Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές του Apple Watch το 2017 ήταν περισσότερες από όλων των άλλων συσκευών smartwatch μαζί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα σε αυτή την τιμή αν μιλάμε απλά για ρολόι (κόσμημα) παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο

Φιλε εαν σου αρεσει, τι παει να πει κατι καλυτερο?...αν φοραγα ρολογια, θα το παιρνα με 1000, γιατι μου αρεσει παρα πολυ σαν σχεδιο, + τις λειτουργιες του.... η ομορφια ειναι καθαρα υποκειμενικη... αλλα το watch ειναι μια κατηγορια απο μονο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

lol αυτό θα σου το πάρω αν αποφασίσω να σε βασανίσω ασύστολα! :P 

Να εισαι καλα αλλα δεν χρειαζεται το εχω ηδη και τον υπολοιπο μισθο στην τσεπη. Σχολια περι βασανισμου δεν τα αντιλαμβανομαι και καλο ειναι να ακουγονται και οι δυο γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, PlaystationMaster said:

Να εισαι καλα αλλα δεν χρειαζεται το εχω ηδη και τον υπολοιπο μισθο στην τσεπη. Σχολια περι βασανισμου δεν τα αντιλαμβανομαι και καλο ειναι να ακουγονται και οι δυο γνωμες.

Δεν μπορείς να βάζεις στην κουβέντα συσκευές που είναι το λιγότερο ...σκουπίδια! 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όταν βγαίνω βράδυ πχ και "αναγκάζομαι" να βγάλω το Samsung ξενερωνω λιγο. Ειναι μεγαλη ευκολία στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, σε περιπτώσεις που δε νιώθεις τη δόνηση του κινητου πχ σινεμα, στην άσκηση. Το φοράω καθημερινά σχεδόν κρατώ τα στοιχεία των workout μου , ακόμα και σε γιατρό πιο πήγα έβγαλα το κινητό και τον ενημέρωσα για τους παλμούς μου τον τελευταίο μήνα :P 

οποτε ναι έχουν και τα smart watches το κοινό τους! 

Τωρα για το Apple οκ εγώ δεν ήθελα κατι τόσο ακριβό αλλα δε θα πάω να το συγκρίνω κιόλας με το πλαστικό Samsung ή με... mi band για όνομα.....

Ξέρεις αυτές οι λειτουργίες είναι λειτουργίες fitness tracker. Το smartwatch υποτίθεται το φοράς ΚΑΙ για άλλα πράγματα. Οπότε δεν πρόσθεσες κάτι  στην κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ fitness watch (suunto), εφάμιλλης τιμής με το apple, και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Δεν είμαι επαγγελματίας αθλητής, αλλά γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα. Ε λοιπόν το βρήκα εξαιρετικά βοηθητικό, κάτι που δεν το περίμενα ποτέ πριν:

  • καταρχήν, μπορώ να μετράω τους καρδιακούς παλμούς και να βλέπω πότε πλησιάζω στα (θεωρητικά) μέγιστα και να ισορροπώ την ένταση (είμαι κάποιας ηλικίας),
  • μέτρηση παλμών κατά τη διάρκεια του ύπνου 
  • ανατολή/δύση ηλίου ανάλογα με το πού βρίσκομαι (σημαντικό όταν κάποιος προπονείται έξω)
  • προειδοποίηση για βαρομετρικό χαμηλό ανάλογα με τη γεωγραφική θέση (κοινώς καταιγίδα, εξίσου σημαντικό όταν κάποιος προπονείται έξω)
  • καταγράφει ένα σωρό πληροφορίες οι οποίες με βοηθούν να καταλάβω λάθη/σωστά στην προπόνησή μου (ταχύτητα, διάρκεια, απόσταση, παλμοί σε ανηφόρα, κατηφόρα, κτλ.)
  • γνωρίζω υψόμετρο ώστε να προσαρμόζω την προσπάθεια (δεν είναι το ίδιο να τρέχεις π.χ. στην επιφάνεια θάλασσας και στο υψόμετρο των 800 μέτρων)
  • μερικές -θεωρητικές- πληροφορίες για την αποκατάσταση (π.χ. ξεκούραση): κάποιες μέρες η προπόνηση είναι πιο έντονη από άλλες, οπότε βοηθάει να γνωρίζω πόσες ώρες απαιτούνται για αποκατάσταση 
  • είναι αδιάβροχο, σημαντικό για να μετράς αποστάσεις/ταχύτητες/χρόνο κάτω από το νερό (πολύ καλύτερο από το να μετράς πλακάκια...

