Προς το περιεχόμενο

Linux,τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ο υπολογιστής που θα επιλέξω;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο περισσότερος κόσμος αγοράζει υπολογιστή με προ εγκατεστημένα τα Windows, έρχεται όμως κάποια στιγμή που θα ήθελε να δοκιμάσει και το Linux. Τι θα του προτείνατε του μελλοντικού αγοραστή ως επιλογές, ώστε εάν επιλέξει το Linux σαν βασικό του σύστημα να έχει τις λιγότερες δυσκολίες και προβλήματα.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω σίγουρα γραφικά Intel σαν το βασικότερο σημείο που πρέπει να κοιτάξει κάποιος.

Απο κει και πέρα καλό θα ήταν να βρεθούν όλες οι πιθανές συσκευές που θα έχει η μητρική και να ψάξει κάποιος το βαθμό που αυτές υποστηρίζονται στο linux. Όμως, ο,τιδήποτε δεν υποστηρίζεται και μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιο εξωτερικό usb δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλάμε για laptops υπάρχουν ετοιματζίδικα με linux προεγκατεστημένο.

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/526320/Linux.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

Έχουν Ubuntu, ακόμη και αν βάλεις άλλη διανομή πέρα από Ubuntu έχεις τη σιγουριά ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο σοβαρό θέμα.

Έχει Dell, Αsus και Acer για όλα τα βαλάντια, διαλέγεις και παίρνεις. Βέβαια στην Ελλάδα δεν υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα laptop της Dell και linux laptops από άλλους κατασκευαστές όπως η system76, αλλά υπάρχουν αρκετές επιλογές και εδώ.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο aypnia έδωσε την καλύτερη λύση.

Ωστόσο, αν πας σε σταθερό, δε νομίζω να αντιμετωπίσεις ιδιαίτερα προβλήματα, εώς κανένα.

Αλλά, πριν καταλήξεις στο "θέλω να έχω linux" πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

  • Χρήση. Αν πρόκειται για παιχνίδια ή για επεξεργασία κειμένου. Τότε windows/ MAC* (για το αστεράκι δε θα γίνει κάποια αναφορά).
  • Εξωτικά προγράμμα. Δεν πρόκειται να βρεις την πληθώρα προγραμμάτων που έχουν τα windows και την ευκολία εγκατάστασης των next.
  • Διανομή: civil war. Καλύτερη διανομή δεν υπάρχει. Βρες τι σε βολεύει.

Λογικά, έχεις PC με windows. Βάλε virtualbox και παίξε λίγο με.. ubuntu(?) να δεις αν σε βολεύει.

Αν δεν βάλεις γραφικό περιβάλλον, βρες ένα παλίο PC για να κάνεις το test drive. **Ερώτηση: Όχι γραφικό περιβάλλον?? Απάντηση: Αργά ή γρήγορα, τα περισσότερα θα τα κάνεις από CLI** (Θέλει πολύ ανάλυση, δεν θα αναφερθώ ούτε σε αυτό)

min. requirements: 512MB RAM, 10GB HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/22/2018 στις 8:49 ΠΜ, asinoro είπε

Τι θα του προτείνατε του μελλοντικού αγοραστή ως επιλογές, ώστε εάν επιλέξει το Linux σαν βασικό του σύστημα να έχει τις λιγότερες δυσκολίες και προβλήματα.  

