Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές του Apple Watch το 2017 ήταν περισσότερες από όλων των άλλων συσκευών smartwatch μαζί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθε φορα που καποιος γραφει οτι ενα fitness band χωρις gps κανει track την αθλητικη του δραστηριοτητα(δεν μιλαω για τα βηματα του) πεθαινει ενα γατακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 52.97€ παίρνω το Makibes DM98  με Android. Για να το συγκρίνουμε με το τελευταίο Apple Watch...

  • Οθόνη:  2.2" wide το Makibes, 1.65" το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Κάμερα: ΝΑΙ το Makibes, ΟΧΙ το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Μπαταρία: 900 mAh το Makibes , 279 mAh το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • CPU: Quad -core το Makibes, Dual-Core το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Netword: 3G το Makibes, 4G το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Apple Watch

makibes.jpg.17ba6259a0741d9ceb68b1683140322f.jpg

Τελικό σκορ 4-1 υπέρ του Makibes με μοναδικό πλεονέκτημα του Apple Watch το 4G το οποιο είναι άχρηστο στην Ελλάδα με τους παρόχους να δίνουν τα mb με το σταγονόμετρο...ενώ στην wide οθονάρα του Makibes βλέπεις και ταινίες άμα θέλεις...Δεν βρίσκω κανένα λόγο να δώσω 400€ παραπάνω για το Apple Watch.

Επεξ/σία από Federer
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα το πρόβλημά σου δεν είναι το apple watch  και οι δυνατότητές του αλλά το πως ξοδεύουν οι άλλοι τα λεφτά τους...

Λάθος τόπικ... :P 

Κανενα προβλημα προσωπικα. Στο ινσομνια ειμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν θα σου πω ότι παίρνεις το ίδιο αλλά δες τι παίρνεις με 22 ευρώ.

Xiaomi Mi Band 2.

- Heart rate monitor (συνεχές όταν κάνεις άσκηση)

- Step counter

- Sleep monitor (συνολικό ύπνος, βαθύς ύπνος)

- Ειδοποιήσεις κλήσεων με vibration, εμφάνιση ονόματος

- Με ένα πάτημα, κάνεις mute το call, και με 2 απαντάς (βολεύει για hands free)

- 30 μέρες αυτονομία ή περίπου 15 για πιο ακριβής παρακολούθηση ύπνου

- Water resistance ip 67

- bt connection

- Κυκλοφορούν δεκάδες λουράκια, δερμάτινα, μεταλλικά, λαστιχένια  και ότι θες.. 

- Σημαντικό, ξεχνάς ότι το έχεις στο χέρι σε σημείο που κοιτάς αν το έχασες.

- Και φυσικά, ρολόι που ανάβει όπως γυρνάς το χέρι για να το κοιτάξεις :P

- Μαζί με την εφαρμογή κάνεις παπάδες καθώς προσθέτει και το gps tracking και έχεις πλήρες tracking για όποια άσκηση θες. Για διάδρομο αρκεί μόνο το ρολόι φυσικά :) Reviews που λένε ότι δεν έχεις πλήρες tracking, τα θεωρώ σκουπίδια. Είναι ένα smartwatch για καθημερινούς ανθρώπους. Μόνο επαγγελματίες αθλητές θα κάνανε άθληση χωρίς το κινητό μαζί τους και αυτοί θέλουν ένα smartwatch με gps. Οι υπόλοιποι το κινητό το έχουμε πάντα μαζί :P Γιατί να έχεις και gps στο ρολόι αφού έχει το κινητό και να σου σκίζει την πολύ μικρή μπαταρία;

- Συγχρονισμός και με άλλες υπηρεσίες (google κτλ) και όχι μόνο με xiaomi.

- 1 apple smartwatch 3 = 17 xiaomi band 2 ή 1 xiaomi band + 250 σουβλάκια να φας και μετά να κάνεις γυμναστική να τα κάψεις και να απολαύσεις και τον active tracker σου :P 

- Και δεν είναι οποιαδήποτε κινεζιά, είναι Xiaomi κινεζιά :P

Αν βαλεις heart rate 7 μερες μπαταρια  σε ένα μήνα συρταρι :D 






Οnes you go frontier you never go back :P 

Επεξ/σία από drmanakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πως δεν κατέχω. Καταρχήν έχω βαρύ διαβήτη τύπου 2 (10 γλυκοζυλιωμενη αν δεν πάρω φάρμακα και δίαιτα). Και κατα δεύτερον, η μικρή 7χρονη φίλη γειτονοπούλα και συμμαθήτρια του γιου μου έχει τύπου ένα, με patch στο χέρι για να μετράει συνέχεια την γλυκόζη σε σύνδεση με το κινητό της και όχι apple smartwatch (έλεος). Τι λες ξέρω ή δεν ξέρω;

