Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές του Apple Watch το 2017 ήταν περισσότερες από όλων των άλλων συσκευών smartwatch μαζί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα ρολόγια (τα αναλογικά) υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να εκτιμήσει κανείς πέρα από τη μούρη (που υπάρχει βεβαίως και ευτυχώς συγκεντρώνεται κυρίως σε μια μάρκα)

 

στις συσκευές αυτό το πράγμα δεν υφίσταται, αφού σε ενδιαφέρει κυρίως η χρηστικότητα.. σου χρειάζεται την παίρνεις; δεν σου χρειάζεται; όχι..  μπορείς βέβαια και εκεί να εκτιμάς την τεχνολογία, αλλά δεν είναι το ίδιο με το να εκτιμάς την ωρολογοποιία 

οπότε ας μην συγκρίνονται μόνο και μόνο επειδή τα φοράει κανείς στα χέρια του 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Μόνο σε αυτά τρέχετε όμως να σχολιάσετε... Στα υπόλοιπα δεν βλέπω κίνηση! :P 

Επιπλέον, γιατί είναι "προβληματικό" ένα άρθρο που αναφέρει τις συνολικές πωλήσεις smartwatch? 

οχι πληθυντικος κ τσουβαλιασμα ομως

γιατι ειναι λαδι στην φωτια του αμυαλου πολεμου fanboys

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που συγκρινετε ανομοια πραγματα με ξεπερναει. Προσφατα αγορασα ενα xiaomi amazfit, για αυτα που το θελω ειναι μια χαρα. Σε καμια περιπτωση δεν θα το συγκρινα με το apple watch, ειτε σε θεμα ποιοτητα κατασκευης ειτε σε θεμα os.

Νομιζω το apple watch ειναι απο τα πιο σωστα τιμολογημενα προιοντα της apple(και αυτο ισως γιατι δεν ειναι mainstream ακομα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Κοιτα αυτο καταλαβα αν και εσυ γενικοτερα εισαι απο τους σοβαρους .

Αλλα αυτο το αθλιο κατα την γνωμη μου επιχειρημα που ειναι κλασικη καραμελα   κυριως στα θεματα της apple οπου παντα συγκρινουν premium προιοντα με low end και βγαζουν τα low end καλυτερα και "εξυπνες επιλογες " εμενα μου προκαλουν εμετο .

Δλδ ελεος λιγη ειλικρινεια η' επαφη με την πραγματικοτητα δεν βλαπτει .

Μα εγώ παραδέχομαι την ανωτερότητα του Apple watch. Επικεντρωνομαι στο γεγονός ότι τα smart features μέχρι τώρα δεν έχουν βρει ανταπόκριση και αν κάποιος θέλει smart watch για το fitness μπορεί να πάει σε πολύ πιο έξυπνες λύσεις. Αυτά για το μέσο άνθρωπο που είναι η πλειοψηφία. Δεν σου είπα ότι ούτε εσύ ούτε ο bildanos είστε βλάκες που το πήρατε, αν το πήρες και συ. Και το τελικό ερώτημα ειναι, τελικά το Apple watch πουλάει τόσο πολυ γιατί αξίζει τα λεφτά του για όλους αυτούς τους ανθρώπους (ναι για κάποιους αξίζει) ή επειδή είναι Apple; Τι λες και εσύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα smartwatches σαν ρολόγια... Είναι μια ξεχωριστή κατηγορία συσκευών που συνδυάζονται σαν αξεσουάρ με τα κινητά τηλέφωνα. Το ότι δείχνουν και την ώρα δεν τα κάνει ...ρολόγια με την έννοια "το φοράω και ξεχνάω να το βγάλω".

Έχεις μια προέκταση του κινητού σου που ταυτόχρονα είναι και fitness tracker και ρολόι και reminder και τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ.

Έχω το τηλέφωνο στην τσάντα όσο κινούμαι έξω, φοράω τα airpods και δεν χρειάζεται να ψάχνω τη συσκευή για να δω ποιος με καλεί, να απαντήσω, να απαντήσω σε ένα γραπτό μήνυμα, να δω τις αναπάντητες, να αλλάξω playlist, να διαβάσω ένα email ή να δω ένα notification με screenshot από την κάμερα ασφαλείας στο σπίτι! Και το φορτίζω μαζί με το κινητό μου...

