Προς το περιεχόμενο

Lumix FZ300 vs fz1000....??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν έχεις το ίδιο total light*, έχεις και το ίδιο βάθος πεδίου. Πάντα. Θες δε θες.

Έχεις κυριολεκτικά ίδια φωτογραφία, μιας και το φως για τη δημιουργία της ήταν το ίδιο.

*εννοείται για ίδιο χρόνο έκθεσης

Αλλά βλέπω επιμένεις με τις προσβολές!

και για να το απλοποιήσουμε το θέμα f/1.8 σε APSC αντιστοιχεί σε f/2.8 σε full frame, f/1.4 σε Μ43 και f/1.0 σε 1 ίντσα. Αντιστοιχεί σε f/3.5-4.5 σε MF ανάλογα το μέγεθος του αισθητήρα.

Οι prime που είναι f/0.95 σε Μ43 αντiστοιχούν περίπου στους f/2.8 που είναι οι συνηθισμένοι prime σε MF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Όταν έχεις το ίδιο total light*, έχεις και το ίδιο βάθος πεδίου. Πάντα. Θες δε θες.

Έχεις κυριολεκτικά ίδια φωτογραφία, μιας και το φως για τη δημιουργία της ήταν το ίδιο.

*εννοείται για ίδιο χρόνο έκθεσης

Αλλά βλέπω επιμένεις με τις προσβολές!

και για να το απλοποιήσουμε το θέμα f/1.8 σε APSC αντιστοιχεί σε f/2.8 σε full frame, f/1.4 σε Μ43 και f/1.0 σε 1 ίντσα. Αντιστοιχεί σε f/3.5-4.5 σε MF ανάλογα το μέγεθος του αισθητήρα.

Οι prime που είναι f/0.95 σε Μ43 αντiστοιχούν περίπου στους f/2.8 που είναι οι συνηθισμένοι prime σε MF.

Εχεις πολυ πλακα ομως!!!

Εαν δεν ησουν ακρως επικινδυνος για οσους σε διαβαζουν θα ήσουν έως και απολαυστικός μεσα στην τρελα της συγχισής σου!! 

 

Κανεις την χαρη στους φιλους που ρωτανε κατι να μην τους καταστρεφεις το νημα τους; Το καναμε εδω μεσα ροντεο παλι.

Θες να πεις τις φανταστικες σου ιστοριες φωτογραφιας; Ανοιξε δικο σου ξανα, να γινει το μπαχαλο εκει,  να κλειδωθει στο τελος και να ειναι ολοι καλα.

Ξαναλεω. Λυπησου τα χρηματα των αλλων οταν πας να τους συμβουλεψεις με την γνωση σου των 0 κλικ ever! Ελεος.

Επεξ/σία από -Yannis-
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτροπίασες βλέπω πάλι... είσαι μπερδεμένος αλλά μην ανησυχείς. Ευτυχώς υπάρχουν και οι δύο κάμερες στην studio scene του Dpreview. Οπότε ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη θεωρία, ή ένα μηχανιστικό παράδειγμα, τουλάχιστον μπορείς να δεις όπως και όλοι όσοι μας διαβάζουν. Να καταλάβουν αν εκτοξεύεις τις προσβολές σε εμένα, ή σε κάποιον που έχεις στο κεφάλι σου.

Ας υποθέσουμε φώτο στο εγγύς άκρο που και οι δύο αισθητήρες είναι f/2.8. Για ίδιο χρόνο έκθεσης θα έχουν ίδιο ISO έτσι? Πάμε να ζορίσουμε λίγο τα πράγματα με ISO 1600 να φανούν οι διαφορές (click).

Ας υποθέσουμε τώρα φώτο στο τέρμα άκρο της FZ1000. Εκεί πέφτει σε f/4 άρα θα πρέπει να ανεβάσουμε το ISO σε 3200 για αντιστάθμιση. H FZ300 παραμένει f/2.8 για αυτό την αφήνω στο ISO 1600 (click)

Ας κλείσουμε τώρα (υποθετικά πάντα) άλλο ένα στοπ την FZ1000 και ας πάμε σε ISO 6400 σαν να κλείναμε το φακό της στο f/5.6. (click) Είπαμε πως λόγω διαφοράς μεγέθους αισθητήρα  ο f/2.8 φακός της FZ300 αντιστοιχεί σε f/5.6 στο φακό της FZ1000.

