Προς το περιεχόμενο

Firefly 8S (real 4K action camera)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας παρουσιάσω την όχι και τόσο γνωστή για τα ελληνικά δεδομένα Firefly 8S. Βλέπω αρκετό κόσμο να θέλει να ασχοληθεί με τις action cams και αρκετές ερωτήσεις γύρω από αυτό το θέμα. Είναι μια action cam της τάξης των ~100€. Την έχω ήδη μερικές εβδομάδες και ελπίζω με τα παρακάτω να βοηθήσω λιγάκι.

Η Firefly 8S βασίζεται στο Ambarella A12 chipset με αισθητήρα Sony IMX117 (δυνατός συνδυασμός) πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να τραβήξει αληθινό 4K 30fps video και όχι interpolated όπως πάρα πολλές action cam που παρουσιάζονται ως 4K. Στο πίσω μέρος βρίσκεται η οθόνη LCD 2” (640x480 - δυστυχώς όχι touch) και η θύρα για τη microSD card (έως 128GB – συνίσταται U3 για 4K video). Διαθέτει φυσικά wifi για χειρισμό μέσω της εφαρμογής “Firefly Cam” (Android/IOS) καθώς και Bluetooth για σύνδεση με αντίστοιχο χειριστήριο (νομίζω δουλεύει και με της Yi). Διατίθεται σε έκδοση με 170ο ή 90 ο φακό, αν και για action cam πρακτικά επιλέγουμε τον 170άρι προφανώς επειδή είναι περισσότερο ευρυγώνιος… Ο 90 ο φακός προσφέρει καλύτερη ποιότητα με μικρότερη παραμόρφωση.

Έρχεται με μπαταρία 1200mAh που είναι αρκετή για λήψη video λίγο πάνω από μια ώρα, εξαρτάται βέβαια και από τις ρυθμίσεις. Η μπαταρία της είναι κάπως ιδιαίτερη από την άποψη ότι είναι λιθίου αλλά όχι στα 3.7V ως συνήθως αλλά στα 3.85V (4.35V πλήρως φορτισμένη). [Μπορεί να δεχτεί και τις απλές 3.7V μπαταρίες από αντίστοιχες action cams (πχ SJ4000) οι οποίες είναι οικονομικές και βρίσκονται εύκολα, όμως δε θα πρέπει να τις φορτίζουμε μέσα στην cam αλλά σε εξωτερικό φορτιστή.] 

Ένα από τα ισχυρά πλεονεκτήματά της είναι το ενσωματωμένο 6-axis gyro stabilizer το οποίο κυριολεκτικά είναι από τα καλύτερα που παίζουν σε non-high-end action cams. Το gyro δεν δουλεύει σε όλες τις αναλύσεις αλλά φτάνει μέχρι και τα 1080p 60fps που είναι γενικά μια αποδεκτή ανάλυση.

Στο πλάι βρίσκεται μια θύρα HD που μας δίνει video out καθώς και μια mini USB η οποία χρησιμοποιείται για τη φόρτιση, μεταφορά αρχείων, εξωτερικό μικρόφωνο (χρήσιμο!) αλλά και κάποιες εντολές για απομακρυσμένη χρήση της cam (πχ σε κάποιο drone).

Στη συσκευασία περιλαμβάνονται αρκετά mounts καθώς και φυσικά underwater case (είναι συμβατή με τα περισσότερα τύπου gopro που κυκλοφορούν).

Τα μενού και οι ρυθμίσεις ικανοποιούν και τους πιο απαιτητικούς. Πέρα από τις πάρα πολλές αναλύσεις που υποστηρίζει (ίσως μπερδεύουν και λίγο), υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης bitrate του video, εγγραφή timelapse, slow motion (1080P 120fps), long exposure photo(!), motion detect και πολλά άλλα… Υποστηρίζει και RAW για photos αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.  Ένας τομέας που χάνει λίγο από ποιότητα είναι το ενσωματωμένο μικρόφωνο - ο ήχος δεν είναι πάρα πολύ καθαρός. Αυτές τις ημέρες μου ήρθε και ένα πάμφθηνο mini usb εξωτερικό μικρόφωνο που το πήρα για δοκιμή από ebay, αλλά ο ήχος είναι χειρότερος ποιοτικά (ιδιαίτερα στην απόκριση συχνοτήτων), βέβαια χάρη στο σφουγγαράκι κόβει το θόρυβο από τον αέρα.