κοίτα αυτό που αγόρασες το ονομάζουν smart watch (έξυπνο ρολόι) κι όχι smart remote phone controller... γι' αυτό και το κατακρίνω σαν ρολόι κυρίως.. και ναι εννοείται ότι για τη χρήση που το θέλεις μια χαρά τα έχεις εσύ επενδύσει τα χρήματα σου ενώ για εμένα θα ήταν "πεταμένα" λεφτά μιας και στη καθημερινότητα μου προτιμώ να βλέπω τις ειδοποιήσεις μου (και σιγά τις πολλές δηλαδή) κατευθείαν από το κινητό το οποίο έτσι κι αλλιώς μαζί μου το έχω πάντα! :)

Επεξ/σία από mants118
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα εγώ παραδέχομαι την ανωτερότητα του Apple watch. Επικεντρωνομαι στο γεγονός ότι τα smart features μέχρι τώρα δεν έχουν βρει ανταπόκριση και αν κάποιος θέλει smart watch για το fitness μπορεί να πάει σε πολύ πιο έξυπνες λύσεις. Αυτά για το μέσο άνθρωπο που είναι η πλειοψηφία. Δεν σου είπα ότι ούτε εσύ ούτε ο bildanos είστε βλάκες που το πήρατε, αν το πήρες και συ. Και το τελικό ερώτημα ειναι, τελικά το Apple watch πουλάει τόσο πολυ γιατί αξίζει τα λεφτά του για όλους αυτούς τους ανθρώπους (ναι για κάποιους αξίζει) ή επειδή είναι Apple; Τι λες και εσύ;

Eγω δεν το πηρα γιατι δεν  με βολευει ως gadget .

To γεγονος ομως των πωλησεων ποσοτικα σημαινει πως πολλους τους  καλυπτει τις αναγκες  ,επισης το γεγονος πως κανει dominate στην κατηγορια και στο ευρος τιμης που ειναι το καθιστα ενα πετυχημενο προιον που προφανως κανει καλα αυτα που υποσχεται .

Επειδη ειναι Αpple η' οποιαδηποτε επωνυμη μαρκα  δεν λεει απο μονο του τιποτα .

Την φημη  την φτιαχνουν τα καλα προιοντα ,οι υπηρεσιες  της  καθε εταιρειας, οταν αυτα ειναι   σε υψηλο επιπεδο  φτιαχνουν το brand name  το οποιο  ειναι απο τα κορυφαια στον κοσμο και  ειναι πολυ σημαντικο εξαιτιας αυτου .

Αρα πουλαει γιατι ειναι ενα παρα πολυ καλο προιον  πρωτιστος  και οχι γιατι ειναι βλακες οι κατοχοι του ουτε γιατι δεν ξερουν να κανουν "¨εξυπνες" αγορες .Ουτε ολοι εχουν αποκλειστικο και μονιμο κριτηριο την τιμη αγορας σε ενα προιον αλλα συνυπολογιζουν και αλλους παραγοντες .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγαίνω βράδυ πχ και "αναγκάζομαι" να βγάλω το Samsung ξενερωνω λιγο. Ειναι μεγαλη ευκολία στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, σε περιπτώσεις που δε νιώθεις τη δόνηση του κινητου πχ σινεμα, στην άσκηση. Το φοράω καθημερινά σχεδόν κρατώ τα στοιχεία των workout μου , ακόμα και σε γιατρό πιο πήγα έβγαλα το κινητό και τον ενημέρωσα για τους παλμούς μου τον τελευταίο μήνα :P 

οποτε ναι έχουν και τα smart watches το κοινό τους! 

Τωρα για το Apple οκ εγώ δεν ήθελα κατι τόσο ακριβό αλλα δε θα πάω να το συγκρίνω κιόλας με το πλαστικό Samsung ή με... mi band για όνομα.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Απλά από τα 22 στα 372, πες μου τι χρειάζεσαι που δικαιολογεί τα 350 να δω αν θα γελάσω και εγώ ή θα συμφωνήσω.

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία σύγκριση, αλλά για το 99% των ανθρώπων τι είναι αυτό που θα τον κάνει να σκάσει άλλα 350 ευρώ εκτός του ότι είναι apple;

(Να μην ξεχάσω, καλή φόρτιση κάθε μέρα :P )