Μια εικόνα χίλιες λέξεις δε λένε? Για να δούμε... Χωρίς σχόλια και βεβαίως χαρακτηρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickolas είπε

Υποτροπίασες βλέπω πάλι... είσαι μπερδεμένος αλλά μην ανησυχείς. Ευτυχώς υπάρχουν και οι δύο κάμερες στην studio scene του Dpreview. Οπότε ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη θεωρία, ή ένα μηχανιστικό παράδειγμα, τουλάχιστον μπορείς να δεις όπως και όλοι όσοι μας διαβάζουν. Να καταλάβουν αν εκτοξεύεις τις προσβολές σε εμένα, ή σε κάποιον που έχεις στο κεφάλι σου.

Ας υποθέσουμε φώτο στο εγγύς άκρο που και οι δύο αισθητήρες είναι f/2.8. Για ίδιο χρόνο έκθεσης θα έχουν ίδιο ISO έτσι? Πάμε να ζορίσουμε λίγο τα πράγματα με ISO 1600 να φανούν οι διαφορές (click).

Ας υποθέσουμε τώρα φώτο στο τέρμα άκρο της FZ1000. Εκεί πέφτει σε f/4 άρα θα πρέπει να ανεβάσουμε το ISO σε 3200 για αντιστάθμιση. H FZ300 παραμένει f/2.8 για αυτό την αφήνω στο ISO 1600 (click)

Ας κλείσουμε τώρα (υποθετικά πάντα) άλλο ένα στοπ την FZ1000 και ας πάμε σε ISO 6400 σαν να κλείναμε το φακό της στο f/5.6. (click) Είπαμε πως λόγω διαφοράς μεγέθους αισθητήρα  ο f/2.8 φακός της FZ300 αντιστοιχεί σε f/5.6 στο φακό της FZ1000.

Μια εικόνα χίλιες λέξεις δε λένε? Για να δούμε... Χωρίς σχόλια και βεβαίως χαρακτηρισμούς.

Προφανως εσυ βλεπεις κατι αλλο στην εικονικη πραγματικο τητα του μυαλού σου!!! Λογικο. Αφου αυθυποβαλεις τον εαυτο σου να πεισθει οτι βλεπεις αυτο που βολευει την θεωρια σου καθε φορα. Αλλα αποφασισε καποια στιγμη ποια θα ειναι αυτη...

 

Γιατι περαν της σαφως περισσοτερης λεπτομερειας που ειναι εμφανής και αναμενομενη στα μεγαλα crop λογω της σχεδον διπλασιας αναλυσης της FZ1000 (20mp vs 12mp), εγω βλεπω τελικα οτι οσο το zoom ανεβαινει και το ISO της FZ1000 ανεβαινει για να αντισταθμισει την φωτεινοτητα του φακου της που χανεται, χανεται μαζί και η λεπτομερεια της φωτο (παρα την διπλασια αναλυση) και ακομη και ετσι η FZ300 παραμενει πιο φωτεινη σαν φωτο.

 

Υποψην οτι αυτο που βλεπεις στο Dpreview ειναι μια στατικη εικονα σε συνθηκες studio ενω οταν θα πας να φωτογραφησεις κατι live σε κινηση ο καλυτερος φακος της FZ300 θα δειξει τα δοντια του. Αλλα εσυ δεν θα το διαπιστωσεις ποτε αυτο.

 

Εσυ κατσε να κοιτας τα κλικ κλικ σου στο PC. Ποτε δεν θα καταλαβεις την τεχνη της φωτογραφιας εαν δεν φωτογραφησεις. Εγω παλι εχω και την FZ200 και την Nikon 1 και την Nikon D7000 οποτε μπορω να δω αμεσα τις διαφορες τους και σε αισθητηρα και σε φακους και να ξερω ποια κανει καθε φορα για την χρηση που θελω και γιατι. Και τις εχω και τις 3 (και θα γινουν μαλλον 4) γιατι απλα καθε μια κανει σωστα μια δουλεια που θελω. Υπολογισε και μια OM-D-EM10ii της ευρυτερης οικογενειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε έτσι? :lol:

Το dpreview προσαρμόζει την φωτεινότητα ώστε να είναι ίδια. Αν όμως εσύ πιστεύεις ότι είναι διαφορετική να τους το πεις... να το διορθώσουν!

