Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atmos72 είπε

Νομίζω ότι υπάρχει αντίλογος σε αυτό.. :rolleyes:

Το arch για το μέσο χρήστη, μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, μπορεί και να είναι πιο "εύκολο" στα εξής:

1. Δεν χρειάζεται να ψάχνει διάφορα ppa, μιας και το aur καλύπτει πρακτικά ό,τι μπορεί να χρειαστεί κανείς ever.

2. Καθότι το arch είναι rolling distribution, ένας μέσος home user γλυτώνει τη "φασαρία" του "version upgrade", που σε ubuntu - mint ενίοτε μπορεί να είναι μεγάλη. 

Ας μην αναφερθω για το πριν της εγκαταστασης...ας παμε στο μετα :

1.Ο μεσος χρηστης δεν θα ψαχνει διαφορα ppa αλλα θα ψαξει να βρει πως να ενεργοποιησει το AUR.Γιατι τελευταια φορα που τσεκαρα το arch , αυτο (το AUR) δεν ερχεται προ-ενεργοποιημενο.
Ο μεσος χρηστης (και καπου εδω κολαει και αυτο που θετεις στο (2) ) θα πρεπει να ανοιγει τερματικο και να βαραει pacman -Syu καθε τρεις και λιγο για να κραταει την rolling διανομη του ενημερωμενη.
Μην μου πειτε για update-notifiers , γιατι μιλαμε για arch εδω περα , οχι arch-based διανομη :) Και στην τελικη αντιτιθεται (η υπαρξη update-notifier) στην λογικη KISS που θελει να περασει η διανομη.

Αρα αυτο που μας μενει να κανουμε ειναι να ορισουμε τι εννοουμε με την εκφραση "μεσος χρηστης" :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Ας μην αναφερθω για το πριν της εγκαταστασης...ας παμε στο μετα :

1.Ο μεσος χρηστης δεν θα ψαχνει διαφορα ppa αλλα θα ψαξει να βρει πως να ενεργοποιησει το AUR.Γιατι τελευταια φορα που τσεκαρα το arch , αυτο (το AUR) δεν ερχεται προ-ενεργοποιημενο.
Ο μεσος χρηστης (και καπου εδω κολαει και αυτο που θετεις στο (2) ) θα πρεπει να ανοιγει τερματικο και να βαραει pacman -Syu καθε τρεις και λιγο για να κραταει την rolling διανομη του ενημερωμενη.
Μην μου πειτε για update-notifiers , γιατι μιλαμε για arch εδω περα , οχι arch-based διανομη :) Και στην τελικη αντιτιθεται (η υπαρξη update-notifier) στην λογικη KISS που θελει να περασει η διανομη.

Αρα αυτο που μας μενει να κανουμε ειναι να ορισουμε τι εννοουμε με την εκφραση "μεσος χρηστης" :)

Το πριν την εγκατάσταση δεν το συζητώ καν - είναι τουλάχιστον αποθαρρυντικό για έναν νέο - μέσο χρήστη. Σε αυτό το "πριν", εντάσσω και την "ενεργοποίηση" του aur.

Από κει και πέρα, εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μία φορά command line για update του arch μου. Στο cinnamon χρησιμοποιώ το pamac(-aur) και το update notifier του cinnamon. 

Πάντως, το σημαντικότερο νομίζω ότι είναι αυτό που λες στο τέλος - ποιος είναι τέλος πάντων αυτός ο μέσος χρήστης.. :rolleyes: Νομίζω ότι πλέον μπορούμε να θεωρήσουμε μέσο χρήστη αυτόν που μπορεί να κάνει ένα search στο google, να ανοίξει ένα terminal και να κάνει copy paste κάποια πράγματα. Αυτός ο μέσος χρήστης, με βάση την ως τώρα εμπειρία μου με arch - cinnamon, μπορεί να συντηρήσει ένα arch σύστημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atmos72 είπε

Το πριν την εγκατάσταση δεν το συζητώ καν - είναι τουλάχιστον αποθαρρυντικό για έναν νέο - μέσο χρήστη

Ρε παιδιά για αυτό κάναμε τον Archon για να βοηθήσουμε κόσμο να ξεπεράσει το φόβο της εγκατάστασης :D 

1 ώρα πριν, atmos72 είπε

Στο cinnamon χρησιμοποιώ το pamac(-aur) και το update notifier του cinnamon. 