Προσωπικα θεωρω τα smartwatches κατι το περιττό. Δεν ειχα ποτε δικο μου και δεν εχω κατι παραπανω να πω για τη χρησιμοτητα και χρηστικοτητα τους. Απλως πιστευω οτι το 99% που λες δεν ειναι αντιπροσωπευτικο. Για να εχουν αγοραστει 25 εκατομμύρια ρολογια, ενω ολοι οι αλλοι πουλανε ψίχουλα (μεμονωμένα), κατι θα κανουν παραπανω που θα ειναι χρησιμο ή πιο πρακτικό, που θα δικαιολογει εν μέρει τη διαφορα. Απο τα 22μεχρι 370 υπαρχουν πολλα σημεια στα οποια χωραει βελτίωση ή/και επέκταση και ειμαι σιγουρος οτι η apple δεν πηρε το ρολόι της xiaomi και ειπε να το ξανασχεδιασει. Μπορει να ειναι ακριβα τα προϊόντα της apple και σε ορισμενες περιπτωσεις υπερκοστολογημενα, αλλα ουτε λαπτοπ να χτυπησει το macbook σε εμπειρια και σχεδιασμο υπαρχει, ουτε ταμπλετ αντιστοιχο, ουτε ρολόι. Ακομα και στα κινητα, μεχρι πριν 2 χρονια ειχαν μονοι τους την κορυφη. Δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις κατι της apple με 700 ευρω και να σου το δωσει (σχεδον) ο ανταγωνισμός με λιγοτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όταν βγαίνω βράδυ πχ και "αναγκάζομαι" να βγάλω το Samsung ξενερωνω λιγο. Ειναι μεγαλη ευκολία στην καθημερινότητα, στην οδήγηση, σε περιπτώσεις που δε νιώθεις τη δόνηση του κινητου πχ σινεμα, στην άσκηση. Το φοράω καθημερινά σχεδόν κρατώ τα στοιχεία των workout μου , ακόμα και σε γιατρό πιο πήγα έβγαλα το κινητό και τον ενημέρωσα για τους παλμούς μου τον τελευταίο μήνα :P 

οποτε ναι έχουν και τα smart watches το κοινό τους! 

Τωρα για το Apple οκ εγώ δεν ήθελα κατι τόσο ακριβό αλλα δε θα πάω να το συγκρίνω κιόλας με το πλαστικό Samsung ή με... mi band για όνομα.....

ποιο samsung εχεις και ειναι πλαστικο??? μιλας για το gear fit? 

γιατι τo gear s2,3,sport  μια χαρα μεταλλικα ειναι....και κλασσικα στρογγυλα Ρολογια....κι οχι τετραγωνισμενOΒαλ οπως ειναι το apple

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα στα android smartwatches ειναι το hardware και συγκεκριμενα το SoC:

εχει να βγει καινουριο SoC πανω απο 2 χρονια(ενδεικτικα τοτε κυκλοφορουσε το original apple watch και απο τοτε εχει αναβαθμιστει 2 φορες), οποτε δεν εχει βελτιωθει η αυτονομια τους, το παχος τους, η ταχυτητα, οι δυνατοτητες τους εδω και 2+ χρονια.

 

Μαλιστα, ειναι μια κατηγορια που η αυτονομια, η καταναλωση και ο παχος ειναι απο τα πιο σημαντικα, αλλα τα android smartwatches εχουν SoC στα 28nm. Κινητα με Soc 28nm εβγαιναν πριν 4 χρονια!

 

Τα android smartwatches εχουν πεθανει, εκτος αν αποφασισει η qualcomm να βγαλει καινουριο SoC για smartwatches και οχι αυτο το παναρχαιο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Κάθε φορά που κάποιος συγκρίνει αυτό:

1502755323806475669.jpg

 

με αυτό:

gal-3.jpg

 

...κάπου στον κόσμο πεθαίνει άλλο ένα μικρό κακόμοιρο γατάκι! :P

https://www.ebay.com/itm/DZ09-Bluetooth-Smart-Watch-Phone-Mate-GSM-SIM-For-Android-iPhone-Samsung-HTC-LG/191890642096?hash=item2cad92d4b0:m:mYJz2zjsHO1amAeHmoemPzA

Με αυτο ομως καπως καλυτερα ε? :)

Με 7 ευρω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Λεφτα η apple δεν θα δει! Τις μαρκες πληρωνουμε κυριως. Προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μισο μισθο η και παραπανω για κατι τετοιο ειδικα στις μερες μας. Οποιος τα εχει και γουσταρει ας τα δωσει. Δεν τον κρινω. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι δεν θα τα εδιναν ακομα κι αν τα ειχαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ακριβώς, αφού το πάμε εκεί οι πωλήσεις smart watch πάντα ήταν χαμηλές. Πράγμα που αποδεικνύει αυτό που σου λέω ότι ο κόσμος δεν έχει βρει αξία στο smart του θέματος.

Όχι βέβαια. Αλλά όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα δεν κρίνουμε το προϊόν από την άποψη των λεφταδων αλλά από την άποψη του καθημερινού ανθρώπου.

ΑΚΡΙΒΩΣ.... 350Ε για ενα πολυ καλο ρολοι , δεν ειναι υπερβολη! Εαν φυσικα χρειαζεσαι ρολοι..

Εγω πχ που δεν μπορω να δεχθω τιποτα στο χερι μου, και κασιο, και απλ και ρολεξ να παρω, δε προκειται να το φορεσω ποτε...