μεταξύ άλλων λέει την ώρα (...) και ρίχνει και ειδοποιήσεις από το κινητό (χρήσιμο όταν δεν έχεις άμεση πρόσβαση σε αυτό).

Συμπερασματικά, ένα καλό fitness tracker με smart χαρακτηριστικά με εξυπηρετεί πολύ: ένα smart watch με fitness χαρακτηριστικά (δηλαδή να απαντάω ψυχαναγκαστικά σε ένα Notification από 2'' οθόνη, ή να "μιλάω" στο ρολόι μου, να βάζω apps, κτλ.) δε νομίζω να αγόραζα. 

Δεν πήγα σε apple για πολλούς λόγους, κυρίως μπαταρία (δεν αντέχεται η καθημερινή φόρτιση), σχήματος (δεν μου αρέσουν τα τετράγωνα ρολόγια), ποιότητας κατασκευής (μου φαίνεται πολύ εύθραυστο).

θεωρώ πως αυτή η στροφή (fitness tracking) έχει πολύ ψωμί και πως προς τα εκεί θα στραφούν οι κατασκευαστές: ήδη αναμένουμε ρολόγια με mp3, μετρητές καρδιακής πίεσης, στρες (...), κτλ. Πιθανόν, με την έλευση και του ΙοΤ, το smart watch να μπορεί να υποκαταστήσει και άλλες "έξυπνες" καθημερινές λειτουργίες (άνοιξε φώτα, ράμπα πάρκινγκ, κλειδαριά σπιτιού, πληρωμές, κτλ.)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν μπορείς να βάζεις στην κουβέντα συσκευές που είναι το λιγότερο ...σκουπίδια! 

Απο ποτε απαγορευεται η δημοσιευση της ελευθερης γνωμης? Αν καποιους τους χαλαει δεν ειναι δικο μου προβλημα. Και στην τελικη εχω και καλυτερα πραγματα να κανω απο το να ασχολουμαι με τον καθενα του ινσομνια. Τραβα με ban! Χεστηκα στην τελικη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Φιλε εαν σου αρεσει, τι παει να πει κατι καλυτερο?...αν φοραγα ρολογια, θα το παιρνα με 1000, γιατι μου αρεσει παρα πολυ σαν σχεδιο, + τις λειτουργιες του.... η ομορφια ειναι καθαρα υποκειμενικη... αλλα το watch ειναι μια κατηγορια απο μονο του..

Ε εντάξει δεν το λες και τέρας ομορφιάς! Δεν θα το αγόραζα για την ομορφιά του σίγουρα. Ναι είναι υποκειμενικό, αλλά οι πιθανότητες να το πάρεις σαν κόσμημα λόγο της ομορφιάς του δεν μου φαίνονται και πολλές; Εσύ δηλαδή το βλέπεις ότι θα μπορούσε να ανταγωνισθεί κλασσικά ρολόγια σε ομορφιά σαν κόσμημα; Δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά ρωτάω, μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, anergos13 είπε

ποιο samsung εχεις και ειναι πλαστικο??? μιλας για το gear fit? 

γιατι τo gear s2,3,sport  μια χαρα μεταλλικα ειναι....και κλασσικα στρογγυλα Ρολογια....κι οχι τετραγωνισμενOΒαλ οπως ειναι το apple

Gear fit 2 pro ναι. Τα στρογγυλά δε μου άρεσαν, αυτή η καμπύλη της οθόνης ταιριάζει πολυ καλύτερα στον μικρό μου καρπό. 

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ε εντάξει δεν το λες και τέρας ομορφιάς! Δεν θα το αγόραζα για την ομορφιά του σίγουρα. Ναι είναι υποκειμενικό, αλλά οι πιθανότητες να το πάρεις σαν κόσμημα λόγο της ομορφιάς του δεν μου φαίνονται και πολλές; Εσύ δηλαδή το βλέπεις ότι θα μπορούσε να ανταγωνισθεί κλασσικά ρολόγια σε ομορφιά σαν κόσμημα; Δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά ρωτάω, μην παρεξηγηθώ.

Ναι!!

Και κυριως γιατι ευκολα και αρκετα οικονομικα μπορεις να χεις ενα σωρο λουρακια, τα οποια αλλαζεις οποτε θες, και ματσαρεις το στυλ σου πανευκολα!

