Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι συνηθισμένη ερώτηση, αλλά θα την κάνω...

Ποιά είναι η καλύτερη διανομή, με κυριότερο τα παιχνίδια;

Έχω σιχαθεί τα Windows, θέλω να τα πετάξω και να βάλω Linux, αλλά παίζω. Δε με πειράζει που δεν έχει τα αγαπημένα μου, έχει αρκετά στο Steam που μπορώ να βάλω.

Ποιά διανομή όμως θα έχει τις ανάλογες επιδόσεις;

Έχω M.2 SSD & 1080ti. Τα υπόλοιπα, τίποτα διαφορετικό από ότι οι περισσότεροι φαντάζομαι.

Να πω εδώ πως στο Laptop της δουλειάς, αλλά και στο MediaPC, έχω βάλει Mint 19 και παίζει καλά. Στο MediaPC όμως, Intel NUC, παίζει τα videos σπασμένα και χάνει frames. Όχι σε βαθμό που να το βγάλω, αλλά θα ήθελα να μην το κάνει. Στο κύριο μηχάνημα, δε θα είναι ανεκτό κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

34 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Δεν είναι συνηθισμένη ερώτηση, αλλά θα την κάνω...

Ποιά είναι η καλύτερη διανομή, με κυριότερο τα παιχνίδια;

Έχω σιχαθεί τα Windows, θέλω να τα πετάξω και να βάλω Linux, αλλά παίζω. Δε με πειράζει που δεν έχει τα αγαπημένα μου, έχει αρκετά στο Steam που μπορώ να βάλω.

Ποιά διανομή όμως θα έχει τις ανάλογες επιδόσεις;

Έχω M.2 SSD & 1080ti. Τα υπόλοιπα, τίποτα διαφορετικό από ότι οι περισσότεροι φαντάζομαι.

Να πω εδώ πως στο Laptop της δουλειάς, αλλά και στο MediaPC, έχω βάλει Mint 19 και παίζει καλά. Στο MediaPC όμως, Intel NUC, παίζει τα videos σπασμένα και χάνει frames. Όχι σε βαθμό που να το βγάλω, αλλά θα ήθελα να μην το κάνει. Στο κύριο μηχάνημα, δε θα είναι ανεκτό κάτι ανάλογο.

Manjaro Linux λόγω τελευταίου kernel και πακέτων που έχουν να κάνουν με κάρτες γραφικών είναι στις τελευταίες εκδόσεις. Γενικά όλες οι rolling διανομές είναι ιδανικές για gaming. Προτείνω Manjaro γιατί είναι από τις πιο εύκολες και καλοδουλένες rolling distros που υπάρχουν.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα με μια διανομη που ειναι ευκολη για τον αρχαριο χρηστη, LinuxMint π.χ.

Για να εχεις τους τελευταιους οδηγους στην καρτα γραφικων προσθεσε αυτο το ppa

$ sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa

μετα

$ sudo apt update

και εγκατασταση των οδηγων με

$ sudo apt install nvidia-graphics-drivers-387 nvidia-settings

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thomasG4 said:

Manjaro Linux λόγω τελευταίου kernel και πακέτων που έχουν να κάνουν με κάρτες γραφικών είναι στις τελευταίες εκδόσεις. Γενικά όλες οι rolling διανομές είναι ιδανικές για gaming. Προτείνω Manjaro γιατί είναι από τις πιο εύκολες και καλοδουλένες rolling distros που υπάρχουν.

Που βασίζεται αυτό; Ρωτάω, γιατί πρέπει να μπορώ να εγκαταστήσω κι άλλα πράγματα, μιας και δουλεύω από το σπίτι και θέλω να ελέγξω συμβατότητες.

58 minutes ago, gakos1112 said:

Ξεκινα με μια διανομη που ειναι ευκολη για τον αρχαριο χρηστη, LinuxMint π.χ.

Με βολεύει το Mint, γιατί το έχω ήδη στημένο σε δύο. Γιατί όμως στο MediaPC δεν παίζουν καλά τα γραφικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην κανουμε το θεμα ιμαμ μπαιλντι ανοιξε ενα νεο θεμα με το προβλημα που σ απασχολει.

Για να σε βοηθησει καποιος δωσε οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για το hardware η πιο απλα το αποτελεσμα της εντολης

inxi -F

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Που βασίζεται αυτό; Ρωτάω, γιατί πρέπει να μπορώ να εγκαταστήσω κι άλλα πράγματα, μιας και δουλεύω από το σπίτι και θέλω να ελέγξω συμβατότητες.

Με βολεύει το Mint, γιατί το έχω ήδη στημένο σε δύο. Γιατί όμως στο MediaPC δεν παίζουν καλά τα γραφικά;

Βασίζεται στο Arch Linux. Είναι όμως πολύ πιο user friendly. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις να έχεις πρόβλημα με update κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια και παλικαρούδες, τσεκαρετε το Solus. Ναι σχετικα μικρο community ναι δεν παταει πανω σε κατι μεγαλο οπως το Arch αλλα ειναι built from scrach με μονο στοχο το desktop. Το δουλευω κανα διμηνο τωρα και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Hermeticus είπε

δεν παταει πανω σε κατι μεγαλο <κομμα> , οπως το Arch

Για αυτο ανακαλυφθηκαν τα σημεια στιξης , για να μην παρερμηνευονται οι προτασεις ..εεε oxygene? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώγεσαι για παρατήρηση ρε μπήχτη... Η ελληνική γλώσσα έχει τα τερτίπια της, η ουσία όμως είναι πώς έκανα την παρατήρηση όχι για να του την πώ, αλλά για να αποφύγω να εννοηθεί κάτι λάθος έστω και άθελα επειδή εγώ ή οποιοσδήποτε δεν πρόσεξε την απουσία κόμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 9:39 ΜΜ, gakos1112 είπε

Ξεκινα με μια διανομη που ειναι ευκολη για τον αρχαριο χρηστη, LinuxMint π.χ.

Για να εχεις τους τελευταιους οδηγους στην καρτα γραφικων προσθεσε αυτο το ppa


$ sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa

μετα


$ sudo apt update

και εγκατασταση των οδηγων με


$ sudo apt install nvidia-graphics-drivers-387 nvidia-settings

η ευκολη διανομη ηταν αυτο?

δηλαδη το 

pacman -S nvidia

τι ειναι, η δυσκολη?

Επεξ/σία από tritonas00
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tritonas00 said:

η ευκολη διανομη ηταν αυτο?

δηλαδη το 


pacman -S nvidia

τι ειναι, η δυσκολη?

Όταν προσθέτεις PPA για το παραμικρό ή για αυτονόητα καταλαβαίνεις ότι κάπου εκεί έχει χαθεί το νόημα της λέξης "ευκολία"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...