Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας παιδια.

σκεφτομαι την αγορα μιας dslr με μπατζετ περιπου στα 400 ευρω(450 αν αξιζει η διαφορα). απ οτι εχω δει,σε αυτα τα χρηματα εχω σαν επιλογες την canon 1300d και τη nikon d3400. να πω οτι εκτος απο τη φωτογραφια,με ενδιαφερει και το βιντεο. με λιγο ψαξιμο στον τομεα αυτο ειδα οτι υπερτερει η canon.

ειναι η πρωτη καμερα που θα παρω, οποτε θα μεινω τον κιτ φακο μεχρι να την μαθω.γενικα κλεινω προς την canon λογω του βιντεο και επειδη νομιζω οτι ειναι και πιο καινουρια και αρα θα εχει περισσοτερες λειτουργιες( νομιζω ειπα :P :P ).Επισης μου φαινεται πιο ευχρηστη(απο τα κουμπια που εχει και τη συνδεση στο wifi).

τη 1300d τη βρισκω πακετο με θηκη και sd στα 400 ενω η nikon σκετη εχει 450.

ποια προτεινεται εσεις? εχω καποια αλλη επιλογη? μηπως τελικα δεν καταλαβω διαφορα οποια απο τις δυο και να παρω μιας και ειμαι αρχαριος?

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Επεξ/σία από theonirvana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ψάξει αρκετά , αλλά τελικά θα ανέβω σε μεγαλύτερη κατηγορία. Δεν συμφέρει σκετη , τον κιτ φακό τον παίρνεις σχεδόν δώρο .

Για φωτογραφίες, είναι καλύτερη η nikon .

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-Rebel-T6-vs-Nikon-D3400

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-Rebel-T6-vs-Nikon-D5300

 

Και προτάσεις αγοράς

https://www.e-infin.com/eu/item/3068/nikon_d3400_digital_slr_camera_+_af-p_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens__(kit_box)

https://www.e-infin.com/eu/item/2961/nikon_d5300_digital_slr_camera_+_af-p_dx_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens_kit

 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

 

έχει και canon o κινέζος

https://www.e-infin.com/eu/item/2547/canon_eos_750d_dslr_camera_+_ef-s_18-55mm_f/3.5-5.6_is_stm_lens_kit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ, οποτε για βιντεο ειναι οντως καλυτερη η canon?

 

επισης βλεπω οτι η canon εχει πιο φθηνους φακους για το μελλον. δηλαδη ενας prime εχει 120 ευρω ενω για nikon ανεβαινει αρκετα το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πρότεινα Sony Α6000.

Σε αντίθεση με τις DSLR, βλέπεις αυτό που τραβάς, δε χρειάζεται να τσεκάρεις μετά αν βγήκε φωτεινή/σκοτεινή κλπ. Επίσης εύκολα προσαρμόζεις φακούς από άλλα συστήματα.

...και ας με διορθώσει κάποιος αλλά το focus νομίζω είναι παρόμοιο ή καλύτερο από τις αντίστοιχες Canon-Nikon.

Επίσης έχεις μικρότερο μέγεθος!

Βέβαια να προσθέσω ότι προσωπικά αντί για κιτ APSC θα προτιμούσα μια RX100 III ή G7X II (αν μπορεί να ζήσει κανείς χωρίς view finder) που θα σου μείνουν και μπαίνουν στην τσέπη (ειδικά η RX100).

Δυνατότητες έχουν παρόμοιες ή και καλύτερες από τις μηχανές με κιτ φακούς (εκτός από το dynamic range στο base iso).

Όταν θελήσεις κάτι παραπάνω, πας κατευθείαν σε full frame που ήδη έχουν πέσει κάτω από τα 1000 ευρώ και θα είναι ακόμα πιο φτηνές στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Εγώ πάλι θα πρότεινα Sony Α6000.

Σε αντίθεση με τις DSLR, βλέπεις αυτό που τραβάς, δε χρειάζεται να τσεκάρεις μετά αν βγήκε φωτεινή/σκοτεινή κλπ. Επίσης εύκολα προσαρμόζεις φακούς από άλλα συστήματα.

