Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Arch για προσωπική χρήση και kali για την δουλειά. Επίσης σε νέους στα linux προτείνω ubuntu (για να μην απελπιστούν από την πρώτη μέρα). Για server προτιμώ Centos μάλλον λόγο συνήθειας με Elastix/FreePBX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ετρεχα ενα χρονο περιπου Arch μετα απο περιπου αλλο ενα χρονο Debian και η διαφορα ηταν τεραστια. Τα Debian ειναι πολυ πιο σταθερα αυτο να λεγεται, αλλα επισης, οπως ειπαν και αλλοι, ειναι αργο distro, και αυτος ειναι και ο λογος που ειναι σταθερο, εκτος αν πας σε testing/unstable.


Αυτον το καιρο ομως εχω κοντα στους 8 μηνες Manjaro και ολα πανε φοβερα. Πολυ ευκολοτερο απο το Arch, και εξισου απλο (Keep It Simple Stupid). Αν και καποτε υπερασπιζομουν το Arch γιατι ειναι ωραιος ο ελιτισμος του B), καποια στιγμη ομως θα βαρεθεις να τα φτιαχνεις ολα μονος σου. Και μην ξεχναμε και το φοβερο wiki των Arch:D.

Απο DEs εχω δοκιμασει καμποσα, απο τα κλασσικα Unity και Gnome μεχρι Pantheon και LXQt. Ομως το ενα οπου παντα γυριζω και νιωθω γνωριμο ειαι το XFCE. Νομιζω πως δε υπαρχει πιο σταθερο και customizable environment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, aypnia είπε

Μου βγάζει κάποια προβλήματα, πράγμα φυσιολογικό γιατί είναι σχεδιασμένο για να τρέχει μόνο στο Deepin OS

Έχουν λυθεί αρκετά, πλέον παίζει αξιοπρεπώς

5 ώρες πριν, what_if είπε

γιατι οχι arch; γιατι δεν θελω να ειμαι bare minimum για να μην σπαει 

Τα ελεγες ωραία μέχρι αυτή τη γραμμή, γιατί το χαλάς τώρα :D;;

Στις 3/25/2018 στις 7:50 ΜΜ, Alex-V είπε

Ποια εχετε σαν βασικη διανομη? Σε θεμα σταθεροτητας, ανταποκρισης, ελαφροτητας κτλ κτλ.

Ubuntu LTS σε γραφείο και πατρικό σπίτι και γενικά όπου με ενδιαφέρει να δουλεύει (θα έβαζα και Arch αλλά ποιος κάθεται :D). Arch Linux και Ubuntu 17.10 σε netbook και Desktop αντιστοίχως. Να σου πω ότι σε θέματα σταθερότητας το Arch δε με έχει ταλαιπωρήσει καθόλου ενώ το ubuntu από το 17.10 μου έβγαλε ένα bug που από τον 4.11 Kernel και μετά, με nvidia proprietary μου βαράει random freezes στους browsers. Περιμένω 18.04 LTS να κάνω fresh install (ύστερα από χρόνια).

Έχω και έναν παρατημένο pentium 4 με 3GB DDR1 που έχει dual boot Arch με Windows XP και δεν τον πειράζω γιατί είναι μουσειακό κομμάτι (H εγκατάσταση windows XP κλείνει αισίως μια 10ετία). Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι όποτε τον ανοίγω το Arch κάνει γύρω στο μισάωρο με 40 λεπτά αναβαθμίσεις αλλά το ρημάδι μπορεί να το έχω παρατημένο 9μήνες και να κάνει update και να δουλεύει μια χαρά. 

3 ώρες πριν, duneka είπε

Αν και καποτε υπερασπιζομουν το Arch γιατι ειναι ωραιος ο ελιτισμος του B), καποια στιγμη ομως θα βαρεθεις να τα φτιαχνεις ολα μονος σου

Αν το πειράξεις το Arch δεν θα σε συγχωρήσει. Αν δεν το πειράξεις δε θα σε πειράξει. 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deepin OS (Debian) και είμαι μια χαρά εδώ και κάμποσο καιρό. Πολύ εξελιγμένο UI και δεν με κουράζει στα μάτια. Δεν μου έχει κρασάρει ακόμα πάρα πολύ stable. 

Οι κινέζοι φτίαχνουν δικές τους εφαρμογές για το Deepin που είναι σημαντικό καθώς γεμίζει το deepin store. Τρώει περισσότερη ram(όχι πολύ περισσότερη) οι ανέσεις έχουν κάποιο κόστος υποθέτω. 

Με ψήνουν όμως solus και manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κολλημα με το Solus ?

Διαβαζω στο distrowatch ..οτι ειναι "independent".Απο πακετα τι παιζει?Αν η χρηση ειναι μονο browser και mail σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα..για κατι παραπανω?