 

Εμ, γι αυτό σου λέω ότι δεν ξέρεις. Το ότι έχεις Τ2 και μάλιστα με χάπια και όχι ινσουλίνη, δεν σημαίνει ότι ξέρεις πως είναι η ζωή ενός Τ1 διαβητικού. Έπειτα, δεν υπάρχει "βαρύς διαβήτης Τ2". Βαρύ τον κάνει αυτός που τον έχει με την κακή διατροφή και καθόλου άσκηση. Πολλές φορές, είναι και αναστρέψιμος αν διαγνωστεί έγκαιρα.

Αντίθετα, στον Τ1, το σάκχαρο μπορεί να ανέβει χωρίς καν να φας καθώς επιρρεάζεται από δεκάδες παράγοντες και το πάγκρεας δεν εκκρίνει καθόλου ινσουλίνη για να το αποτρέψει. Αυτοί οι άνθρωποι, όπως η φίλη σου που έχει από μικρή, είναι αναγκασμένοι να μετριούνται πολλές φορές την ημέρα, που σημαίνει αντίστοιχα τρυπήματα στα δάχτυλα, να σκέφτονται κάθε τι που πρόκειται να φάνε και να υπολογίζουν τους υδατάνθρακες για να κάνουν την αντίστοιχη ποσότητα ινσουλίνης, να ξαναμετρηθούν μετά το φαγητό για να δουν αν χρειάζεται επιπλέον ινσουλίνη ή έκαναν πολλή. Όλα αυτά με την ανάλογη ψυχολογική φθορά καθώς περνάνε τα χρόνια.

Αυτή η φίλη σου λοιπόν, μπορεί να είναι αθλητικός τύπος και να θέλει να τρέχει 10χλμ την ημέρα. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να σταματήσει ενδιάμεσα για να μετρηθεί για να δει ότι το σάκχαρο είναι οκ και δεν πέφτει γρήγορα με κίνδυνο υπογλυκαιμίας. Ή μπορεί να της αρέσει η αναερόβια γυμναστική που εκτινάσσει το σάκχαρο αρκετές ώρες μετά την άσκηση. Αυτή η φίλη σου λοιπόν, μπορεί με ένα Apple Watch και σύντομα με ένα Android Wear, να βλέπει real-time το σάκχαρό της καθώς τρέχει, χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάει το κινητό της για να σκανάρει τον αισθητήρα στο μπράτσο. Για ρώτησέ την, τι θα προτιμούσε; Να σκανάρει με το κινητό κάθε τρεις και λίγο ή να έχει ένα τέτοιο ρολόι; Και μετά προσπάθησε να την πείσεις ότι δεν χρειάζεται smartwatch αλλά ένα Xiaomi των 22€.

Η φίλη σου φοράει Freestyle Libre και σκανάρει τον αισθητήρα μέσω NFC. Οι χρήστες του λοιπόν, έχουν φτιάξει καταφέρει μέσω 3d party accessory (το οποίο ξεκίνησε από DIY project και κατέληξε σε εταιρεία) να κάνουν το Libre να λειτουργεί σαν CGM και να βλέπουν real-time το σάκχαρό τους στο ρολόι τους καθώς και να παρακολουθούν απομακρυσμένα το σάκχαρό του παιδιού τους οι γονείς. Για ποιον λόγο να μπουν σε αυτόν τον κόπο αν είναι το ίδιο με ένα σκανάρισμα με το κινητό και τα smartwatch ένα gimmick; Για ρώτα τους γονείς της που μέχρι πριν λίγο καιρό την ξυπνούσαν το βράδυ για της τρυπήσουν το δάχτυλο και να την μετρήσουν πως θα τους φαινόταν να μπορούν να το κάνουν χωρίς να μπουν καν στο δωμάτιο.