...και ας με διορθώσει κάποιος αλλά το focus νομίζω είναι παρόμοιο ή καλύτερο από τις αντίστοιχες Canon-Nikon.

Επίσης έχεις μικρότερο μέγεθος!

Βέβαια να προσθέσω ότι προσωπικά αντί για κιτ APSC θα προτιμούσα μια RX100 III ή G7X II (αν μπορεί να ζήσει κανείς χωρίς view finder) που θα σου μείνουν και μπαίνουν στην τσέπη (ειδικά η RX100).

Δυνατότητες έχουν παρόμοιες ή και καλύτερες από τις μηχανές με κιτ φακούς (εκτός από το dynamic range στο base iso).

Όταν θελήσεις κάτι παραπάνω, πας κατευθείαν σε full frame που ήδη έχουν πέσει κάτω από τα 1000 ευρώ και θα είναι ακόμα πιο φτηνές στο μέλλον.

 

56 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η ερωτηση ειναι:

Γιατι DSLR?

θα προτιμουσα dslr γιατι εχω ορεξη να μαθω το ολο θεμα της φωτογραφιας, για τη μεγαλη γκαμα φακων και θεωρω οτι ποιοτικα θα ειναι καλυτερες σαν αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε , λοιπών για να σου δόσω μερικές πληροφορίες για την μελλοντική αγορά σου 

πρωτα απο ολα, θέλεις να ασχοληθείς και με φωτογραφία και με βίντεο άρα θα αφήσουμε στην άκρη την Νικον μιας και υστερεί σε βίντεο ( μην φαντάστεις οτι δεν βλέπετε το βίντεο ) 

δεύτερον , θα σου προτινα η canon (dslr) η Sony ( mirrorless), υπόψην οτι αν θες να ασχοληθείς με βίντεο και χρειάζεσαι να κανείς και slowmotion θα πρέπει η μηχανή σου να είναι 50p( εννοείται 1080) άρα θα πρέπει να βρεις ένα μοντέλο που να έχει αυτές τις προδιαγραφές 

τρίτων , οι φακοί τις canon μπαίνουν και στις Sony 

τωρα , υπάρχουν και άλλες μάρκες αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω εμπειρία 

το αβαντάζ της canon είναι οι φακοί όπου τους βρίσκεις σε πολύ καλη τιμή και σαν σώματα είναι εξίσου καλα 

η Sony απο την άλλη έχει άλλη χαρη είναι φοβερή μηχανή ΑΛΛΑ πρέπει να έχει και μια ντουζίνα μπαταρίες

Το καλύτερο που εχεις να κανείς είναι να δεις απο κοντά κΑι τα δυο σώματα και να αποφασίσεις προς τα που θα στραφείς , τα 450 για entry level μοντέλα και ας είναι και μεταχειρισμένα είναι καλα αλλά να ξέρεις οτι αν φας κόλλημα θα πρέπει να ξοδέψεις πολλα χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Όταν θελήσεις κάτι παραπάνω, πας κατευθείαν σε full frame που ήδη έχουν πέσει κάτω από τα 1000 ευρώ και θα είναι ακόμα πιο φτηνές στο μέλλον.

Σε ελληνικές τιμές , μόνο a7 υπάρχει με full frame αισθητήρα κάτω από 1000 ευρώ. Σε dslr , καμία. Στο κοντινό μέλλον , όταν τελειώσουν οι a7 , μάλλον δεν θα υπάρχει καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Fp84 είπε

Καλησπέρα φίλε , λοιπών για να σου δόσω μερικές πληροφορίες για την μελλοντική αγορά σου 

πρωτα απο ολα, θέλεις να ασχοληθείς και με φωτογραφία και με βίντεο άρα θα αφήσουμε στην άκρη την Νικον μιας και υστερεί σε βίντεο ( μην φαντάστεις οτι δεν βλέπετε το βίντεο ) 

