Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nectons είπε

τι ακριβώς κάνει παραπάνω από το δεύτερο και το πρώτο που δεν έκαναν τίποτε? Ρε μόδα και αυτή... ποτέ μου δεν την κατάλαβα... :P 

Ξέρω θα πέσει φατούρο τώρα από τους πωρωμένους... αλλά μην τρελαθούμε... ποιο πολύ για πειραματισμό είναι και αποτέλεσμα μηδέν... αυτοματισμοί? έλεος... φτηνό? διπλό έλεος... τι 10 τι 20 τι 50 που έχει το αλέξα και το home και τόσα άλλα που δεν χρειάζονται ένα σκασμό μόντες και διάβασμα... σιγά την χρηματική διαφορά... 

όσο για Player? μη μου πει κανείς για αυτό γιατί θα σκάσω.. το χειρότερο κινέζο των 20 ευρώ να πάρεις πλέον παίζει και 4Κ.. αυτή η κοτσάνα δεν την παλεύει με 4Κ αρχεία ούτε καν με hevc... 

οπότε ρε παιδιά ποια η χρησιμότητα? 

πραγματικά ποτέ μου δεν το κατάλαβα αυτό το πραματάκι ποια η χρησιμότητά του..

Αποτέλεσμα μηδέν ίσως για εσένα, αρχικά δημιουργήθηκε για το μικρο κόστος ώστε να προωθηθεί στα σχολειά και να αρχίσουν τα μικρά να ασχολούνται με τους αυτοματισμούς και οχι με την παπαγαλία και το LoL, προσωπικά το "πατενταρισα" με έναν κοχλία, ένα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες και ένα blower με αποτέλεσμα να ζεσταίνω με αυτοσχέδιο καυστήρα πελλετ 90τμ σπιτι. Στην ουσια το μετέτρεψα σε ένα μικρο PLC ;)

Επεξ/σία από Fil_X
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Allokotos είπε

Αυτό το πραγματάκι έχει τόσες χρησιμότητες όσες δεν μπορείς να φανταστείς. Ποτέ και κανείς δεν το έβγαλε για να παίζει ταινίες, αυτά είναι τα καλά του τεράστιου community που έχει σε αντίθεση με οποιονδήποτε Κινέζο που λες.

Όλη η ιστορία με το Rpi είναι τα 40 GPIO pins που έχει, σε συνδυασμό με ότι είναι ένα embedded linux system. Αν έχεις λίγες γνώσεις προγραμματισμού / ηλεκτρολογίας μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα με αυτό.

Καλημέρα. Για πες μου 2-3 έτσι από περιέργεια...

Αν ήμουν σοβαρός προγραμματιστής και ηλεκτρολόγος πίστεψέ με δεν θα υπήρχε χρόνος να ασχολούμαι με αυτό.

Εκτός και αν υπάρχει χρόνος άπλετος για πειραματισμό όπως είπα.

Αλλά επανέρχομαι. Για να πετύχεις τι? Πες μου 2-3 παραδείγματα.

1 ώρα πριν, Fil_X είπε

Αποτέλεσμα μηδέν ίσως για εσένα, αρχικά δημιουργήθηκε για το μικρο κόστος ώστε να προωθηθεί στα σχολειά και να αρχίσουν τα μικρά να ασχολούνται με τους αυτοματισμούς και οχι με την παπαγαλία και το LoL, προσωπικά το "πατενταρισα" με έναν κοχλία, ένα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες και ένα blower με αποτέλεσμα να ζεσταίνω με αυτοσχέδιο καυστήρα πελλετ 90τμ σπιτι. Στην ουσια το μετέτρεψα σε ένα μικρο PLC ;)

Εφευρέσεις έτοιμες δηλαδή. Συνδυάζει ήδη τεχνολογίες με οικονομικό τρόπο. Οκ. Αν ζούσαμε στην ταινία που η γη είναι κατεστραμμένη και είμαστε ο ήρωας Μαγκάιβερ που ζει με πατέντες τι να σου πω.

Σαν χόμπι όντως για αυτούς που τους έλκει ίσως να αξίζει. Τεχνολογία πάντως δεν είναι επιμένω. Ούτε καν γκατζετ δεν το βλέπω. 

