Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη προτιματε και γιατι


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια εχετε σαν βασικη διανομη? Σε θεμα σταθεροτητας, ανταποκρισης, ελαφροτητας κτλ κτλ. Γιατι καποιος ας πουμε να επιλεξει μια ubuntu εναντι καθαρου debian? Παραδειγμα εφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα ολα ειναι σχετικα :)

Αρχικα το ubuntu δεν ειναι συμβατο με debian (σε επιπεδο πακετων μιλαμε)...

Το καθαροαιμο debian ειναι κακασχημο και θελει πολλη δουλεια να το φερεις να γινει ευπαρουσιαστο...απο την αλλη το stable εχει προιστορικα πακετα..οποτε αν σεβεσαι τον εαυτο σου εστω και λιγο πας σε testing/unstable...οποτε απλα επιλεγεις μια ομορφη διανομη που στηριζεται σε debian testing/unstable και κανεις την δουλεια σου.

Το ubuntu ειτε το μισεις ειτε το αγαπας..ειναι πιο οργανωμενο , πιο out-of-the-box και με πολλα spin offs.

Επειτα εχουμε fedora και αν βαριεσαι να ρυθμιζεις διχως ελεος πας σε korora .Αν βεβαια γουσταρεις να "ματωσεις" ...πας σε fedora rawhide.

Aν εισαι κυριλε τυπος το opensuse ειναι για σενα , και αν θες να νοιωθεις και την αδρεναλινη στα υψη , χτυπας opensuse tumbleweed και ζεις επικινδυνα.

Μετα εχουμε archlinux που κατ'εμε ειναι μια πολυ ολοκληρωμενη διανομη..θελει λιγο "χερι" αλλα απο την αλλη βρισκεις ο,τι πακετο κυκλοφορει , ειτε στα επισημα ρεπος ειτε στο aur.

Yπαρχουν και αλλες διανομες προφανως...αλλα ειναι ειτε παραγωγες των παραπανω ειτε για ειδικους σκοπους.

Επειδη στο λινουξ το μεγιστο προβλημα ειναι οι εφαρμογες...αν πας σε archlinux(-based) ειτε σε διανομη rpm/deb-based δεν θα χεις προβλημα με εφαρμογες..απο κει και περα το παρουσιαστικο τους ειναι υποκειμενικο θεμα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mphxth σε ευχαριστω πολυ για τις λεπτομερειες. Εννοειται οτι δε μιλησα για εμφανιση. Με 2-3 θεματακια το κανεις κουκλι. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι τυπος solid. Θελω σταθεροτητα με οσο το δυνατον λιγοτερα σπασιματα.

Να φανταστεις εχω windows 10 ltsb εκδοση (long term support branch). Το εχουν κανει σαν το lts του ubuntu και ειναι πολυ πιο σταθερη απο την κανονικη των 10.

Απο environments τωρα. Ειμαι αναμεσα σε xfce/lxde/mate. Ομορφα και τα 3 και πολυ ελαφρια σχετικα. Δε μπορω με τιποτα το σκετο openbox. Ουτε εχω την εμπειρια να βαλω δικα μου πακετα για desktop enviroment. Προτιμω το ετοιμο. Πχ lxde/mate.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα σταθερα ειναι αν δεν τους βγαλεις τα ματια...

Αλλα επειδη πως να το κανουμε το λινουξ εχει πολλα θεματα να λυσει...δεν θες μια διανομη που ενημερωνεται μια φορα τον χρονο....το να μενει σε πολυ παλια πακετα δεν λεγεται σταθεροτητα.Λεγεται ηλιθιοτητα..οταν αλλες διανομες με πολυ νεοτερα πακετα ειναι σταθεροτατες...για το debian χτυπανε οι καμπανες :)

Απο κει και περα ειναι ποσο "bleeding edge" σηκωνει ο οργανισμος σου...και επιλεγεις.

