Προς το περιεχόμενο

Η Intel δεν πρόκειται να διαθέσει patches για μερικούς παλαιότερους επεξεργαστές τελικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό τη διάθεση patches με την μορφή ενημερώσεων μικροκώδικα για να βοηθήσει τους χρήστες να προστατευτούν από επιθέσεις που εκμεταλλεύονται τις ευπάθειες Spectre και Meltdown, που αποκάλυψε η ομάδα Google Project Zero.

Όμως αν και οι περισσότεροι επεξεργαστές της Intel που έχουν κυκλοφορήσει τη τελευταία δεκαετία είναι ευάλωτοι, η γνωστή κατασκευάστρια ημιαγωγών έλαβε την απόφαση να μην διαθέσει αναβαθμίσεις, -και μάλιστα αναβαθμίσεις που είχε υποσχεθεί- για συγκεκριμένα μοντέλα επεξεργαστών που κυκλοφόρησαν μεταξύ 2007 και 2009. 

Η Intel διέθεσε μία αναβαθμισμένη έκδοση του Microcode Revision Guidance πριν από λίγες μέρες (2 Απριλίου 2018) αναγράφοντας το “production status” ορισμένων επεξεργαστών ως “stopped”. Η Intel υποστηρίζει ότι μετά από έρευνα στην αρχιτεκτονική και στις δυνατότητές τους, αποφάσισε να μην προχωρήσει στα σχέδια της για “κάποιον ή περισσότερους λόγους συμπεριλαμβανομένων και των παρακάτω:

  • Χαρακτηριστικά αρχιτεκτονικής που αποκλείουν την πρακτική εφαρμογή χαρακτηριστικών που μετριάζουν τη 2η παραλλαγή (CVE-2017-5715)
  • Περιορισμένη εμπορικά διαθέσιμη υποστήριξη λογισμικού συστήματος
  • Με βάση τη γνώμη των πελατών της, τα περισσότερα από αυτά τα προϊόντα αποτελούν "κλειστά συστήματα" και κατά συνέπεια αναμένεται να έχουν μικρότερη πιθανότητα έκθεσης στις συγκεκριμένες ευπάθειες

Με άλλα λόγια, είναι δύσκολο να διαθέσει κάποια αποτελεσματική αναβάθμιση ή δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι που χρησιμοποιούν τέτοιους επεξεργαστές εξάλλου ή εκείνοι που κατέχουν υπολογιστές με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές δεν ανησυχούν μήπως κακόβουλο λογισμικό καταφέρει να εξάγει ή να υποκλέψει προσωπικά τους δεδομένα χωρίς τη συγκατάθεση τους.

Μπορείτε να ελέγξετε το έγγραφο της Intel (σε μορφή PDF) για τη πλήρη λίστα με τους επεξεργαστές που επηρεάζονται, ωστόσο η λίστα ουσιαστικά αποτελείται από τα μοντέλα με τις παρακάτω κωδικές ονομασίες:

  • 2007 Yorkfield επεξεργαστές που αποτελούν μοντέλα Core (Desktop) και Xeon (server)
  • 2008 Penryn επεξεργαστές (Mobile)
  • 2008 Harpertown επεξεργαστές (Embedded)
  • 2008 Wolfdale επεξεργαστές (Desktop)
  • 2009 Bloomfield επεξεργαστές συμπεριλαμβανομένων επεξεργαστών Intel Core (desktop) και Xeon (server)
  • 2009 Clarksfield επεξεργαστές (Mobile)
  • 2010 Gulftown επεξεργαστές (Desktop)
  • 2010 Jasper Forest (Embedded)

Στη λίστα επίσης συμπεριλαμβάνονται και δύο νεότερα μοντέλα, τους Intel Atom x3-C200RK και Atom x3-C3230RK SoFIA που ήταν χαμηλής κατανάλωσης chips και απευθύνονταν σε smartphones και tablets. Κυκλοφόρησαν σε συνεργασία με τη Rockchip το 2015 και είχαν τέσσερις πυρήνες και γραφικά Mali 450-MP4.

Η Intel εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση σχετικά με τα σχέδια της: “Ολοκληρώσαμε πλέον τη διάθεση ενημερώσεων μικροκώδικα για τα προϊόντα επεξεργαστών της Intel που κυκλοφόρησαν τα τελευταία εννέα ή και περισσότερα χρόνια και απαιτούσαν προστασία λόγω των ευπαθειών που ανακάλυψε το Google Project Zero. Ωστόσο, όπως αναφέρεται στις τελευταίες οδηγίες αναθεώρησης μικροκώδικα, δεν θα παρέχουμε ενημερωμένο μικροκώδικα για έναν επιλεγμένο αριθμό παλαιότερων πλατφορμών για διάφορους λόγους, όπως η περιορισμένη υποστήριξη οικοσυστήματος και το feedback από πελάτες μας”.