δεύτερον , θα σου προτινα η canon (dslr) η Sony ( mirrorless), υπόψην οτι αν θες να ασχοληθείς με βίντεο και χρειάζεσαι να κανείς και slowmotion θα πρέπει η μηχανή σου να είναι 50p( εννοείται 1080) άρα θα πρέπει να βρεις ένα μοντέλο που να έχει αυτές τις προδιαγραφές 

τρίτων , οι φακοί τις canon μπαίνουν και στις Sony 

τωρα , υπάρχουν και άλλες μάρκες αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω εμπειρία 

το αβαντάζ της canon είναι οι φακοί όπου τους βρίσκεις σε πολύ καλη τιμή και σαν σώματα είναι εξίσου καλα 

η Sony απο την άλλη έχει άλλη χαρη είναι φοβερή μηχανή ΑΛΛΑ πρέπει να έχει και μια ντουζίνα μπαταρίες

Το καλύτερο που εχεις να κανείς είναι να δεις απο κοντά κΑι τα δυο σώματα και να αποφασίσεις προς τα που θα στραφείς , τα 450 για entry level μοντέλα και ας είναι και μεταχειρισμένα είναι καλα αλλά να ξέρεις οτι αν φας κόλλημα θα πρέπει να ξοδέψεις πολλα χρήματα

το ειχα ψαξει και παλαιοτερα για mirrorless sony αλλά διαβασα και εδω στο forum οτι στο βιντεο εχουν θεμα υπερθερμανσης και κλεινουν.

 

για βιντεο τη θελω π.χ. σε καποιο live ενα 5λεπτο τραγουδι(λογικα με φωτεινο φακο και τις καταλληλες ρυθμισεις) ή και σε εξωτερικο χωρο που τοτε τα πραγματα θα ειναι ευκολοτερα λογικα. δεν εχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ απαιτησεις απλα να ειναι καλο. και προφανως με νοιαζουν οι φωτογραφιες :) .

 

οποτε τελικη ερωτηση-συμπερασμα, για βιντεο και φακους ειναι καλυτερη η canon 1300d ή καποια αλλα σε αυτα τα λεφτα και στη φωτο η nikon. το ερωτημα ειναι πως ειναι μεγαλη η διαφορα υπερ της nikon d3400 στον τομεα φωτογραφια ή και η canon 1300d κανει μια χαρα τη δουλεια της?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theonirvana είπε

το ειχα ψαξει και παλαιοτερα για mirrorless sony αλλά διαβασα και εδω στο forum οτι στο βιντεο εχουν θεμα υπερθερμανσης και κλεινουν.

για βιντεο τη θελω π.χ. σε καποιο live ενα 5λεπτο τραγουδι(λογικα με φωτεινο φακο και τις καταλληλες ρυθμισεις) ή και σε εξωτερικο χωρο που τοτε τα πραγματα θα ειναι ευκολοτερα λογικα. δεν εχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ απαιτησεις απλα να ειναι καλο. και προφανως με νοιαζουν οι φωτογραφιες :) .

οποτε τελικη ερωτηση-συμπερασμα, για βιντεο και φακους ειναι καλυτερη η canon 1300d ή καποια αλλα σε αυτα τα λεφτα και στη φωτο η nikon. το ερωτημα ειναι πως ειναι μεγαλη η διαφορα υπερ της nikon d3400 στον τομεα φωτογραφια ή και η canon 1300d κανει μια χαρα τη δουλεια της?

Sony a7 δεν έχει πρόβλημα, μπορεί να είναι ζεστές αλλά δεν κλείνουν αλλιώς δεν θα τις προτιμούσε κανένας επαγγελματίας + το κράξιμο που θα άκουγε. Και τα δυο μοντέλα που αναφέρεσαι είναι entry level  και κανένα δεν θα σου βγάλουν  καλό αποτέλεσμα , αν σου προτινα κάτι θα ήταν ανάμεσα σε canon 750d η ακομα καλύτερα την 800d 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Sony a7

Απλά φτάνει το 1000-ρικο ... και μιλάει για budget

Στις 4/1/2018 στις 3:26 ΠΜ, theonirvana είπε

 στα 400 ευρω(450 αν αξιζει η διαφορα).

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...