Προς το περιεχόμενο

Με τον αισθητήρα 120MP της Canon το βίντεο έχει σχεδόν 60 φορές υψηλότερη ανάλυση από ένα Full HD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Παράτησα τη ψηφιακή όταν γέμισα δεύτερο σκληρό δίσκο με φωτός (και δεν είμαι τίποτα προ, στο γάμο του καραγκιόζη είναι οι περισσότερες).

Τώρα μόνο φιλμ. Δεν είναι εφάμιλες της ψηφιακής, αλλά πολύ λιγότερες.

Federer πόσα nick έχεις φτιάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Επιτέλους, κάποιος πρότεινε μια σωστή χρήση. Και για τηλεσκόπια θα προσθέσω.

Οι δορυφόροι και τα τηλεσκόπια χρησιμοποιούν custom λύσεις, μεγαλύτεροι αισθητήρες με panchromatic/IR pixels. Τα τηλεσκόπια ειδικά δεν πρέπει να έχουν το παραμικρό σφάλμα στον αισθητήρα. 

1 ώρα πριν, Homecinemakias είπε

Συνδυασμό αναζητούμε. 4Κ με 120fps είναι το ιδανικό στην παρούσα φάση. Αργότερα, 8Κ με 500+fps.

120fps με 1/1200 shutter speed (να ξεφορτωθούμε το ρημαδό-motion blur) θα είναι μια χαρά.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

800", 64k με 4096fps, 100.000 nits hdr, 32.8 ηχος και 256bit χρώμα. Τότε μόνο θα αξίζει. Όλα τα άλλα είναι μπαλώματα.

Oh wait, το θέμα είναι για security cam.

Εσύ απλά λοιδορείς. Εύκολο αλλα όχι και σωστό. Εγώ προσωπικά απάντησα στον άλλο φίλο, σε αυτό που είπε, δεν εξέτασα εαν το παρόν θέμα μιλά για ασφάλεια και εικόνα. Εγώ μίλησα λοιπόν για αναλύσεις και καρέ εφικτά στο επόμενο άμεσο διάστημα, εσύ μπουρδολόγησες με τους αριθμούς που έγραψες. ΟΚ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Εσύ απλά λοιδορείς. Εύκολο αλλα όχι και σωστό. Εγώ προσωπικά απάντησα στον άλλο φίλο, σε αυτό που είπε, δεν εξέτασα εαν το παρόν θέμα μιλά για ασφάλεια και εικόνα. Εγώ μίλησα λοιπόν για αναλύσεις και καρέ εφικτά στο επόμενο άμεσο διάστημα, εσύ μπουρδολόγησες με τους αριθμούς που έγραψες. ΟΚ!

Είπα να έχει κάποια συνέχεια το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Η συζήτηση που κάνουμε δεν είναι τελείως offtopic πάντως.

Τι να σου πω, off-topic μου φαίνεται τελείως ειδικά όταν το σχόλιο πάνω στο οποίο βασίστηκε καταρρίπτει την χρησιμότητα της συσκευής ενώ είναι απλά off-topic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2018 στις 12:10 ΜΜ, michael92 είπε

Είμαι ο μόνος που προτιμά 100+fps movies από ότι μεγαλύτερη ανάλυση; Οι περισσότερες action scenes δεν βλέπονται.

Σίγουρα είσαι από τους λίγους. Πρώτα από όλα που έχεις δει ταινία με 100+ frames για να το προτιμάς κιόλας? Μερικές ταινίες είναι γυρισμένες σε 60 αλλά παραπάνω δεν έχω ακούσει πουθενά, δεν έχω ακούσει ούτε για σινεμά που μπορεί να τη παίξει. Τα 24 frames είναι το κινηματογραφικό καρέ όπως λέγεται και για κάποιο λόγο έχει καθιερωθεί. Στο μεγαλύτερο κοινό τα 60 frames, και ειδικά σε σκηνές δράσης δεν αρέσουν, δημιουργεί μια υπερβολικά fluid κίνηση που δείχνει να λειτουργεί εναντίον της δράσης και την κάνει πιο "βαρετή". Τώρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να έχεις δει εσύ, ταινίες και να σε έχουν κουράσει τα 24 fps όπως το exposure time του κάθε frame που με απλά λόγια, καθορίζει το πόσο κρυστάλινο θα είναι το κάθε frame ή πόσο motion blur θα περιέχει. Συνήθως σε στιγμές που θέλουν να δείξουν πιο έντονα πλάνα και να σε κάνουν να νιώσεις πιο άβολα με shaking cam κλπ, όπως πολύ κοντά σε μάχη, πολεμικές σκηνές κ.α. το exposure time είναι πολύ μικρό ώστε να υπάρχει πιο καθαρό το κάθε frame και εσένα να σου φαίνεται πιο έντονο και juggy το 24fps, αλλά συνήθως είναι τέτοιο ώστε να υπάρχει λίγο blur και να είναι έτσι στο μάτι πιο συνεχόμενη η κίνηση. Πάντως δεν είναι στη τύχη στα 24 fps ο κινηματογράφος, και 60fps παιχνίδια, αγώνες, formula κλπ. Η πλειοψηφία του κόσμου όταν βλέπει σινεμά ας πούμε ταινία στα 60fps, όπως νομίζω ήταν μερικά  Hobbit, δεν του αρέσει αυτό που είδε και δεν το προτιμά από τα 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostaspota είπε