Σωστόοοος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να που τελικά έκατσε η στραβή με το Manjaro και είμαι πίσω στο παλιό, δοκιμασμένο Mint.

Spoiler
  • Webcam: Minor, αλλά δε μπορούσα επί μήνες να χρησιμοποιήσω την webcam με το Cheese. Βάζω το Kamoso, δουλεύει για ~3-4 εβδομάδες, ώσπου με κάποιο από τα πρόσφατα updates κρεμάει κι αυτό. Τελικά, με τις τελευταίες ενημερώσεις η webcam δεν αναγνωρίζεται καν από το σύστημα ενώ ο driver υπάρχει και τρέχει.
  • Compiz: Αυτή τη φορά σε Manjaro ΜΑΤΕ, στο live περιβάλλον εγκαθιστώ τον compiz και παίζει κανονικά. Εγκαθιστώ το λειτουργικό στον υπολογιστή, δοκιμάζω να ξαναβάλω τον compiz, πάπαλα. Δεν ήθελε να λειτουργήσει. Δεν πειράζει λέω, θα ζήσω μ' αυτό.
  • MHWD (GPU Drivers): Στο νέο (και ενημερωμένο) πλέον σύστημα (ΜΑΤΕ) πειράζω τους drivers της κάρτας γραφικών. Το αφήνω να εγκαταστήσει τους open source για δοκιμή, ενώ έχω ήδη φορτωμένους τους proprietary. Reboot, παίζει κανονικά, ξαναεγκαθιστώ ωστόσο τους proprietary και αφαιρώ τους open. Reboot και δεν ανοιξε ποτέ, είχε κολλήσει σε ένα μήνυμα για FIFO underrun στον επεξεργαστή, το οποίο μου εμφάνιζε και πιο παλιά αλλά δε φαινόταν να επηρεάζει κάτι.

Σημείωση: Αρχικά είχα την έκδοση Budgie και ο μόνος λειτουργικός kernel ήταν ο 4.9. Στο mate ο 4.14 έπαιζε κανονικότατα. *Mind Blown*

TL;DR: Για βασικό λειτουργικό φεύγει από τη λίστα, δε θα πω ότι συνάντησα τα τεράστια προβλήματα, μα ειλικρινά δε θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το καινούργιο Pop_OS της System76 είναι πολύ καλό. Αν και βασισμένο στο Ubuntu έχει δομηθεί για day to day operation, ειδικά για developers.7 μήνες τώρα αυτό χρησιμοποιώ με GNOME. Αξίζει μια ματιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
16 ώρες πριν, k_antoni είπε

Από περιέργεια: έχει χαλαρώσει λίγο αυτό που λέμε distro-wars? Δε βλέπω πλέον τόσο φαγωμα σε φόρα, blogs, κοινωντικά δίκτυα, youtube κτλ...

Τώρα είμαστε όλοι ενωμένοι να δώσουμε ώθηση στο Steam που προσπαθεί να τρέξει τα windows games στο Linux :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 26/3/2018 στις 7:42 ΜΜ, aypnia είπε

Εξαρτάται ποιον έχω απεναντί μου. Αν έχω κάποιον λιγότερο έμπειρο Ζorin ή KDE Neon ή Ubuntu Mate ή Manjaro XFCE (για αυτούς που θέλουν εμφάνιση Windows), Elementary (για αυτούς που θέλουν εμφάνιση Mac), Ubuntu ή Solus ή Fedora (για αυτούς που θέλουν κάτι διαφορετικό στην εμφάνιση). Σε πιο έμπειρους φυσικά Arch. Βασικά το θέμα είναι τι να πρωτοπροτείνω υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα.

