Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης εως 350 max


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

Ψαχνω φωτογραφικη μηχανη για καθημερινη χρηση,ταξιδια και καλο βιντεο.Το μεγιστο ποσο που διαθετω αυστηρα ειναι 350 ευρω.Θελω σιγουρα βιντεο στα 60fps σε fhd και οσο το δυνατο καλυτερη φωτεινοτητα για εσωτερικους χωρους-σκοταδι.

 

Εχω βρει τις παρακατω

Sony Cyber-shot RX100 για την οποια γενικα διαβαζω καλα σχολια αλλα με κοβει λιγο οτι ειναι σχετικα παλιο μοντελο

Sony DSC-HX350 η οποια εχει πολυ καλο ζουμ αλλα δεν ξερω πως τα παει στο σκοταδι

Panasonic Lumix DMC-GF7 Kit σε miroless

Σε dslr δεν εχω βρει καποια που θα μου τραβηξει το ενδιαφερον.Ξερω οτι ειναι διαφορετικες κατηγοριες μεταξυ τους αλλα ειναι κοντα στην τιμη που ζηταω.

 

Γνωμες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ GF7 και RX100 III τη Sony.

Αλλά πρέπει να αποφασίσεις πόσο ζουμ θέλεις.

Να ξέρεις πως γενικά φωτεινότητα και ζουμ είναι αντίθετα. Για να τα συνδυάσεις πρέπει να πας σε κάτι πολύ μεγαλύτερο και ακριβότερο.

Η DSC-HX350 πέρα από μεγαλύτερη της RX100 είναι σε γενικές γραμμές και 3 στοπ πιο σκοτεινή, που είναι τεράστια διαφορά. Ακόμα πιο τεράστια βέβαια είναι και η διαφορά στο ζουμ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το zoom δεν με καεί τόσο όσο η φωτεινότητα. Η rx 100 δεν είναι η iii αν δεν κάνω λάθος. 

Να δω λίγο τα 50 fps που μου είπε ο φίλος παραπάνω γιατί είμαι από κινητό τώρα. 

Καμία άλλη πρόταση υπάρχει πέρα αυτών των τριών; Η Panasonic λέει τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πακέτο η RX100 ΙΙΙ είναι μια κατηγορία μόνη της. Αν και παλαιό μοντέλο έχει σύγχρονο αισθητήρα. Αρκεί να σε καλύπτει το zoom της...

Τραβάει 60 fps σε 1080p αλλά καμιά φορά λόγω διαφορών PAL/NTSC τα μοντέλα που στέλνονται Ευρώπή είναι ρυθμισμένα για 50 fps. Θέλει ψάξιμο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν το πρόσεξα... τότε είναι παρόμοιες με την Panasonic. Εννοώ σαν ικανότητες πακέτου φακού/αισθητήρα. Θα σου έλεγα να τις δεις από κοντά και να πάρεις όποια σου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καθαρά φωτογραφικά κριτήρια και επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι την Panasonic GM1 (που δεν έχει, θεωρητικά, ανώτερη ποιότητα εικόνας από την GF7) και την Sony RX100 mark3, σου προτείνω την Panasonic. Ακόμα και με τον kit φακό (ο οποίος είναι πολύ οξύς) βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες. Διάλεξε την SONY μόνο εάν το σκόπευτρο (και έχει στ' αλήθεια πολύ καλό σκόπευτρο) είναι σημαντικό. Ωστόσο, η ποιότητα του monitor της Panasonic είναι κορυφαία, σε βαθμό που σε διευκολύνει πολύ στο καδράρισμα ακόμα και σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες.

Από τη SONY HX350 μείνε μακρυά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα η gm1 που μου λες εσυ ειναι πιο πανω σε τιμη οποτε σιγουρα ειναι καλυτερη.Η gf7 που την ειδα λιγο στο net δεν με τραβηξε και τοσο ειναι η αληθεια.

Για την sony a5000 ποια η αποψη σας;Εχει 60i σε βιντεο και απο οτι βλεπω πολυ λιγο ζουμ αλλα αυτο εξαρταται και απο τον φακο σωστα;Με τον απλο φακο την βρισκω στα 350 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

+1 Από τη SONY HX350 μείνε μακρυά.

a5000 ->  25 καρε σε 1080p.

Ο κιτ φακός είναι σκοτεινός ,σε εσωτερικούς χώρους θα αναγκαστείς να φωτογραφήσεις με φλάς.

Εχει μεγάλη παραμόρφωση (raw),δεν ειναι οξύς (ειδικά στις γωνίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά είναι ελαφρώς καλύτερη της RX100 και σε λίγο φως αλλά και σε δύσκολες σκηνές που θέλουν dynamic range (πχ φώτο με κόντρα ήλιο)

Βέβαια είναι πολύ μεγαλύτερη λόγω του φακού της κυρίως και έχει λιγότερο ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την Panasonic GM1 vs GF7. Από πλευράς αισθητήρα / ποιότητας εικόνας δεν υπάρχει διαφορά θεωρητικά. Απλώς επειδή η GM1 είναι η μικρότερη mirrorless στον κόσμο, απεθύνται σε ειδική κατηγορία χρηστών, οπότε χτυπάνε την τιμή. Εγώ την πήρα στα 399 ευρώ αλλά εδώ και καιρό έχει ακριβύνει πάλι.

Τη SONY a5000 τη χρησιμοποιώ συχνά (αγοράστηκε από δικό μου πρόσωπο στα 329 ευρώ). Η ποιότητα εικόνας είναι αρκετά καλή αλλά όχι καλύτερη της GM1 κατά τη γνώμη μου (παρά τον κάπως μεγαλύτερο αισθητήρα). Τα μεγάλο της θέμα όμως δεν είναι αυτό. Αλλά το ότι έχει εντελώς απαράδεκτη οθόνη που θα σε δυσκολέψει στο σωστό καδράρισμα, η σκόνη μπαίνει μέσα για πλάκα ακόμα κι αν την έχεις στο... συρτάρι που λέει ο λόγος (εδώ ακόμα και η SONY a7R mark3 έχει απαράδεκτο weather sealing, δε θα είχε θέμα η a5000 που δεν έχει weather sealing;), το μενού είναι τραγικό ενώ σε λειτουργίες υπολείπεται σαφώς. Αν συγκρίνεις φυσικά τη SONY a5000 με οποιοδήποτε κινητό ή compact με αισθητήρα 1/2,3" τότε η ποιότητα εικόνας είναι σαφώς ανώτερη αλλά επειδή έχω βγάλει για παράδειγμα πορτραίτα σε συνθήκες σχετικά χαμηλού φωτισμού, θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι σαφώς κατώτερο των προσδοκιών για APS-C αισθητήρα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προσανατολισμό σε βίντεο βλέπεις Sony s5100/6000 η πρώτη ξεφεύγει ελάχιστα στο κόστος ποιοτικά ανώτερο βίντεο συγκρινόμενη με όσες αναφέρθηκαν καμία σχέση επιπλέον γυρίζει η οθόνη ευκολία στο vloging και οθόνη αφής.

Η δεύτερη διαθέτει evf προσανατολισμός πιο κοντά σε φωτογραφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...