Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

Το σίγουρο είναι (όχι δεν άντεξα να διαβάσω τις απορίες όλες :) ) είναι ότι δεν είναι για όλους :)

Αν εσύ π.χ. σαν άτομο με το router του οτε/wind είσαι οκ , ε δε μπορώ εγώ να σου πω "ναι αλλά έχω mikrotik και κάνω το ένα και το άλλο" γιατί πολύ απλά εσυ θα πεις "ε και τι  και με το ένα μπαίνω στο ίντερνετ και με το άλλο στο ιντερνετ θα μπαίνω" 

οπότε , αν δεν ασχοληθείς με τα διάφορα project -πολύ απλά ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΛΟ SERVER για τα πάντα (σχεδόν) 

εγώ π.χ. έχω ένα μόνο και μόνο ως τηλεφωνικό κέντρο (το 1 , οπότε δνε είναι για πολλά) 

έχω ένα zero για άλλη δουλειά (ανοιγοκλείνει πρίζες και άλλα πράγματα) α και επίσης φιλτράρει (καποιες) διαφημίσεις 

το 3 που ειναι προφανώς πιο δυνατό από αυτά θα μπορούσε να κάνει τα πάντα ή απλά να κάνει δουλειές που χρειάζομαι ή μπορεί να χρειαστώ (για Nas δεν νομίζω) 

(router - lamp - tftpboot - κλπ κλπ κλπ) 

οπότε σε μια πρόταση αν δεν ξέρεις όχι δεν το παίρνεις επειδή σου είπε ο Τάκης ότι μπορείς να δεις ταινίες από αυτό

και ναι το pi ειναι τόσο καλό (όχι σαν δύναμη Hardware, όσο για την υποστήριξη που έχει) 

την απάντηση "αυτά τα κάνει και ένας υπολογιστής με μέγεθος και κόστος χ5" δεν θα πρέπει καν να σκεφτείς να την πληκτρολογήσεις :)))

Φίλε μου αυτό με τη λειτουργία router που λες με ενδιαφέρει. Μπορείς να δώσεις κάποια κατεύθυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Raspberry pi μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να συνδεεσαι online στο Dreamcast. Με το καταλληλο image και ενα USB Fax Modem εχεις στο online κομματι του DC, τωρα που επαναφερουν τους servers απο τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι μια καλη αγορα για οποιον θελει να ασχοληθει. 

 

 

77FF95EE-DB71-490C-8EFF-C695C5B7CC61.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς nectons,

Το ότι εσύ δεν βρήκες χρήση για το Raspberry pi, φίλε, είναι δικό σου προσωπικό καθαρά θέμα. Το ότι κάποια εκατομμύρια στον πλανήτη βρήκαν, επίσης είναι δικό τους θέμα. Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου, αλλά δεν θα πρέπει κιόλας να την επιβάλλεις. Εδώ είσαι τελείως λάθος και ακόμα κι αν είχες έστω και λίγο δίκιο, το έχασες. Άλλωστε, όταν απαξιώνεις τις προσωπικές επιλογές αυτών που το αγόρασαν, επειδή βρήκαν κάποια αξία και χρησιμότητα σε αυτό, τους προσβάλλεις σε προσωπικό επίπεδο και γι ´ αυτό εισέπραξες και τις ανάλογες αντιδράσεις. Κρίνοντας τους άλλους με τα δικά σου μέτρα και σταθμά και θέλοντας να «ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα», δεν είναι γενικά ανεκτή συμπεριφορά. Όπως είπε, πολύ σωστά, και κάποιος άλλος αν δε σε καλύπτει, μην το αγοράζεις. Θα σεβαστείς όμως και αυτούς που τους καλύπτει.

Εντελώς φιλικά....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Φίλε μου αυτό με τη λειτουργία router που λες με ενδιαφέρει. Μπορείς να δώσεις κάποια κατεύθυνση;

δε το έχω δοκιμάσει (για αυτό κι έγραψα για Mikrotik που είναι router) αλλά μπορείς να ψάξεις για openwrt για raspberry

(γιατί μέσω raspbian θα είναι λογικά πιο πολύπλοκο το θέμα ή αν θες απλά πράγματα δες το pi-hole) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και διάβασα 6 σελίδες ποστ για να βλέπω την αντιπαράθεση με τον nectons και κανά δυο ποστς για το pi. Ή ας το καθαρίσει κάποιος ή ας κλειδώσει, φίλε nectons το καταλάβαμε δεν σε ενδιαφέρει άσε εμάς που μας ενδιαφέρει να ασχολούμαστε και ας είναι η μεγαλύτερη βλακεία του αιώνα.

Ασχολείσαι με αυτό που κοστίζει 35ε εδώ και 6 ποστς, για τα κινητά που κοστζουν 800€+ τι κάνεις? Κατεβαίνεις στην Ομόνοια?

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και δεν χρειάζεται να σε πείσει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2gb αχχχχ ...

Το δουλεύω σαν serveraki  hostarw wordpress + Blynk server για iot κατασκευες. ΕΓΓΥΗΣΗ!!!

Δεν μου έχει κρασάρει ποτέ!!

Next project : Pi-Hole

Επεξ/σία από MrAn0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, piwiherman είπε

Μαλλον ηρθς  η ωρα  να  δοκιμασω ενα RASPBERRY...Εχει κανεις  εμπειρια να μας  πει αν αξιζει..