  • Οτιδήποτε με 4GB RAM και άνω και έναν 500άρη σκληρό. Αν έχει SSD ακόμα καλύτερα.
  • Κάρτα γραφικών intel (στη χειρότερη nvdia)
  • Να επιλέξει κατασκευαστή που έχει ήδη υλοποιήσεις με Linux  (Asus/Dell/System 76)
  • Μακριά από Lenovo (Τόσο απλά)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ δεν νομίζω ότι οτιδήποτε με 4gb ram μπορεί να σηκώσει άνετα Linux, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο τύπος του hardware. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα αρκετά Lenovo G40-30 που πήραμε στη δουλειά για να τρέχουν ubuntu-based διανομές, και στα οποία ακόμα και το Lubuntu είναι σημαντικότατα πιο αργό από τα windows 10 που έχουν ως dual boot. Η εμπειρία χρήσης μόνο ευχάριστη δεν είναι, παρά το ότι τους βάλαμε 8gb ram (είχαν 2). Η κάμερα ΔΕΝ παίζει σωστά σε βιντεοκλήσεις, οι υπολογιστές σέρνονται σε βαθμό πλήρους απογοήτευσης, και ο σκληρός δουλεύει συνέχεια (τους ακούμε). Για να μην πω για τα πολλά Fail που βγάζει κατά τον τερματισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Πάντως εγώ δεν νομίζω ότι οτιδήποτε με 4gb ram μπορεί να σηκώσει άνετα Linux, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο τύπος του hardware. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα αρκετά Lenovo G40-30 που πήραμε στη δουλειά για να τρέχουν ubuntu-based διανομές, και στα οποία ακόμα και το Lubuntu είναι σημαντικότατα πιο αργό από τα windows 10 που έχουν ως dual boot. Η εμπειρία χρήσης μόνο ευχάριστη δεν είναι, παρά το ότι τους βάλαμε 8gb ram (είχαν 2). Η κάμερα ΔΕΝ παίζει σωστά σε βιντεοκλήσεις, οι υπολογιστές σέρνονται σε βαθμό πλήρους απογοήτευσης, και ο σκληρός δουλεύει συνέχεια (τους ακούμε). Για να μην πω για τα πολλά Fail που βγάζει κατά τον τερματισμό. 

 

Ρε φιλε πετυχατε και μοντελο με επεξεργαστη τζιμανι. :o H σειρα Ν2600-Ν2800 Cedar Trail της Intel εχει προβλημα υποστηριξης στα γραφικα σε Linux με οτι συνεπαγεται αυτο. Δεν φταιει η μνημη, και με 2GB Ram κανεις δουλεια (οχι αν εχεις σκοπο να εχεις πανω απο 5-6 tabs ανοιχτα σε browser). Στον  περιεργο επεξεργαστη και το ενσωματωμενο graphics chipset κολαει το θεμα στην περιπτωση σου. Την πατησαν πολλοι ετσι ειδικα με τα Lenovo των επιδοτησεων που φανταζαν σαν κελεπουρι.

 

Αν δεν κανω λαθος ειχαν βγει κατι patch για την σειρα των Ν2600-N2800 στην 12.04 Ubuntu, και με τον ορο να τρεχεις το Unity σε 2D που ειχε την επιλογη αυτη. Αλλα περα απο αυτο, ηταν απλα μια αναλαμπη της Intel αυτοι οι επεξεργαστες και για αυτο τα εξαφανισε οπως οπως. Οπως ειπα, επεσες στην περιπτωση.

Επεξ/σία από cobain_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cobain_7 είπε

Ρε φιλε πετυχατε και μοντελο με επεξεργαστη τζιμανι. :o H σειρα Ν2600-Ν2800 Cedar Trail της Intel εχει προβλημα υποστηριξης στα γραφικα σε Linux με οτι συνεπαγεται αυτο. Δεν φταιει η μνημη, και με 2GB Ram κανεις δουλεια (οχι αν εχεις σκοπο να εχεις πανω απο 5-6 tabs ανοιχτα σε browser). Στον  περιεργο επεξεργαστη και το ενσωματωμενο graphics chipset κολαει το θεμα στην περιπτωση σου. Την πατησαν πολλοι ετσι ειδικα με τα Lenovo των επιδοτησεων που φανταζαν σαν κελεπουρι.

Αν δεν κανω λαθος ειχαν βγει κατι patch για την σειρα των Ν2600-N2800 στην 12.04 Ubuntu, και με τον ορο να τρεχεις το Unity σε 2D που ειχε την επιλογη αυτη. Αλλα περα απο αυτο, ηταν απλα μια αναλαμπη της Intel αυτοι οι επεξεργαστες και για αυτο τα εξαφανισε οπως οπως. Οπως ειπα, επεσες στην περιπτωση.