Liliputing


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί εμείς που έχουμε sandy και ivy bridge, θα δώσει κανείς κατασκευαστής bios update ώστε να πάρουμε το patch; Δεν φτάνει μόνο να το βγάλει η intel. Πρέπει να στο δώσει και ο κατασκευαστής.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όταν φτάνεις να διορθώνεις με Software τα διάφορα προβλήματα του Hardware, πάει να πεί ότι στο R&D σου πρέπει να επαναπροσδιορίσεις κάποια πράγματα. Ιδίως όταν η μόδα προστάζει να βγαίνουν νέα μοντέλα κάθε λίγο και λιγάκι.

2) Λογικό είναι τεχνολογία 10ετίας και μάλιστα entry level να μην υποστηρίζεται. Τα σαπάκια με Atom και Celeron απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη και στις μέρες μας. Είναι μια μόδα που εν έτη 2008 (και όχι 10 χρόνια μετά), έπρεπε να πάρει τη θέση που της αρμόζει κι αυτή είναι ο κάδος.

3) Το ερώτημα μή γίνονται μαρκετιστικά και μόνο όλα αυτά. Τί εννοώ: Όλοι ξέρουμε πως τα software patches κόβουν μέρος της ισχύος των επεξεργαστών. Αν αυτά εφαρμοστούν σε τεχνολογία 5-10ετίας, πόσοι θα τα κρατήσουν πρακτικά και δε θα χρειαστεί να αναβαθμίσουν αμεσότατα (κάτι το οποίο δε θα έκαναν προφανώς τόσο άμεσα)?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, plpapadopoulos είπε

 

2) Λογικό είναι τεχνολογία 10ετίας και μάλιστα entry level να μην υποστηρίζεται. Τα σαπάκια με Atom και Celeron απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη και στις μέρες μας. Είναι μια μόδα που εν έτη 2008 (και όχι 10 χρόνια μετά), έπρεπε να πάρει τη θέση που της αρμόζει κι αυτή είναι ο κάδος.

 

Το θέμα είναι αυτό

Αναφορά σε κείμενο

 η γνωστή κατασκευάστρια ημιαγωγών έλαβε την απόφαση να μην διαθέσει αναβαθμίσεις, -και μάλιστα αναβαθμίσεις που είχε υποσχεθεί- για συγκεκριμένα μοντέλα επεξεργαστών που κυκλοφόρησαν μεταξύ 2007 και 2009. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, coffeex είπε

Το θέμα είναι αυτό

Σωστό, αυτό το κομμάτι μου διέφυγε. Απαράδεκτοι απλά, όμως το 3 θα απαντήσει σε αυτό που θίγεις.

Κοινώς σε υποχρεώνει να αναβαθμίσεις και καταλαβαίνουν ότι αν κόψουν ισχύ κι άλλο σε μοντέλα 10ετίας, απλά θα πάνε άκλαφτα πλέον κι όλοι θα ξεσηκωθούν.

Τώρα όσο από υποσχέσεις, έχουμε χορτάσει όλοι. Δυστυχώς όσο υπάρχει κακής ποιότητας καταναλωτισμός, τόσο θα επωφελούνται όλοι αυτοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Retromaniac said:

Γιατί εμείς που έχουμε sandy και ivy bridge, θα δώσει κανείς κατασκευαστής bios update ώστε να πάρουμε το patch; Δεν φτάνει μόνο η intel.

Από ποτέ ξέρεις αν είναι αρκετό το patch?εισαι μήπως στο security το κομμάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimos_arv είπε

Από ποτέ ξέρεις αν είναι αρκετό το patch?εισαι μήπως στο security το κομμάτι;

Ένας "μέρος" του patch πρέπει να μπει στο bios. To patch στα windows προστατεύει μόνο αν κάνεις και το bios. Το bios πρέπει να στο δώσει ο κατασκευαστής. Το έκανα edit, για να φαίνεται ξεκάθαρα ότι μιλάμε για το patch της intel που πρέπει να το βάλει κατασκευαστής στο bios.

Όπως βλέπεις το δικό μου μηχάνημα δεν έχει πάρει στο bios update. Νο Protection!

image.png.ce198323bb0848bb97e80a53810b5b4b.png

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ένας "μέρος" του patch πρέπει να μπει στο bios. To patch στα windows προστατεύει μόνο αν κάνεις και το bios. Το bios πρέπει να στο δώσει ο κατασκευαστής. Το έκανα edit, για να φαίνεται ξεκάθαρα ότι μιλάμε για το patch της intel που πρέπει να το βάλει κατασκευαστής στο bios.

