Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν επιασα την φαση με το Hack και λιγο δυσκολο για μενα μιας και δεν γνωριζω ακομα απο αρχεια hackintosh και γενικοτερα απο υπολογιστες, απλα πηρα την αποφαση να να βαλω το Sierra, 1 γιατι υπαρχει συμβατοτητα και 2 γιατι το γουσταρω.

Λογικο ειναι να εχω μπερδεψει αρχεια, αλλιως δεν θα πειραματιστω για να λυσω το προβλημα. Για να μαθω, πρεπει να ανοιγει και να κλεινει το PC, δεν υπαρχει χρονος για ξεκουρασει με το hackintosh, πρεπει να το κανουμε γιατι το καναν και αλλοι

Δεν στο είπα για να σε ιντρικαρω,και συμβαίνει σε όλους μας αυτό. Εγώ το εχω πάθει πολλές φορές το παρατάω μια μέρα,και μετά ξεκούραστος βρίσκω την λύση.

π.χ ΔΕΝ γίνεται με το ίδιο αρχείο (DSDT) την μια να πηγαίνει σε shutdown και μετά να αλλάζει συμπεριφορά,άρα κάτι άλλο έχει παρέμβει στο ενδιάμεσο που το εμποδίζει να πάει.

Από την εμπειρία μου εκεί είναι το κλειδί,στο evoreboot που καλό είναι να το έχεις στον S/L/E folder απο την στιγμή που ΔΕΝ σου βγάζει kernel panic και στο DSDT που πάλι κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει σε αυτά τα chipset - μητρικές.(ακριβώς επειδή πριν πήγαινε σε showtdown όπως μας είπες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Thano 

Το Wake On LAN in BIOS ειναι Disable, και το FixShutdown απ το ACPI ειναι τικαρισμενο.

Στο verbose (με -v στο Boot Args:) εδειξε διεργασιες μονο στην ενεκκινηση, οχι στον τερματισμο.

 

Δεν στο είπα για να σε ιντρικαρω,και συμβαίνει σε όλους μας αυτό. Εγώ το εχω πάθει πολλές φορές το παρατάω μια μέρα,και μετά ξεκούραστος βρίσκω την λύση.

π.χ ΔΕΝ γίνεται με το ίδιο αρχείο (DSDT) την μια να πηγαίνει σε shutdown και μετά να αλλάζει συμπεριφορά,άρα κάτι άλλο έχει παρέμβει στο ενδιάμεσο που το εμποδίζει να πάει.

Από την εμπειρία μου εκεί είναι το κλειδί,στο evoreboot που καλό είναι να το έχεις στον S/L/E folder απο την στιγμή που ΔΕΝ σου βγάζει kernel panic και στο DSDT που πάλι κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει σε αυτά τα chipset - μητρικές.(ακριβώς επειδή πριν πήγαινε σε showtdown όπως μας είπες).

 

Την αληθεια ειπες και καλα εκανες, απλα κουραστικα και σκεφτομαι που ταλαιπωρω το PC απ τα πολλα reboot. Eνοειτε οτι δεν με πειραξε γιατι οπως λες δεν ξερω τι κανω αλλα ειναι ενα θεμα που με απασχολει ενα μηνα και δεν θελω να παρει αλλο χρονο για να αραξει και το PC λιγο.

Αλλα που μπορει να μπερδευομαι; Θες να παρουμε τα πραγματα απ την αρχη και να σου πω τι κανω σε ''clean install'' μηπως κανω κατι λαθος;

 

Kαταρχην βασιζομαι και χρησιμοποιω τα προγραμματα/αρχεια του παιδιου που μου εκανε την εγκατασταση (που εγω την εσβησα απο λαθος χειρισμο) οχι για τιποτα αλλο απλα γιατι δουλεψαν στο bootαρισμα.