 

Οι οποίοι υπολογιστές, ενώ είναι Celeron, το linux διαβάζει τον επεξεργαστή ως Atom. Εμείς τα πληρώσαμε κανονικά, απλά σε πολύ χαμηλή τιμή, γιατί μας τα πρότειναν για χρήση γραφείου με ανάγκες φορητότητας. Αυτοί οι υπολογιστές είχαν βγει σε προσφορά για μαζικές παραγγελίες στα 170-180 ευρώ τελική.Αλλά, όταν κολλάει (πολύ) μέχρι και το libreoffice ή το thunderbird και δεν μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, τότε είναι απλά πεταμένα έστω και τα λίγα αυτά χρήματα. Γενικά λύση δεν έχουμε βρει, με αποτέλεσμα οι συγκεκριμένοι να είναι ακατάλληλοι ακόμα και για δουλειές γραφέιου. Το μόνο θετικό τους είναι η πολύ καλή αυτονομία με μπαταρία, η οποία φυσικά στο linux πάει περίπατο, καθώς μειώνεται τραγικά καθώς στη μια ώρα θέλουν φόρτιση, όταν στα windows έχουμε αυτονομία 3+ ώρες. Εντελώς ακατάλληλοι και για απλό browsing. Για facebook games, ούτε λόγος. Κολλάει το σύμπαν, όπως και στο youtube. Σημείωσε ότι με τα 2 ram που αγοράστηκαν, ήταν εντελώς μη λειτουργικοί. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω φιλε, οπως ειπα πεσατε εντελως στην περιπτωση. Αναγκαστικα θα λειτουργεις τα λαπτοπ αυτα με Windows 10 με οτι πιο minimal γινεται, αλλιως τι να σου πω..  να βαλεις 7? Αυτα τα πειραματα της Intel με τους περιεργους entry level επεξεργαστες χαμηλης ενεργειας καψανε πολυ κοσμο δυστυχως.

 

UPDATE: Τωρα θυμηθηκα πως σε ενα τετοιο μηχανημα (Ενα netbook D270 της Acer με Ν2600 με μπαλονια και κατι μασκαριλικια στο καπακι) που λειτουργει η κοπελα φιλου μου, το λειτουργει με σπασμενα 7αρια, Chrome, και αν δεν κανω λαθος Office 2003. Θυμαμαι που προσπαθουσαμε να του βαλουμε Ubuntu και σερνοταν πιο αργα και απο το θανατο (εκει μου ηρθε η φλασια απο τα patch στην 12.04). Τελικα το παρατησαμε και το αφησαμε με τα παραπανω που τουλαχιστον ετρεχε αξιοπρεπεστατα (και ειχε 2gb ram). Δεν ξερω ποσο θα σε καλυπτε μια τετοια λυση, αλλα ισως να μπορεσετε να λειτουργησετε τα μηχανηματα σας σε καποιο αξιοπρεπη βαθμο. Ριξε του μια ματια φιλε.

Επεξ/σία από cobain_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συγκεκριμενο φορητο τον εχει φιλος με win10 και ακομα κλαιει τα λεφτα, που του ειχα πει να δωσει για να το παει απο 2 gb σε 4gb, δεν ξερω καν αν κανει για τερματικο ... μιλαμε για μεγαλη σαυρα.

για να καταλαβεις διαφορα και ποσο μετρα να ειναι λιγο υπολογιστης, ειμαι τωρα σε pc me Core(TM)2 Quad CPU Q6600 δηλαδη cpu του 2007 με 3 giga ram με onboard vga + 120 ssd kingston, και αυτο το μηχανημα παιζει κανονικοτατα με ανοικτα firefox (20+ tabs) + thunderbird+ telegram +chrome + virtualbox (512 mb ram σε ubuntu server χωρις γραφικο) και ολα αυτα και σε dual head 2 monitor .

μην αγοραζετε τις σαβουρες τα απολυτα φτηνοτερα laptops, χιλιες φορες καποιος να παρει ενα refurbish παλιο laptop με τα ιδια χρηματα θα ειναι 5 φορες πιο γρηγορο ειδικα με εναν ssd σε σχεση με καθε atom / celeron / U cpu κατω απο τα 2Ghz

 

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...