7 ώρες πριν, ethereum είπε

μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για mining σε Magi coin , σε 8 με 10 μέρες θα βγάλεις ένα Magi βέβαια η αξία του είναι χαμηλά αλλά μπορει να ανέβει που ξέρεις , θα έχεις κάψει 1 kwh ρεύμα  , 1kwh = 18 cents/ euro  , κάθε Magi αξίζει $0.21 - $0.25. cents /usa

Ποτέ δεν τζογαρισα στην ζωή μου φίλε μου. Ούτε πρόκειται. Πόσο μάλλον να τζογαρω κάτι τόσο μακροχρόνια. Να δώσω 50 τώρα και να ελπίζω σε μερικά χρόνια να βγάλω λεφτά. 

Πιστεύω κάτι τέτοια είναι που κρατούν τον άνθρωπο πίσω και δεν τον αφήνουν να εξελιχθεί...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο δύσκολο να βάλουν μια full Gigabit θυρούλα και 2 sata να γίνει το έλα να δεις στα home NAS....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι πουλάει/θα έπρεπε να πουλάει απλά  για IoT μηχάνημα ή για ΗΤPC ή για παιχνιδοκονσόλα. Αν θέλει κανείς να κάνει ένα μόνο από τα πράγματα αυτά υπάρχουν σίγουρα καλύτερες, πιο εύκολες επιλογές. Απλά είναι είναι μικροσκοπικό μηχανηματάκι που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά (με διαφορετικούς βαθμούς επιτυχίας) και μπορείς να παίζεις με όλα χωρίς να χρειάζεται πολύ υλικό και χρήμα.

Και εκεί νομίζω είναι και το καλύτερο χαρακτηριστικό του. Eίναι πασπαρτού και σου επιτρέπει να πειραματίζεσαι. Δεν το παίρνεις απαραίτητα για να λύσεις ένα πρόβλημα αλλά για να έχεις την ελευθερία να δοκιμάσεις να έχεις έναν ftp server την μια εβδομάδα ένα μικρό weather station την άλλη, να θες smart music player στο σαράβαλο που λες αμάξι και να χρειάζεται να αγοράσεις μόνο touch screen και σε κανένα μήνα να αγοράσεις τα πλαστικά από κάποιον στην Κίνα και να δοκιμάσεις να προγραμματίσεις κάτι που μοιάζει με drone άλλα περνάει υπερβολικά πολύ χρόνο ανάποδα στο πάτωμα. 

Δεν συμφέρει σίγουρα ως επιλογή για  να βλέπεις ταινίες ή να κάνεις  mining crypto (αμάν πια) αλλά άμα σου αρέσει να παίζεις με την τεχνολογία τότε το pi, και όλοι οι single board υπολογιστές επεκτείνουν τις δυνατότητες σου απίστευτα.  

Ακριβώς. Και αγοράζοντας όλα τα έξτρα που θέλει για να κάνει εκείνο και το άλλο καταλήγεις να έχεις πληρώσει περισσότερα χρήματα στο τέλος. Οι περισσότεροι το αγοράζουν για μια χρήση που έχουν στο μυαλό τους και χαίρονται που κάνει και άλλα πράγματα που δεν θα το εκμεταλλευτούν ποτέ.

Υπάρχουν δε λέω και οι ανήσυχοι που θέλουν να πειραματίζονται. Εκεί είναι καθαρά χόμπι  αλλά μόνο χόμπι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ που δεν είμαι ένας εντελώς αρχάριος, το έστησα ως server χρησιμοποιώντας τον plex και ανεβοκατεβαστηρι torrents. Όφελος; Πάνω από όλα το ρεύμα, μιας και το pi θα θέλει 3-4 watt ενώ το laptop δεκάδες παραπάνω και φυσικά δεν τρώει εργατοώρες το laptop για πάρεργα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, masteripper είπε

Τόσο δύσκολο να βάλουν μια full Gigabit θυρούλα και 2 sata να γίνει το έλα να δεις στα home NAS....

Περίμενε στις επόμενες εκδόσεις. Ο εφευρέτης του δε θα στα δώσει όλα με τη μία. Θα κάνεις υπομονή και θα στα παίρνει σιγά σιγά στις επόμενες εκδόσεις. 