Αλλα καποιος που φοραει ολη μερα ρολοι, 350ε ειναι ισως και χαμηλο ποσο για κατι καλο και χρηστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

ΑΚΡΙΒΩΣ.... 350Ε για ενα πολυ καλο ρολοι , δεν ειναι υπερβολη! Εαν φυσικα χρειαζεσαι ρολοι..

Εγω πχ που δεν μπορω να δεχθω τιποτα στο χερι μου, και κασιο, και απλ και ρολεξ να παρω, δε προκειται να το φορεσω ποτε...

Αλλα καποιος που φοραει ολη μερα ρολοι, 350ε ειναι ισως και χαμηλο ποσο για κατι καλο και χρηστικο.

Μα σε αυτή την τιμή αν μιλάμε απλά για ρολόι (κόσμημα) παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν θα σου πω ότι παίρνεις το ίδιο αλλά δες τι παίρνεις με 22 ευρώ.

Xiaomi Mi Band 2.

- Heart rate monitor (συνεχές όταν κάνεις άσκηση)

- Step counter

- Sleep monitor (συνολικό ύπνος, βαθύς ύπνος)

- Ειδοποιήσεις κλήσεων με vibration, εμφάνιση ονόματος

- Με ένα πάτημα, κάνεις mute το call, και με 2 απαντάς (βολεύει για hands free)

- 30 μέρες αυτονομία ή περίπου 15 για πιο ακριβής παρακολούθηση ύπνου

- Water resistance ip 67

- bt connection

- Κυκλοφορούν δεκάδες λουράκια, δερμάτινα, μεταλλικά, λαστιχένια  και ότι θες.. 

- Σημαντικό, ξεχνάς ότι το έχεις στο χέρι σε σημείο που κοιτάς αν το έχασες.

- Και φυσικά, ρολόι που ανάβει όπως γυρνάς το χέρι για να το κοιτάξεις :P

- Μαζί με την εφαρμογή κάνεις παπάδες καθώς προσθέτει και το gps tracking και έχεις πλήρες tracking για όποια άσκηση θες. Για διάδρομο αρκεί μόνο το ρολόι φυσικά :) Reviews που λένε ότι δεν έχεις πλήρες tracking, τα θεωρώ σκουπίδια. Είναι ένα smartwatch για καθημερινούς ανθρώπους. Μόνο επαγγελματίες αθλητές θα κάνανε άθληση χωρίς το κινητό μαζί τους και αυτοί θέλουν ένα smartwatch με gps. Οι υπόλοιποι το κινητό το έχουμε πάντα μαζί :P Γιατί να έχεις και gps στο ρολόι αφού έχει το κινητό και να σου σκίζει την πολύ μικρή μπαταρία;

- Συγχρονισμός και με άλλες υπηρεσίες (google κτλ) και όχι μόνο με xiaomi.

- 1 apple smartwatch 3 = 17 xiaomi band 2 ή 1 xiaomi band + 250 σουβλάκια να φας και μετά να κάνεις γυμναστική να τα κάψεις και να απολαύσεις και τον active tracker σου :P 

- Και δεν είναι οποιαδήποτε κινεζιά, είναι Xiaomi κινεζιά :P

 

Ετσι! Κι αν δεν κανω λαθος υπαρχει και στην μιση τιμη την οποια ανεφερες. Οπως επεισης και αλλα τα οποια οπτικα ειναι πιο κοντα το ενα με το αλλο και ξεκινανε μολις απο 7 ευρω. Το θεωρω μεγαλη σπαταλη και επιπολαιοτητα για καποιον ανεξαρτητο με υποχρεωσεις να σκιζεται 1 μηνα στη δουλεια (αν εχει και ειναι και πληρης απασχοληση) και να παει να τα δωσει σε ενα οποιοδηποτε προιον της καθε apple κτλ.

Δεν με απασχολει αν δεχτω αρνητικη κριτικη. Απλα βλεπω πως πανε τα πραγματα εκει εξω και εγραψα απλα την ταπεινη μου γνωμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, PlaystationMaster said:

https://www.ebay.com/itm/DZ09-Bluetooth-Smart-Watch-Phone-Mate-GSM-SIM-For-Android-iPhone-Samsung-HTC-LG/191890642096?hash=item2cad92d4b0:m:mYJz2zjsHO1amAeHmoemPzA

Με αυτο ομως καπως καλυτερα ε? :)

Με 7 ευρω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Λεφτα η apple δεν θα δει! Τις μαρκες πληρωνουμε κυριως. Προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μισο μισθο η και παραπανω για κατι τετοιο ειδικα στις μερες μας. Οποιος τα εχει και γουσταρει ας τα δωσει. Δεν τον κρινω. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι δεν θα τα εδιναν ακομα κι αν τα ειχαν!

lol αυτό θα σου το πάρω αν αποφασίσω να σε βασανίσω ασύστολα! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...