Προς το περιεχόμενο

Linux,τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ο υπολογιστής που θα επιλέξω;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mad-proffessor είπε

Καινούριο ήταν και έχει digital license windows απο οτι είδα. Πάντως η αναβάθμιση μνήμης έδωσε ένα boost αφού μοιράζονταν η μνήμη πέρα απο τις εφαρμογές και το λειτουργικό και στη gpu. Σε κάποια thread κάποιοι λένε ότι το ssd + ram upgrade σε συνδυασμό με καθάρισμα bloatware της lenovo, backup σε usb της εγκατάστασης->restore στο νεό δίσκο ->δίνει τεραστιο performance boost στο laptop.

 

Ναι, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να λύσει το 100% που πιάνουν οι επεξεργαστές στο linux με ένα απλό κλικ για άνοιγμα πχ του Libreoffice. Ο υπολογιστής κάνει παγώματα στιγμιαία, με απλή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ο cpu peakαρει και στα win. Πάντως με λίγο msconfig (απενεργοποιώντας άχρηστα startup services) και uninstallation εφαρμογων της lenovo, mcaffee, cyberlink ο υπολογιστης βελτιώθηκε θεαματικά. Ανοιγει firefox αστραπιαία πριν η κατάσταση ήταν δραματική. Τρελή βελτίωση για απλό browsing χωρίς multitasking. Φαντάζομαι με ssd και minimum windows clean install θα πηγαίνει σαφώς καλύτερα.

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Καλά ο cpu peakαρει και στα win. Πάντως με λίγο msconfig (απενεργοποιώντας άχρηστα startup services) και uninstallation εφαρμογων της lenovo, mcaffee, cyberlink ο υπολογιστης βελτιώθηκε θεαματικά. Ανοιγει firefox αστραπιαία πριν η κατάσταση ήταν δραματική. Τρελή βελτίωση για απλό browsing χωρίς multitasking. Φαντάζομαι με ssd και minimum windows clean install θα πηγαίνει σαφώς καλύτερα.

Εγώ έχω clean installation. Μήπως έχεις άλλο μοντέλο; Στο δικό μου δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει ότι λέω με msconfig;

Τώρα βασικα είμαι χωρίς antivirus/spy/malware suite ίσως γιαυτό είναι τόσο καλά τα πράγματα, μόνο ο windows defender τρώει λίγη μνήμη και cpu cycles και ο firefox.

Έχω το Lenovo g40-30 με έναν N2830 νομίζω cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικα παντα, η πιο αξιοπρεπη ταχυτητα που ειδα σε N2600-N2800 επεξεργαστες ηταν με Windows 7 και Chrome. Σε Linux εχουν θεμα μεγαλο,  και ψιλοδουλευαν με την εκδοση 12.04 σε Ubuntu μιας και ειχαν βγει μερικα patch για τους επεξεργαστες αυτους παλια. Για οτιδηποτε αλλο κανεις το σταυρο σου με αυτα τα μοτορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mad-proffessor

ο νεκρος δεν ανασταινεται, πεταμενα λεφτα.

Δεν ξερω την αγορα μεταχειρισμενων υπολογιστων στην Ελλαδα αλλα στην θεση σου θα κοιτουσα να το σπρωξω σε μια καλη τιμη με Παραθυρα 10 και με τα λεφτα συν τα εξοδα της αναβαθμισης να παρω κατι με i3 2xxx η i5 3xxx και 4 GB RAM

Εν ετη 2018 ειναι το ελαχιστο για Multimedia εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

@mad-proffessor

ο νεκρος δεν ανασταινεται, πεταμενα λεφτα.

Δεν ξερω την αγορα μεταχειρισμενων υπολογιστων στην Ελλαδα αλλα στην θεση σου θα κοιτουσα να το σπρωξω σε μια καλη τιμη με Παραθυρα 10 και με τα λεφτα συν τα εξοδα της αναβαθμισης να παρω κατι με i3 2xxx η i5 3xxx και 4 GB RAM

Εν ετη 2018 ειναι το ελαχιστο για Multimedia εφαρμογες.

Μια χαρά αναστήθηκε φίλε για τη χρήση που του γίνεται. Ο ssd και να μη δώσει boost (που θα δώσει) μόνο πεταμένα λεφτά δεν είναι αφου ουσιαστικά κάνει για κάθε pc/laptop (υπάρχουν άλλα 2 μηχανάκια χωρίς ssd). Ναι η μνήμη ίσως ήταν τζάμπα λεφτά αλλά είδα βελτίωση ήδη. Εντάξει ξέρουμε το μηχάνημα δε πολυ τραβάει αλλά στο browsing έφτιαξε (πριν δε μπορούσε να ξεκινήσει το firefox αν δε πέρναγαν 1-2 λεπτά). Τώρα ανοίγει κατευθείαν και παίζει χωρίς κολλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το lenovo g40-30 ,αρχικα το πηρα για να μαθει η μητερα μου υπολογιστες ,προτιμησε ομως ενα ταμπλετ με ανδροιδ και ετσι εμεινε σε μενα .

του εβαλα αρχικα εναν ssd 120g και 4 γιγα μνημης καθως και καθαρα windows 10 ,ο φορητος τηρουμένων των αναλογιών ικανοποιητικότατος για καθημερινη απλη χρηση.

εκει που τον χάρηκα ομως ειναι οταν αποφάσισα για dual boot και εγκατέστησα εναν δευτερο ssd στη θεση του dvd .Διάλεξα τη διανομη kde neon μιας και ειναι η ελαφροτερη και πλέον ενημερωμενη διανομη  kde .Τωρα που μιλαμε εχω ανοιχτα 19 tabs στον οπερα,εχω ανοιχτο plex media player ,kodi ,gimp vnc viewer και τα κανει ολα αβιαστα.

Tα αρνητικα  - χαλια οθονη ,μετρια μπαταρια ,δυσκολια ευρεσης driver για wifi ,τριζει ολοκληρο.

Σε σχεση με την αρχικη ερωτηση τωρα,καλο ειναι να παρουμε το καλυτερο συστημα που μπορουμε για να δοκιμασουμε linux  ειναι κριμα να τα εγκαθιστούμε σε οτι εχουμε για πεταμα και να απογοητευόμαστε .

Εγω θα προτιμουσα υλοποιήσεις με ιντελ για να ειναι ποιο συμβατες .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...