Προς το περιεχόμενο

Μου χάλασε η Nikon D3100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Nikon D3100 από το 2012. Είναι η πρώτη μου dslr κι η μοναδική. Εδώ και κάποιους μήνες η μισή οθόνη δεν εμφανίζεται. Αυτό που φαίνεται είναι όπως όταν πέφτει νερό πάνω σε μελάνι στο χαρτί. Επίσης έχει κι ένα θέμα καθυστέρησης στην εστίαση. Ευτυχώς οι φωτογραφίες βγαίνουν κανονικά. Προφανώς και θα την πάω για επισκευή το Πάσχα (όταν πάω στην πόλη μου, καθώς τώρα είμαι για δουλειά σε νησί). Σκέφτηκα μήπως το κόστος επισκευής είναι απαγορευτικό και μήπως είναι καλύτερα να πάρω νέο σώμα. Και κοιτάω για τιμές και παθαίνω σοκ. Τι γίνεται με τις τιμές; Την Nikon D3100 την είχα πάρει μαζί με το φακό 350€ και περίμενα να βρω σώμα γύρω στα 200€. Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

η περιγραφή με το μελάνι,όλα τα λεφτά.

Αν είναι ετσι την εχεις σπάσει,επίσης αν αυτο προκλήθηκε απο πτωση της μηχανής το πιθανότερο είναι να έχει μετατοπιστεί -στρεβλώσει κατι στο σώμα -φακό.

Οι τιμές μηχανης +κιτ φακού συνήθως δεν εχουν μεγάλη διαφορά απ το σκέτο σώμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LCD πάντως δεν είναι και ακριβή: link

Αν το έχεις λίγο με τα ηλεκτρονικά πάρε άλλη οθόνη, 2-3 κατσαβίδια και άλλαξε την μόνος σου.

Απο focus δεν έχω ιδέα αλλά αν υπάρχει ρύθμιση που για κάποιον λόγο την καθυστερεί δοκίμασε να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...