Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που πήγα για να γλιτώσω από τη προχθεσινή νίλα χρησιμοποιούν το Red Star OS... Οπότε πλέον δεν έχω επιλογές για άλλη διανομή :-D @the other one μας κατέστρεψες με το σχόλιό σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, k_antoni είπε

Εκεί που πήγα για να γλιτώσω από τη προχθεσινή νίλα χρησιμοποιούν το Red Star OS... Οπότε πλέον δεν έχω επιλογές για άλλη διανομή :-D @the other one μας κατέστρεψες με το σχόλιό σου!!!

Ποιοι ? Στο σπιτι του ΚΙΜ? τετοια λεγε..οτι συναναστρεφεσαι με βορειοκορεατες...και σε βλεπω παρεα με τυπους ντυμενους στα μαυρα , σε τζιπακια με κρατικες πινακιδες και ντουγρου για γκουανταναμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ποιοι ? Στο σπιτι του ΚΙΜ? τετοια λεγε..οτι συναναστρεφεσαι με βορειοκορεατες...και σε βλεπω παρεα με τυπους ντυμενους στα μαυρα , σε τζιπακια με κρατικες πινακιδες και ντουγρου για γκουανταναμο :)

Μπα, βλέπω φανατικά το Homeland και ξέρω όλες τις τεχνικές τους πλέον :-D Είμαι καλά εκπαιδευμένος... ROFL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, πέρα από την πλάκα... Το δίκτυο μου είναι μεικτό με Windows 10 (2 σταθεροί+1 φορητός), Debian 9 σε 2 file/media server (ένας σπίτι και ο άλλος αλλού), Debian XFCE 64bit (1 φορητός και 2 ακόμα σταθεροί στο χωριό), Maemo σε ένα Nokia N800 (το χρησιμοποιώ ακόμα για συναισθηματικού λόγους), ένας παλιός φορητός με Windows XP γιατί έχει το πρόγραμμα που καίει τα Minidisc μου (επίσης για συναισθηματικούς λόγους), Android στα κινητά, Openelec στα Raspberry Pi 2+3, Debian 9 στα Raspberry Pi που κόβουν διαφημίσεις στο δίκτυο και λειτουργούν ως VPN.

Τι έχω πετύχει; Δε θέλω να ασχοληθώ με συντήρηση, εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις κτλ. Και δεν το κάνω! Ως προς το λίνουξ, τα μηχανήματά μου είναι από 9-15 χρονών, ωστόσο δε θέλω να τα αποσύρω και έχουν βρει το δρόμο τους. Δε με ενοχλεί που δεν έχω τις τελευταίες εκδόσεις και έχω εγκαταλείψει το distro hopping. Γι' αυτό αποφάσισα μόνο debian σε όλους του υπολογιστές με το ίδιο configuration, για να μη χρειάζεται να ψάχνομαι με τεκμηρίωση από διαφορετικές διανομές.

Από την άλλη δεν είμαι αρχάριος χρήστης στο linux, οπότε δε χρειάζεται να με πάρει η διανομή από το χεράκι για να κάνω εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις κτλ. Δε θα πάω όμως σε Arch ή Gentoo. Είμαι εξοικειωμένος με μια διανομή και εκεί θα μείνω, καθώς τα μηχανήματά μου έχουν μια ηλικία και δε χρειάζονται τους τελευταίους drivers. Απλά λειτουργούν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρια που μιλησα για την εκδοση Ubuntu Mate 18.04 LTS με τον φιλο mphxths παραπανω, κατι που ισως ενδιαφερει φιλους που ειχαν συνηθισει στο περιβαλλον Unity, να αναφερω πως η νεα εκδοση Ubuntu Mate προσθετει πολλα νεα χαρακτηριστικα απο το παρατημενο Unity. Ναι μεν το Mate Tweak υποστηριζε ενα mode το Mutiny που εφερνε λιγο προς Unity, αλλα στην 18.04 εχει υποστει πολλες αλλαγες, και με κυριοτερο ατου την προσθηκη του HUD και μεταφορα των μενου επιλογων απο το εκαστοτε ανοικτο παραθυρο ολα στο τερμα πανω εννιαιο panel της οθονης. Με λιγα λογια καποιος που δεν θελει να ασπαστει το νεο Gnome στην εκδοση Ubuntu, μπορει να βρει καταφυγιο στο Mutiny του Ubuntu Mate. Αλαζοντας τις πρασιναδες και βαζοντας πορτοκαλομωβ χρωματα σε αυτο, πιστευω πολλοι θα βρουν ενα πολυ γνωριμο περιβαλλον πολυ κοντα στο Unity που ειχαν συνηθισει.