Η γυναίκα μου έχει διαβήτη Τ1 40 χρόνια χωρίς καμία επιπλοκή, διεγνωσμένη το '78. Μέχρι και το' 92 περίπου, έκανε 3 φορές τη μέρα ένεση ινσουλίνης και είχε συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής σε συγκεκριμένες ώρες, πεινούσε δεν πεινούσε. Γλυκό έφαγε πρώτη φορά στα 18 όταν κυκλοφόρησαν οι νέου τύπου ινσουλίνες και μπορούσε να φάει οποιαδήποτε ώρα και να κάνει ινσουλίνη. Το όνειρο εκείνων των παιδιών κάποτε ήταν το φημολογούμενο ρολόι που ΘΑ κυκλοφορούσε και θα έδειχνε το σάκχαρο. Δεν βγήκε ποτέ. Όταν έβαλε πρώτη φορά το Freestyle Libre και είδε τη διακύμανση του σακχάρου της το προηγούμενο βράδυ που κοιμόταν, έκλαιγε από συγκίνηση. Και τώρα μπορεί να έχει και το ρολόι, έστω και με έμμεσο τρόπο.

Με λίγα λόγια, κάτι που δεν φαίνεται να έχει καμία χρησιμότητα για μας, δεν σημαίνει πως δεν έχει καμία χρησιμότητα.

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

 

 

 

Επεξ/σία από dali13gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Εμ, γι αυτό σου λέω ότι δεν ξέρεις. Το ότι έχεις Τ2 και μάλιστα με χάπια και όχι ινσουλίνη, δεν σημαίνει ότι ξέρεις πως είναι η ζωή ενός Τ1 διαβητικού. Έπειτα, δεν υπάρχει "βαρύς διαβήτης Τ2". Βαρύ τον κάνει αυτός που τον έχει με την κακή διατροφή και καθόλου άσκηση. Πολλές φορές, είναι και αναστρέψιμος αν διαγνωστεί έγκαιρα.

Αντίθετα, στον Τ1, το σάκχαρο μπορεί να ανέβει χωρίς καν να φας καθώς επιρρεάζεται από δεκάδες παράγοντες και το πάγκρεας δεν εκκρίνει καθόλου ινσουλίνη για να το αποτρέψει. Αυτοί οι άνθρωποι, όπως η φίλη σου που έχει από μικρή, είναι αναγκασμένοι να μετριούνται πολλές φορές την ημέρα, που σημαίνει αντίστοιχα τρυπήματα στα δάχτυλα, να σκέφτονται κάθε τι που πρόκειται να φάνε και να υπολογίζουν τους υδατάνθρακες για να κάνουν την αντίστοιχη ποσότητα ινσουλίνης, να ξαναμετρηθούν μετά το φαγητό για να δουν αν χρειάζεται επιπλέον ινσουλίνη ή έκαναν πολλή. Όλα αυτά με την ανάλογη ψυχολογική φθορά καθώς περνάνε τα χρόνια.

Αυτή η φίλη σου λοιπόν, μπορεί να είναι αθλητικός τύπος και να θέλει να τρέχει 10χλμ την ημέρα. Ταυτόχρονα, θα πρέπει να σταματήσει ενδιάμεσα για να μετρηθεί για να δει ότι το σάκχαρο είναι οκ και δεν πέφτει γρήγορα με κίνδυνο υπογλυκαιμίας. Ή μπορεί να της αρέσει η αναερόβια γυμναστική που εκτινάσσει το σάκχαρο αρκετές ώρες μετά την άσκηση. Αυτή η φίλη σου λοιπόν, μπορεί με ένα Apple Watch και σύντομα με ένα Android Wear, να βλέπει real-time το σάκχαρό της καθώς τρέχει, χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάει το κινητό της για να σκανάρει τον αισθητήρα στο μπράτσο. Για ρώτησέ την, τι θα προτιμούσε; Να σκανάρει με το κινητό κάθε τρεις και λίγο ή να έχει ένα τέτοιο ρολόι; Και μετά προσπάθησε να την πείσεις ότι δεν χρειάζεται smartwatch αλλά ένα Xiaomi των 22€.

Η φίλη σου φοράει Freestyle Libre και σκανάρει τον αισθητήρα μέσω NFC. Οι χρήστες του λοιπόν, έχουν φτιάξει καταφέρει μέσω 3d party accessory (το οποίο ξεκίνησε από DIY project και κατέληξε σε εταιρεία) να κάνουν το Libre να λειτουργεί σαν CGM και να βλέπουν real-time το σάκχαρό τους στο ρολόι τους καθώς και να παρακολουθούν απομακρυσμένα το σάκχαρό του παιδιού τους οι γονείς. Για ποιον λόγο να μπουν σε αυτόν τον κόπο αν είναι το ίδιο με ένα σκανάρισμα με το κινητό και τα smartwatch ένα gimmick; Για ρώτα τους γονείς της που μέχρι πριν λίγο καιρό την ξυπνούσαν το βράδυ για της τρυπήσουν το δάχτυλο και να την μετρήσουν πως θα τους φαινόταν να μπορούν να το κάνουν χωρίς να μπουν καν στο δωμάτιο.