 

Τα προγραμματα ειναι Unibeast, Multibeast, Clover, Kext Utility. Oλα αυτα τα εχει βαλει σε ενα φακελο Backup, και εκει υπαρχει και ενα .zip αρχειο που εχει μεσα τον φακελο EFI, που προφανως με αυτο μου εβαλε το Sierra. 

 

Απ το EFI το δικο του λοιπον, περνω και κανω copy/paste (και μετα install με Kext Utility) μεσα στο δικο μου EFI/CLOVER/kext/Other τα παρακατω kext και αυτα βλεπω μονο στο δικο του.

1. AppleIntelE1000e.kext

2. AtherosE2200Ethernet.kext

3. FakeSMC.kext

4. NullCPUPowerManagement.kext

5. RealtekRTL8111.kext

6. USBInjectAll.kext

Oλα τα παραπανω βλεπω απ το Kext Utility οτι γινονται install στο System/Library/Extension

 

Πριν ολα αυτα ανοιγω το multibeast και παω:

Quick Start/Legacy Boot Mode και αυτο μου δινει απο επιλογη του τα:

Bootloaders -> Clover v2.3k r3766 Legacy Boot Mode

Drivers -> Misc -> FakeSMC v6.21-311-g2958f55.1723

Customize -> System Definition -> iMac -> iMac 14,2

 
Μετα κανω install και ΑLC888 Legacy για τον ηχο, και ενα απ τα τρια (στην τυχη) RealtekRTL811 για Network που εχει το Μultibeast.
Δεν πειραζω τιποτα αλλο π.χ απο S/L/E folder.
 
ααα Στο Backup folder του, μεσα στο EFI/CLOVER/ACPI/patched εχει ενα DSDT.alm που αν το βαλω στο δικο μου EFI/CLOVER/ACPI/patched μου απενεργοποιει τον ηχο, και τι στο καλο και αυτο δεν κανει Shutdown. 
 
(δεν ειχα θεμα με Shutdown με δικη του εγκατασταση Sierra, σε νεα εγκατασταση δεν δουλευει.)
 
Kατι αλλο που θυμηθηκα μολις, ειναι οτι ειμαι σιγουρος οτι ειχε φακελο Extra στην παλια εγκατασταση, και νομιζω Extra/Extension (για το /Εxtension δεν ειμαι σιγουρος) αλλα δεν προλαβα να τα κανω Backup εκεινα που ειχε μεσα.
Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα όταν πήγα σε el capitan εγώ θα σου έλεγα να ψαχτείς με το dsdt σου. Πιθανώς ο ήχος με dsdt δε δουλεύει γιατί δεν έχει patch-αριστεί σωστά για το layout της μητρικής σου.

Θα σου συνιστούσα να μην ασχολείσαι με εγκαταστάσεις kext "μήπως και δουλέψει" αλλά να χτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του.

Υπάρχουν σάιτ που μπορούν να σε βοηθήσουν στο patching του dsdt. Έχε υπ'όψιν ότι ένα σωστά patch-αρισμένο dsdt πολλές φορές σημαίνει ότι δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις έξτρα drivers/kexts, χώρια ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε μελλοντικές εκδόσεις osx.

Το σωστό DSDT γίνεται extract κατευθείαν από το σύστημά σου αλλά μπορείς να βρεις και στο νετ έτοιμα. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως το dsdt που κατεβάζεις να έχει φτιαχτεί για την ίδια μητρική με τη δική σου (ίδιο μοντέλο) αλλά και με την ίδια έκδοση bios περασμένη.

Π.χ. αν κατεβάσεις dsdt για μια gigabyte ga-px ver.1 με έκδοση bios f12 δε μπορείς εσύ να έχεις περάσει το bios f13 και να έχεις απαίτηση να δουλέψει σωστά.


στο σάιτ του tonymacx86 έχει dsdt έτοιμο για τη μητρική σου με bios F11 απ' ότι βλέπω. Τσέκαρε ότι έχεις την έκδοση bios f11 και κατέβασέ το από αυτό το Link.png Site: λίνκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα πολυ ψαξιμο δηλαδη και ειμαι και ασχετος και απο αγγλικα γμτ για να μπορω να καταλαβω.

