Προς το περιεχόμενο

Linux,τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ο υπολογιστής που θα επιλέξω;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, cobain_7 είπε

Βρε κατσε σε Intel να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..   αλλιως πας ντουγρου για το χωραφι με τα αγγουρια, και δεν φορας και σωβρακο! :D Nα κυνηγουσες καμια super εξωτερικη GPU να ελεγα, αλλα για integrated να γινεται ντορος...:huh:

Άμα η integrated είναι επιπέδου nvidia 1030 (αυτή που εγώ πλήρωσα 70-80€ για να βάλω -δε θυμάμαι ακριβώς) ίσως και λίγο καλύτερη, γιατί να μην γίνεται! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε ουτε λογος για αποδοση, αλλα το παλικαρι απο οτι καταλαβα θελει κατι απλο και σταθερο που να σηκωνει απλα οτι DE του ερθει χωρις να μπλεκει με rolling κλπ. Οποτε γιατι να μπλεκει με kernel-o-μαλαγανιες και προσευχες σε εικονοστασια? "Θα" φτιαξει...  "Θα" στρωσει...  καποτε...  τραβα βαλε Intel βρε και δουλεψε σαν ανθρωπος και οταν στρωσει το πραγμα σε κανα δυο χρονια το ξαναπιανουμε το θεμα. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,  σε αυτό δεν έχεις άδικο... Αλλά το να έχεις τον τελευταίο kernel, δεν είναι μαλαγανιά, μπορείς να τον έχεις είτε από την διανομή σου, είτε από ppa, είτε να τον κάνεις compile μόνος σου (εντάξει αυτό είναι λίγο μαλαγανιά)  και πάει λέγοντας... Δεν χρειάζεται να είσαι guru με λίγα λόγια, για να έχεις ένα ενημερωμένο kernel! Rolling πρότεινα για πιο ευκολία και αμεσότητα στα updates,  και ένα σωρό διανομές πάνε προς τα εκεί,  δεν είναι όμως και must! Ούτε καν εγώ, δε  έχω! 

Τώρα σε deepin που θέλει να δουλέψει ο φίλος επειδή βασίζεται σε Ubuntu και λογικά σε Lts 16.04, πηγαίνει σε σειρά πυρήνων 4.14 (στην οποία οι Ryzen apu δεν παίζουν)   ενώ έχει βγει η 4.15 stable (στην οποία παίζουν με αστερισκους)... Θα πρέπει ή να περιμένει, ή να περάσει με ppa κάποιον  kernel σε 4.15 ή να ενεργοποιήσει τα proposed αποθετήρια, αν έχει η deepin τέτοια, δεν ξέρω!

Ή να περιμένει να βγουν πιο stable εκδόσεις γιατί και η 4.15 έχει τα θεματακια της.... Αλλά όχι και 2 χρόνια ήδη η 4.16 έχει σκάσει μύτη... Για +50% σε επιδόσεις δεν ειναι και να μην το σκέφτεσαι!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο δω μου το πας...  απο κει μου το πας...  ολο μου το ξεγλυστρας το πραγμα και σιγουρο δεν μου το εχεις! :D Μου αρεσει ομως οπως το πας, και σιγουρα σε λιγο καιρο θα μπορω να συμφωνησω μαζι σου. Αν δεν καιγεται ο φιλος μας και μπορει να κανει υπομονη, το καλυτερο ειναι να περιμενει να ωριμασει λιγο η υποστηριξη σε Ryzen, και σιγουρα ολα τα μικροπροβληματα θα λυθουν. Μου θυμισες βραδιατικα την εποχη οταν ειχα AMD K6 ΙΙ και επεφταν ομηρικες 'μαχες' με φιλους Intelαδες! Και αυτοκολητο στο κουτι "Intel Outside"! Ε ρε πως αλαζουν οι καιροι..