Η γυναίκα μου έχει διαβήτη Τ1 40 χρόνια χωρίς καμία επιπλοκή, διεγνωσμένη το '78. Μέχρι και το' 92 περίπου, έκανε 3 φορές τη μέρα ένεση ινσουλίνης και είχε συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής σε συγκεκριμένες ώρες, πεινούσε δεν πεινούσε. Γλυκό έφαγε πρώτη φορά στα 18 όταν κυκλοφόρησαν οι νέου τύπου ινσουλίνες και μπορούσε να φάει οποιαδήποτε ώρα και να κάνει ινσουλίνη. Το όνειρο εκείνων των παιδιών κάποτε ήταν το φημολογούμενο ρολόι που ΘΑ κυκλοφορούσε και θα έδειχνε το σάκχαρο. Δεν βγήκε ποτέ. Όταν έβαλε πρώτη φορά το Freestyle Libre και είδε τη διακύμανση του σακχάρου της το προηγούμενο βράδυ που κοιμόταν, έκλαιγε από συγκίνηση. Και τώρα μπορεί να έχει και το ρολόι, έστω και με έμμεσο τρόπο.

Με λίγα λόγια, κάτι που δεν φαίνεται να έχει καμία χρησιμότητα για μας, δεν σημαίνει πως δεν έχει καμία χρησιμότητα.

Το ότι δεν παίρνω ινσουλίνη είναι γιατί κάνω πολύ προσπάθεια. Άλλος με τέτοια ινσουλινο-αντίσταση που έχω, θα ήταν με ενέσεις. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι που έχουν τύπου 2 με έλλειψη ινσουλίνης και δεν ανταποκρίνονται σε θεραπείες εκτός από ινσουλίνη, και υπάρχουν και ασθενείς που όση προσπάθεια και να κάνουν δεν μπορούν να μειώσουν αρκετά την ινσουλινο-αντίσταση.  Προφανώς και δεν ξέρεις τι σημαίνει τόση ινσουλινο-αντίσταση γιατί η γυναίκα σου έχει έλλειψη και όχι αντίσταση. Και ναι υπάρχει βαρύς, για την ακρίβεια πια η επιστήμη μιλάει για 5 τύπους διαβήτη (ψάξε λίγο τα νέα). Εκτός από την διατροφή υπάρχει και γενετική προδιάθεση γιατί αν με δεις δεν θα το πιστεύεις ότι έχω διαβήτη.

Τα υπόλοιπα γιατί μου τα λες δεν καταλαβαίνω. Φυσικά και ξέρω ότι χρειάζεται να μετράει συνέχεια. Και πως το κάνει κτλ. Όχι δεν κάνει αυτό το κοριτσάκι τρέξιμο 10 χλμ κάθε μέρα. Ζει φυσιολογική ζωή με τις ινσουλίνες της. Τώρα όσον αφορά το smartwatch και ότι δεν χρειάζεται να κουβαλάει μαζί της κινητό απλά γελάω στο γεγονός να μην κουβαλάει συνέχεια κινητό μαζί του κάποιος που έχει τύπου 1 διαβήτη! Φυσικά και το smartwatch είναι μια ευκολία. Αλλά δεν κατάλαβες τι είπα. Αυτό που είπα είναι ότι δεν χρειάζεται ένα πανάκριβο apple smartwatch για να γίνει αυτό. Κάλλιστα θα μπορούσαν να βγάλουν ένα πολύ πιο φθηνό smartwatch ή ένα band να τα βλέπεις.