 

Προσωπικα κραταω την προσθηκη των εννιαιων μενου επιλογων και το σημαντικοτατο HUD, που κανουν το Mate πληρες πλεον κατα την γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, k_antoni είπε

Οκ, πέρα από την πλάκα... Το δίκτυο μου είναι μεικτό με Windows 10 (2 σταθεροί+1 φορητός), Debian 9 σε 2 file/media server (ένας σπίτι και ο άλλος αλλού), Debian XFCE 64bit (1 φορητός και 2 ακόμα σταθεροί στο χωριό), Maemo σε ένα Nokia N800 (το χρησιμοποιώ ακόμα για συναισθηματικού λόγους), ένας παλιός φορητός με Windows XP γιατί έχει το πρόγραμμα που καίει τα Minidisc μου (επίσης για συναισθηματικούς λόγους), Android στα κινητά, Openelec στα Raspberry Pi 2+3, Debian 9 στα Raspberry Pi που κόβουν διαφημίσεις στο δίκτυο και λειτουργούν ως VPN.

Εκει που η δουλεια σου ειναι μινιμαλ και σταθερη..πηγες σε λειτουργικα δεινοσαυρους....στους σταθερους και στο φορητο ομως ?πηγες σε 10αρια..εκει θελεις την τελευταια εκδοση windows ε? :)

Αρα ο αλλος που δεν εχει σερβερς αλλα "σταθερους και φορητο" γιατι να μεινει σε αναχρονιστικες διανομες ?Καταλαβαινεις την αντιφαση σε αυτα που γραφεις πιστευω..δεν μπορεις απο την μια να εξυμνεις το debian και μαλιστα το stable οταν στους "σταθερους και φορητο" εισαι bleeding edge στα windows.. καταλαβαινεις οτι ολα εχουν να κανουν με τις αναγκες και την χρηση :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 10άρια πήγα όχι γιατί ήταν bleeding edge, αλλά γιατί ήταν δωρεάν στην αναβάθμιση και πήραν άδειες χρήσης. Καθώς κινούμαι σε έναν χώρο με επαγγελματίες, κόπιες δε χρησιμοποιώ. Χώρια που τα 7άρια μου δημιουργούσαν ιστορίες με ένα λογισμικό που μου χρειάζεται, το Articulate Engage.

Δεν πρότεινα σε κανέναν να πάει σε "αναχρονιστικές" διανομές, όπως τις χαρακτήρισες, αν και ξέρω αρκετό κόσμο που προτίμησε από Debian 8 να αναβαθμίσει σε 9 και όχι να πάει σε Buster. Επίσης αν φάνηκε ότι εξυμνώ το Debian, είναι παρανόηση. Είπα ότι για τις ανάγκες μου με καλύπτει στο έπακρο. Π.χ Video editing δε θα έκανα ποτέ στο KDEnlive, ακόμα και αν ήταν η τελευταία του έκδοση, αλλά στο Camtasia των Windows. Είναι θέμα εξοικείωσης, αλλά και ανταλλαγής των project με τους συνεργάτες μου που δεν έχουν λίνουξ. Ωστόσο κείμενα γράφω και με τα Office 2016 που έχω αγοράσει και με το LibreOffice 5 που έχω σε Debian 9. Ο buster όταν είχε βγει πχ. δεν υποστήριζε το Kodi PVR Vuplus, κάτι το οποίο μπήκε πρόσφατα στα repos... έχανα στα μηχανήματά με λίνουξ τον δορυφορικό μου δέκτη (τώρα βλέπω ότι υπάρχει). Σίγουρα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το vlc, αλλά δε συγκρίνεται με τις ευκολίες του Kodi.

