Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στην επιλογή φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και κατέληξα στον 70-300 4.5-6.3... να τον τσιμπήσω από εδώ στα 145 (η πιο φθηνή τιμή που τον έχω βρει) με δωρεάν μεταφορικά;;   https://www.ebay.com/itm/Nikon-AF-P-DX-NIKKOR-70-300mm-f-4-5-6-3G-ED-VR-Obiettivo-Scatola-Bianca/112625183990?epid=2116905966&hash=item1a38fbecf6:g:51UAAOSwytJaKRYR

Σας ξενίζει κάτι στην όλη εικόνα;; 1) scatola bianca (λογικά λευκό και όχι gold κουτί), 2) The item is brand new and genuine but sourced internationally, so items would go through quality check to assure everything is complete. Hence, we cannot guarantee all items will be sealed, 3) Scratches is not considered a manufacture defect. Only more than 3 dead pixels on screen would be considered a faulty or manufacturer defect item.
 

Αν υποθέσουμε ότι είναι όλα οκ, να περιμένω πως θα έρθει σύντομα όπως τις αγορές των φίλων εδώ που πήραν από e-infin ή αν και λέει ότι είναι στην Ολλανδία το προιόν, παίζει να αποσταλλέι πρώτα από Κίνα για Ολλανδία και μετά σε μένα;

Ενημερωτικά, από e-infin μου βγαίνει στα 190 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών.

 

 

ΥΓ: Πέραν των παραπάνω ερωτήσεων, μετά το firmware update των d7100, d7200 κλπ, μπορεί σε όσους af-p lenses που δεν έχουν φυσικό κουμπί on/off για το vr να κλείσει μέσα από το μενού της μηχανής (συγκεκριμένα από το μενού της d7100) ;; 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερωτηση περι αποστολης πρεπει να γινει στον πωλητη και να ξεκαθαρισεις οτι θελεις να ερθει απο Ολλανδία και οχι εκτος Ε.Ε. σε αντιθετη περιπτωση δεν ισχυει η αγορα και να παρεις και θετικη απαντηση απο αυτον. Με αυτο τον τροπο θα μπορεις να κανεις dispute στο paypal εαν κατι στραβωσει.

Λογικα προκειται για κομματια απο Kit set τα οποια χωριστηκαν και μπηκαν σε generic boxes.

Το προβλημα σε ολες αυτες τις αγορες ειναι αυτο:

" We offer 2-year standard warranty for all our items; the aforementioned warranty is covered by our company and customers may not have international manufacturer warranty. "

Εαν εισαι ΟΚ με αυτο και τα σχετικα με την αποστολη προχωρας.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SeNNinhA

Δε με ενοχλεί αυτό που λέει και σε σχέση με το e-infin (που και αυτό δική του εγγύηση παρέχει) και δίνει ένα χρόνο, το eglobal που έβαλα αναφέρει δυο χρόνια.

Θα μιλήσω λοιπόν με τον πωλητή για το πού είναι τώρα το προιόν κλπ κλπ

 @Dr_73

Όσον αφορά την dhl ναι, αλλά τελωνείο σίγουρα ούτε σε αυτό πληρώνεις που έβαλα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αγόρασα σήμερα μεταχειρισμένο τον 55-200 vr ii και οχι τον 70-300 af-p γιατί δε θα μπορούσα να κλείνω το vr όταν χρειάζεται στην d7100.

Τον δοκίμασα λίγο αλλα ειναι νωρίς για συμπεράσματα. Πλακα είχε το καλο bokeh που είδα να έχει στα 200μμ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τελικά αγόρασα σήμερα μεταχειρισμένο τον 55-200 vr ii και οχι τον 70-300 af-p γιατί δε θα μπορούσα να κλείνω το vr όταν χρειάζεται στην d7100.

Τον δοκίμασα λίγο αλλα ειναι νωρίς για συμπεράσματα. Πλακα είχε το καλο bokeh που είδα να έχει στα 200μμ.

Καλοδεχούμενος ο φακός λοιπόν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα λίγο τον φακό... εντάξει, είναι οκ για την τιμή του. Θα δω βέβαια καλύτερα την αποδοσή του και τα θετικά/αρνητικά του με τον καιρό. Μέγεθος και βάρος μια χαρά.

Ψάχνω λίγο τις minimum ταχύτητες που θέλει ανάλογα τα mm γιατί χθες στις πρώτες δοκιμαστικές φωτό 1/200 στα 200mm και το vr ενεργό ήταν ελαφρώς κουνημένες.

Κάτι τελευταίο μήπως ξέρει κάποιος:

Στην παρακάτω φωτό (την βάζω κροπαρισμένη για να δείξω αυτό που θέλω) έχει σε μερικά σημεία χρώμα μπλε το οποίο δεν έφυγε στο lightroom με enable lens profile corrections για τον συγκεκριμμένο φακό και ενεργό το remove chromatic aberration. Είναι chromatic aberration;; Κάτι τέτοια (συνήθως σε χρώμα πράσινο ή ροζ/μωβ) στον sigma 17-50 διορθώνονται με αυτές τις επιλογές.