Απο DEs δεν μου αρεσει τιποτα ..γιατι ολα ειναι μισοδουλειες..xfce/lxde/mate/cinnamon..οκ εχουν ριξει δουλεια..αλλα ειναι ατελη.Gnome και KDE ειναι τα μονα που τα λες ολοκληρωμενα..με τα καλα τους και τα κακα τους...ασχετως αν αρεσουν ή οχι.Γιατι οκ να λεμε..το ταδε..ομορφο..του βαλα icon pack / background /fonts και ειναι ομορφουλι..αλλα αμα δεν ειναι λειτουργικο..γαμησετα :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Mint Xfce 18.3,  κατά την γνώμη μου το Mint συνδυάζει ότι καλύτερο υπάρχει στον χώρο του .deb, του Debian και του Ubuntu. Δίνει επιλογές στον χρήστη τι γραφικό περιβάλλον να επιλέξει, έχει τον καλύτερο διαχειριστή ενημερώσεων με διαβάθμιση επικινδυνότητας για τον νέο χρήστη, σου δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσεις εύκολα παλαιούς και νέους πυρήνες, σε γενικές γραμμές το βρίσκω πιο εύχρηστο, σταθερό και ολοκληρωμένο από όλες τις άλλες διανομές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, asinoro είπε

Έχω το Mint Xfce 18.3,  κατά την γνώμη μου το Mint συνδυάζει ότι καλύτερο υπάρχει στον χώρο του .deb, του Debian και του Ubuntu. Δίνει επιλογές στον χρήστη τι γραφικό περιβάλλον να επιλέξει, έχει τον καλύτερο διαχειριστή ενημερώσεων με διαβάθμιση επικινδυνότητας για τον νέο χρήστη, σου δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσεις εύκολα παλαιούς και νέους πυρήνες, σε γενικές γραμμές το βρίσκω πιο εύχρηστο, σταθερό και ολοκληρωμένο από όλες τις άλλες διανομές.

Φίλε αυτός ο καλύτερος διαχειριστής ενημερώσεων που λες για μένα είναι ο λόγος που απεχθάνομαι το Mint και δεν υπάρχει περίπτωση σε όποιο φίλο ή γνωστό με ρωτήσει να του πω βάλε Mint. Για μένα δεν είναι λύση να κρατάμε πίσω σημαντικά updates γιατί είμεθα μια μικρή ομαδούλα και δεν έχουμε το ανθρώπινο δυναμικό να τεστάρουμε όπως πρέπει τα updates. Μακριά κι αγαπημένοι:)

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, aypnia είπε

Φίλε αυτός ο καλύτερος διαχειριστής ενημερώσεων που λες για μένα είναι ο λόγος που απεχθάνομαι το Mint και δεν υπάρχει περίπτωση σε όποιο φίλο ή γνωστό με ρωτήσει να του πω βάλε Mint

Και τι θα του πεις να βάλει;;

40 λεπτά πριν, aypnia είπε

Για μένα δεν είναι λύση να κρατάμε πίσω σημαντικά updates γιατί είμεθα μια μικρή ομαδούλα και δεν έχουμε το ανθρώπινο δυναμικό να τεστάρουμε όπως πρέπει τα updates

Και εσύ πως ξέρεις ποια είναι τα σημαντικά updates? Το σύστημα αναβαθμίσεων του Mint (αν και δεν το χρησιμοποιώ) είναι το κατεξοχήν noob-friendly γιατί σου λέει με απλό τρόπο ότι αν δε θες να συμβεί κάτι στο σύστημα σου, να έχεις αυτά τα updates επιλεγμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Και τι θα του πεις να βάλει;;

Και εσύ πως ξέρεις ποια είναι τα σημαντικά updates? Το σύστημα αναβαθμίσεων του Mint (αν και δεν το χρησιμοποιώ) είναι το κατεξοχήν noob-friendly γιατί σου λέει με απλό τρόπο ότι αν δε θες να συμβεί κάτι στο σύστημα σου, να έχεις αυτά τα updates επιλεγμένα.