Εχει ποικιλια ?Γιατι καποιος να παει σε μια independent διανομη και οχι σε μια arch-based ,rpm/deb-based που ειναι σιγουρος οτι βρωμαει ο τοπος απο πακετα?Γιατι δυστυχως ή ευτυχως οταν καποιος βγαζει καποιο πακετο σε αυτα τα φορματς το βγαζει.Αντε και σε κανα flatpak/appimage αμα την εχει δει μαγκας :)

Ελπιζω μην μου πειτε για την ομορφια του ε? :)

YΓ : απο οτι βλεπω στο distrowatch δεν την λες και bleeding edge :)

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opensuse tubleweed εγώ. Πέρασα φυσικά από αρκετές άλλες, αλλά κατέληξα εδώ, για διάφορους λόγους:

Η καλύτερη και πιο πλήρεις υλοποίηση kde(προσωπική άποψη) και μη ρωτήσετε γιατί kde:P

Συνδυασμός bleeding edge και σταθερότητας (ναι, το openQA, δουλεύει στην πράξη, αρκεί να μην κάνω βλακείες από μόνος μου φυσικά). Βέβαια, επειδή το έχω στο σταθερό, και τον θέλω αρκετά stable, κάνω κι έναν έλεγχο πριν κάθε update

Repos που καλύπτουν όλες τις ανάγκες μου, και για κάτι πιο εξεζητημένο υπάρχει και το obs(μία φορά μου χρειάστηκε βασικά μόνο)

Κοινότητα μεγάλη, παλιά και έμπειρη (σχεδόν όσο του Arch δλδ :P )

Γενικά, το όλο σύνολο με έχει κερδίσει και δύσκολα θα φύγω για κάτι άλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση να κάνω, το Mint το θεωρώ την καλύτερη διανομή για μένα και για τους νέους χρήστες, όμως για μένα μόνο με στοχευμένες ενημερώσεις. Με το όρο στοχευμένες εννοώ αυτές που επιλέγω εγώ και όχι αυτές που μου προτείνει το σύστημα.
Παρά ταύτα ότι και να επιλέξει ο νέος χρήστης ποτέ μην προχωρήσει σε ενημερώσεις αναβαθμίσεις χωρίς την κατάλληλη αποθήκευση (backup).
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=263879&p=1431032&hilit=clone+asinoro#p1430626

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγα μην τραβαμε backup πριν απο καθε ενημερωση :) Εδω windows 10 εχουμε και τραβαει major upgrade και δεν ανοιγει μυτη...android στο κινητο και πας απο μια εκδοση στην αλλη και νομιζεις οτι σε κοροιδεψανε μιας και τα βρισκεις ολα στην θεση τους!

Και θα καθομαστε στο λινουξ να τραβαμε backup?Μηπως να τα στελνουμε και σε 2-3 μερη να μαστε σιγουροι?Το χεσαμε.

 

ΥΓ : αυτο με το ανδροιδ μου την φορεσε πριν κατι μερες..περασε ενα μικρο update στο android..και μου σβησε ολες τις φωτος στην sdcard..ακυρο τελειως..ετρεχα undelete προγραμματα στην καρτα μπας και τις σωσω..και οντως τις εσωσα..αλλα ηταν πρωτη φορα που εκανε κατι τετοιο σε αναβαθμιση...οπως και να χει παντως...δεν χρειαζεται backup και μαλακιες..

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mphxths, όχι backup πριν κάθε ενημέρωση, αναβάθμιση, βάζεις το TimeShift, να σου κάνει αυτόματα εβδομαδιαία, έχει κάνεις και μια αποθήκευση εικόνας με το σύστημα της κλωνοποίησης και εάν κάτσει ποτέ η στραβή να μην τρέχεις στα φόρουμ για να βρεις τη λύση που αρκετές φορές δεν βρίσκεται. 
Η αμάθεια και η τεμπελιά πληρώνονται κάτι που οι νέοι χρήστες το μαθαίνουν εμπειρικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asinoro είπε

mphxths, όχι backup πριν κάθε ενημέρωση, αναβάθμιση, βάζεις το TimeShift, να σου κάνει αυτόματα εβδομαδιαία, έχει κάνεις και μια αποθήκευση εικόνας με το σύστημα της κλωνοποίησης και εάν κάτσει ποτέ η στραβή να μην τρέχεις στα φόρουμ για να βρεις τη λύση που αρκετές φορές δεν βρίσκεται. 
Η αμάθεια και η τεμπελιά πληρώνονται κάτι που οι νέοι χρήστες το μαθαίνουν εμπειρικά.
 

Σε μια rolling διανομη , τι θεωρειται ενημερωση και τι αναβαθμιση ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα laptop που του έχω Lubuntu για δύο λόγους: γιατί σχεδόν οτιδήποτε άλλο του πέφτει βαρύ (Celeron N2840) και είμαι πολύ αρχάριος στο Linux για να επιχειρήσω κάτι πιο προχωρημένο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...