Επίσης στα link που έχω βάλει, γίνεται downscale η φώτο του υψηλότερης ανάλυσης αισθητήρα ώστε να είναι δυνατή η άμεση σύγκριση.

screenshot.png?resizeSmall&width=832

screenshot.png?resizeSmall&width=832

screenshot.png?resizeSmall&width=832

23 ώρες πριν, -Yannis- είπε

Υποψην οτι αυτο που βλεπεις στο Dpreview ειναι μια στατικη εικονα σε συνθηκες studio ενω οταν θα πας να φωτογραφησεις κατι live σε κινηση ο καλυτερος φακος της FZ300 θα δειξει τα δοντια του. Αλλα εσυ δεν θα το διαπιστωσεις ποτε αυτο.

Έτσι δώσε πόνο! :lol:

Αλλά μήπως τώρα μπερδεύεσαι με τους αισθητήρες? Εκτός και αν δεν είναι αρκετά γρήγορος στο focus ο φακός της FZ300...

Άσε ξέρω... μικρότερο f/ σημαίνει καλύτερος φακός έτσι?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορι μου εισαι σε ενα ροζ συνεφακι. Εκανες τον κοπο να ελεγξεις ολο το σετ ή απλα εχεις κολλησει στον μαυρουλι; Υπαρχει λογος που ειναι ολα αυτα εκει. Ελεγξες την υπολοιπη φωτογραφια; Τι φωτογραφιες συγκρινεις οταν προσαρμοζεις την φωτεινοτητα τους; Και φυσικα αφου δεν ξερεις να φωτογραφιζεις στατικα θεματα δεν αναμενω να ξερεις να φωτογραφιζεις κινουμενα. Αααα, ξεχασα... τα θελεις ολα on focus!!!

 

Καταλαβαινεις οτι ξεφτυλισες το θεμα που ανοιξε καποιος για βοηθεια ή όχι; Ντρεπεσαι μηπως για αυτο; Αμφιβαλω. 

 

Τωρα βεβαια γιατι παλι οι mods δεν τα εχουν ηδη διαγραψει ολα αυτα απορω!!!

 

Δεν ασχουμαστε μαζι σου αλλα ξαναλεω σεβασου τους ανθρωπους και τα χρηματα τους. Δεν σου φταινε σε τιποτε

B7483115_205_D_4_BD2_B80_D_5_BDC4_C51_B8

 

 

Επεξ/σία από -Yannis-
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Indoor action χωρις προβολεις με ελαχιστο φωτισμο απο FZ200

FZ200, f/2.8, 1/150, ISO400

92_A4_AE0_B_4588_4772_8_EC3_11_A6_A482_A

 

Η κατασταση φωτισμου ήταν αυτη:

1_F16_CE2_A_3214_4_F43_AC0_F_2_EBD214_D7

 

Ελα εσυ να μου βαλεις φακο f/4 εκει και ελα να μου πεις τι θα βγαλεις. Ήδη το 1/150 ειναι πολυ μικρη ταχυτητα και εχεις ελαχιστες σωστές λήψεις. Που θα πας; Στο 1/60; Να βγαλεις τι; Θολούρα; 

 

Και σε εξωτερικο καλο φωτισμό στα σχεδον 600mm με επιπλεον crop κοντα στο 100%

B3_B01_D76_1804_4007_9440_9_B05_E1_C43_A

 

Επειδή ΕΓΩ εχω ΔΙΚΕΣ μου φωτο και ξέρω και την θεωρια αλλα και την ΠΡΑΞΗ και μπορω να συγκρίνω πραγματικες φωτογραφιες! 

 

Θελεις να σου βαλω και απο 1” αισθητηρα; Θελεις και απο APS-C?

Εσυ ποιες εχεις να μας δειξεις;

 

Ααααα, ξέχασα. Εχεις αυτη!!!

A983_D8_FF_FC6_A_43_BC_885_B_2626_A9_C53

Που κατα δηλωσή σου:

«Αν σκεφτεί κανείς το κροπάρισμα και ότι έχεις τον ήλιο μέσα στη φώτο είναι νομίζω εντυπωσιακή. Επιπλέον το edit έγινε στο κινητό και εκεί δείχνει πολύ καλύτερη από ότι τη βλέπω τώρα στο laptop μου.»

 

No comment!!!

 

PS:

Και με κινητούλι απλο φωτογραφιζεις εαν ξερεις πως, αλλα κυρίως ΤΙ θελεις απο μια φωτογραφια να αποτυπωσει...

C1_AD66_CB_B873_4_FD6_A1_BA_AB3208_A3860

 

Επεξ/σία από -Yannis-
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...