Ξυπνάτε παιδιά!

6 λεπτά πριν, vforvendetta85 είπε

Εγώ που δεν είμαι ένας εντελώς αρχάριος, το έστησα ως server χρησιμοποιώντας τον plex και ανεβοκατεβαστηρι torrents. Όφελος; Πάνω από όλα το ρεύμα, μιας και το pi θα θέλει 3-4 watt ενώ το laptop δεκάδες παραπάνω και φυσικά δεν τρώει εργατοώρες το laptop για πάρεργα. 

Με τις σημερινές ταχύτητες 24/7 τορεντ? Τι κατεβάζεις ? Εκτός και αν μοιράζεις σε όλη τη γη ταινίες 30tb... Και το λάπτοπ τα ίδια βατ τραβάει μην ακούω τέτοια...και για πόσο καιρό θα το κάνει αυτό?

Οπότε στην ουσία μια χρήση αφού θα το έχεις για σέρβερ. Σωστά?

 

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To χρησιμοποιώ ως desktop περίπου ένα χρόνο και δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nectons είπε

Περίμενε στις επόμενες εκδόσεις. Ο εφευρέτης του δε θα στα δώσει όλα με τη μία. Θα κάνεις υπομονή και θα στα παίρνει σιγά σιγά στις επόμενες εκδόσεις. 

Ξυπνάτε παιδιά!

Με τις σημερινές ταχύτητες 24/7 τορεντ? Τι κατεβάζεις ? Εκτός και αν μοιράζεις σε όλη τη γη ταινίες 30tb... Και το λάπτοπ τα ίδια βατ τραβάει μην ακούω τέτοια...και για πόσο καιρό θα το κάνει αυτό?

Οπότε στην ουσία μια χρήση αφού θα το έχεις για σέρβερ. Σωστά?

 

Συμφωνώ κάπως με αυτά που λες αλλά το 24/7 torrent είναι απαραίτητο για όποιον είναι σε καλούς private trackers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nectons είπε

Καλημέρα. Για πες μου 2-3 έτσι από περιέργεια...

Αν ήμουν σοβαρός προγραμματιστής και ηλεκτρολόγος πίστεψέ με δεν θα υπήρχε χρόνος να ασχολούμαι με αυτό.

Εκτός και αν υπάρχει χρόνος άπλετος για πειραματισμό όπως είπα.

Αλλά επανέρχομαι. Για να πετύχεις τι? Πες μου 2-3 παραδείγματα.

Εφευρέσεις έτοιμες δηλαδή. Συνδυάζει ήδη τεχνολογίες με οικονομικό τρόπο. Οκ. Αν ζούσαμε στην ταινία που η γη είναι κατεστραμμένη και είμαστε ο ήρωας Μαγκάιβερ που ζει με πατέντες τι να σου πω.

Σαν χόμπι όντως για αυτούς που τους έλκει ίσως να αξίζει. Τεχνολογία πάντως δεν είναι επιμένω. Ούτε καν γκατζετ δεν το βλέπω. 

Ποτέ δεν τζογαρισα στην ζωή μου φίλε μου. Ούτε πρόκειται. Πόσο μάλλον να τζογαρω κάτι τόσο μακροχρόνια. Να δώσω 50 τώρα και να ελπίζω σε μερικά χρόνια να βγάλω λεφτά. 

Πιστεύω κάτι τέτοια είναι που κρατούν τον άνθρωπο πίσω και δεν τον αφήνουν να εξελιχθεί...

Νεκταριε εχεις αδικο. Εχει απειρες εφαρμογες και αρκετες απο αυτες χρειαζονται περισσοτερα χρηματα για να γινουν χωρις raspberry pi. Βεβαιως υπαρχουν και αλλες αντιστοιχες οικονομικες λυσεις, απλα το community που στηριζει το raspberry ειναι τεραστια και γι αυτο μπορεις να βρεις πολλες ετοιμες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fytotech είπε

Συμφωνώ κάπως με αυτά που λες αλλά το 24/7 torrent είναι απαραίτητο για όποιον είναι σε καλούς private trackers. 