Θες επισημοτητα? Τσακ περνας ενα μεταλικο μπρασελε.. αυριο πας τρεξιμο - χιλιαδες επιλογες...πας για βουτια αλλες τοσες επιλογες κτλ κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, PlaystationMaster said:

Απο ποτε απαγορευεται η δημοσιευση της ελευθερης γνωμης? Αν καποιους τους χαλαει δεν ειναι δικο μου προβλημα. Και στην τελικη εχω και καλυτερα πραγματα να κανω απο το να ασχολουμαι με τον καθενα του ινσομνια. Τραβα με ban! Χεστηκα στην τελικη ;)

Αρχικά χαλάρωσε γιατί είσαι τσιτωμένος χωρίς λόγο. Δεν σου απαγόρευσε κανείς τίποτα. Απλά σου είπα πως αυτό που πόσταρες είναι στην κατηγορία του σκουπιδιού (και αυτή είναι η δική μου ...ελεύθερη γνώμη). Αν το είχες όντως πάρει, θα μπορούσες να καταλάβεις τι εννοώ.

Μπορείς να το βρεις και εύκολα στους πλανόδιους πωλητές που υπάρχουν σε αρκετά σημεία σε κάθε πόλη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρχικά χαλάρωσε γιατί είσαι τσιτωμένος χωρίς λόγο. Δεν σου απαγόρευσε κανείς τίποτα. Απλά σου είπα πως αυτό που πόσταρες είναι στην κατηγορία του σκουπιδιού (και αυτή είναι η δική μου ...ελεύθερη γνώμη). Αν το είχες όντως πάρει, θα μπορούσες να καταλάβεις τι εννοώ.

Μπορείς να το βρεις και εύκολα στους πλανόδιους πωλητές που υπάρχουν σε αρκετά σημεία σε κάθε πόλη... :)

Φιλε μην παρεξηγεις και μην προσπαθεις να περασεις κατι αλλο τωρα. Ειπα ξεκαθαρα αυτα που ειχα να πω και φαινονται πιο πανω. Τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Retromaniac said:

Ακόμη ο κόσμος δεν έχει βρει λειτουργικότητα στο smart του θέματος. Η μικρή επιφάνεια δεν βολεύει. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει λειτουργικότητα στα SMART χαρακτηριστικά των smartwatches τότε αυτό σε βρίσκει λίγο αντίθετο με την παγκόσμια απόψη ότι τα smart watches δεν έχουν χρησιμότητα πέρα από το fitness tracking. Πράγμα που φαίνεται και στην πορεία τους. Το apple watch το αγοράζουν σαν watch και όχι σαν smartwatch αυτοί που είναι βαμμένοι με τα χρώματα της apple. Οπότε αφού το μόνο χρήσιμο είναι το fitness tracking μπορεί να γίνει σύγκριση. Δες εξάλλου που ρίχνει το βάρος του marketing η apple. Στους αισθητήρες που έχει βάλει.

Είναι τρελό marketing. Θέλει ο άλλος να πάρει apple watch γιατί είναι apple μέχρι το κόκκαλο. Αλλά δεν θέλει να αισθάνεται και μ@@ς. Του λέει σου έχουν βάλει πάνω αισθητήρες διαστημικής τεχνολογίας. Πάει και το παίρνει, θεωρώντας ότι έχει αντίκρυσμα. Ξέρουμε ΟΛΟΙ όμως ότι δεν το χρειάζεται και ότι θα έκανε την δουλειά του με πολύ φθηνότερες λύσεις, το ίδιο καλά και σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα, ειδικά αν αναλογιστείς ότι οι περισσότεροι θα το έχουν απλά ως watch. Το marketing για άλλη μία φορά δούλεψε.

Πρεπει καποια στιγμη να καταλαβεις, οτι η αποψη σου εκπροσωπει εσενα κι οχι τον κοσμο.

Δεν εισαι ο εκπροσωπος του κοσμου.

Μια χαρα λειτουργικοτητα μπορεις να βρεις στο smartwatch, το θεμα ομως ειναι τι προτιμαει ο καθενας.

Το να παιζω apple music απο το ρολοι μου οταν θα τρεχω στην εξοχη μαζι με κλησεις και heartbeat, για μενα θα μπορουσε να ηταν κινητρο (αλλα προτιμω το iphone μου).

 

Το θεμα μας ομως δεν ειναι η λειτουργικοτητα των smartwatches αλλα οτι για ακομα μια φορα, η Apple δεν εχει αντιπαλο στη συγκεκριμενη κατηγορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...