Προς το περιεχόμενο

Η Revolut εγκαινιάζει αναλώσιμες εικονικές κάρτες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Revolut, μια από τις δημοφιλέστερες fintech startup τράπεζες, εγκαινιάζει ένα νέο πρόγραμμα εικονικών χρεωστικών καρτών, οι οποίες προορίζονται για αγορές στο Internet. 

Αν και οι χρήστες της υπηρεσίας είχαν παρόμοια δυνατότητα με ένα μικρό κόστος, το νέο πρόγραμμα της Revolut διαφοροποιείται στο ότι κάθε εικονική κάρτα είναι αναλώσιμη με διάρκεια ζωής μόνο για μία συναλλαγή αφού απενεργοποιείται για πάντα μόλις αυτή ολοκληρωθεί. Αυτό είναι χρήσιμο σε σενάρια όπου ο ο χρήστης επιθυμεί να γίνει μέλος σε μια υπηρεσία όπως αυτή του Spotify ή του Amazon Prime, οι οποίες κατά την εγγραφή ενός λογαριασμού ζητούν ένα αριθμό πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας προκειμένου να τη χρεώσουν μετά το τέλος της δοκιμαστικής περιόδου.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις όπου ο χρήστης δε θέλει να δώσει τα στοιχεία της πραγματικής του κάρτας, η Revolut δίνει τη συγκεκριμένη λύση η οποία παράλληλα παρέχει και προστασία στην περίπτωση που η ιστοσελίδα στην οποία πραγματοποιείται μια αγορά, δεν είναι αξιόπιστη αφού κάθε νέα προσπάθεια χρέωσης της εικονικής κάρτας θα αποτύχει. 

Η δυνατότητα αυτή είναι διαθέσιμη στα Premium μέλη της Revolut που πληρώνουν τη μηνιαία συνδρομή, ενώ το κόστος κάθε νέας χρεωστικής ή εικονικής κάρτας μέσα από το λογαριασμό του μέλους, έχει χρέωση €6, με ανώτατο όριο την έκδοση 5 συνολικά καρτών.

Techcrunch

 


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη για να γλιτωσεις μηνιαια συνδρομη απο το Spotify και απο οποιοδηποτε Spotify πρεπει να πληρωσεις μηνιαια συνδρομη στην Revolut. Πολυ καλο!!!

Επεξ/σία από Aja
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aja είπε

Δηλαδη για να γλιτωσεις μηνιαια συνδρομη απο το Spotify και απο οποιοδηποτε Spotify πρεπει να πληρωσεις συνδρομη στην Revolut. Πολυ καλο!!!

Μα πραγματικά! Ή χάνουμε κάτι ή το μοντέλο τιμολόγησης είναι εκτός πραγματικότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thanasis159 είπε

Μα πραγματικά! Ή χάνουμε κάτι ή το μοντέλο τιμολόγησης είναι εκτός πραγματικότητας!

Τιποτα απλα η εταιρια για λογους marketing προβαλει τον πιο αθωο λογο χρησης μια τετοιας υπηρεσιας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εικονικές κάρτες βγάζει και η Πειραιώς αν και δεν ξερω ακριβώς τις ομοιότητες και διαφορές με την revolut.

Αυτό με την χρεωση στο τέλος.της δοκιμαστικής περιόδου δεν χρειάζεται εικονική Καρτα. Απλά καταργείς την συνδρομή πριν τελειώσει η δοκιμαστική περίοδος. Και μάλιστα τις περισσότερες φορές το κάνεις μόλις την δημιουργήσεις, αφού η κατάργηση ισχύει μετά το τέλος της περιόδου. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεχάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τώρα που χαλάρωσαν αρκετά τα cc κάπου και γω έχω πεταμένη μια κάρτα της Revolut (μακάρι μην ξαναχρειαστεί ποτέ) με χει βγάλει ασπροπρόσωπο... αυτό με τα 6 ευρώ το μήνα πραγματικά παράλογο ... γιατί να μην έχει κάποιος μια κάρτα χωρίς χρήματά και όταν χρειαστεί να πληρώσει τα περνάει εκείνη την ώρα όσο χρειάζεται από δεύτερο λογαριασμό τζάμπα και τέλος

Επεξ/σία από ziaba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, ziaba said:

κάπου και γω έχω πεταμένη μια κάρτα της Revolut

στην οποια δεν υπαρχει προμηθεια, σωστα?  Εχω βγαλει κι εγω γι αυτο ρωταω.. Δεν την χρησιμοποιησα ποτε τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 hour ago, aris1986 said:

