Προς το περιεχόμενο

Ryzen APU πρόβλημα με μητρική


alexandros9019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.θα θελα να μου δώσετε τα φώτα σας διότι δε ξέρω τι να κάνω. Λοιπον αγορασα τον Ryzen 5 2400g μαζί με την asrock AB350M pro4 για μητρική.το πρόβλημα μου είναι το εξης: συνέθεσα το συστημα κ πατησα το power button.όλα τα ανεμιστηρακια άναψαν,η οθονη παρέμεινε κλειστή κ μετα απο περίπου 5-10 δευτερόλεπτα το συστημα έκλεισε κ στιγμιαία επανεκκίνησε αυτόματα.και ξανά τα ίδια...δηλαδή αναψε πάλι,όλα τα ανεμηστηρακια στο φουλ,η οθόνη σβηστή (ουτε κ το BIOS φυσικά ξεκίνησε) για 5-10" και παλι απο την αρχή. Δοκιμασα τα παντα εκτός απο το να βάλω κάτι άλλο πανω στη μητρική για δοκιμή διότι δεν διαθετω(το πρωτο μου συστημα pc μετα απο χρόνια βλεπετε).μονο όταν βγάζω το ρεύμα στη μητρική της CPU παρατήρησα πως δεν επανεκκινει,απλα μένει αναμένο.φυσικά ομως δεν κανει boot χωρίς την cpu.υποθέτω πως θέλει αναβαθμιση το BIOS.αλλά δεν έχω ιδέα!το υπολοιπο συστημα απαρτίζεται απο ενα τροφοδοτικό corsair 800gs και μνήμη RAM 8GB μονό dimm.

Επεξ/σία από alexandros9019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Λογικά δεν έχει το τελευταίο bios. Έχεις αρκετές επιλογές, η AMD στέλνει δωρεάν επεξεργαστές για να κάνεις bios update, ψάξε το. Η άλλη επιλογή είναι να το γυρίσεις στο κατάστημα να στο κάνουν εκεί update, ή να βρεις κάποιον φίλο με επεξεργαστή AM4 να σε βοηθήσει για update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...