω πρόβλημα πάω σε προηγούμενη έκδοση, αλλά η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα  ούτε σε επιδόσεις από μερικά bench που έτρεξα ούτε σε σταθερότητα γιατί με ενδιαφέρει πάνω από όλα να είναι σταθερό το o/c μου 

το ότι καλύπτομαι και από το spectre είναι απλά ένα συν και φυσικά με κάνει να νιώθω καλά σαν καταναλωτή. και ειλικρινά όταν ξαναστήσω pc για μένα ή κάποιον άλλον θα κοιτάξω πρώτα προς αυτούς, τι να γίνει; έτσι δημιουργείς εμπιστοσύνη στον καταναλωτή 

καλά τα reviews και τα όσα διαβάζεις, αλλά η προσωπική εμπειρία του καθενός είναι που του μένει 

 

πώς για παράδειγμα και εδώ σε αυτό το φόρουμ εκθειάζουμε την logitech για το aftersales της? εγώ μόνο logitech

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά, σαν προγραμματιστής που είμαι, με εντυπωσιάζει το επίπεδο της τεχνογνωσίας και της απόλυτης κατανόησης λειτουργίας που χρειάζεται για να ανακαλύψεις μία τέτοια ευπάθεια.

Όχι τίποτε άλλο γιατί έχω γνωρίσει πολλούς noobades Έλληνες προγραμματιστές που τρέχουν ένα sql injection tool και νομίζουν ότι είναι ΟΙ hackerades. Η ίδια άγνοια που τους κάνει να νομίζουν ότι είναι προγραμματισταράδες επειδή έχουν φτιάξει ένα site.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πάντως παιδιά, σαν προγραμματιστής που είμαι, με εντυπωσιάζει το επίπεδο της τεχνογνωσίας και της απόλυτης κατανόησης λειτουργίας που χρειάζεται για να ανακαλύψεις μία τέτοια ευπάθεια.

Όχι τίποτε άλλο γιατί έχω γνωρίσει πολλούς noobades Έλληνες προγραμματιστές που τρέχουν ένα sql injection tool και νομίζουν ότι είναι ΟΙ hackerades. Η ίδια άγνοια που τους κάνει να νομίζουν ότι είναι προγραμματισταράδες επειδή έχουν φτιάξει ένα site.

 

το ερώτημα του μη προγραμματιστή είναι ότι το ανακάλυψαν ή απλά πάντα υπήρχε εκεί αυτή η πίσω πόρτα για να την χρησιμοποιούν συγκεκριμένες υπηρεσίες εφόσον χρειαστεί ας πούμε και απλά διέρρευσε και έγινε χαμούλης;

 

γιατί ήταν κάτι που υπήρχε τόσα χρόνια και τόσα χρόνια κανείς δεν είχε πάρει χαμπάρι και γιατί να πάρει τώρα; 

 

κάποιος από τους σχεδιαστές της ιντελ ας πούμε δεν είχε γνώση της αδυναμίας 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το ερώτημα του μη προγραμματιστή είναι ότι το ανακάλυψαν ή απλά πάντα υπήρχε εκεί αυτή η πίσω πόρτα για να την χρησιμοποιούν συγκεκριμένες υπηρεσίες εφόσον χρειαστεί ας πούμε και απλά διέρρευσε και έγινε χαμούλης;

γιατί ήταν κάτι που υπήρχε τόσα χρόνια και τόσα χρόνια κανείς δεν είχε πάρει χαμπάρι και γιατί να πάρει τώρα; 

κάποιος από τους σχεδιαστές της ιντελ ας πούμε δεν είχε γνώση της αδυναμίας 

Βλέποντας το είδος της ευπάθειας είναι πιο δύσκολο να το σχεδιάσεις να λειτουργεί έτσι ώστε να έχει ευπάθεια, παρά να το ανακαλύψεις. Δεν κάνω πλάκα :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το ερώτημα του μη προγραμματιστή είναι ότι το ανακάλυψαν ή απλά πάντα υπήρχε εκεί αυτή η πίσω πόρτα για να την χρησιμοποιούν συγκεκριμένες υπηρεσίες εφόσον χρειαστεί ας πούμε και απλά διέρρευσε και έγινε χαμούλης;