Εξαρτάται ποιον έχω απεναντί μου. Αν έχω κάποιον λιγότερο έμπειρο Ζorin ή KDE Neon ή Ubuntu Mate ή Manjaro XFCE (για αυτούς που θέλουν εμφάνιση Windows), Elementary (για αυτούς που θέλουν εμφάνιση Mac), Ubuntu ή Solus ή Fedora (για αυτούς που θέλουν κάτι διαφορετικό στην εμφάνιση). Σε πιο έμπειρους φυσικά Arch. Βασικά το θέμα είναι τι να πρωτοπροτείνω υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα.

Σε όλα τα kernel updates κάτι μπορεί να συμβεί στο συστημά σου. Όταν διαβάζω ότι βγήκε νέο update με αναβαθμίσεις για spectre και meltdown και το μόνο oυμπουντοειδές που τους περνάει πάντα τελευταίο είναι το Mint δεν χρειάζεται να ξέρω τίποτα παραπάνω.
Noob-friendly σημαίνει ότι δεν παιρνάμε updates που μπορεί να τους δημιουργήσουν πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι παιρνάμε updates πάντα τελευταίοι αφού έχουν κάνει όλη τη δουλεία και το τεστάρισμα όλες οι υπόλοιπες διανομές.
Anyway, έτσι βλέπω τα πράγματα εγώ, έγραψα γιατί ΕΓΩ δεν βρίσκω κανένα λόγο να προτείνω ή να χρησιμοποιώ Mint. Αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από το τρόπο λειτουργίας του Mint σεβαστό.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aypnia είπε

Σε όλα τα kernel updates κάτι μπορεί να συμβεί στο συστημά σου

Ε όχι και σε όλα αλλά ένα point το έχεις.

53 λεπτά πριν, aypnia είπε

Noob-friendly σημαίνει ότι δεν παιρνάμε updates που μπορεί να τους δημιουργήσουν πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι παιρνάμε updates πάντα τελευταίοι αφού έχουν κάνει όλη τη δουλεία και το τεστάρισμα όλες οι υπόλοιπες διανομές

Νομίζω υπερβάλλεις λίγο, αν η διαφορά είναι 1 εβδομάδα ή 2 δε χάλασε ο κόσμος. Δεν υποστηρίζω το Mint αλλά καλό θα είναι να αφήσουμε στην άκρη το community bias.

55 λεπτά πριν, aypnia είπε

Anyway, έτσι βλέπω τα πράγματα εγώ, έγραψα γιατί ΕΓΩ δεν βρίσκω κανένα λόγο να προτείνω ή να χρησιμοποιώ Mint. Αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από το τρόπο λειτουργίας του Mint σεβαστό.

Απόψεις ανταλλάζουμε, δε θα τσακωθούμε για τα ΛΣ σαν να είναι ομάδες ποδοσφαίρου. Πάντως χαίρομαι για το γεγονός ότι θα πρότεινες Manjaro, γιατί πραγματικά αυτή η διανομή έχει κάνει τον τελευταίο χρόνο αλματώδη πορεία και έδειξε στο ευρύ κοινό τι εστί rolling διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arch αν είσαι του ψαξίματος (δεν θεωρώ πως χρειάζεται να χεις σοβαρές γνώσεις γιατί ούτε εγώ θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο) είναι no brainer.

Manjaro ή Solus αν δεν είσαι αλλά παρακολουθείς τα του χώρου και δεν θα πετάξεις και το pc απ' το παράθυρο στη πρώτη στραβή.

Ubuntu αν είσαι πρωτοετό πληροφορικής και θες να λες στον εαυτό σου πως έχεις linux.

Void Linux αν είσαι hipster.

Gentoo αν έχεις πάνω από μισό μέτρο neckbeard.

