Προς το περιεχόμενο

Έξοδο από τερματικό.


shkreliand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλη, βρήκα το τρόπο να ανοίξω το τερματικό μέσα από το Ubuntu με ctrl+Alt+F1, χωρίς την επιφάνεια εργασίας γραφικά κ.ο.κ. μόνο μαύρη οθόνη,  στην οποια, κάνοντας είσοδο χρήστης/κωδικός λειτουργεί με τις ίδιες εντολές , άπλα  οτι κάνει παραδειγμα αντιγραφή-επικόλληση, το κάνει μέσω εντολών. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πως βγω πάλι στην επιφάνεια εργασίας να το απενεργοποιήσω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το F7 ήταν ευχαριστώ.
Ρώτησα διότι από το F1 τα πήρα με την σειρά μέχρι το 5/6 και απογοητευτηκα :P και πατώντας το ctrl-alt-del κάνει  επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, shkreliand είπε

πατώντας το ctrl-alt-del κάνει  επανεκκίνηση

άστα αυτά :P

Τερματικό μπορείς να έχεις και μέσα από το γραφικό περιβάλλον (Ctrl + Alt + T) 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το Τερμιναλ στην επιφάνεια με αυτό μαθαίνω και προσπαθώ να εξοικειωθώ. αλλά βρίσκοντας και αυτό το τερματικο άπλα θέλω να το ξέρω δηλαδή τι και πως.
Στην κονσολα μου βγάζει πολύ μεγάλα γράμματα,  πατώντας πχ ifconfig βλέπω στοιχειά από το lo και wlp8s0 πχ, χωρίς να βλέπω το enp2s0 αφού δεν μπορώ να πάω πάνω-κατω. Πως μπορώ να τα μικρύνω;
Δοκίμασα το ctrl.shift.+ το οποίο μεγαλώνει τα γράμματα στο terminal που δουλεύω κανονικά και στο που δεν ξέρω πως τα μικραίνει αφού το λαπτοπ μου δεν έχει - εκτός την παύλα που δεν κάνει κάτι.

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, shkreliand είπε

Δοκίμασα αυτην την εντολη  | less  αλλα μου βγαζει το μηνυμα  -bash: syntax error near unexpected token `l'

Προφανώς τη γράφεις λάθος, πρέπει να προηγείται μια εντολή. Το "|" είναι το λεγόμενο "pipeline" το οποίο μεταφέρει το output (αποτέλεσμα, πες το όπως θες) της εντολής που βρίσκεται αριστερά του στην εντολή που βρίσκεται δεξιά του. 

Δηλαδή για παράδειγμα στην ακόλουθη εντολή

ls | less

εμφανίζει τα περιεχόμενα του τρέχοντος φακέλου μέχρι να γεμίσει η οθόνη, στη συνέχεια με κάθε πάτημα του enter προχωράς γραμμή γραμμή. Με q επιστρέφεις στο τερματικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/14/2018 στις 10:25 ΜΜ, shkreliand είπε

Με το Τερμιναλ στην επιφάνεια με αυτό μαθαίνω και προσπαθώ να εξοικειωθώ. αλλά βρίσκοντας και αυτό το τερματικο άπλα θέλω να το ξέρω δηλαδή τι και πως.
Στην κονσολα μου βγάζει πολύ μεγάλα γράμματα,  πατώντας πχ ifconfig βλέπω στοιχειά από το lo και wlp8s0 πχ, χωρίς να βλέπω το enp2s0 αφού δεν μπορώ να πάω πάνω-κατω. Πως μπορώ να τα μικρύνω;
Δοκίμασα το ctrl.shift.+ το οποίο μεγαλώνει τα γράμματα στο terminal που δουλεύω κανονικά και στο που δεν ξέρω πως τα μικραίνει αφού το λαπτοπ μου δεν έχει - εκτός την παύλα που δεν κάνει κάτι.

Καλησπέρα,

Μπορείς να να προσδιορίσεις το μέγεθος της γραμματοσειρας Edit->Profile Preferences 

Καλυτέρα να δοκιμάσεις την εντολή ip και οχι ifconfig

Δεν υπάρχει καμια διαφορα στα δύο περιβάλοντα οι ίδιες εντολές έχουν τα ιδια αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...