Επεξ/σία από cobain_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το laptop που συζητείται απο αρκετούς εδω μέσα (lenovo g40-30) τελικά παίρνει linux κανονικά;

Σκέφτομαι να του κάνω μια αναβάθμιση σε ssd, ram να πάρει λίγο τα πάνω του.

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το laptop που συζητείται απο αρκετούς εδω μέσα (lenovo g40-30) τελικά παίρνει linux κανονικά;

 

Βασικα δεν συζητιεται καθολου, παραδειγμα προς αποφυγη ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Linux παίρνει, αλλά οτι δισκους και μνήμες και να του βάλεις χρεπι είναι και χρεπι θα παραμείνει. Χειρότερο και από Core2Duo δεκαετιας.....

Δεν αντιλέγω αλλά να μπορεί να ανοίξει έναν firefox χωρίς να κάνει κυριολεκτικά 5 λέπτα!

Η χρήση που του γίνεται είναι μόνο browsing άντε και κανένα youtube για streaming ούτε λόγος.

Τώρα κάνει πόση ώρα να ανοίξει  ένα tab στον explorer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mad-proffessor Firefox, πολύ δύσκολα. Chrome, αρκετά καλύτερα. Στο full screen του youtube με 720p, κολλάει και δεν παίζει σωστά. Τραγούδια σκέτα απλά, με audacious ή vlc, κολλάνε στην αναπαραγωγή. Κολλάει ο ήχος γενικότερα. Επίσης, αν δουλεύεις skype, στον συγκεκριμένο υπολογιστή η κάμερα δουλεύει ως vga, ενώ στα windows είναι πολύ καλή. Με ρώτησες σε μήνυμα αν έχουμε βάλει και ssd. Όχι, δεν έχουμε βάλει. Μόνο τη μνήμη αλλάξαμε σε 8άρα, με μονό dim. Για να απαντήσω περισσότερο στο ερώτημά σου, ακόμα και για σκέτο libreoffice, ή browsing, είναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ. Και ειδικά με Linux. Αν λέμε ότι κολλάει με windows 10, σκέψου ότι με lubuntu είναι πολύ πιο αργό. Δυσνόητο για εμένα, αλλά ισχύει και έχει δοκιμαστεί σε πολλά ίδια μηχανήματα. Αν παίζεις και κανένα facebook game, στο συγκεκριμένο υπολογιστή, θα κάνεις κλικ και η οθόνη θα κινείται, χρονομετρημένα μετά από 3 δευτερόλεπτα, άρα το ξεχνάς. Είναι ό,τι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου, και πίστεψέ με έχω αλλάξει πάρα πολλούς υπολογιστές λόγω δουλειάς αλλά και προσωπικής ενασχόλησης. Το συγκεκριμένο δεν θα έπρεπε να πωλείται καν, καθώς στην ουσία πετάς έστω αυτά τα λίγα λεφτά που διαθέτεις για να το αγοράσεις.

 

inxi -F

 

 

lenovo specs.png

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Ω ρε φίλε BritGreek,  τέτοια χάλια ούτε το δεκαπενταετίας χρέπι με Pentium M που έχω και χαζολογάει η κόρη μου στο Youtube.....

 

To ξέρω φίλε μου. Πολύ πιο γρήγορα κάποια pc 7+ ετών που έχουμε από το συγκεκριμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BritGreek είπε