Όπως βλέπεις το δικό μου μηχάνημα δεν έχει πάρει στο bios update. Νο Protection!

image.png.ce198323bb0848bb97e80a53810b5b4b.png

μόνο με bios από τον κατασκευαστή γίνεται δουλειά, εγώ έστειλα στην msi και μου έστειλαν bios που λύνει το πρόβλημα και το οποίο για κάποιον λόγο δεν έχουν ανεβάσει ακόμα στη σελίδα της μητρικής μου έστω και σαν beta γιατί για beta πρόκειται 

 

spectre_zpshdfxoktq.png

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μόνο με bios από τον κατασκευαστή γίνεται δουλειά, εγώ έστειλα στην msi και μου έστειλαν bios που λύνει το πρόβλημα και το οποίο για κάποιον λόγο δεν έχουν ανεβάσει ακόμα στη σελίδα της μητρικής μου έστω και σαν beta γιατί για beta πρόκειται 

spectre_zpshdfxoktq.png

χμμ λες να δοκιμάσω και να στείλω και έγω στην asus; Έχω το p8z77-v deluxe. 'Ναυαρχίδα" της εποχής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, plpapadopoulos είπε

1) Όταν φτάνεις να διορθώνεις με Software τα διάφορα προβλήματα του Hardware, πάει να πεί ότι στο R&D σου πρέπει να επαναπροσδιορίσεις κάποια πράγματα. Ιδίως όταν η μόδα προστάζει να βγαίνουν νέα μοντέλα κάθε λίγο και λιγάκι.

2) Λογικό είναι τεχνολογία 10ετίας και μάλιστα entry level να μην υποστηρίζεται. Τα σαπάκια με Atom και Celeron απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη και στις μέρες μας. Είναι μια μόδα που εν έτη 2008 (και όχι 10 χρόνια μετά), έπρεπε να πάρει τη θέση που της αρμόζει κι αυτή είναι ο κάδος.

3) Το ερώτημα μή γίνονται μαρκετιστικά και μόνο όλα αυτά. Τί εννοώ: Όλοι ξέρουμε πως τα software patches κόβουν μέρος της ισχύος των επεξεργαστών. Αν αυτά εφαρμοστούν σε τεχνολογία 5-10ετίας, πόσοι θα τα κρατήσουν πρακτικά και δε θα χρειαστεί να αναβαθμίσουν αμεσότατα (κάτι το οποίο δε θα έκαναν προφανώς τόσο άμεσα)?

Δεν συμφωνώ η Intel είναι υποχρεωμένη να βγάλει το patch και εγώ να επιλέξω αν θα το βάλω. Οταν το αγόραζα το προϊόν στην τιμή του δεν υπήρχε έκπτωση λόγο ευπαθειων .    Απλά η πατάτα δεν μαζεύεται και την πληρώνει ο καταναλωτής .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, OLDjunior είπε

Δεν συμφωνώ η Intel είναι υποχρεωμένη να βγάλει το patch και εγώ να επιλέξω αν θα το βάλω. Οταν το αγόραζα το προϊόν στην τιμή του δεν υπήρχε έκπτωση λόγο ευπαθειων .    Απλά η πατάτα δεν μαζεύεται και την πληρώνει ο καταναλωτής .

Το ίδιο λέμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

χμμ λες να δοκιμάσω και να στείλω και έγω στην asus; Έχω το p8z77-v deluxe. 'Ναυαρχίδα" της εποχής της.

να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι φτιάχνει η asus, αλλά η msi μου ξηγήθηκε

 

βέβαια.. είχα στείλει από γενάρη και αυτό μου το έστειλαν πριν καμιά βδομάδα-δέκα μέρες περίπου.. αλλά δεν με είχαν ξεχάσει (εγώ σχεδόν το είχα ξεχάσει και εντυπωσιάστηκα που είδα mail)  ξηγήθηκαν έστω και αργοπορημένα 

 

και φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα παραμείνω πελάτης χωρίς πολλά πολλά. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι φτιάχνει η asus, αλλά η msi μου ξηγήθηκε

βέβαια.. είχα στείλει από γενάρη και αυτό μου το έστειλαν πριν καμιά βδομάδα-δέκα μέρες περίπου.. αλλά δεν με είχαν ξεχάσει (εγώ σχεδόν το είχα ξεχάσει και εντυπωσιάστηκα που είδα mail)  ξηγήθηκαν έστω και αργοπορημένα 

Δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...