ναι για να ανεβάζεις το ρεσιο... ΑΛΛΑ... ΜΟΝΟ σε περιπτώσεις που έχεις σκοπό να κατεβάσεις siterip για παράδειγμα 200+ Gbytes με εξαιρετικά "σπάνιο περιεχόμενο"... τουλάχιστον 1 φορά το μήνα. Γιατί για ΟΛΑ τα άλλα μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα ψάξεις με το εξαιρετικό qbittorrent όσο σπάνια και αν είναι όσο καινούρια και αν είναι... 

 Και ρωτάω τώρα εγώ ξανά.. θα το πάρει κανείς ΜΟΝΟ για αυτή τη δουλειά? Οπότε η πολλαπλή χρήση του "κάνει τα πάντα" για μένα προσωπικά δεν ισχύει.. η μάλλον ΝΑΙ τα κάνει όλα αλλά δεν συμφέρει γιατί στο τέλος κοστίζει και ότι κάνει είναι κάτω του μετρίου... όλα αλλά κάτω του μετρίου... 

 

4 λεπτά πριν, kerkiraios80 είπε

Νεκταριε εχεις αδικο. Εχει απειρες εφαρμογες και αρκετες απο αυτες χρειαζονται περισσοτερα χρηματα για να γινουν χωρις raspberry pi. Βεβαιως υπαρχουν και αλλες αντιστοιχες οικονομικες λυσεις, απλα το community που στηριζει το raspberry ειναι τεραστια και γι αυτο μπορεις να βρεις πολλες ετοιμες εφαρμογες.

Οκ. Επειδή ψάχτηκα λίγο στις αρχές δεν με τράβηξε καθόλου ομολογώ και έκτοτε απλά δεν το παρακολουθώ καθόλου. Πες μου σε παρακαλώ πολύ ΜΙΑ τέτοια εφαρμογή και πόσο θα κοστίσει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ για να την πούμε λειτουργική και ολοκληρωμένη να σου πω αν συμφέρει.

Δηλαδή αν έχει αλλάξει κάτι από τότε και είμαι λάθος να αρχίσω να ασχολούμαι ξανά.

Δίχως πλάκα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ που βγαίνει στην αγορά και δεν θέλω να της φουφήξω το αίμα... είμαι λάτρης της τεχνολογίας και στα θέματα κόστος προς απόδοση... και ΕΚΕΙ είναι που υποτίθεται στοχεύει το pi... αλλά όσο και αν το πάλεψα ΔΕΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nectons είπε

Καλημέρα. Για πες μου 2-3 έτσι από περιέργεια...

Αν ήμουν σοβαρός προγραμματιστής και ηλεκτρολόγος πίστεψέ με δεν θα υπήρχε χρόνος να ασχολούμαι με αυτό.

Εκτός και αν υπάρχει χρόνος άπλετος για πειραματισμό όπως είπα.

Αλλά επανέρχομαι. Για να πετύχεις τι? Πες μου 2-3 παραδείγματα.

Εφευρέσεις έτοιμες δηλαδή. Συνδυάζει ήδη τεχνολογίες με οικονομικό τρόπο. Οκ. Αν ζούσαμε στην ταινία που η γη είναι κατεστραμμένη και είμαστε ο ήρωας Μαγκάιβερ που ζει με πατέντες τι να σου πω.

Σαν χόμπι όντως για αυτούς που τους έλκει ίσως να αξίζει. Τεχνολογία πάντως δεν είναι επιμένω. Ούτε καν γκατζετ δεν το βλέπω. 

Ποτέ δεν τζογαρισα στην ζωή μου φίλε μου. Ούτε πρόκειται. Πόσο μάλλον να τζογαρω κάτι τόσο μακροχρόνια. Να δώσω 50 τώρα και να ελπίζω σε μερικά χρόνια να βγάλω λεφτά. 

Πιστεύω κάτι τέτοια είναι που κρατούν τον άνθρωπο πίσω και δεν τον αφήνουν να εξελιχθεί...

Προφανως τότε, με την ιδια λογική δεν θα εχεις σπουδάσει τίποτα.

