Προς το περιεχόμενο

Linux,τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ο υπολογιστής που θα επιλέξω;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ, αλλά στις εταιρείες χρειαζόμαστε τιμολόγια και άδειες χρήσης, και με τα refurbished υπάρχει κάποια ασάφεια κατά τον έλεγχο. Αυτά τώρα, αν και αλλάζουμε όλους τους υπολογιστές κάθε 3 χρόνια, τα παντρευτήκαμε καθώς είναι αδύνατον να τα πουλήσουμε. Επίσης εκπλήσσομαι όταν κάποιος ζητά γνώμες για νέο υπολογιστή στο άλλο section και του προτείνουν τελείως βασικούς υπολογιστές ακόμα και για απλή χρήση γραφείου ή browsing στο σπίτι. Μόλις πάει κάποιος να παίξει ένα απλό facebook game και δει ότι κολλάει στο μηχάνημα που μόλις αγόρασε, θα ξενερώσει πολύ άσχημα, ειδικά όταν δεν ξέρει τι αγοράζει.

Όσο για τα συγκεκριμένα λάπτοπ, σε πολλές εταιρείες αυτά προτάθηκαν ως ιδανικά για τη χρήση που τα θέλαμε. Όταν λοιπόν δεν ξέρεις, την πατάς.

Έχω λάπτοπ LG 12 ετών, το οποίο αν και 32bit είναι σαφέστατα και με διαφορά πιο γρήγορο από τα συγκεκριμένα lenovo. Ως προς το Linux,  διαπιστώνω ότι τελικά δεν είναι πλήρως συμβατά, καθώς πολλά hardware components τους υπολειτουργούν ή δεν δουλεύουν σωστά. Πχ, η κάμερα, η οποία στο linux δουλεύει με ανάλυση vga, άρα αντίο βιντεοκλήσεις. Συν του ότι το wifi στην 16.04 σταματάει να δουλεύει μετά από λίγο. ΟΚ φτιάχνεται, αλλά σε περιβάλλον με 50 τέτοια μηχανάκια κοστίζει σε χρόνο και κόπο. Στα συγκεκριμένα, Skype δεν παίζει στο linux.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, BritGreek είπε

Πάντως εγώ δεν νομίζω ότι οτιδήποτε με 4gb ram μπορεί να σηκώσει άνετα Linux, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο τύπος του hardware. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα αρκετά Lenovo G40-30 που πήραμε στη δουλειά για να τρέχουν ubuntu-based διανομές, και στα οποία ακόμα και το Lubuntu είναι σημαντικότατα πιο αργό από τα windows 10 που έχουν ως dual boot. Η εμπειρία χρήσης μόνο ευχάριστη δεν είναι, παρά το ότι τους βάλαμε 8gb ram (είχαν 2). Η κάμερα ΔΕΝ παίζει σωστά σε βιντεοκλήσεις, οι υπολογιστές σέρνονται σε βαθμό πλήρους απογοήτευσης, και ο σκληρός δουλεύει συνέχεια (τους ακούμε). Για να μην πω για τα πολλά Fail που βγάζει κατά τον τερματισμό. 

Φίλε τα παραλές και σε windows είναι πολύ άσχημη/δυσάρεστη η εμπειρία χρήσης στα συγκεκριμένα μηχανάκια. Αργεί ακόμα και στο browsing μέχρι να ανοίξει η καρτέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • οτι referbish εχω δοκιμασει ( πανω απο 10 διαφορετικα μοντελα) δεν ειχαν κανενα θεμα ασυμβατοτητας
  • αν ειναι αγορα απο εταιρια πληροφορικης με τιμολογια + ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ εγγυηση δεν βρισκω τον λογο για να εχετε θεματα  + και δινουν και τις αδειες των win

κατα κανονα αυτου του τυπου το hardware των επαγγελματικών σειρων ειτε laptop ειτε desktop εχει εως μηδενικες ασυμβατοτητες γιατι συνηθως δεν εχουν bleeding edge hardware αλλα δοκιμασμενες και αξιοπιστες λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Φίλε τα παραλές και σε windows είναι πολύ άσχημη/δυσάρεστη η εμπειρία χρήσης στα συγκεκριμένα μηχανάκια. Αργεί ακόμα και στο browsing μέχρι να ανοίξει η καρτέλα.

Ναι, αλλά όταν το lubuntu είναι σημαντικά πιο αργό από τα 10ρια, τότε μιλάμε για πολύ κακή εμπειρία. Τίποτα δεν λειτουργεί με αποδέκτη ταχύτητα. Έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 ώρες πριν, BritGreek είπε

Αν απευθύνεσαι σε εμένα, δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς. :) 

Αν δεν θέλεις laptop και θες desktop, πάρε τα απαραίτητα parts, γύρω από ένα cpu AMD Ryzen, στησε ένα μηχάνημα όπως το θες στα μέτρα σου, και είσαι κομπλέ!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/30/2018 στις 11:02 ΜΜ, BritGreek είπε

Ναι, αλλά όταν το lubuntu είναι σημαντικά πιο αργό από τα 10ρια, τότε μιλάμε για πολύ κακή εμπειρία. Τίποτα δεν λειτουργεί με αποδέκτη ταχύτητα. Έτσι απλά.

