Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν πρόκειται να διαθέσει patches για μερικούς παλαιότερους επεξεργαστές τελικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω.

σίγουρα και εγώ με αυτή τη λογική έστειλα και πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους με προστατευμένο haswell :P

στην ελλάδα πάω στοίχημα ότι είμαι ο μόνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετάρεις μόνο σου το υπάρχων bios και τελείωσες...... o i7 4790Κ πάνω στην asus στο 1ο rig  & ο  i3 4170 πάνω στην asrock στο 2ο rig που έχω μια χαρά fixarismenoi είναι και οι δύο......

 

https://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-quot-UEFI-BIOS-Updater-quot-UBU.html

 

4790Κ.png

4170.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

 

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

χμμ λες να δοκιμάσω και να στείλω και έγω στην asus; Έχω το p8z77-v deluxe. 'Ναυαρχίδα" της εποχής της.

Φίλε κι εγώ αυτήν έχω. Αν μάθεις τπτ plz σφύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Το σετάρεις μόνο σου το υπάρχων bios και τελείωσες...... o i7 4790Κ πάνω στην asus στο 1ο rig  & ο  i3 4170 πάνω στην asrock στο 2ο rig που έχω μια χαρά fixarismenoi είναι και οι δύο......

https://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-quot-UEFI-BIOS-Updater-quot-UBU.html

4790Κ.png

4170.png

Την είχα δοκιμάσει παλιότερα την διαδικασία (Ιανουάριο νομίζω) αλλά δεν μου έβγαζε opcodes για ivy bridge. Μάλλον βγάλανε από τότε. Θα το ξαναδοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεύει ότι έχουν καλύτερη ψύξη οι τρύπιοι επεξεργαστές της Intel λόγω καλύτερης ροής αέρα; 

Με δύο τρεις τρύπες ακόμη θα κάνουν και για σουρωτήρι. 

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει λογος να εξελιχθει το θεμα σε vs ,απλα η intel επαιζε μπαλα μονη της και δεν ειχε αναγκη για διορθωσεις ,εχασε κοινο ομως λογω τετοιων κινησεων( μαζι και εγω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμη πάρα πολλά μηχανήματα που βασίζονται σε αυτούς τους επεξεργαστές. Ακόμη και στον παλιότερο απο αυτούς, τον Yorkfield (Core 2 Quad) βασίζονται υπερβολικά πολλά internet pc's, υπολογιστές γραφείων κτλ. για να αγνοηθούν έτσι απλά (και ο δικός μου μέσα). Δουλεύουν και ακόμη είναι αξιοπρεπή για πολλούς ανθρώπους.

Η Intel αποφάσισε να αφήσει τόσους πελάτες της απροστάτευτους.

Εγώ προσωπικά δεν θα κάτσω να θυμώσω. Απλά στην επόμενη αναβάθμιση θα πάρει τα @@ μου................(είμαι πολύ γενναιόδωρος ο μπαγάσας :lol::lol::lol:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, BabisTs said:

Το σετάρεις μόνο σου το υπάρχων bios και τελείωσες...... o i7 4790Κ πάνω στην asus στο 1ο rig  & ο  i3 4170 πάνω στην asrock στο 2ο rig που έχω μια χαρά fixarismenoi είναι και οι δύο......

 

https://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-quot-UEFI-BIOS-Updater-quot-UBU.html

 

4790Κ.png

4170.png

Ρε φιλε το εμπιστεύεσαι;ξέρεις τι βάζεις;τι καλύτερο από το official?εδω στο Xda forum που έφτιαχναν custom rom για Android,βρέθηκε ότι χρησιμοποιούσαν προγράμματα που από την google χαρακτηρίστηκαν σαν επιβλαβές λογισμικό.κι ο λόγος είναι ότι έπαιρναν δεδομένα κι από άλλες εφαρμογές που δεν έπρεπε..οκ συμφωνώ κι εγω μαζί σου..οι εταιρείες σήμερα δεν ενδιαφέρονται για την ποιότητα,αλλά ξέρεις τι βάζουν εκεί μέσα.μπορεις να κανείς reverse engineering;τους εμπιστεύεσαι;εγω προσωπικά οχι.καλος ο υπολογιστής να είναι ένα χόμπι ευχαρίστησης,αλλά πάνω από όλα είναι μέσο εξυπηρέτησης.

4 hours ago, Retromaniac said:

Ένας "μέρος" του patch πρέπει να μπει στο bios. To patch στα windows προστατεύει μόνο αν κάνεις και το bios. Το bios πρέπει να στο δώσει ο κατασκευαστής. Το έκανα edit, για να φαίνεται ξεκάθαρα ότι μιλάμε για το patch της intel που πρέπει να το βάλει κατασκευαστής στο bios.

Όπως βλέπεις το δικό μου μηχάνημα δεν έχει πάρει στο bios update. Νο Protection!

image.png.ce198323bb0848bb97e80a53810b5b4b.png

Εκείνο το σημείο λέει bios update or processor..το έχω κι εγω..έχω ryzen.και η amd αναφέρει ότι για το spectre δεν χρειάζεται update σε επίπεδο hardware.ξερεις καλύτερα εσυ;θα εμπιστευθείς έναν ξένο που σου παρέχει update εκτός από την ίδια εταιρεία; Και νομίζω ότι αν έλεγε ψέματα η amd θα το ανακάλυπτε η intel.βλεπεις υπάρχει κι ο ανταγωνισμός.

4 hours ago, Retromaniac said:

 

Επεξ/σία από dimos_arv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο ρε Intel :mad: Ωραία ρε :mad: Δηλαδή εμείς με Pentium 4 Northwood που είχαμε δώσει μια περιουσία το 2002, στο πηγάδι κατουρήσαμε :mad: Με το ζόρι να κάνουμε αναβάθμιση το πάνε...

Επεξ/σία από Federer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επιτυχές patchαρισμα του bios σε Gigabyte Z97X Gaming 5 με i7 4770k, μπορώ να πω ότι δεν είναι τόσο πολύπλοκη όσο φανταζόμουν η διαδικασία να κάνεις update το microcode των επεξεργαστών σε AMI Bios. Αν εγκρίνουν οι Moderators ή οι Admins, να ποστάρω link, μιας και οι περισσότερες εταιρίες δεν θα διαθέσουν bios update για motherboard παλαιότερες των 3-4 ετών.

bios-modded.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...