Στις ανάγκες και τη χρήση που αναφέρεις πιο πάνω εγώ θα πρόσθετα και την εξοικείωση. Λειτουργώ καλύτερα πλέον σε περιβάλλον Debian, παρά σε κάποια άλλη διανομή όπως Manjaro ή SUSE.

btw, ένα βραδάκι την καταβρήκα με το Raspberry Pi 3 που έτρεχε Amibian με Amiga OS 3.9. Έβλεπα demo, άκουγα audiobooks σε MP3 και έφτιαχνα τη λίστα με τα παιχνίδια σε WHDLoad. Υπόψη, το OS 3.9 είναι 28 χρονών πλέον χωρίς αναβαθμίσεις...

Δε διαφωνώ μαζί σου, οι ανάγκες και οι απαιτήσεις μου για τα μηχανήματα είναι συγκεκριμένες, όσο πιο παλιά είναι, τόσο λιγότερες έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, k_antoni είπε

ένα βραδάκι την καταβρήκα με το Raspberry Pi 3

Καποτε ελεγα τι κολλημα με τα raspberries που εχουν ολοι...ε καποια στιγμη πηραμε 2-3 με εναν φιλο να μαλακιστουμε :) Νταξ την πλακα τους την εχουν  αλλα αν δεν εχεις σκοπο να κανεις προτζεκτς...δεν εχουν χρησιμοτητα.Δεν ειναι δηλ να τα χεις για 2ο πισι ξερωγω , ειναι αδυναμα..μονο για συγκεκριμενα πραγματα.

Αυτες τις μερες φτιαξαμε "arcade cabinet" και ενα απο αυτα βρηκε επιτελους χρησιμοτητα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Pi 2 έχουν Openelec με Kodi και είναι media players, αν και τελευταία προστέθηκε και ένα Chromecast για λόγους ευκολίας! Ένα Pi 1 είναι κοντά στο ρούτερ ως VPN και το Pi 3 το χω για Amiga Emulation... Όπως είπες, για πρότζεκτς είναι, δεν το δοκίμασα ως desktop γιατί είδα διάφορα βιντεάκια στο ίντερνετ, αλλά για ένα χωριό ή εξοχικό πχ. δε θα ήταν άσχημο... στο μεταξύ βρίσκεις φτηνά refurbished ακόμα και στην Ελλάδα με αυτά τα λεφτά (το Pi θέλει και παρελκόμενα, κάρτες μνήμης, τροφοδοτικά κτλ).

Αστοκαλό σου πρωί πρωί, με έβαλες στα μεράκια να αναβαθμίσω τον έναν φορητό σε Buster :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με Manjaro (Budgie και Mate) για την ώρα, τρέχει πολύ καλά εδώ και κάποιους μήνες. Ωστόσο πάντα υπάρχει και ένα στικάκι με Mint εύκαιρο για παν ενδεχόμενο...

Γενικά αν η διανομή είναι stable, δε γίνει κάτι critical με τις ενημερώσεις και έχω όσα πακέτα χρειάζομαι σε αποδεκτά πρόσφατες εκδόσεις, τότε είμαι ικανοποιημένος από τη διανομή και μένω σε αυτή. Παλιότερα μου είχε βγάλει αρκετά προβλήματα το Manjaro, αλλά αυτή η ευκολία του AUR με έκανε να το δοκιμάζω συχνά πυκνά ώσπου έκατσε :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux mint με διαφορά, είχα ξεκινήσει με ubuntu 16.04 και από τότε που άλλαξα δε νομίζω πως θα ξανα γυρίσω πίσω.. Βέβαια έχω δοκιμάσει και το Parrot αλλά εκεί μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα, όλα τα εργαλεία του Parrot βέβαια λειτουργούν κανονικά και στα Mint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kali ο ενας  parrot o αλλος..πολυ csi , ncis και δεν ξερωγω τι αλλο υπαρχει βλεπετε ..χαλαρωστε :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Kali ο ενας  parrot o αλλος..πολυ csi , ncis και δεν ξερωγω τι αλλο υπαρχει βλεπετε ..χαλαρωστε :)

Με το parrot μπορεις να δεις και κρυμμενα στοιχεια για τον πλανητη αρη δεν ξερεις εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2018 στις 11:27 ΜΜ, Alex-V είπε

Με το parrot μπορεις να δεις και κρυμμενα στοιχεια για τον πλανητη αρη δεν ξερεις εσυ.

Ναι, είναι πιο κάτω από τον φάκελο "Κένεντι" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...