Το τελευταίο διάστημα πριν αποφασίσω να την αγοράσω παρακολουθούσα σε διάφορα forum και το facebook και βλέπω ότι υπάρχει μια σχετική κινητικότητα όσο αφορά official (firmware updates) αλλά και unofficial υποστήριξη (custom firmware ή scripts), όχι βέβαια στο βαθμό πχ των Yi, αλλά και πάλι ενθαρρυντική. Τα τελευταία official firmwares είναι stable και ώριμα. Επειδή η firefly είναι μικρή εταιρεία και από ότι βλέπω ετοιμάζουν ήδη τον διάδοχο της 8s, δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει συνέχεια στην εξέλιξη της 8s.

Γενικά όπως όλες έτσι και η FF8s έχει τα υπέρ και τα κατά της, αλλά πιστεύω ότι στο budget που κυμαίνεται αποτελεί τίμια πρόταση για κάποιον που τη χρειάζεται.

Αν θέλει κανείς να τηην αγοράσει όλο και κάποιο κουπόνι θα παίζει απο τα γνωστά κινεζομάγαζα, οπότε μην σας αποθαρρύνει η αρχική τιμή.

 

links απο videos που έχω τραβήξει (το timelapse βγαίνει έτοιμο σε μορφή video απο τη μηχανή, υπάρχει ωστόσο και η δυνατότητα να βγάλει πολλές φωτογραφίες και να τις ετοιμάσουμε έπειτα..):

 

 

 

111.JPG

222.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια φίλε μου εχω την αντίστοιχη της ΤΗΙΕΥΕ την Τ5 απο τότε που κυκλοφόρησε. Είναι καταπληκτική και δεν έχει καμία σχέση με τις φτηνές κινεζικές που είχα παλιότερα. Θα την χαρείς όσο δε πάει.

Φαντάσου τώρα τη δίνω επειδή μου έκαναν δώρο μια gopro5 αλλα έκανα κάποια συγκριτικά και δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου διάφορες σε ποιότητα βίντεο. 

 

Τ5 και F8S για τα λεφτά τους είναι ορισμός του vfm. Και θα βάλω και μέσα και την SJ7star παρολο που ειναι λιγο ακριβοτερη αλλα τα αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως έτσι είναι, αυτές που αναφέρεις παίζουν σε άλλη κατηγορία απο τις κινεζιές 4k του κιλού. Και εγώ είχα παλιότερα την EKEN H9 και οκ για 50€ το πολύ καλόυτσικη ήταν αλλά εδώ μιλάμε για άλλη συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

H καμερούλα κάνει παπάδες σε ποιότητα εικόνας κ σταθεροποίηση. Στον ήχο είναι μετριότατη, όπως πολλές actioncams. Πήρα την έκδοση με το φακό 90 μοιρών γιατί δεν ήθελα πιο ευρυγώνιο.

Μετά το τελευταίο update της android εφαρμογής έχω 2 προβλήματα. 1) Όταν πάω να κάνω rotate σε landscape κρασάρει η εφαρμογή 2) Δε συνδέεται με το κινητό όταν έχω ανοιχτά τα mobile data! Έχετε παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά; Εντωμεταξύ έχω κάνει 10 φορές bug report ;)

Firmware έχω το v73. Τα custom είδα ότι δίνουν αυξημένα bitrates μέχρι και 85mbps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω, απο θέμα σταθεροποίησης είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είναι ο βασικός λόγος που κατέληξα στην firefly 8s έναντι του ανταγωνισμού. Μια απο τις βασικές χρήσεις για εμένα είναι το mountain biking. Για παράδειγμα σε αυτό το μονοπάτι που δεν έχει πολύ κοπάνημα το αποτέλεσμα είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικό:

 

Αλλά και σε αυτό που έχει κοπάνημα, πάλι καλά τα έχει πάει γενικά:

(η σαβούρα που έφαγα ξεκινάει στο 1:55)

Στα παραπάνω video έχω χρησιμοποιήσει chest strap του 5€ρου απο ebay σαν αυτό:

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± Adjustable Chest Strap Mount Chesty Harness for GoPro HD Hero

Προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα με την εφαρμογή αλλά την τρέχω σε IOS 11. Πάλι εδώ μπορώ να πω ότι έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά διότι σου δίνονται πρακτικά όλες οι ρυθμίσεις της cam μέσα απο το app.

Απο firmware είχα γυρίσει στο 69 (έχω την έκδοση U) λόγω high bitrate γιατι κάποια custom στην 72 παραήταν high για την micro sd που έχω (Samsung Evo Plus U3 128GB) με αποτέλεσμα σε πολύ υψηλά bitrates να σταματάει η εγγραφή. Γενικά παίζει και υπερθέρμανση μετά απο λίγη ώρα. Οπότε δεν κηνυγάω το πολύ υψηλό.

Η έκδοση 73 απο ότι είδα κυκλοφόρησε μόλις χτες αλλά παίζει ήδη script για high bitrate και σε συνδυασμό με τις βελτιώσεις θα τη δοκιμάσω προσεχώς.

