Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι εδω και σχεδον 1,5 χρονο σε ολα μου τα μηχανηματα με το MXlinux.Ειναι ελαφρυ δεν μου κρασαρε ποτε, το εμαθα ,τρεχω οτι θελω και οτι μου χρειαζεται

και ολα αυτα σε μηχανηματα 12 και βαλε χρονων.

Και θα μεινω σε αυτο για οσο παει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Intel Celeron 512 mb ram hard disk 40 gb bunsenlabs και δουλεύει. Σε αυτό μαθαίνω τώρα και εφόσον μου αρέσει θα μπει και σε άλλο φορητό 10ετιας. Αλλιώς peppermint άλλη αγαπημένη διανομή. Αυτή που θα ήθελα να δοκιμάσω σοβαρά αλλά όσες φορές την εγκατέστησα την έβγαλα αμέσως γιατί δεν μπόρεσα να τη δουλέψω είναι η "ελληνική" antix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βασικο μηχανημα antix stable, σταθερο απροβληματιστο σε βαθμο υπερβολικης βαρεμαρας, αλλα ιδανικο οταν μιλαμε για υπολογιστη δουλειας

στα γυρω γυρω δοκιμαζω τα παντα οταν υπαρχει χρονος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο μήνα χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά gentoo στο laptop μου και παραδόξως έχω την πιο smooth εμπειρία στο συγκεκριμένο μηχάνημα εξαιρόντας το Debian. Ακόμα και η διανομή LaTeX, που με φόβιζε περισσότερο όσον αφορα το compilation time, δεν άργησε πολύ να εγκατασταθεί. Μάλλον ακατάλληλο αν χρειάζεστε "μεγάλα" πακέτα, όπως gnome, chromium κτλ, αν και για κάποια υπάρχουν επίσημες (και ανεπίσημες) binary εκδόσεις. 

Στο ίδιο μηχάνημα έχω επίσης εγκατεστημένο το Solus (με Budgie desktop) για δοκιμή. Συμπαθητικά defaults σε αντίθεση με αυτά που βρίσκει κανείς στις συνηθισμένες διανομές gnome, αλλά η ίδια η διανομή υστερεί ακόμα στο κομμάτι του software, με κάποια πιο obscure εργαλεία ανάπτυξης να λείπουν. Θετικές οι εντυπώσεις και για αυτό πάντως.

Ο σταθερός τρέχει με Debian (σταθερή αξία) και πρόσφατα Gentoo μετά την ευχάριστη εμπειρία στο laptop, ευχαριστημένος και με τις δύο διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TexLive συνήθως θες να το εγκαθιστάς εκτός των πακέτων της διανομής γιατί τα πακέτα είναι outdated.

Αν γράφεις σε ελληνικά, τότε το xelatex είναι πιο βολικό, but whatever suits you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Σε σέρβερες τρέχω από αιώνων debian stable. Σε έναν, που τον έχω για πειραματόζωο (seedbox και τέτοια) τρέχω testing.

Σε λάπτοπ (που χρησιμοποιώ αραιά και που) και στου πατέρα μου, linux mint debian edition (LMDE) με cinnamon.

Σε ένα αρχαίο ψοφίμι asus eee, lubuntu.

Στα workstations που χρησιμοποιώ καθημερινά (σπίτι και δουλειά) arch με cinnamon.

Δύο σχόλια:

1. To LMDE (και κατ επέκταση το mint) βολεύει πολύ σε υπολογιστές που θέλεις απλά να δουλεύουν και είναι πολύ polished. Αν κανείς χρειάζεται κάποια καινουριότερη έκδοση, στις περισσότερες περιπτώσεις όλο και κάποια λύση θα βρει (αν έχει κάποια εμπειρία - βλ backports κτλ κτλ).

2. Το arch το έχω βάλει εδώ και κάνα χρόνο και έχω εντυπωσιαστεί συνολικά από κάθε άποψη! Πραγματικά αξίζει να του δώσει κανείς μία ευκαιρία, αν είναι σε φάση αλλαγής distro (λόγω ανάγκης ή απλά επιθυμίας). Πολύ σταθερό, πολύ εύκολο (μύθος η δυσκολία του!!), πολύ φρέσκο, πολύ support - γενικώς πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atmos72 είπε

 (μύθος η δυσκολία του!!)

Υποκειμενικο αναλογως τι εμπειρια εχει αυτος που το λεει.Ο απλος μεσος οικιακος χρηστης δεν θα βρει το arch ευκολοτερο απο ubuntu/mint κλπ διανομες σε κανενα επιπεδο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/23/2018 στις 12:39 ΠΜ, mphxths είπε

Υποκειμενικο αναλογως τι εμπειρια εχει αυτος που το λεει.Ο απλος μεσος οικιακος χρηστης δεν θα βρει το arch ευκολοτερο απο ubuntu/mint κλπ διανομες σε κανενα επιπεδο τους.

Νομίζω ότι υπάρχει αντίλογος σε αυτό.. :rolleyes:

Το arch για το μέσο χρήστη, μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, μπορεί και να είναι πιο "εύκολο" στα εξής:

1. Δεν χρειάζεται να ψάχνει διάφορα ppa, μιας και το aur καλύπτει πρακτικά ό,τι μπορεί να χρειαστεί κανείς ever.

2. Καθότι το arch είναι rolling distribution, ένας μέσος home user γλυτώνει τη "φασαρία" του "version upgrade", που σε ubuntu - mint ενίοτε μπορεί να είναι μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, atmos72 είπε

Νομίζω ότι υπάρχει αντίλογος σε αυτό.. :rolleyes:

Το arch για το μέσο χρήστη, μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, μπορεί και να είναι πιο "εύκολο" στα εξής:

1. Δεν χρειάζεται να ψάχνει διάφορα ppa, μιας και το aur καλύπτει πρακτικά ό,τι μπορεί να χρειαστεί κανείς ever.

2. Καθότι το arch είναι rolling distribution, ένας μέσος home user γλυτώνει τη "φασαρία" του "version upgrade", που σε ubuntu - mint ενίοτε μπορεί να είναι μεγάλη. 

έτσι είναι, κι εγώ απλός μέσος χρήστης είμαι, αλλά σε laptop τρέχω χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό arch και στο desktop tumbleweed λίγους μήνες."Μύθος" είναι ότι τα rolling releases δεν είναι για απλούς χρήστες, το αντίθετο θα έλεγα, και έχουν φυσικά πολλά περισσότερα προτερήματα(cutting edge updates, δεν χρειάζεται upgrade/επανεγκατάσταση σε κάθε καινούργια έκδοση, latest kernel, etc)

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...