Το καταλαβα οπως το ειπες παντος... θελει προσοχη, ιδια motherboard, ιδιο μοντελο. Ιδια εκδοση bios περασμενη δεν ξερω τι εννοεις, και πως θα το μαθω αυτο.

Έχε υπ'όψιν ότι ένα σωστά patch-αρισμένο dsdt πολλές φορές σημαίνει ότι δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις έξτρα drivers/kexts, χώρια ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε μελλοντικές εκδόσεις osx.

Το kext ''FakeSMC.kext'' νομιζω πρεπει να ειναι παντα εγκατεστημενο στο EFI/CLOVER/kext/Other εε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MoviemakerGr αυτο ηταν, το config.plist που μου εστειλες δουλεψε!

Χρησιμοποιωντας το δικο σου config.plist + το DSDT.alm του παιδιου, δεν εχω προβλημα τερματισμου και ηχου.  :)

Το εχω δοκιμασει (σε πανω απο 20 τερματισμους) και στους δυο δισκους που εχω το Sierra. Σε ευχαριστω πολυ, και σε ολα τα παιδια (ThanosA,piterakos83) και συγνωμη για τον πανικο μου, φανταζομαι ο καθενας τα εχει περασει αυτα.

 

Να ρωτισω κιολας τα παραπανω πως τα σωζω, εκτος απ τον εξ.σκληρο μου, μπορω να τα γραψω σε cd/dvd για backup, θα δουλεψουν σε περιπτωση που τα χρειαστω αργοτερα; (αχρειαστα να ναι προς το παρον.)

Με ποιον τροπο εγγραφης και ποιο προγραμμα γινετε αυτο στο Mac, σαν files πχ γραφονται, σε cd η dvd ειναι καλυτερα; 

 

 

Θα σου συνιστούσα να μην ασχολείσαι με εγκαταστάσεις kext "μήπως και δουλέψει" αλλά να χτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του.

 

στο σάιτ του tonymacx86 έχει dsdt έτοιμο για τη μητρική σου με bios F11 απ' ότι βλέπω. Τσέκαρε ότι έχεις την έκδοση bios f11 και κατέβασέ το από αυτό το Link.png Site: λίνκ

 

Kαι εγω απ αυτο το site κατεβασα DSDT για GIGABYTE EX58-DS4 bios F11 και δεν δουλευε σωστα, ευτυχως το καταφερα οπως διαβασες με... μαλλον ετοιμο DSDT για την μητρικη μου, και μια που με ειπες για εκδοση Βios μολις παρατηρησα στην εναρξη του PC, για το Bios γραφει F3 και οχι F11 λετε για αυτο δεν ταιριαξε εκεινο το DSDT;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fearless 

 

Μπορεις να τα ανεβασεις dropbox και γενικα κρατα σημειωσεις απο αυτα που κανεις.

 

Επισης τσεκαρε οπως σου ειχα πει το carbon copy cloner.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα την βοήθεια σας...εχω το pc στην υπογραφή εχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις mac χωρίς επιτυχία να δουλεύουν απόλυτα...Π.Χ δουλεύει αλλα κάποιες εφαρμογές δεν δουλεύουν όπως και δεν μπορω να συνδεθώ στο iCloud.....έβαλα Yosemite και μου πετούσε μυνημα για την καρτα γραφικών..κάποιες φορές δούλευε κάποιες Οχι.θα μπορούσα να δοκιμάσω κάποια έκδοση να δουλεύουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με την έκδοση,αλλά με τον επεξεργαστή σου,και κατ'επεκταση chipset κλπ.

Πρέπει να βρεις μια εγκατάσταση συγκεκριμένη που έχει κάνει κάποιος με patching kernel και να μείνεις εκεί,σε κάθε update πρέπει να βρίσκεις πάλι τα ανάλογα patching.