Firefly 8S firmware version 73, Update List:
1.Improve 1080p 120fps/100fps and slow motion video quality, the edges will be much better.
2.Add wifi Command:Power Off.

Πέρα απο το bug report έχεις δοκιμάσει να μιλήσεις στο group στο FB που μπαίνουν και οι ίδιοι; Πιστεύω με μια αναφορά εκεί θα φανεί αν το έχουν και άλλοι και γενικά σίγουρα θα λάβεις απάντηση.

Επεξ/σία από manpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2018 στις 9:35 ΜΜ, manpower είπε

Θα συμφωνήσω, απο θέμα σταθεροποίησης είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είναι ο βασικός λόγος που κατέληξα στην firefly 8s έναντι του ανταγωνισμού. Μια απο τις βασικές χρήσεις για εμένα είναι το mountain biking. Για παράδειγμα σε αυτό το μονοπάτι που δεν έχει πολύ κοπάνημα το αποτέλεσμα είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικό:

Αλλά και σε αυτό που έχει κοπάνημα, πάλι καλά τα έχει πάει γενικά:

(η σαβούρα που έφαγα ξεκινάει στο 1:55)

Στα παραπάνω video έχω χρησιμοποιήσει chest strap του 5€ρου απο ebay σαν αυτό:

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± Adjustable Chest Strap Mount Chesty Harness for GoPro HD Hero

Προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα με την εφαρμογή αλλά την τρέχω σε IOS 11. Πάλι εδώ μπορώ να πω ότι έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά διότι σου δίνονται πρακτικά όλες οι ρυθμίσεις της cam μέσα απο το app.

Απο firmware είχα γυρίσει στο 69 (έχω την έκδοση U) λόγω high bitrate γιατι κάποια custom στην 72 παραήταν high για την micro sd που έχω (Samsung Evo Plus U3 128GB) με αποτέλεσμα σε πολύ υψηλά bitrates να σταματάει η εγγραφή. Γενικά παίζει και υπερθέρμανση μετά απο λίγη ώρα. Οπότε δεν κηνυγάω το πολύ υψηλό.

Η έκδοση 73 απο ότι είδα κυκλοφόρησε μόλις χτες αλλά παίζει ήδη script για high bitrate και σε συνδυασμό με τις βελτιώσεις θα τη δοκιμάσω προσεχώς.

Firefly 8S firmware version 73, Update List:
1.Improve 1080p 120fps/100fps and slow motion video quality, the edges will be much better.
2.Add wifi Command:Power Off.

Πέρα απο το bug report έχεις δοκιμάσει να μιλήσεις στο group στο FB που μπαίνουν και οι ίδιοι; Πιστεύω με μια αναφορά εκεί θα φανεί αν το έχουν και άλλοι και γενικά σίγουρα θα λάβεις απάντηση.

 

για την ele rexso explorer k οπως και για την mgcool explorer 3 τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα μια γρήγορη αναζήτηση, μου φαίνονται απλά τυπικές. Απο specs φαίνονται οκ, αλλά δες κανένα review... Θέλει αρκετό ψάξιμο πιστεύω με για να σιγουρευτείς ότι καλύπτουν την ανάγκη σου. Για παράδειγμα είδα κάποια videos που συγκρίνουν την ele rexso explorer k με την firefly 8s και την thieye t5 και βγάζει ικανοποιητικό οπτικό αποτέλεσμα αλλά ο ήχος ακουγόταν αρκετά πιο χαμηλός/άθλιος. Αναφέρομαι σε αυτά τα 2 βίντεο:https://youtu.be/F4NzwyqrVFE  και https://youtu.be/cgVcLvM2R28 

Επίσης αν και δίνει stabilization μέχρι και σε 4k που η firefly δεν έχει, τα σχόλια λένε ότι δεν είναι πολύ καλή υλοποίηση. Σημαντικό είναι να έχει και official/unofficial support! (δεν το έψαξα)

 

 

 

Επεξ/σία από manpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την έκδοση 1.1.2 για Android και f/w 1.0.73, τα bugs που είχα αναφέρει εξαφανίστηκαν :)

@manpower πολύ ωραία τα βιντεάκια σου. Για σπορ χρήση 1440p60 > 2160p30..  Έκθεση/ φωτομέτρηση τα έχεις στο default;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akisk said:

Λοιπόν με την έκδοση 1.1.2 για Android και f/w 1.0.73, τα bugs που είχα αναφέρει εξαφανίστηκαν :)

@manpower πολύ ωραία τα βιντεάκια σου. Για σπορ χρήση 1440p60 > 2160p30..  Έκθεση/ φωτομέτρηση τα έχεις στο default;

Εγώ ακόμη δεν έχω βάλει την 73...