Και τώρα μιλάμε για εξειδικευμένες περιπτώσεις. Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που δεν χρειάζονται smartwatches. Αυτοί όμως είναι πολύ μικρή μειοψηφία για μένα και αυτή είναι η άποψή μου.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ξέρω τι είναι η ινσουλινοαντίσταση κι έχουν και οι Τ1, δεν είναι προνόμιο του Τ2. Η ινσουλινοαντίσταση προέρχεται κυρίως από παχυσαρκία, εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι αυτοάνοσων ή/και καρκίνου. Ο Τ2 για να μην παράγει πλέον ινσουλίνη, σημαίνει ότι δεν προσέχει καθόλου και ότι έχει πολλά χρόνια διαβήτη. Οι υπόλοιποι τύποι διαβήτη είναι κυρίως υποπεριπτώσεις του Τ1, όπως ο LADA και ο MODY.

Δεν καταλαβαίνεις τι μπορεί να σημαίνει αυτή η λειτουργία σε ένα smartwatch γιατί είσαι έξω από τον χορό και κρίνει με τα δικά σου κριτήρια. Το να τρέχει 10χλμ κάθε μέρα δεν σημαίνει ότι δεν κάνει φυσιολογική ζωή. Φυσιολογική την βλέπεις εσύ, ρώτησέ την σε 20 χρόνια πως είναι η ψυχολογία της μετά από τόσα χρόνια συνεχούς και καθημερινού ελέγχου. Δεν πα να γελάς όσο θέλεις, αν για σένα είναι φυσιολογικό να τρέχει κάποιος π.χ. στον διάδρομο και να κουβαλάει μαζί το κινητό του, τότε μάλλον δεν έχεις επιχειρήματα. Τέλος, εσύ δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν αναφέρομαι μόνο στο Apple Watch, αλλά σε κάθε smartwatch με κανονικό και όχι java λειτουργικό. Το λειτουργικό και οι εφαρμογές του κάνουν smart μια συσκευή, όχι το αν κάνει το ίδιο με το Xiaomi Smartband που κάνει μόνο αυτά που είναι φτιαγμένο να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά να σου πω ότι όταν τρέχω διάδρομο το κινητό είναι μπροστά μου και βλέπω συνέχεια και heart rate για να μένω στα επίπεδα που πρέπει να μένω. Αντίθετα στο διάδρομο το ρολόι δεν θα με βόλευε καθόλου! Λάθος παράδειγμα.

Και το είδος της χρήσης που λες είναι πιο κατάλληλο για band. Δεν χρειάζεσαι smart watch για να βλέπεις ένδειξη ζαχάρου. Ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να έχεις smart watch. Και πιο καλή αυτονομία το band για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ξεμείνεις από μπαταρία. Το θέμα σου λοιπόν είναι απλά smart watch γιατί δεν έχει βγει band που να συνδέετε;

Για τον Τ2 σαφώς οφείλεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων στην διατροφή και στην παχυσαρκία (ελπίζω να μην το λες σαν καλά να πάθουν)  αλλά το ποσό παχύσαρκος πρέπει να είσαι και πόσο κακή διατροφή πρέπει να κάνεις για να αποκτήσεις Τ2 είναι διαφορετικό για το καθένα μας. Και όταν με πολύ λίγα κιλά επιπλέον η και καθόλου και με μια διατροφή, εντάξει όχι vegan, αλλά ούτε και junk εμφανίζεις ινσουλινο-αντισταση αυτό εξαρτάται από την γενετική σου προδιάθεση.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Federer είπε

...ενώ στην wide οθονάρα του Makibes βλέπεις και ταινίες άμα θέλεις...

Και από απόσταση μάλιστα, να μην πονάνε τα μάτια:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Federer είπε

Με 52.97€ παίρνω το Makibes DM98  με Android. Για να το συγκρίνουμε με το τελευταίο Apple Watch...

  • Οθόνη:  2.2" wide το Makibes, 1.65" το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Κάμερα: ΝΑΙ το Makibes, ΟΧΙ το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Μπαταρία: 900 mAh το Makibes , 279 mAh το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • CPU: Quad -core το Makibes, Dual-Core το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Makibes
  • Netword: 3G το Makibes, 4G το Apple Watch ΝΙΚΗΤΗΣ το Apple Watch

makibes.jpg.17ba6259a0741d9ceb68b1683140322f.jpg

Τελικό σκορ 4-1 υπέρ του Makibes με μοναδικό πλεονέκτημα του Apple Watch το 4G το οποιο είναι άχρηστο στην Ελλάδα με τους παρόχους να δίνουν τα mb με το σταγονόμετρο...ενώ στην wide οθονάρα του Makibes βλέπεις και ταινίες άμα θέλεις...Δεν βρίσκω κανένα λόγο να δώσω 400€ παραπάνω για το Apple Watch.