γιατί ήταν κάτι που υπήρχε τόσα χρόνια και τόσα χρόνια κανείς δεν είχε πάρει χαμπάρι και γιατί να πάρει τώρα; 

κάποιος από τους σχεδιαστές της ιντελ ας πούμε δεν είχε γνώση της αδυναμίας 

Αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει για δύο λόγους:

1) Δεν είναι ευάλωτοι μόνο οι Intel επεξεργαστές από Spectre και Meltdown, απλά οι Intel είναι περισσότερο. Κατ' επέκταση μου φαίνεται δύσκολο να έχουν συνεννοηθεί όλοι οι κατασκευαστές αφήνοντας μια τρύπα ανοιχτή. Η ευπάθεια έτσι και αλλιώς είναι λόγω του Speculative Execution.

2) Υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι να σε παρακολουθήσουν οι μεγάλες εταιρίες. Facebook, Google, Location Services, Cloud Services, κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν γρήγορα από την ASUS αλλά πήρα τα @@ μου με μία τυποποιημένη απάντηση

Αναφορά σε κείμενο

Dear Asus Valued Customer,
                                     
Thank you for contacting Asus, my name is Alexander and i will try my best to assist you with your current situation.
 
Regarding the below described case, about the Intel vulnerability, at the moment bios for  motherboards that support  sixth, seventh and eighth generation CPUs is expected to be updated. 

Currently it is not expected to publish a bios version related to the Intel vulnerability for the motherboard P8Z77-V DELUXE.

At the time only the products listed at the below link are supported by BIOS update releases, although the responsible department of our HQ is currently working on the matter.

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α εμένα ήταν πιο ευγενικοί και προμισινγκ

 

Αναφορά σε κείμενο

Dear ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Thanks for contacting MSI technical support.

Regarding your concern,the new BIOS hasn't been released. Please wait for us. Thanks!

Thanks for your cooperation in advance!

Best Regards,

MSI Technical Support Team
 

 

και 2 μήνες μετά...

 

Αναφορά σε κείμενο

Ticket: 
BIOS UPDATE FOR SPECTRE

Content: 
Sorry for the late reply. Please download the latest beta BIOS from the link below and use M-Flash function to update the BIOS. This BIOS has added the solution. Thanks!

και αφού τους ευχαριστώ

 

Αναφορά σε κείμενο

Ticket: 
BIOS UPDATE FOR SPECTRE

Content: 
You are welcome. Please feel free to let us know if you still have any further inquiries.

κύριοι, εσύ είναι σα να σου μιλάει κάποιο bot τύπου taurus 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω.

Μην κάνεις τον κόπο. Η ASUS δεν θα ασχοληθεί με κανένα MOBO με CHIPSET πριν το Ζ170. Εδω δεν θα παρουν Updates πανακριβα MOBO με Χ-99. Εγω το εκανα "Inject" μονος μου, σε υφισταμενη εκδοση, με εργαλεια που υπαρχουν στο internet. Τα 450€ που ειχα δωσει για την μητρικη μου, φαινεται πως ειναι λιγα για την ASUS. Με εχασε εννοειται απο πελατη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς υποχρεωμένη. Η ασφάλεια στα συστήματα έρχεται όταν ανακαλυφθεί η ευπάθεια. Είναι καθαρά θέμα εξέλιξης. Όταν σχεδιάζεται ένα προϊόν, σχεδιάζεται με βάση τις γνώσεις που υπάρχουν μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Και πάλι διαφωνώ . Την λογική της διαφωνίας όμως δεν προσπαθείς να την καταλάβεις . Όταν μια εταιρία μεγέθους και παραγωγής Intel έχει μια ευπάθεια για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, εγώ θα ήθελα να καλύψει όλο το hardware που έχει αυτή την ευπάθεια ακριβώς επειδή πρόκειται για την Intel και να μου δώσει την επιλογή να κάνω εγώ ότι θέλω και όχι να απαντά με δικαιολογίες και από την άλλη να ζητά υπέρογκα ποσά για τα προϊόντα της. Αν εσυ είσαι οκ με αυτό τότε δικό σου θέμα . Απάντησε τώρα και μετά μπες με τα αλλά δυο account που έχεις και κάνε like ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...