Προς το περιεχόμενο

Aντιγραφή μόνο του OS σε καινούριο SSD


nikolakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

έχω ένα λάπτοπ δεκαετίας και σκέφτηκα εφόσον το χρησιμοποιώ ακόμα να πάρω έναν SSD μήπως γίνει λίγο πιο ευχάριστη η συμβίωση μαζί του.

Ξέρω ότι καλύτερο θα ήταν καλύτερο στον καινούριο δίσκο να κάνω μία καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού αλλά θέλω να μάθω αν και πως μπορώ να το αποφύγω.

Στον ήδη υπάρχον HDD έχω ένα διαμέρισμα για το κύριο λειτουργικό μου (ubuntu) και άλλο ένα για δεύτερο (windows). Η ερώτηση λοιπόν είναι αν γίνεται να αντιγράψω μόνο το διαμέρισμα των ubuntu χωρίς προβλήματα.

Χρησιμοποιώ περίπου 50 Gb στον μηχανικό οπότε σκέφτομαι ότι 128 θα μου είναι υπεραρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αμε συνηθως oi ssd ερχονται με καποιο utility

αλλιως ενα ειναι ο clonezilla http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone

οπως ειναι στις εικονες απλα θα επιλεξεις part to local part (to 2o)

ocs-06-disk-to-local-disk-clone.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γινεται με προγράμματα cloning και συμφωνω με τον προηγουμενο οτι το clonezilla ειναι μια πολύ καλή λύση.

Το μονο προβλημα ειναι οτι θα αντιμετωπισεις είναι το grub. Μια λύση ειναι με το νεο δισκο τοποθετημενο να κάνεις boot με το supergrubdisk, να διαλεξεις να κανει boot απο την εγκατάσταση του linux και μετα μεσα απο το ubuntu να κάνεις επανεγκατάσταση του grub

Δηλαδη πριν ξεκινησεις πρεπει να εχει usb ή cd με τα clonezilla και supergrubdisk.

Clonezilla --> http://www.clonezilla.org/

SuperGrubDisk --> https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/

Το internet ειναι γεμάτο απο οδηγους και βιντεο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μου ήρθε σήμερα ο δίσκος αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μόλις τον βάλω στο λάπτοπ και προσπαθήσω να το ξεκινήσω πέφτει σε bootloop. Ούτε στο bios με αφήνει να μπω. Αφαιρώντας τον εξαφανίζεται το πρόβλημα. Με τον παλιό hdd ξεκινάει κανονικά. Τι συμβαίνει;

Δοκίμασα να αλλάξω την σειρά εκκίνησης και να βάλω το usb πρώτο ( αποφάσισα να κάνω clean install για μια σειρά απο λόγους και να χρησιμοποιήσω το backup απο το aptik για να επαναφέρω ρυθμίσεις, κτλ.) χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα να αλλάξω απο ACHI σε IDE χωρίς επίσης κανένα αποτέλεσμα.

Edit. Τον δοκίμασα στο pc και τον διαβάζει κανονικά. Άρα κάτι έχει να κάνει μεταξύ bios και ssd

Επεξ/σία από nikolakakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, duneka είπε

μπες στο bios και αλλαξε το boot order. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι εχεις κατεβασει 32bit ubuntu, αλλα αμφιβαλλω

Δοκίμασα και με το boot order αλλά το θέμα είναι ότι δεν βλέπει καθόλου τον ssd το bios. Όσων αφορά τα Ubuntu ναι 32 bit είναι γιατί δεν με 2gb ram τα 64 είναι απαγορευτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το προβλημα σου. Δεν το ανεφερα γτ ποιες οι πιθανοτητες να τρεχεις 32bit linux σημερα.

Λοιπον, καταρχας να πω οτι η Ubuntu δεν προτεινει τα 32bit. Μετα, κοιτα ποιο ειναι το προβλημα, τα 32bit Ubuntu δεν εχουν UEFI boot. Οποτε η μονη σου λυση ειναι να κατεβασεις 64bit και να το μετατρεψεις μονος σου σε 32bit.

Επειδη βαριεμαι να το γραφω να πω την αληθεια, βρηκα ενα καλο guide, αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις. B)

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2254322&page=91&highlight=X205TA

 

Αλλα κατα τη γνωμη μου μακρια απο Ubuntu.;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, duneka είπε

Να το προβλημα σου. Δεν το ανεφερα γτ ποιες οι πιθανοτητες να τρεχεις 32bit linux σημερα.

Λοιπον, καταρχας να πω οτι η Ubuntu δεν προτεινει τα 32bit. Μετα, κοιτα ποιο ειναι το προβλημα, τα 32bit Ubuntu δεν εχουν UEFI boot. Οποτε η μονη σου λυση ειναι να κατεβασεις 64bit και να το μετατρεψεις μονος σου σε 32bit.

Επειδη βαριεμαι να το γραφω να πω την αληθεια, βρηκα ενα καλο guide, αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις. B)

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2254322&page=91&highlight=X205TA

Αλλα κατα τη γνωμη μου μακρια απο Ubuntu.;)

Ευχαριστώ για τον οδηγό. Δεν το ήξερα αυτό να πω την αλήθεια. Παρόλα αυτά πως μπορεί να παίζει ρόλο το λειτουργικό σύστημα από την στιγμή που ότι συμβαίνει είναι πολύ πριν αυτό. Στην εικόνα που έχω βάλει στο αρχικό ποστ δείχνει που σταματάει να φορτώνει το bios. Με τον μηχανικό δίσκο πάνω ή ακόμα και χωρίς δίσκο πάνω δεν κολλάει εκεί. Συνεχίζει και ανάλογα την περίπτωση είτε bootαρει είτε βγάζει το operating system not found. Από την στιγμή που είναι κουμπωμένος πάνω ο ssd το bios φορτώνει μέχρι εκεί και κάνει επανεκκίνηση. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο, ισως δεν εδωσα αρκετη προσοχη στο αρχικο ποστ. Θες να δοκιμασεις ενα bios update μιας και ειναι παλιο το λατποπ? Παντως εχω τον ιδιο ssd και δεν ειχα κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Phoenix δεν βρίσκει κάτι πιο καινούριο. Και έψαξα λίγο την μητρική και όλα τα προγράμματα μου δίνουν κατασκευαστή oem και μοντέλο έναν κωδικό που βάζοντας τον στην Google βγάζει κάτι κινέζικα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...