φωτό:

 

Untitled.png

 

Edit:

Σε άλλη μια φωτό που είδα τώρα, είχε μωβ γραμμή και με το remove chromatic aberration έφυγε το πολύ αλλά όχι τελείως όπως στον sigma:

 

2222.png

 

3333.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δοκίμασα λίγο τον φακό... εντάξει, είναι οκ για την τιμή του. Θα δω βέβαια καλύτερα την αποδοσή του και τα θετικά/αρνητικά του με τον καιρό. Μέγεθος και βάρος μια χαρά.

Ψάχνω λίγο τις minimum ταχύτητες που θέλει ανάλογα τα mm γιατί χθες στις πρώτες δοκιμαστικές φωτό 1/200 στα 200mm και το vr ενεργό ήταν ελαφρώς κουνημένες.

Κάτι τελευταίο μήπως ξέρει κάποιος:

Στην παρακάτω φωτό (την βάζω κροπαρισμένη για να δείξω αυτό που θέλω) έχει σε μερικά σημεία χρώμα μπλε το οποίο δεν έφυγε στο lightroom με enable lens profile corrections για τον συγκεκριμμένο φακό και ενεργό το remove chromatic aberration. Είναι chromatic aberration;; Κάτι τέτοια (συνήθως σε χρώμα πράσινο ή ροζ/μωβ) στον sigma 17-50 διορθώνονται με αυτές τις επιλογές.

φωτό:

Untitled.png

Edit:

Σε άλλη μια φωτό που είδα τώρα, είχε μωβ γραμμή και με το remove chromatic aberration έφυγε το πολύ αλλά όχι τελείως όπως στον sigma:

2222.png

3333.png

 Στην πρώτη εικόνα δε βλέπω κάτι που να θυμίζει chromatic aberration. Αυτό στη μύτη chromatic aberration είναι. Το διορθώνω με προγράμματα όπως το SilkyPix και Rawtherapee. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι το Lightroom δεν κάνει καλή δουλειά αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 Στην πρώτη εικόνα δε βλέπω κάτι που να θυμίζει chromatic aberration. Αυτό στη μύτη chromatic aberration είναι. Το διορθώνω με προγράμματα όπως το SilkyPix και Rawtherapee. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι το Lightroom δεν κάνει καλή δουλειά αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος από αυτά.

Μιλάς για freeware. Για εμπορικά προγράμματα, έχω πάθει πλάκα με το Dxo Optics Pro . Απίστευτο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μιλάς για freeware. Για εμπορικά προγράμματα, έχω πάθει πλάκα με το Dxo Optics Pro . Απίστευτο . 

To Silkypix είναι εμπορικό (έκδοση 8 ) αν και παλιότερες εκδόσεις μπορεί να συνοδεύουν κάποιο πακέτο αγοράς φωτογραφικής μηχανής.

Θα ήθελα να δω ένα ξεχωριστό νήμα από όσους έχουν ασχοληθεί και με άλλα (π.χ. Luminar).

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Θα ήθελα να δω ένα ξεχωριστό νήμα από όσους έχουν ασχοληθεί και με άλλα (π.χ. Luminar).

Ρίξε μια ματιά σε μερικά reviews για το dxo optics pro που σου είπα ...

http://www.amateurphotographer.co.uk/review/accessory_reviews/dxo-opticspro-11-91033

https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2429131,00.asp

https://kenrockwell.com/tech/dxo/optics-pro.htm

https://www.techradar.com/reviews/pc-mac/software/graphics-and-media-software/image-editing-software/dxo-optics-pro-9-1200381/review

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2018 στις 12:51 ΠΜ, Cntrl+X είπε

 Στην πρώτη εικόνα δε βλέπω κάτι που να θυμίζει chromatic aberration. Αυτό στη μύτη chromatic aberration είναι. Το διορθώνω με προγράμματα όπως το SilkyPix και Rawtherapee. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι το Lightroom δεν κάνει καλή δουλειά αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος από αυτά.

 

Ναι, στην δεύτερη είναι σίγουρα chromatic abberation, το διορθώνει με το remove chromatic abberation και το enable profile correction για το συγκεκριμένο φακό στο lightroom αλλά όχι 100% όπως το διορθώνει στο sigma. Άφησε μια ελαφρά ροζ/μωβ σε πάχος κλωστής στο περίγραμμα:

5555.png.68ee2f8a485b4e85df0c478fefecc471.png

 

Στην πρώτη που λέω για το μπλέ χρώμα που δε φεύγει με τις παραπάνω ρυθμίσεις στο lightroom, ναι, μάλλον δεν είναι chromatic aberration, ίσως κάποια περίεργη αντανάκλαση κλπ:


4444.png.1db07c6c635cf0a2feaa5bd774311fed.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...