 

Από desktops για να μαι ειλικρινής δεν είμαι ευχαριστημένος με τίποτα. Συμφωνώ με το μπήχτη Gnome/KDE είναι τα πιο relevant αλλά αφενός προσωπικά ποτέ δε συμπάθησα το KDE αφετέρου το Gnome παρά τις όποιες καινοτομίες του δε μπορεί να κατσει να συμφωνήσει σε ένα feature set σε βάθος 5ετίας και είναι τίγκα στα bugs. Το memory leak ακόμα καλά κρατά εδώ και χρόνια. Α, και δε μ' αρέσει και η μονολιθική του προσέγγιση όσον αφορά τα applications.

Ξανά εδώ η καλύτερη λύση μου φαίνεται ευνοεί μόν τον  ψαγμένο που θα βάλει openbox/i3 και θα το μοντάρει με standalone window managers και components του xfce για ένα minimal setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, the other one είπε

Ubuntu αν είσαι πρωτοετό πληροφορικής και θες να λες στον εαυτό σου πως έχεις linux.

Η γυναίκα μου μπήκε με καινούργιο χτένισμα, με έπιασε να γελάω με το σχόλιο και με ρώτησε "γιατί γελάς"... τζίζους, βοήθεια :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, the other one είπε

Ubuntu αν είσαι πρωτοετό πληροφορικής και θες να λες στον εαυτό σου πως έχεις linux.

Eίμαι σε αυτό το ταργκετ γκρουπ. Μόλις κλείνω ένα χρόνο σε linux.
Mάντεψε τι τρέχω τώρα, Ubuntu 18.04 nightlies. :D

2 ώρες πριν, becoming_I είπε

Ε όχι και σε όλα αλλά ένα point το έχεις.

Νομίζω υπερβάλλεις λίγο, αν η διαφορά είναι 1 εβδομάδα ή 2 δε χάλασε ο κόσμος. Δεν υποστηρίζω το Mint αλλά καλό θα είναι να αφήσουμε στην άκρη το community bias.

Απόψεις ανταλλάζουμε, δε θα τσακωθούμε για τα ΛΣ σαν να είναι ομάδες ποδοσφαίρου. Πάντως χαίρομαι για το γεγονός ότι θα πρότεινες Manjaro, γιατί πραγματικά αυτή η διανομή έχει κάνει τον τελευταίο χρόνο αλματώδη πορεία και έδειξε στο ευρύ κοινό τι εστί rolling διανομή.

Σίγα μη τσακωθώ για το Mint.:) Απλά με τη μέχρι τώρα επαφή μου με αυτό δεν έχω και τα καλύτερα να πω για το συγκεκριμένο.
Έχω τρελαθεί σε αυτό το χρόνο να δοκιμάζω διανομές σε VM. Το προβλημά μου είναι ότι μου αρέσουν όλες. Δεν ξέρω ποια να πρωτοβάλω.
Τώρα που είπες για Manjaro με τρώει να το γυρίσω σε Manjaro Deepin. Μου αρέσει το AUR, και αυτό το άτιμο dektop enviroment του Deepin είναι πανέμορφο. Μου βγάζει κάποια προβλήματα, πράγμα φυσιολογικό γιατί είναι σχεδιασμένο για να τρέχει μόνο στο Deepin OS, το έχω όμως στο ραντάρ μου, μόλις το "δαμάσουν" την έκανα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω Arch ἐδώ καί κανά-δυό ἑβδομάδες καί εἶμαι πολύ εὐχαριστημένος.

Ὁ,τί πρόβλημα καί νά ἔχω συναντήσει ἔχω καταφέρει νά τό λύσω καί αὐτό μού ἀρέσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solus mate

rolling distro ,αρκετα σταθερη ,care free φαση,λιτη λειτουργικη καλοστημενη 

γιατι;

γιατι θελω να το στησω κ να μην ασχοληθω μετα κ να εχει κ μια χ ευκολια ως νοοτροπια γενικοτερα

γιατι οχι arch; γιατι δεν θελω να ειμαι bare minimum για να μην σπαει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...