Προς το περιεχόμενο

2 λειτουργικά σε 2 ssd


C0uP_d3_GrAcE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έστησα ένα σταθερό gaming pc και me m.2 ssd και έναν hdd για χώρο. Θέλω να αγοράσω εναν απλό μικρό ssd για να έχω στον m2 τα Windows 10 και στον νέο Mac os high sierra. Aν γίνεται κάπως να επιλέγω ποιο λειτουργικό θα ξεκινά. Στα Mac απλά θα κάνω χρήση Internet, mails κτλ  και στα windows θα παίζω τα games. Μπορώ? Κάποια βοήθεια κάποιος? 

Specs: i7 8700k, asrock z370 extreme4, σε fhd οθόνη. Τον άλλον μήνα θα έχω και κάρτα γραφικών 1070gtx 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήνεις το κάθε λειτουργικό μόνο του, χωρίς άλλο δίσκο πάνω, και επιλέγεις αυτό που θες μέσω bios boot menu.

(ΥΓ το ερώτημα είναι γενικής φύσης και όχι linux specific)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω τι παίζει με το MacOS High Sierra.. αλλά είσαι σε λάθος ενότητα του forum για να το ρωτήσεις αυτό.

Αν πάλι αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να βάλεις Windows 10 + κάποιο Linux, βάζεις πρώτα τα Windows 10 ston 1 SSD, το Linux στον 2o SSD, και τον 3ο τον κάνεις NTFS (και φορτώνεις στο linux σου ntfs-3g driver (https://www.tuxera.com/community/open-source-ntfs-3g/) ) ή ext4 (και φορτώνεις ext2read  (https://sourceforge.net/projects/ext2read/) στο Windows10 σου για να διαβάζει ext4).

Όσο για την εναλλαγή των λειτουργικών, η πλειοψηφία των σημερινών Linux OS σου βάζουνε Grub2, και αυτό θα φτιάξει αυτόματα την λίστα με τα λειτουργικά που εντοπίζει οπότε βάζεις το Grub2 στο master boot loader και είσαι ΟΚ, κατά την εκκίνηση θα σε ρωτάει τι απ'τα 2 θες να τρέξεις, με default το Linux OS.

Φώτης

Επεξ/σία από FrozGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λεω να ρωτησω εδω μιας και υπαρχει το θεμα, στον 1 ssd του λαπτοπ εχω ubuntu στον αλλο ssd του σταθερου εχω w10(με caddy στο λαπτοπ)

αν κατάλαβα καλα θα πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο αρχειο grub των ubuntu ωστε να εμφανιζεται και η επιλογη w10 ; grub customizer ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

edit: στην παρούσα φαση, μπαινει αυτοματα στα ubuntu και αν θελω να μπω στα w10 πρεπει να επιλεξω boot device(f12), επισης, μεσω ubuntu μπορω να μπω στο 2ο δισκο ενω το αντίστροφο δεν γίνεται, αυτο θελω να παραμείνει ετσι.

 

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thulogur είπε

λεω να ρωτησω εδω μιας και υπαρχει το θεμα, στον 1 ssd του λαπτοπ εχω ubuntu στον αλλο ssd του σταθερου εχω w10(με caddy στο λαπτοπ)

αν κατάλαβα καλα θα πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο αρχειο grub των ubuntu ωστε να εμφανιζεται και η επιλογη w10 ; grub customizer ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

edit: στην παρούσα φαση, μπαινει αυτοματα στα ubuntu και αν θελω να μπω στα w10 πρεπει να επιλεξω boot device(f12), επισης, μεσω ubuntu μπορω να μπω στο 2ο δισκο ενω το αντίστροφο δεν γίνεται, αυτο θελω να παραμείνει ετσι.

Είτε ρυθμίζεις το grub (πχ με τον Grub Customizer) να σου δίνει επιλογή για win10 στο μενού, είτε μένεις με το f12.

Τα windows δε θα πειραχτούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορασα εναν sdd kingston UV400 120GB τον οποιο θα εχω αυριο πρωι στον χωρο μου, ειναι συμβατος; Εκανα το bootable φλασακι μεσω του mac os me Unibeast (vmware σε εικονικη μηχανη) Αυριο οποτε, συνδεω το νεο sdd και μεσω του clover κανω clean install τα macos high sierra? Χρειαζεται κατι αλλο να κοιταξω; Επαναλαμβανω εχω τον i7 8700K coffe lake 1151 / asrock Z370 Extreme 4 και δεν εχω προς το παρον καρτα γραφικων.

ΥΓ Μεσω του F11 κατα το boot θα επιλεγω το λειτουργικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποσυνδέσεις ΟΛΟΥΣ τους αλλους δίσκους και θα κάνεις το φορμάτ.
Μετά θα τους συνδέσεις και με F11 θα επιλέγεις ποιόν θα μπουτάρεις.

Το αν είναι συμβατός θα δείξει η αυτοψία :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα όλα τα βήματα, έκανα εγκατάσταση στο νέο ssd και κάνει restart. Κάνω boot από το δίσκο που έγινε η έγκαταστααη και έχω το παρακατω μυνημα: macOS could not be installed on your computer” or “The path /System/Installation/Packages/OSInstall.mpkgappears to be missing or damaged”  

Κάποια βοήθεια παρακαλώ? 

High-Sierra-Install-Warning-1024x768.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...