Προς το περιεχόμενο

Action (Daily) Camera και η χρήση της.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσε μια action camera να είναι και για καθημερινή χρήση? φωτογράφιση τοπίων πχ την ημέρα ή ακόμα και την νύχτα,φωτογράφιση παρέας, να μην την έχω για χρήση τόσο ως action αλλά ως daily :D 

Μου κλέψαν την compact camera οπότε ψάχνω εναλλακτικές. ( Έχω ήδη στην κατοχή μου μια DSLR) 
Ψάχνω οποιαδήποτε ιδέα για το πως χρησιμοποιείται πέρα απο τα σπορ αθλήματα ή διαδρομές με μηχανες/ποδήλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elenit24 είπε

Θα μπορούσε μια action camera να είναι και για καθημερινή χρήση? φωτογράφιση τοπίων πχ την ημέρα ή ακόμα και την νύχτα,φωτογράφιση παρέας, να μην την έχω για χρήση τόσο ως action αλλά ως daily :D 

Μου κλέψαν την compact camera οπότε ψάχνω εναλλακτικές. ( Έχω ήδη στην κατοχή μου μια DSLR) 
Ψάχνω οποιαδήποτε ιδέα για το πως χρησιμοποιείται πέρα απο τα σπορ αθλήματα ή διαδρομές με μηχανες/ποδήλατα.

Να την χρησιμοποιησεις μπορεις. Η ποιοτητα που θα παρεις ομως δεν θα σε ικανοποιήσει. Το κινητο σου θα βγαλει καλυτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Μια χαρά θα κάνει για daily με τον ευρυγώνιο που λογικά έχει. Τη νύχτα βέβαια λογικά θα δυσκολεύεται. 

Επειδή δεν έχω ευρυγώνιο φακό για την DSLR, και όταν πηγαίνω ταξίδια μου λείπει λίγο να τραβάω ένα τοπίο και να το χαίρομαι γι'αυτό ρωταω αν η action camera θα ικανοποιήσει αυτή την ανάγκη

1 ώρα πριν, -Yannis- είπε

Να την χρησιμοποιησεις μπορεις. Η ποιοτητα που θα παρεις ομως δεν θα σε ικανοποιήσει. Το κινητο σου θα βγαλει καλυτερες

Ακόμα και κάποια action camera xiaomi πχ δεν θα ικανοποιήσει ? (Δεν εχω βλέψεις για Gopro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, elenit24 είπε

Επειδή δεν έχω ευρυγώνιο φακό για την DSLR, και όταν πηγαίνω ταξίδια μου λείπει λίγο να τραβάω ένα τοπίο και να το χαίρομαι γι'αυτό ρωταω αν η action camera θα ικανοποιήσει αυτή την ανάγκη

Ακόμα και κάποια action camera xiaomi πχ δεν θα ικανοποιήσει ? (Δεν εχω βλέψεις για Gopro)

Αναμνηστικές φωτό snapshots θα πάρεις. Με πολλές προυποθέσεις μπορει να ειναι εως και αποδεκτές. Μιλαμε για action cameras κοστους 50-150 ευρω. Οσο πιο ακριβή, τόσο πιο καλή φυσικα. Το προβλημά τους ειναι η παραμόρφωση, η ανάλυση, ο μικρός αισθητηρας αλλα και οι αντανακλάσεις του φακού. Θα βρεις πολλα δειγματα φωτο στο internet για να ελεγξεις. Γενικά ομως ειναι video camera και όχι φωτογραφικές. Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις ποιοτητας απο αυτες. Το λεω γιατι τις εχω χρησιμοποιησει. Σε καμια περιπτωση δεν θα φτασει η ποιοτητα τους μια κανονικη μηχανη, ποσο μαλλον δεν μπορει να υποκαταστησεις εναν ευρυγωνιο DSLR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -Yannis- είπε

Αναμνηστικές φωτό snapshots θα πάρεις. Με πολλές προυποθέσεις μπορει να ειναι εως και αποδεκτές. Μιλαμε για action cameras κοστους 50-150 ευρω. Οσο πιο ακριβή, τόσο πιο καλή φυσικα. Το προβλημά τους ειναι η παραμόρφωση, η ανάλυση, ο μικρός αισθητηρας αλλα και οι αντανακλάσεις του φακού. Θα βρεις πολλα δειγματα φωτο στο internet για να ελεγξεις. Γενικά ομως ειναι video camera και όχι φωτογραφικές. Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις ποιοτητας απο αυτες. Το λεω γιατι τις εχω χρησιμοποιησει. Σε καμια περιπτωση δεν θα φτασει η ποιοτητα τους μια κανονικη μηχανη, ποσο μαλλον δεν μπορει να υποκαταστησεις εναν ευρυγωνιο DSLR!

Ποίο πολύ ψάχνω να μάθω αν μπορεί να αντικαταστήσει μια compact camera (στα λογικά πλαίσια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elenit24 είπε

Ποίο πολύ ψάχνω να μάθω αν μπορεί να αντικαταστήσει μια compact camera (στα λογικά πλαίσια). 

Εαν εισαι διατεθημενη να ανεχτεις ακομη χαμηλοτερη ποιοτητα φωτο τοτε ΟΚ. Η Xiaomi Yi που μαλλον εχεις στο μυαλο σου δεν εχει καν οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή για τα λεφτά της είναι η Xiaomi Yi στα 60 ευρώ, αν παρακολουθείς έχει παίξει και στα 40! Αν θες και οθόνη τότε η Yi 4k είναι εξίσου σε πολύ καλή τιμή για τις δυνατότητες της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

na κανω μια μινι ανασκαφή...

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας τέτοιας μηχανής (χωρις να δινω ιδιαίτερη βάση στο "action" της κάμερας) απλά για φωτογραφίες. Απ'οσα διαβαζω, δεκτό πως η ποιότητα δεν ιεναι και τίποτα το θεικό.

Θελω να ητ κουβαλάω μαζί στο ποδήλατο, όπου δεν ειναι δυνατόν να κουβαλώ τη dslr και το κινητο μου δε βγάζει σοβαρές φω΄το (blackview bv8000pro).

κάτι τέτοιο πως σας φαινεται; https://www.banggood.com/Xiaomi-Mijia-4K-Action-Camera-2_4inch-Touch-Screen-7p-Lens-EIS-6-axis-145-Degree-Wide-Angle-p-1189235.html?rmmds=cart_middle_products&cur_warehouse=HK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Άριστη επιλογή.

Θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Tην έχεις δουλέψει; την έχεις;

Εαν ναι, θα μπορούσες να μου στειλεις καποια samples ? (βρηκα καποια στο νετ, αλλα καλύτερα να μαστε σιγουροι για...ντοπιο πράμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Tην έχεις δουλέψει; την έχεις;

Εαν ναι, θα μπορούσες να μου στειλεις καποια samples ? (βρηκα καποια στο νετ, αλλα καλύτερα να μαστε σιγουροι για...ντοπιο πράμα)

Την έχει φίλος μου και είμαι πολύ καλή σε όλους τους τομείς για τα χρήματα της.

 

Εγώ έχω 2 απλές μικρές xiaomi yi για να κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...