Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία Raspberry Pi ανακοίνωσε νέο μοντέλο, με το Raspberry Pi 3 Model B+ να αποτελεί τον διάδοχο του… Raspberry Pi 3 Model B που κυκλοφόρησε πριν από σχεδόν δύο χρόνια.

Το νέο Model B+ διαθέτει ελαφρώς ταχύτερο επεξεργαστή, και πιο συγκεκριμένα τον 64-bit Broadcom BCM2873B0 (Cortex-A53) που είναι τετραπύρηνος και με συχνότητα λειτουργίας 1,4GHz (200MHz αύξηση στη συχνότητα λειτουργίας).

Σύμφωνα με την εταιρεία, διακρίνεται για την καλύτερη θερμική διαχείριση ώστε να τρέχει με σταθερή, και υψηλή ταχύτητα για περισσότερη ώρα χωρίς να καταφεύγει συχνά σε “throttling”. Οι μεγαλύτερες βελτιώσεις αφορούν στην δικτύωση με το B+ να διαθέτει WiFi 802.11ac dual-band –οπότε είναι ιδανικό για χρήση σε νεότερα δίκτυα 5GHz- αλλά και Bluetooth 4.2.

Επίσης υποστηρίζεται Gigabit Ethernet μέσω USB2.0 –λόγω των περιορισμών του προτύπου USB δεν πρόκειται να “δείτε” ταχύτητες 1Gbps βεβαίως, ωστόσο το νέο μοντέλο τουλάχιστον είναι 3x ταχύτερο από το Model B. Έχει επίσης προστεθεί Power-over-Ethernet με ξεχωριστό PoE HAT, βελτιωμένο δίκτυο PXE και USB mass storage booting.

Το design του board είναι παρόμοιο με των προηγούμενων μοντέλων, οπότε και είναι συμβατό με cases και θήκες που έχουν κυκλοφορήσει. Το κόστος του Raspberry Pi 3 Model B+ στην ιστοσελίδα της εταιρείας είναι $35.

GSMArena


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι ακριβώς κάνει παραπάνω από το δεύτερο και το πρώτο που δεν έκαναν τίποτε? Ρε μόδα και αυτή... ποτέ μου δεν την κατάλαβα... :P 

Ξέρω θα πέσει φατούρο τώρα από τους πωρωμένους... αλλά μην τρελαθούμε... ποιο πολύ για πειραματισμό είναι και αποτέλεσμα μηδέν... αυτοματισμοί? έλεος... φτηνό? διπλό έλεος... τι 10 τι 20 τι 50 που έχει το αλέξα και το home και τόσα άλλα που δεν χρειάζονται ένα σκασμό μόντες και διάβασμα... σιγά την χρηματική διαφορά... 

όσο για Player? μη μου πει κανείς για αυτό γιατί θα σκάσω.. το χειρότερο κινέζο των 20 ευρώ να πάρεις πλέον παίζει και 4Κ.. αυτή η κοτσάνα δεν την παλεύει με 4Κ αρχεία ούτε καν με hevc... 

οπότε ρε παιδιά ποια η χρησιμότητα? 

 

πραγματικά ποτέ μου δεν το κατάλαβα αυτό το πραματάκι ποια η χρησιμότητά του..

  • Like 2
  • Confused 3
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nectons είπε

τι ακριβώς κάνει παραπάνω από το δεύτερο και το πρώτο που δεν έκαναν τίποτε? Ρε μόδα και αυτή... ποτέ μου δεν την κατάλαβα... :P 

Ξέρω θα πέσει φατούρο τώρα από τους πωρωμένους... αλλά μην τρελαθούμε... ποιο πολύ για πειραματισμό είναι και αποτέλεσμα μηδέν... αυτοματισμοί? έλεος... φτηνό? διπλό έλεος... τι 10 τι 20 τι 50 που έχει το αλέξα και το home και τόσα άλλα που δεν χρειάζονται ένα σκασμό μόντες και διάβασμα... σιγά την χρηματική διαφορά... 

όσο για Player? μη μου πει κανείς για αυτό γιατί θα σκάσω.. το χειρότερο κινέζο των 20 ευρώ να πάρεις πλέον παίζει και 4Κ.. αυτή η κοτσάνα δεν την παλεύει με 4Κ αρχεία ούτε καν με hevc... 

οπότε ρε παιδιά ποια η χρησιμότητα? 

πραγματικά ποτέ μου δεν το κατάλαβα αυτό το πραματάκι ποια η χρησιμότητά του..

Full hd hevc παντως παιζει κανονικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, torgar είπε

Full hd hevc παντως παιζει κανονικα

fullHD? πω πω τεχνολογία...μπρρρρ.... ανατρίχιασα...

συγνώμη για την ειρωνεία αλλά εν πάση περιπτώσει δεν με πείθει και ποτέ δεν με έπεισε η συγκεκριμένη πλατφόρμα/μόδα...