Αντίθετα για να δουλεύει το iCloud κλπ πρέπει αυτή η εγκατάσταση να γίνει ολοκληρωμένη,πάλι δηλαδή δεν έχει σχέση με την έκδοση,αλλά με την αρτιότητα της εγκατάστασης.

Αν ψάχνεις αρτιότητα όμως γενικότερα,ώστε να δουλεύουν και τα power management σωστά θα πρέπει να απευθυνθείς στην Ιντελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με την έκδοση,αλλά με τον επεξεργαστή σου,και κατ'επεκταση chipset κλπ.

Πρέπει να βρεις μια εγκατάσταση συγκεκριμένη που έχει κάνει κάποιος με patching kernel και να μείνεις εκεί,σε κάθε update πρέπει να βρίσκεις πάλι τα ανάλογα patching.

Αντίθετα για να δουλεύει το iCloud κλπ πρέπει αυτή η εγκατάσταση να γίνει ολοκληρωμένη,πάλι δηλαδή δεν έχει σχέση με την έκδοση,αλλά με την αρτιότητα της εγκατάστασης.

Αν ψάχνεις αρτιότητα όμως γενικότερα,ώστε να δουλεύουν και τα power management σωστά θα πρέπει να απευθυνθείς στην Ιντελ.

amd δηλαδη δε θα δουλεύει το σύστημα μου τόσο καλα και ολοκληρωμενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόθηκε χθες το δεύτερο update του MacOs Sierra 10.12.2
επίσης αναβάθμιση είχαμε στους Quadro Drivers της nVidia
στο iTunes και στα Pro Video Formats*

 

post-227308-0-00372700-1481693952_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόθηκε χθες το δεύτερο update του MacOs Sierra 10.12.2

επίσης αναβάθμιση είχαμε στους Quadro Drivers της nVidia

στο iTunes και στα Pro Video Formats*

 

 

Περασα το update και ολα καλα, μου αργει λιγο περισσοτερο στο ''Welcome to clover, και στο Apple logo'' στην εκκινηση απο το update και μετα, αλλα τι να κανω δεν πειραζει.

 

Quardo Drivers της Nvidia ειναι οι Web Drivers; 

Εγω νομιζω χρησιμοποιω τους Default Graphics Drivers.

 

Οταν επιλεγω ''Web Drivers'' τους κανει install, ζηταει Restart αλλα βλεπω στο ''NVIDIA Driver Manager'' οτι χρησιμοποιει παλι τους Default Graphics Drivers, και αν παω διπλα στην καρτελα ''Updates'' βλεπω να γραφει:

NVIDIA Web Driver: 367.15.10.25f01 (Up to date)

 

Screen%20Shot%202016-12-14%20at%209.49.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες το βράδυ άρχισε να μου κάνει κάτι κουλά το utorrent.

Ενώ το ανοίγω και κατεβάζει κανονικά... μετά από 2-3 λεπτά η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα στα ~2kB/s.

Δοκίμασα και με άλλο πρόγραμμα για torrents και πάλι τα ίδια.

Μόνο αν κάνω restart αρχίζει να κατεβάζει πάλι με κανονική ταχύτητα, αλλά μετά από 2-3 λεπτά τα ίδια πάλι..

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το Avast δεν μου επιτρεπει να κατεβασω τα utorrent/bittorrent ετσι κατεβασα το Τransmission και κατεβαζει κανονικα. Το δοκιμασες;


Για να φορτώνει τους nVidia θέλει στα bootargs το nvda_drv=1 ασχέτως με τι γράφει ο driver manager.

Επειδη δεν το εκανα ποτε ας ρωτισω. Πρεπει να το κανω οπως διχνει η φωτο κατω, αυτο εννοεις; 

(Δεν ειναι δικη μου η φωτο, την βρηκα στο ιντερνετ.)

 

Το dart=0 το σβηνω η το αφηνω οπως το εχει αυτος; 

Screen%20Shot%202016-12-14%20at%2012.29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...