Αυτή η κινεζιά κάνει όλα τα παραπάνω και ΔΕΝ είναι αδιάβροχη. Πεταμένα 52,97€ για να βλέπεις ταινίες στο ρολόι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα ... 

Μιας και μετά από αρκετή σκέψη πήρα τον Δεκέμβριο το gadget αυτό από USA με κάτι εκπτώσεις ( περίπου μισή τιμή μου βγήκε )  κλπ κλπ θα σας πω την γνώμη μου σαν ένας "απλός" χρήστης 

Δεν είμαι αθλητής, δεν είμαι προγραμματιστης και γενικά ο μόνος λόγος που το πήρα είναι για να μην έχω πάνω μου συνέχεια το κινητό . 

Το να έχω το κινητό πχ στο μπουφάν ή στην τσάντα μου  και να κάνω όσα κάνω και στην δουλειά μου αλλά κ πχ όταν οδηγώ την μηχανή με βολεύει αρκετά  να βλέπω στην οθόνη το ποιος με παίρνει τηλέφωνο ή ποιος μου έστειλε κάποιο μήνυμα και αντίστοιχα να δω αν θα απαντήσω εκείνη την στιγμή ή πιο μετά . Υπό άλλες συνθήκες έβλεπα συνέχεια το κινητό που είχα σχεδόν μόνιμα πάνω μου . Πλέον ενώ πχ φωτογραφίζω βλέπω την οθόνη και ανάλογα αποφασίζω τι θα κάνω . Σαν φωτογράφος δεν είμαι συνέχεια σε ένα γραφείο κ έτσι γλίτωσα να έχω στην τσέπη συνέχεια το κινητό . Όπως και στο σπίτι ... 

Σε αυτά με βολεύει πάρα πολύ . Στο θέμα fitness απλά έχω βάλει κάποιους "στόχους" και όντως έχω μπει στο τριπακι να τους ολοκληρώνω όσο πιο συχνά γίνεται . 

Βολεύει αρκετά που μπορώ να απαντήσω σε κάποια μηνύματα μιλώντας στο ρολόι αλλά μεταξύ μας είναι λίγο αστείο κ θυμίζει τις εποχές με τον ΚΙΤ ... και που μπορώ να αυξομειώνω την ένταση πχ στα ακουστικά μου στο φανάρι ... ή να αλλάζω τραγούδια ... 

Είχα σκεφτεί να το συνδυάσω και με τα ασύρματα ακουστικά αλλά είναι πολύ ακριβά ( φαντάζομαι θα βολεύει και για τις κλήσεις αλλά too much ! ) 

Αν τα πάρω κάτω από 100 πάλι με καμμια έκπτωση ίσως ...

Από θέμα φόρτισης μου κρατάει 2 μέρες κάτι το οποίο δεν με ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως και απλό ρολόι να είχα θα το έβαζα στο κομοδίνο πχ το βράδυ .  

Στα αρνητικά του είναι ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά σε όλες τις εφαρμογές για να γραφτεί το μήνυμα ... αλλά οκ ... απαντάω στα αγγλικά ή μετά απο το κινητό και δεν έγινε κ τίποτα ... 

Κατασκευαστικα μου φαίνεται οτι θα κρατήσει μέχρι να "βγάλει τα χρήματα του " αλλά σίγουρα η οθόνη θέλει προσοχή οπότε αποφεύγω τις στενές επαφές με πιο σκληρά αντικείμενα  ... 

 

Περιμενα απο την πρωτη γενια να δω ποτε θα το παρω και τελικα το πηρα . Επειδη εδωσα 140$ λιγοτερα απο την τιμη του στην Αμερικη δεν με ετσουξε τοσο οποτε το θεωρω μια decent τιμη . Γενικα μετα απο λιγο καιρο χρησης θεωρω οτι για καποιον που θελει να εχει συνεχεια επαφη με το τι γινεται αλλα οχι απαραιτητα το κινητο πανω του ειναι οκ . Overpriced οκ ... αλλα πιστευω οτι ειναι σε πιο λογικα πλαισια απο οτι αλλες συσκευες της Apple ... 

 

Τωρα αν ολα αυτα θα μπορουσα να τα κανω με εναν κινεζο των 50$ δεν το εψαξα καν ... 