όπως καταλαβαίνεις απάντηση δεν μπορείς να πάρεις γιατί δεν ρωτάς και κάτι 

 

θες να δοκιμάσεις κιμά αλλά δεν λες πως 

 

τι θα κάνεις ; μπιφτέκι ; κεφτεδάκια ; πατσίτσιο ; μακαρονάδα ; γιαπράκια ; 

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ένα Raspberry  εχω torrentadiko,vpn ,   Nas server και home assistant https://home-assistant.io . ειδικα στο τελευταίο με έσωσε.  Ότι αυτοματισμούς είχα με τα xiaomi που δε συνεργάζονται σωστα με την  Alexa κ το Google home, "κουμπονουν" echo dot η Google home στο home assistance του Raspberry και παίζουν όλοι οι προυπαρχων  αυτοματισμοι των xiaomi μέσω echo dot-google home. Κατανάλωση για αυτές τις λειτουργίες συνχρονος  3 watt περίπου.. 

Ζούσα κ χωρίς αυτά.. Χρόνος για χάσιμο ίσως πει καποιος.. αλλά μέχρι να τα στεισω έμαθα πράγματα που δεν ήξερα.. Το λες κ hobby. Το αποτέλεσμα όμως εδώ κ κανα χρόνο να παίζουν όλα χωρίς κόλλημα ρεσταρτ κ άλλες σαχλαμαρες

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την εμπειρία μου ως developer. Έχω προμηθευτεί στο παρελθόν όλες τις εκδόσεις Raspberry (εκτός από αυτήν), έχοντας δοκιμάσει πολλαπλές εκδόσεις linux αλλά και WinIOT και έχω πειραματιστεί αρκετά φτιάχνοντας από απλά κυκλώματα με led, μετεωρολογικό σταθμό με 2-3 sensors έως και ένα αρκετά χρήσιμο εργαλείο με το οποίο άνοιγα την πόρτα του γκαράζ της πολυκατοικίας μέσω κινητού και το χρησιμοποιούσε όλη η οικογένεια και κάποιοι γείτονες.

Το κόστος του ποτέ δεν ήταν τόσο χαμηλό όσο δηλώνει η αρχική του τιμή. Το πρώτο RPi έπρεπε να το φέρεις απ’ έξω αναγκαστικά με αρκετά έξοδα αποστολής αλλά η μεγαλύτερη επιβάρυνση είναι τα extra που απαιτούνται. Πάρε PSU, case, sensors, SD, ribbons, breakout boards, WiFi, Bluetooth, serial adapter, κ.α. το κόστος έφτανε σχεδόν τα 80€. Αν θελήσεις δε να αγοράσεις κάποιο σοβαρό add-on τότε μπορεί το κόστος να ξεφύγει κατά πολύ.

Προσωπικά λοιπόν, κάθε φορά ασχολούμουν για κάποιες εβδομάδες με κάποια projectακια και μετά το βαριόμουν, είτε επειδή υπήρχε κάποια ασυμβατότητα με κάποιο hardware, είτε επειδή έβλεπα πως έχει χαμηλό ταβάνι όσον αφορά τις δυνατότητες (π.χ. έλλειψη PWM), είτε επειδή πολύ απλά εγώ δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι παραπάνω. Ειδικά με τα WinIOT υπήρξε τρελό παίδεμα με τις ασυμβατότητες και τα δεκάδες hacks που έπρεπε να κάνεις για να δουλέψουν απλά πράγματα, χωρίς φυσικά να φταίει το RPi, αλλά όλο αυτό με κούρασε.

Θεωρώ πως αν θέλεις να φτιάξεις κάτι πιο σοβαρό ή ίσως και επαγγελματικό, πρέπει να πας σε άλλα boards. Παρόπλισα το τελευταίο RPi δίνοντάς του ρόλο player βάζοντας Kodi για τον πατέρα μου αλλά ούτε σε αυτό μπόρεσε να ανταποκριθεί με επιτυχία, οπότε τα έχω στα κουτάκια τους να κοιμούνται και λογικά δεν θα ξανανοίξουν ποτέ στο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περίπου 3 χρόνια το προηγούμενο μοντέλο και το χρησιμοποιώ με αυτό εδώ

https://osmc.tv/

για να βλέπω ταινίες/σειρές με Kodi...Απλό και γρήγορο...
(τώρα τελευταία το  kodi κάνει νούμερα αλλά οκ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω απο τα πρώτα 2 μοντέλα που είχαν κυκλοφορήσει, κατα καιρούς δοκίμασα να στήσω διάφορα πράγματάκια , τα κοινότυπα media server και arcade machine, αλλά απέτυχαν παταγοδώς.  Το pi-hole δε το γνώριζα, ελπίζω να το "σηκώνουν" τα αρχικά μοντέλα, ίσως το εγκαταστήσω στο καλύτερο μοντέλο που έχω μιας και ήθελα κάτι τέτοιο για το δύκτιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, shadowlike είπε

έχω απο τα πρώτα 2 μοντέλα που είχαν κυκλοφορήσει, κατα καιρούς δοκίμασα να στήσω διάφορα πράγματάκια , τα κοινότυπα media server και arcade machine, αλλά απέτυχαν παταγοδώς.  Το pi-hole δε το γνώριζα, ελπίζω να το "σηκώνουν" τα αρχικά μοντέλα, ίσως το εγκαταστήσω στο καλύτερο μοντέλο που έχω μιας και ήθελα κάτι τέτοιο για το δύκτιο μου.

σε zero w έχω pi hole 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...