Γιατι να χαραμισεις 4-5 χρονια απο την ζωή σου , για κατι που θα σου αποφερει χρήματα μετά απο 15 χρονια;

Φίλε αν ο κόσμος σκεφτοταν οπως εσύ , τότε θα ήμασταν ολοι μπακάλιδες.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dias είπε

Προφανως τότε, με την ιδια λογική δεν θα εχεις σπουδάσει τίποτα.

Γιατι να χαραμισεις 4-5 χρονια απο την ζωή σου , για κατι που θα σου αποφερει χρήματα μετά απο 15 χρονια;

Φίλε αν ο κόσμος σκεφτοταν οπως εσύ , τότε θα ήμασταν ολοι μπακάλιδες.

Δεν κατάλαβα τίποτε. Μήπως μπορείς να το αναλύσεις κάπως?

Βασικά μήπως μπερδεύτηκες και άλλον έκανες παράθεση σε άλλον ήθελες να τα πεις?>

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nectons είπε

ναι για να ανεβάζεις το ρεσιο... ΑΛΛΑ... ΜΟΝΟ σε περιπτώσεις που έχεις σκοπό να κατεβάσεις siterip για παράδειγμα 200+ Gbytes με εξαιρετικά "σπάνιο περιεχόμενο"... τουλάχιστον 1 φορά το μήνα. Γιατί για ΟΛΑ τα άλλα μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα ψάξεις με το εξαιρετικό qbittorrent όσο σπάνια και αν είναι όσο καινούρια και αν είναι... 

 Και ρωτάω τώρα εγώ ξανά.. θα το πάρει κανείς ΜΟΝΟ για αυτή τη δουλειά? Οπότε η πολλαπλή χρήση του "κάνει τα πάντα" για μένα προσωπικά δεν ισχύει.. η μάλλον ΝΑΙ τα κάνει όλα αλλά δεν συμφέρει γιατί στο τέλος κοστίζει και ότι κάνει είναι κάτω του μετρίου... όλα αλλά κάτω του μετρίου... 

Οκ. Επειδή ψάχτηκα λίγο στις αρχές δεν με τράβηξε καθόλου ομολογώ και έκτοτε απλά δεν το παρακολουθώ καθόλου. Πες μου σε παρακαλώ πολύ ΜΙΑ τέτοια εφαρμογή και πόσο θα κοστίσει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ για να την πούμε λειτουργική και ολοκληρωμένη να σου πω αν συμφέρει.

Δηλαδή αν έχει αλλάξει κάτι από τότε και είμαι λάθος να αρχίσω να ασχολούμαι ξανά.

Δίχως πλάκα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ που βγαίνει στην αγορά και δεν θέλω να της φουφήξω το αίμα... είμαι λάτρης της τεχνολογίας και στα θέματα κόστος προς απόδοση... και ΕΚΕΙ είναι που υποτίθεται στοχεύει το pi... αλλά όσο και αν το πάλεψα ΔΕΝ...

Εγώ που έχω 4k τηλεόραση, κατεβάζω ταινίες με 70gb η μία. Το χρειάζομαι το ratio. Νοικιάζω seedbox για να κάνω τη δουλειά μου αλλά νομίζω πως κι αυτό εδώ εκεί μια πιο οικονομική λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις πιο πάνω πως δεν θα έδινες (τζόγαρες) 50€ για κάτι που θα σου εδινε χρηματα (και αν) τόσο μακροπρόθεσμα, και πως αυτου του είδους ασχολίες κρατάνε τον άνθρωπο πίσω.

Εγω διαφωνώ και λέω πως αυτού του είδους οι ασχολίες πάνε τον άνθρωπο μπροστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dias είπε

Γραφεις πιο πάνω πως δεν θα έδινες (τζόγαρες) 50€ για κάτι που θα σου εδινε χρηματα (και αν) τόσο μακροπρόθεσμα, και πως αυτου του είδους ασχολίες κρατάνε τον άνθρωπο πίσω.

Εγω διαφωνώ και λέω πως αυτού του είδους οι ασχολίες πάνε τον άνθρωπο μπροστά.

Δεν μπορεις να ταυτίσεις την μάθηση με τον τζόγο... σόρι κιόλας αλλά δεν είναι τα ίδια... με την μάθηση δεν χάνεις ποτέ... με τον τζόγο δεν κερδίζεις ποτέ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...