 

Επεξ/σία από themis_81
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να το έχω γράψει εγώ το παραπάνω. Ειδικά πάνω στη μηχανή που μπορώ να δω ποιος με καλεί και να απαντήσω κιόλας σε φάση: Σε 5 είμαι εκεί με έχει βολέψει ιδιαιτέρως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, themis_81 είπε

Καλημέρα στην παρέα ... 

Μιας και μετά από αρκετή σκέψη πήρα τον Δεκέμβριο το gadget αυτό από USA με κάτι εκπτώσεις ( περίπου μισή τιμή μου βγήκε )  κλπ κλπ θα σας πω την γνώμη μου σαν ένας "απλός" χρήστης 

Δεν είμαι αθλητής, δεν είμαι προγραμματιστης και γενικά ο μόνος λόγος που το πήρα είναι για να μην έχω πάνω μου συνέχεια το κινητό . 

Το να έχω το κινητό πχ στο μπουφάν ή στην τσάντα μου  και να κάνω όσα κάνω και στην δουλειά μου αλλά κ πχ όταν οδηγώ την μηχανή με βολεύει αρκετά  να βλέπω στην οθόνη το ποιος με παίρνει τηλέφωνο ή ποιος μου έστειλε κάποιο μήνυμα και αντίστοιχα να δω αν θα απαντήσω εκείνη την στιγμή ή πιο μετά . Υπό άλλες συνθήκες έβλεπα συνέχεια το κινητό που είχα σχεδόν μόνιμα πάνω μου . Πλέον ενώ πχ φωτογραφίζω βλέπω την οθόνη και ανάλογα αποφασίζω τι θα κάνω . Σαν φωτογράφος δεν είμαι συνέχεια σε ένα γραφείο κ έτσι γλίτωσα να έχω στην τσέπη συνέχεια το κινητό . Όπως και στο σπίτι ... 

Σε αυτά με βολεύει πάρα πολύ . Στο θέμα fitness απλά έχω βάλει κάποιους "στόχους" και όντως έχω μπει στο τριπακι να τους ολοκληρώνω όσο πιο συχνά γίνεται . 

Βολεύει αρκετά που μπορώ να απαντήσω σε κάποια μηνύματα μιλώντας στο ρολόι αλλά μεταξύ μας είναι λίγο αστείο κ θυμίζει τις εποχές με τον ΚΙΤ ... και που μπορώ να αυξομειώνω την ένταση πχ στα ακουστικά μου στο φανάρι ... ή να αλλάζω τραγούδια ... 

Είχα σκεφτεί να το συνδυάσω και με τα ασύρματα ακουστικά αλλά είναι πολύ ακριβά ( φαντάζομαι θα βολεύει και για τις κλήσεις αλλά too much ! ) 

Αν τα πάρω κάτω από 100 πάλι με καμμια έκπτωση ίσως ...

Από θέμα φόρτισης μου κρατάει 2 μέρες κάτι το οποίο δεν με ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως και απλό ρολόι να είχα θα το έβαζα στο κομοδίνο πχ το βράδυ .  

Στα αρνητικά του είναι ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά σε όλες τις εφαρμογές για να γραφτεί το μήνυμα ... αλλά οκ ... απαντάω στα αγγλικά ή μετά απο το κινητό και δεν έγινε κ τίποτα ... 

Κατασκευαστικα μου φαίνεται οτι θα κρατήσει μέχρι να "βγάλει τα χρήματα του " αλλά σίγουρα η οθόνη θέλει προσοχή οπότε αποφεύγω τις στενές επαφές με πιο σκληρά αντικείμενα  ... 

Περιμενα απο την πρωτη γενια να δω ποτε θα το παρω και τελικα το πηρα . Επειδη εδωσα 140$ λιγοτερα απο την τιμη του στην Αμερικη δεν με ετσουξε τοσο οποτε το θεωρω μια decent τιμη . Γενικα μετα απο λιγο καιρο χρησης θεωρω οτι για καποιον που θελει να εχει συνεχεια επαφη με το τι γινεται αλλα οχι απαραιτητα το κινητο πανω του ειναι οκ . Overpriced οκ ... αλλα πιστευω οτι ειναι σε πιο λογικα πλαισια απο οτι αλλες συσκευες της Apple ... 

Τωρα αν ολα αυτα θα μπορουσα να τα κανω με εναν κινεζο των 50$ δεν το εψαξα καν ... 

Μέχρι να φτάσω στην τελευταία παράγραφο, νόμισα πως μιλούσες για το  Makibes DM98 

χαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...