Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ! Θα ήθελα την βοήθειά σας. Κάνω επαγγελματικά βιντεολήψεις και θέλω να αναβαθμίσω τις λήψεις μου. Με ενδιαφέρει να αγοράσω βιντεοκάμερα που να μπορεί να τραβάει με φυσικό φωτισμό πολύ καλά, να μπορεί να κάνει κοντινές λήψεις ( π.χ βέρες κλπ ) και να έχει καλό slow motion. Ποιά θα μου προτείνατε ; Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 3000 το πολύ. Με ενδιαφέρει και σε μεταχειρισμένη αν υπάρχει κάποια και μπορεί κάποιος να μου στείλει το Link. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να δεις για Canon C100. Τραβάει 4Κ και εσωτερικά το κάνει 1080p με αποτέλεσμα το 1080p που σου δίνει να είναι άριστο.

Είναι πολλά χρόνια στην αγορά, υπάρχει και Mark II μοντέλο. Θα το βρεις μεταχειρισμένο σε πολύ λογική τιμή.

Δε θα ζορίσει το PC σου και είναι 100% επαγγελματική λύση.

Αν θέλεις 4Κ για κάτι επαγγελματικό δυστυχώς θα πρέπει να δώσεις παραπάνω σε αυτήν την φάση. Δε νομίζω να μπορείς να βρεις Sony FS7 ή Canon C300 με λιγότερα από 4000 ευρώ μεταχειρισμένη.

Ένα λινκ ενδεικτικά (δεν έχω αγοράσει από εκεί αλλά έχουν άλλοι στο forum)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλή αλλά δεν ξέρω πολλά. Έχει 1 ίντσα αισθητήρα, άρα το dynamic range θα είναι λίγο μικρότερο σε σχέση με μια C100 λογικά. Αλλά κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλή σαν specs. Με τί τραβάς τώρα? ...και γιατί θέλεις να αλλάξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony 2000 . Για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή θέλω να την αλλάξω. Δεν μπορεί να τραβήξει καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού χωρίς προβολάκι. Δεν μπορώ να κάνω close up, ούτε καλό slow motion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα specs και μόνο μπορώ να σου πω να περιμένεις ~3 στοπ λιγότερο θόρυβο στο χαμηλό φως, λίγο λιγότερο ζουμαρισμένος. Επίσης το dynamic range θα είναι σαφώς καλύτερο.

Από την άλλη, δεν ξέρω αν η βελτίωση θα  είναι αρκετή για να τραβάς χωρίς προβολάκι... Σε μια σκοτεινή εκκλησία για παράδειγμα, μάλλον θα χρειάζεσαι μια τεχνητή πηγή φωτός. Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω, ελπίζω να σε βοηθήσει και κάποιος που ασχολείται με βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε a7 , ούτε cinema

 

Άμα θες βιντεοκάμερα αυτου καθ'αυτου πάς σε κάτι σαν την Sony PXW-Z150 

Την συγκεκριμένη την έχει φίλος και ειναι αρκετά καλή, τραβάει 60fps σε Full HD , 30fps 4K , έχει πολυ ελαφριά αρχεία και αν δεν κάνω λάθος εχει δυο κάρτες για να έχεις και backup

Mπορεί να έχει μικρο αισθητήρα αλλα τραβάει πολυ καλά και σε χαμηλό φωτισμό

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2018 στις 2:20 ΜΜ, Rush13 είπε

Ουτε a7 , ούτε cinema

Άμα θες βιντεοκάμερα αυτου καθ'αυτου πάς σε κάτι σαν την Sony PXW-Z150 

Την συγκεκριμένη την έχει φίλος και ειναι αρκετά καλή, τραβάει 60fps σε Full HD , 30fps 4K , έχει πολυ ελαφριά αρχεία και αν δεν κάνω λάθος εχει δυο κάρτες για να έχεις και backup

Mπορεί να έχει μικρο αισθητήρα αλλα τραβάει πολυ καλά και σε χαμηλό φωτισμό

με αισθητηρα μιας ιντσας? τι θα κανει στο σκοταδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις σκοτάδι? Για φωτισμό εκκλησίας μια χαρα τραβάνε οι συγκεκριμένες

Συγκεκριμένα την sony π ανέφερα την έχει φίλος και ειναι αρκετά καλή ,  εγω τραβούσα αφλασο με την Mark iv σε συνθήκες περιπου 3200 iso , 1/160, f2.8 και αυτος με την βιντεοκάμερα και το αρχείο ηταν μπόμπα.

Ο άνθρωπος τραβουσε με βιντεοκάμερα και αν κατάλαβα καλά θέλει απλα καλύτερα χαρακτηριστικά. Οπότε το σωστό ειναι να πάρει μια βιντεοκάμερα με καλύτερα χαρακτηριστικά .

Για να πάει σε A7 ή και cinema πρέπει να αλλάξει τελειώς λογική στον τρόπο που τραβάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες συνηθως εχουν σκοτεινους φακους με πολυ ζουμ, που μαζι με τον μικρο αισθητηρα θα εχει θορυβο, το ποσο θα τον πειραζει ειναι υποκειμενικο.

ασε που ειναι τσαμπα ογκος και βαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...