Σε ευχαριστώ! Έκθεση (EV) το έχω συνήθως -0,3 έως -1,3 και φωτομέτρηση (metering) στην επιλογή "spot".

Το EV εντάξει το προτιμώ χαμηλά απο το να έχω καμένα λευκά, όσο για το metering με μερικές δοκιμές που είχα κάνει παρατήρησα ότι το "multi" δεν έχει καλά αποτελέσματα σε μεικτές σκηνές με φωτεινά/σκοτεινά μέρη γιατι πάλι τείνει να καίει τα λευκά...

Επεξ/σία από manpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, manpower είπε

Εγώ ακόμη δεν έχω βάλει την 73...

Σε ευχαριστώ! Έκθεση (EV) το έχω συνήθως -0,3 έως -1,3 και φωτομέτρηση (metering) στην επιλογή "spot".

Το EV εντάξει το προτιμώ χαμηλά απο το να έχω καμένα λευκά, όσο για το metering με μερικές δοκιμές που είχα κάνει παρατήρησα ότι το "multi" δεν έχει καλά αποτελέσματα σε μεικτές σκηνές με φωτεινά/σκοτεινά μέρη γιατι πάλι τείνει να καίει τα λευκά...

Μπράβο!!! Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι υπερεκθέτει λίγο στο 0 EV ασχέτως φωτομέτρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει τις παρακάτω spare μπαταρίες απο ebay. 

Βασικά είναι για SJ4000 και παρόμοιες αλλά κάνουν μια χαρά για την firefly 8s. Προϋπόθεση είναι να πάρουμε και το φορτιστή μαζί

γιατι η αυθεντική μπαταρία της firefly 8s είναι nominal 3.85V και η camera εσωτερικά τη φορτίζει μέχρι και τα 4.35V, οπότε με τις παρακάτω 3.7V nominal μπαταρίες θα είχαμε πρόβλημα.

Πρέπει πάντα να τις φορτίζουμε εκτός της firefly 8s.

Η ονομαστική τους χωρητικότητα είναι 900mAh, δεν τη μέτρησα αλλά με λίγη χρήση φαίνεται εμφανώς χαμηλότερη απο την original ωστόσο για backup με ~4€ σύνολο 2x batteries + charger είναι μια χαρά!

 

IMG_2254.JPG.412ee10c1cb62f9568b201c800dfd2a8.JPG

ενδεικτικά: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=2+x+900+mAh+battery+Battery+%2B+USB+Charger+for+SJ4000&_sop=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 8 μήνες μετά...
  • Γεια σας παιδιά αγόρασα μια action camera και έχω το εξής πρόβλημα: 

    Το βίντεο στην κάμερα όταν το βλέπω παίζει καλά. Όταν βάζω την κάρτα μνήμης στο κινητό παίζει κανονικά. Επίσης όταν κάνω την κάμερα, κάμερα του υπολογιστή και με καταγράφη το βίντεο παίζει καλά.

    Το πρόβλημα που είναι όταν μεταφέρω τα βίντεο που βγάζω απο την κάμερα στον υπολογιστή.Το βίντεο κολλάει χαλάει η εικόνα του καμιά φορά βγάζει μια πράσινη γραμμή που καλύπτει το μισό βίντεο και άλλα τέτοια.

    Πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά κατα την διάρκεια της αντιγραφής

    Έχετε κάτι να προτείνεται; 

    Η κάμερα έιναι η 4Κ Sencor 4K03WR και η κάρτα μνήμης είναι microsd HCI V30 A1 32gb. Στην αρχή είχα μια πολύ απλή και το πρόβλημα ήταν το ίδιο.

    Ο υπολογιστής είναι καινούργιος Windows 10 
    Κάρτα Γραφικών Graphics Chipset AMD Radeon(TM) Vega 8 Graphics
    Τύπος СPU AMD Ryzen 3 2200G with Radeon Vega Graphics
    Memory Bit Rate 2.13 Gbps
    Total Memory Bandwidth 17 GByte/s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα την     action camera Firefly 8S

δεν τη βρίσκω στην Ελληνική αγορά γνωρίζουμε κάτι ?

ΤΗΙΕΥΕ Τ5 ούτε την συγκεκριμένη βρίσκω στην Ελληνική αγορά, βοήθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για μένα σίγουρα καλύτερη η Firefly 8SΕ, ίδια χαρακτηριστικά απλά λίγο καλύτερη στα χρώματα αν δεν τα επεξεργάζεσαι και ίσως καλύτερη ανάλυση. Η 8SE είναι το επόμενο μοντέλο της 8S, και λογικό είναι να έχει κάτι παραπάνω. 

@stive64 Δυστυχώς μάλλον σταμάτησε από Ελλάδα, αναγκαστικά μόνο από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...