Σίγουρα είσαι από τους λίγους. Πρώτα από όλα που έχεις δει ταινία με 100+ frames για να το προτιμάς κιόλας? Μερικές ταινίες είναι γυρισμένες σε 60 αλλά παραπάνω δεν έχω ακούσει πουθενά, δεν έχω ακούσει ούτε για σινεμά που μπορεί να τη παίξει. Τα 24 frames είναι το κινηματογραφικό καρέ όπως λέγεται και για κάποιο λόγο έχει καθιερωθεί. Στο μεγαλύτερο κοινό τα 60 frames, και ειδικά σε σκηνές δράσης δεν αρέσουν, δημιουργεί μια υπερβολικά fluid κίνηση που δείχνει να λειτουργεί εναντίον της δράσης και την κάνει πιο "βαρετή". Τώρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να έχεις δει εσύ, ταινίες και να σε έχουν κουράσει τα 24 fps όπως το exposure time του κάθε frame που με απλά λόγια, καθορίζει το πόσο κρυστάλινο θα είναι το κάθε frame ή πόσο motion blur θα περιέχει. Συνήθως σε στιγμές που θέλουν να δείξουν πιο έντονα πλάνα και να σε κάνουν να νιώσεις πιο άβολα με shaking cam κλπ, όπως πολύ κοντά σε μάχη, πολεμικές σκηνές κ.α. το exposure time είναι πολύ μικρό ώστε να υπάρχει πιο καθαρό το κάθε frame και εσένα να σου φαίνεται πιο έντονο και juggy το 24fps, αλλά συνήθως είναι τέτοιο ώστε να υπάρχει λίγο blur και να είναι έτσι στο μάτι πιο συνεχόμενη η κίνηση. Πάντως δεν είναι στη τύχη στα 24 fps ο κινηματογράφος, και 60fps παιχνίδια, αγώνες, formula κλπ. Η πλειοψηφία του κόσμου όταν βλέπει σινεμά ας πούμε ταινία στα 60fps, όπως νομίζω ήταν μερικά  Hobbit, δεν του αρέσει αυτό που είδε και δεν το προτιμά από τα 24.

Νομίζω απλά οτι πολλοί εδω μέσα έχουν μπερδέψει το frame rate με το refresh rate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/3/2018 at 11:01 AM, kostaspota said:

Σίγουρα είσαι από τους λίγους. Πρώτα από όλα που έχεις δει ταινία με 100+ frames για να το προτιμάς κιόλας? Μερικές ταινίες είναι γυρισμένες σε 60 αλλά παραπάνω δεν έχω ακούσει πουθενά, δεν έχω ακούσει ούτε για σινεμά που μπορεί να τη παίξει. Τα 24 frames είναι το κινηματογραφικό καρέ όπως λέγεται και για κάποιο λόγο έχει καθιερωθεί. Στο μεγαλύτερο κοινό τα 60 frames, και ειδικά σε σκηνές δράσης δεν αρέσουν, δημιουργεί μια υπερβολικά fluid κίνηση που δείχνει να λειτουργεί εναντίον της δράσης και την κάνει πιο "βαρετή". Τώρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να έχεις δει εσύ, ταινίες και να σε έχουν κουράσει τα 24 fps όπως το exposure time του κάθε frame που με απλά λόγια, καθορίζει το πόσο κρυστάλινο θα είναι το κάθε frame ή πόσο motion blur θα περιέχει. Συνήθως σε στιγμές που θέλουν να δείξουν πιο έντονα πλάνα και να σε κάνουν να νιώσεις πιο άβολα με shaking cam κλπ, όπως πολύ κοντά σε μάχη, πολεμικές σκηνές κ.α. το exposure time είναι πολύ μικρό ώστε να υπάρχει πιο καθαρό το κάθε frame και εσένα να σου φαίνεται πιο έντονο και juggy το 24fps, αλλά συνήθως είναι τέτοιο ώστε να υπάρχει λίγο blur και να είναι έτσι στο μάτι πιο συνεχόμενη η κίνηση. Πάντως δεν είναι στη τύχη στα 24 fps ο κινηματογράφος, και 60fps παιχνίδια, αγώνες, formula κλπ. Η πλειοψηφία του κόσμου όταν βλέπει σινεμά ας πούμε ταινία στα 60fps, όπως νομίζω ήταν μερικά  Hobbit, δεν του αρέσει αυτό που είδε και δεν το προτιμά από τα 24.

Συμφωνώ (αλλά έχω βαρεθεί να τα γράφω). :)

(Οι HFR ταινίες είναι 48fps.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...