Σε όλα τα kernel updates κάτι μπορεί να συμβεί στο συστημά σου. Όταν διαβάζω ότι βγήκε νέο update με αναβαθμίσεις για spectre και meltdown και το μόνο oυμπουντοειδές που τους περνάει πάντα τελευταίο είναι το Mint δεν χρειάζεται να ξέρω τίποτα παραπάνω.
Noob-friendly σημαίνει ότι δεν παιρνάμε updates που μπορεί να τους δημιουργήσουν πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι παιρνάμε updates πάντα τελευταίοι αφού έχουν κάνει όλη τη δουλεία και το τεστάρισμα όλες οι υπόλοιπες διανομές.
Anyway, έτσι βλέπω τα πράγματα εγώ, έγραψα γιατί ΕΓΩ δεν βρίσκω κανένα λόγο να προτείνω ή να χρησιμοποιώ Mint. Αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από το τρόπο λειτουργίας του Mint σεβαστό.

καλησπερα θα ηθελα να σε ρωτησω για τα linux px elementary os. αν θελω να εγκαταστησω διαφορες εφαρμογες οπως κανουμε στα windows  χρειαζεται να κανω εγκατασταση με κωδικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ζωή Σκαρμούτσου είπε

καλησπερα θα ηθελα να σε ρωτησω για τα linux px elementary os. αν θελω να εγκαταστησω διαφορες εφαρμογες οπως κανουμε στα windows  χρειαζεται να κανω εγκατασταση με κωδικα? 

Οχι, συνήθως οι διάσημες διανομές έχουν software center (κατι σαν app store) όπου θα μπορείς να βάλεις από εκεί εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναφέρω , ότι η τελευταία διανομή mint xfce 32bit (19κάτι) έπαιξε στο πιο χρέπι laptop που έχω αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου (p4 με τρισάθλια ati) χωρίς κανένα κόλλημα, σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες δοκιμές που είχαν γίνει κατά καιρούς (πάνω από 100 εγκαταστάσεις)  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Απλά αναφέρω , ότι η τελευταία διανομή mint xfce 32bit (19κάτι) έπαιξε στο πιο χρέπι laptop που έχω αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου (p4 με τρισάθλια ati) χωρίς κανένα κόλλημα, σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες δοκιμές που είχαν γίνει κατά καιρούς (πάνω από 100 εγκαταστάσεις)  .

Mint 18.3 xfce δοκιμασες? H την lubuntu 16.04.5. Η mint 19 εχει προβληματα σε πολλους. Αυτεες που που σου ανεφερα τις θεωρω απτις πιο "stable".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Mint 18.3 xfce δοκιμασες? H την lubuntu 16.04.5.

Ναι και κόλλαγαν και οι 2 στο συγκεκριμένο . Η mint xfce 19.3 , 32bit, είναι η πρώτη που δούλεψε στο συγκεκριμένο από το 2016. Καμία άλλη δεν είχε δουλέψει μέχρι τώρα (εννοειται ούτε mint,xubuntu.lubuntu ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ναι και κόλλαγαν και οι 2 στο συγκεκριμένο . Η mint xfce 19.3 , 32bit, είναι η πρώτη που δούλεψε στο συγκεκριμένο από το 2016. Καμία άλλη δεν είχε δουλέψει μέχρι τώρα (εννοειται ούτε mint,xubuntu.lubuntu ).

Μωρε μπραβο. Λειτουργουνε ολα ρολοι? Γιατι στο distrowatch ειδα παραπονιουνται πολλοι για bugs στην 19

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2018 στις 9:40 ΜΜ, becoming_I είπε

Οχι, συνήθως οι διάσημες διανομές έχουν software center (κατι σαν app store) όπου θα μπορείς να βάλεις από εκεί εφαρμογές.

σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...