@mad-proffessor Firefox, πολύ δύσκολα. Chrome, αρκετά καλύτερα. Στο full screen του youtube με 720p, κολλάει και δεν παίζει σωστά. Τραγούδια σκέτα απλά, με audacious ή vlc, κολλάνε στην αναπαραγωγή. Κολλάει ο ήχος γενικότερα. Επίσης, αν δουλεύεις skype, στον συγκεκριμένο υπολογιστή η κάμερα δουλεύει ως vga, ενώ στα windows είναι πολύ καλή. Με ρώτησες σε μήνυμα αν έχουμε βάλει και ssd. Όχι, δεν έχουμε βάλει. Μόνο τη μνήμη αλλάξαμε σε 8άρα, με μονό dim. Για να απαντήσω περισσότερο στο ερώτημά σου, ακόμα και για σκέτο libreoffice, ή browsing, είναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ. Και ειδικά με Linux. Αν λέμε ότι κολλάει με windows 10, σκέψου ότι με lubuntu είναι πολύ πιο αργό. Δυσνόητο για εμένα, αλλά ισχύει και έχει δοκιμαστεί σε πολλά ίδια μηχανήματα. Αν παίζεις και κανένα facebook game, στο συγκεκριμένο υπολογιστή, θα κάνεις κλικ και η οθόνη θα κινείται, χρονομετρημένα μετά από 3 δευτερόλεπτα, άρα το ξεχνάς. Είναι ό,τι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου, και πίστεψέ με έχω αλλάξει πάρα πολλούς υπολογιστές λόγω δουλειάς αλλά και προσωπικής ενασχόλησης. Το συγκεκριμένο δεν θα έπρεπε να πωλείται καν, καθώς στην ουσία πετάς έστω αυτά τα λίγα λεφτά που διαθέτεις για να το αγοράσεις.

inxi -F

5adb3756a2aa1_lenovospecs.png.59585fb8e0b8f7ef9c6289c699e410bc.png

Ευχαριστώ. Έκανα μια αναβάθμιση μνήμης σε 4GB και με λίγο καλύτερους χρονισμούς. Ίσως κάνω και μια αναβάθμιση σε ssd αν βρεθεί καμιά προσφορά αλλά με προβληματίζει που θα βρω windows μιας και λες ότι σε linux δε παίζει καλά. Ίσως κάνω ένα restore και καθαρίσω λίγο απο τη σαβούρα που έχει προφορτωμένη η lenovo γιατι το λαπτοπ δε το έχω πειράξει καθόλου. Πάντως αν αξίζει μια αναβάθμιση αυτή είναι στο δίσκο αφού αυτός που έχει είναι πολύ αργός. Χαρακτηριστικά όπου έχω κάνει αναβάθμιση δίσκου η συμπεριφορά είναι τελείως διαφορετική προς το θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Ευχαριστώ. Έκανα μια αναβάθμιση μνήμης σε 4GB και με λίγο καλύτερους χρονισμούς. Ίσως κάνω και μια αναβάθμιση σε ssd αν βρεθεί καμιά προσφορά αλλά με προβληματίζει που θα βρω windows μιας και λες ότι σε linux δε παίζει καλά. Ίσως κάνω ένα restore και καθαρίσω λίγο απο τη σαβούρα που έχει προφορτωμένη η lenovo γιατι το λαπτοπ δε το έχω πειράξει καθόλου. Πάντως αν αξίζει μια αναβάθμιση αυτή είναι στο δίσκο αφού αυτός που έχει είναι πολύ αργός. Χαρακτηριστικά όπου έχω κάνει αναβάθμιση δίσκου η συμπεριφορά είναι τελείως διαφορετική προς το θετικό.

 

Εγώ τα πήρα με windows 8.1 και πήραν αναβάθμιση σε 10ρια. Μετά έκανα φορμάτ και καθαρό installation σε legacy mode. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν βγήκε χωρίς windows. Δεν έχει αυτοκόλλητο από κάτω; Μεταχειρισμένο το πήρες;

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριο ήταν και έχει digital license windows απο οτι είδα. Πάντως η αναβάθμιση μνήμης έδωσε ένα boost αφού μοιράζονταν η μνήμη πέρα απο τις εφαρμογές και το λειτουργικό και στη gpu. Σε κάποια thread κάποιοι λένε ότι το ssd + ram upgrade σε συνδυασμό με καθάρισμα bloatware της lenovo, backup σε usb της εγκατάστασης->restore στο νεό δίσκο ->δίνει τεραστιο performance boost στο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...