Συνήθως αυτό οφείλεται ότι έχεις μικρό swap και σχετικά λίγη μνήμη. Αν γεμίζει το swap δεν μπα να έχεις και 32GB θα κολλάει το σύμπαν. Αν είχαν και παρωχημένη κάρτα γραφικών τότε άστα να παν. 

Στις 3/30/2018 στις 2:17 ΜΜ, BritGreek είπε

Ως προς το Linux,  διαπιστώνω ότι τελικά δεν είναι πλήρως συμβατά, καθώς πολλά hardware components τους υπολειτουργούν ή δεν δουλεύουν σωστά

Προφανώς συμβαίνει και αυτό αλλά σχετίζεται με την έκδοση πυρήνα και όχι με το λειτουργικό αυτού καθ'αυτού. Αν πχ εσύ έχεις μια συσκευή 15 ετών τότε μην περιμένεις να δουλεύουν όλα στην τελευταία έκδοση του πυρήνα (μπορεί όμως να δούλευαν σε προ 5ετίας πυρήνα). 

Εγώ είχα σε έναν Pentium III (αγαπημένο μηχανάκι, έχει φορέσει πολλές διανομές) Soundblaster Awe 64 Gold σε διάυλο ISA. Πριν 13 χρόνια δούλευε τώρα όχι. Έπρεπε να βάλω χειροκίνητα κάποια modules να φορτώνουν προκειμένου να δουλέψει. 

Εφόσον μιλάμε για ίδια μηχανάκια υπάρχει τρόπος. Φτιάχνεις ένα να δουλεύουν όλα σωστά (αν έχεις την υπομονή) και μετά κάνεις clone την εγκατάσταση και την περνάς και στα άλλα.. 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαταναδες! Μου βρηκατε δουλεια για Σ/Κ. Ειστ' ωραιοι.

Εχω ενα Dell μηχανημα με Celeron στα 2.2 (καπου εκει ειναι αν θυμαμαι καλα) Ghz κι 1,2 GB μνημη. Φοραει ΧΡ της μανας του. Παροπλισμενο μαζευει σκονη πανω στο νεοτερο μηχανημα.

Βιντεο 1080ρ το παιζει με πολυ ζορι. Μονο με windows media player και Classic Media. Ο επεξεργαστης στο 100%. Το VLC δε την παλευει και κανει σπασιματα.

Θα του πεταξω ενα στικακι με AntiX και μετα ενα με Libreelec/Openelec να δω διαφορες στο ιδιο βιντεο! Πςςςς μου δωκατε ιδεα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι τεχνικα χαρακτηριστικά πρεπει να εχει ενα μηχάνημα για να παιξει με manjaro gnome; κανω εγκατάσταση κανονικά αλλα δεν μπορω να τα τρεξω στο satellite a500  :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/14/2018 στις 5:19 ΜΜ, Thulogur είπε

Καλησπέρα, τι τεχνικα χαρακτηριστικά πρεπει να εχει ενα μηχάνημα για να παιξει με manjaro gnome; κανω εγκατάσταση κανονικά αλλα δεν μπορω να τα τρεξω στο satellite a500  :(

Το GNOME είναι πολύ απαιτητικό σε πόρους (ίσως το πιο απαιτητικό αυτή τη στιγμή). Για σχετικά παλιό laptop όπως το συγκεκριμένο καλύτερα να δοκιμάσεις το Manjaro MATE ή το Manjaro Budgie. Το Budgie έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το GNOME και εμένα μου φαίνεται πιο όμορφο, αλλά γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/14/2018 στις 5:19 ΜΜ, Thulogur είπε

Καλησπέρα, τι τεχνικα χαρακτηριστικά πρεπει να εχει ενα μηχάνημα για να παιξει με manjaro gnome; κανω εγκατάσταση κανονικά αλλα δεν μπορω να τα τρεξω στο satellite a500  :(

Επειδη το google δεν βοηθαει, τι χαρακτηριστικα εχει το συγκεκριμενο λαπτοπ ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Επειδη το google δεν βοηθαει, τι χαρακτηριστικα εχει το συγκεκριμενο λαπτοπ ακριβως?

Ευχαριστω για τις απαντήσεις !

http://www.toshiba-greece.com/discontinued-products/satellite-a500-1gh/

εχω φαει παρα πολλες ωρες μεχρι να βρω τι μπορει να φταιει. το μονο που βρηκα ενδιαφερον σαν πληροφορια ειναι οτι μπορει να φταει η version του Bios, αλλα και παλι καταφερα να κανω εγκατασταση σε flash drive :/ μετα βεβαια εκανε update στην εκδοση που βγηκε προχτες και κακαρωσε παλι :P (εκει ισως να φταιω κι εγω)

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω i5 και nvidia, εχει υβριδικα γραφικα? Αν ναι, ξεχνα οποιαδηποτε διανομη και desktop enviroment επειδη, οπως υπωθηκε και παραπανω, η υποστηριξη στο λινουξ ειναι ανυπαρκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...