Σαχλαμαρα η κάρτα του 2015 καπιταλ κοντρολ εποχή για να αγοράζεις από gearbest. Τώρα απάτη... Next 

 

Καθολου σαχλαμάρα. Εχω χρησιμοποιήσει την καρτα της Revolut στο εξωτερικο και γλιτωσα την μετατροπή και τα κοστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BorrowedTime είπε

Καθολου σαχλαμάρα. Εχω χρησιμοποιήσει την καρτα της Revolut στο εξωτερικο και γλιτωσα την μετατροπή και τα κοστη.

Από όλες τις κάρτες πολλαπλών νομισμάτων, έχει με διαφορά τις καλύτερες τιμές ανταλλαγής. Και το σημαντικότερο μηδενική προμήθεια. Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον μένει εξωτερικό ή ταξιδευει στο εξωτερικό.

Επίσης η εν λόγω εταιρεία δεν ειναι μικρή, ούτε απάτη, όπως διάβασα πιό πάνω.

Το προϊόν που αναφέρει η είδηση δεν με αφορά, αλλά οι χρησεις του δεν σταματάνε στο παράδειγμα της μηνιαιας συνδρομής. Αντικαθιστά την καρτα δώρο που καποτε απλά την χρησιμοποιούμε και την επιστρέφουμε ή την πετάμε. Με ελαχιστο αποτύπωμα στο περιβάλλον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Revolut και εξωτερικό είναι must εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια. Μπορεί η υπηρεσία στην Ελλάδα να διαδόθηκε κυρίως λόγω των capital controls, αλλά κάνει πολλά περισσότερα πράγματα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://blog.revolut.com/introducing-disposable-virtual-cards/

Εδω λεει 1 free καρτα μαλλον mastercard μονο και χρηση 5 φορες την μερα πριν διαγραφει :P

Εχουν κανει αιτηση για να παρουν αδεια real τραπεζας...

Το iban acount δεν το ξερα αλλα θα ηθελα να μαθω σε ποια τραπεζα ειναι...

Εχω να την χρησιμοποιησω απο το 16 που ανοιξαν οι δικες μας...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kage said:

https://blog.revolut.com/introducing-disposable-virtual-cards/

Εδω λεει 1 free καρτα μαλλον mastercard μονο και χρηση 5 φορες την μερα πριν διαγραφει :P

Εχουν κανει αιτηση για να παρουν αδεια real τραπεζας...

Το iban acount δεν το ξερα αλλα θα ηθελα να μαθω σε ποια τραπεζα ειναι...

Εχω να την χρησιμοποιησω απο το 16 που ανοιξαν οι δικες μας...

Αν δεν είναι δική τους είναι Lloyds. Ως BIC έχουν REVOxxx ενώ με swift εμφανίζεται η Lloyds

1 hour ago, kage said:

https://blog.revolut.com/introducing-disposable-virtual-cards/

Εδω λεει 1 free καρτα μαλλον mastercard μονο και χρηση 5 φορες την μερα πριν διαγραφει :P

Εχουν κανει αιτηση για να παρουν αδεια real τραπεζας...

Το iban acount δεν το ξερα αλλα θα ηθελα να μαθω σε ποια τραπεζα ειναι...

Εχω να την χρησιμοποιησω απο το 16 που ανοιξαν οι δικες μας...

Δωρεάν σου δίνει πλέον νομίζω visa. Οι dispossable είναι άλλο πράγμα και απευθύνεται στους premium (δωρεάν και μέχρι 5 τη μέρα).

Για δωρεάν σε premium λογαριασμό είναι αρκετά καλό. Προσωπικά εμένα με έσωσε και με τα capital controls αλλά κυρίως στο γεγονός ότι σου παρέχει προσωπικό λογαριασμό και σε eur με IBAN και σε GBP αγγλικό. Χωρίς τα δικαιολογητικά που χρειάζονται αγγλικές τράπεζες (Για όποιον μένει Αγγλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostasspil είπε

στην οποια δεν υπαρχει προμηθεια, σωστα?  Εχω βγαλει κι εγω γι αυτο ρωταω.. Δεν την χρησιμοποιησα ποτε τελικα

τίποτα δεν υπάρχει είχα 1,14€ μέσα απ το 2015 μέχρι και τώρα που τα πήρα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...