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για mining σε Magi coin , σε 8 με 10 μέρες θα βγάλεις ένα Magi βέβαια η αξία του είναι χαμηλά αλλά μπορει να ανέβει που ξέρεις , θα έχεις κάψει 1 kwh ρεύμα  , 1kwh = 18 cents/ euro  , κάθε Magi αξίζει $0.21 - $0.25. cents /usa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nectons είπε

τι ακριβώς κάνει παραπάνω από το δεύτερο και το πρώτο που δεν έκαναν τίποτε? Ρε μόδα και αυτή... ποτέ μου δεν την κατάλαβα... :P 

Ξέρω θα πέσει φατούρο τώρα από τους πωρωμένους... αλλά μην τρελαθούμε... ποιο πολύ για πειραματισμό είναι και αποτέλεσμα μηδέν... αυτοματισμοί? έλεος... φτηνό? διπλό έλεος... τι 10 τι 20 τι 50 που έχει το αλέξα και το home και τόσα άλλα που δεν χρειάζονται ένα σκασμό μόντες και διάβασμα... σιγά την χρηματική διαφορά... 

όσο για Player? μη μου πει κανείς για αυτό γιατί θα σκάσω.. το χειρότερο κινέζο των 20 ευρώ να πάρεις πλέον παίζει και 4Κ.. αυτή η κοτσάνα δεν την παλεύει με 4Κ αρχεία ούτε καν με hevc... 

οπότε ρε παιδιά ποια η χρησιμότητα? 

πραγματικά ποτέ μου δεν το κατάλαβα αυτό το πραματάκι ποια η χρησιμότητά του..

Αυτό το πραγματάκι έχει τόσες χρησιμότητες όσες δεν μπορείς να φανταστείς. Ποτέ και κανείς δεν το έβγαλε για να παίζει ταινίες, αυτά είναι τα καλά του τεράστιου community που έχει σε αντίθεση με οποιονδήποτε Κινέζο που λες.

Όλη η ιστορία με το Rpi είναι τα 40 GPIO pins που έχει, σε συνδυασμό με ότι είναι ένα embedded linux system. Αν έχεις λίγες γνώσεις προγραμματισμού / ηλεκτρολογίας μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα με αυτό.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nectons είπε

fullHD? πω πω τεχνολογία...μπρρρρ.... ανατρίχιασα...

συγνώμη για την ειρωνεία αλλά εν πάση περιπτώσει δεν με πείθει και ποτέ δεν με έπεισε η συγκεκριμένη πλατφόρμα/μόδα...

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι πουλάει/θα έπρεπε να πουλάει απλά  για IoT μηχάνημα ή για ΗΤPC ή για παιχνιδοκονσόλα. Αν θέλει κανείς να κάνει ένα μόνο από τα πράγματα αυτά υπάρχουν σίγουρα καλύτερες, πιο εύκολες επιλογές. Απλά είναι είναι μικροσκοπικό μηχανηματάκι που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά (με διαφορετικούς βαθμούς επιτυχίας) και μπορείς να παίζεις με όλα χωρίς να χρειάζεται πολύ υλικό και χρήμα.

Και εκεί νομίζω είναι και το καλύτερο χαρακτηριστικό του. Eίναι πασπαρτού και σου επιτρέπει να πειραματίζεσαι. Δεν το παίρνεις απαραίτητα για να λύσεις ένα πρόβλημα αλλά για να έχεις την ελευθερία να δοκιμάσεις να έχεις έναν ftp server την μια εβδομάδα ένα μικρό weather station την άλλη, να θες smart music player στο σαράβαλο που λες αμάξι και να χρειάζεται να αγοράσεις μόνο touch screen και σε κανένα μήνα να αγοράσεις τα πλαστικά από κάποιον στην Κίνα και να δοκιμάσεις να προγραμματίσεις κάτι που μοιάζει με drone άλλα περνάει υπερβολικά πολύ χρόνο ανάποδα στο πάτωμα. 

Δεν συμφέρει σίγουρα ως επιλογή για  να βλέπεις ταινίες ή να κάνεις  mining crypto (αμάν πια) αλλά άμα σου αρέσει να παίζεις με την τεχνολογία τότε το pi, και όλοι οι single board υπολογιστές επεκτείνουν τις δυνατότητες σου απίστευτα.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nectons είπε

fullHD? πω πω τεχνολογία...μπρρρρ.... ανατρίχιασα...

συγνώμη για την ειρωνεία αλλά εν πάση περιπτώσει δεν με πείθει και ποτέ δεν με έπεισε η συγκεκριμένη πλατφόρμα/μόδα...

Δε σε έπεισε; Δε σε καλύπτει; Δε το αγοράζεις. Είναι τόσο απλό, όσο ακούγεται. 

Το τι δεν αρέσει σε εσένα ή δεν φαίνεται χρήσιμο σε εσένα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα αρέσει ή θα είναι άχρηστο σε κάποιον που έχει χρόνο, όρεξη και ιδέες να το αξιοποιήσει με όποιον τρόπο θέλει. 

Single / Dev board είναι και δεν πλασαρίστηκε ούτε ως media player, ούτε ως ανταγωνιστής της Alexa. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αχ πριν 1.5 μήνα το Raspberry Pi 3 Model B..

και έχουμε στήσει minecraft server πάνω και έχουμε 24/7 :D

 

Δυστυχώς θα θέλαμε παραπάνω ραμ.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...