Προς το περιεχόμενο

Οικονομικός εκτυπωτής/πολυμηχάνημα για ελλάχιστες εκτυπωσεις?


infested

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζομαι ένα αξιόπιστο πολυμηχάνημα δηλαδή σκάνερ και εκτυπωτή για ελάχιστες εκτυπώσεις το χρόνο (πχ. 100 σελίδες).

Ίσα ίσα για να σκανάρω και να εκτυπώνω ταυτότητες/πτυχία/αιτήσεις και λοιπές σαχλαμάρες που χρειάζονται συνήθως για προκηρύξεις στο δημόσιο, τραπεζικούς λογαριασμούς και λοιπές γραφειοκρατίες.

Με νοιάζει να είναι η ποιο οικονομική+αξιόπιστη value for money λύση και να βγάζει ευδιάκριτα σκαναρίσματα+αντίγραφα.

Για αυτόν εδώ που είναι πρώτος σε δημοτικότητα στο σκρουτζ τι λέτε; https://www.skroutz.gr/s/7878062/HP-DeskJet-2130-AiO.html

Επεξ/σία από infested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη χρήση που τον θέλεις είναι πολύ καλός.Εκτύπωση - σκανάρισμα  και με το πάτημα ενός κουμπιού έχεις αμέσως φωτοαντίγραφο ταυτότητας πτυχίου κ.λ.π. ασπρόμαυρο ή έχρωμο χωρίς να κάτσεις να το σκανάρεις.

Βασικό για όσους κάνουν λίγες εκτυπώσεις όπως εσύ κεφαλές στα μελάνια οπότε και αν ξεχάσεις να κάνεις εκτύπωση για μεγάλο χρονικό διάστημα βουλώνοντας η κεφαλή ένα καινούργιο μελάνι και είσαι εντάξει.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτόν την Παρασκευή, αλλά δεν τον έχω δουλέψει ακόμη.

https://www.skroutz.gr/s/10068252/Canon-Pixma-MG2550S.html

Αντί να αγοράσω σκάνερ με 60+, αγόρασα αυτό και η χρήση του θα είναι ελάχιστη. 

 

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βασικό για όσους κάνουν λίγες εκτυπώσεις όπως εσύ κεφαλές στα μελάνια οπότε και αν ξεχάσεις να κάνεις εκτύπωση για μεγάλο χρονικό διάστημα βουλώνοντας η κεφαλή ένα καινούργιο μελάνι και είσαι εντάξει.

Ισχύει και για τον Canon αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της ίδιας φιλοσοφίας με τον παραπάνω και αυτός με δύο μελάνια περίπου ίδιας αξίας με την κεφαλή πάνω.

Για απλή αραιά οικιακή χρήση και αυτός είναι πολύ καλός και σε καλή τιμή όπως βλέπω.Δεν ξέρω αν παίζει με γεμισμένα μελάνια.Ο hp δέχεται γεμισμένα μια χαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για τη χρήση που τον θέλεις είναι πολύ καλός.Εκτύπωση - σκανάρισμα  και με το πάτημα ενός κουμπιού έχεις αμέσως φωτοαντίγραφο ταυτότητας πτυχίου κ.λ.π. ασπρόμαυρο ή έχρωμο χωρίς να κάτσεις να το σκανάρεις.

Βασικό για όσους κάνουν λίγες εκτυπώσεις όπως εσύ κεφαλές στα μελάνια οπότε και αν ξεχάσεις να κάνεις εκτύπωση για μεγάλο χρονικό διάστημα βουλώνοντας η κεφαλή ένα καινούργιο μελάνι και είσαι εντάξει.

Ok ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nik0laus είπε

ευχαριστω,ποια μελανια παιρνει? Τον εγραψα στο google και μου εβγαλε στο επισημο site της hp οτι παιρνει το νουμερο 61 , το οποιο δεν βρισκω πουθενα ουτε στον τσιγκουνη ουτε στο πλαι ουτε στο παμπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω παίρνει  304 και όχι 301 τα οποία βλέπω και σε πολύ καλή τιμή.

Αν ανοίξεις διάφορους στο σκρουτζ σε κάποιον θα δεις στην κάτω μεριά να έχει και τα μελάνια που παίρνει.Βλέπουμε εδώ στο Allaboutoffice ότι παίρνει 304.

Η hp συνήθως σε καινούργιους εκτυπωτές δεν χρησιμοποιεί παλαιά μελάνια και το 301 είναι παλιό.Απλά βγάζει ένα καινούργιο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παλιά ώστε να αγοράσεις καινούργια.Πολιτική που νομίζω ακολουθούν και οι άλλοι.

https://allaboutoffice.gr/product/πολυμηχάνημα-hp-deskjet-2620-v1n01b/

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα πέρυσι τελικά τον HP DeskJet 2130 AiO.  Έκανε περίπου 60-80 ασπρόμαυρες σελίδες εκτύπωση το 2018 και ελάχιστες έγχρωμες.

Είχα να τον δουλέψω πάνω από 4 μήνες (καθόλου χρήση το 2019) και δοκίμασα σήμερα να κάνω ασπρόμαυρη εκτύπωση και δεν εκτυπώνει (έγχρωμη εκτυπώνει κανονικά). Εκτιμώμενο επίπεδο μελάνης μου βγάζει γύρω στο 50% μαύρο και >80% έγχρωμο. Δοκίμασα τη λειτουργία: "συντήρηση του εκτυπωτή" 6 φορές αλλά δεν κάνει καμιά διαφορά.

Τι συμβαίνει; βουλώνουν τα μελάνια χωρίς συχνή χρήση ή απλά μου τελείωσε το μαύρο μελάνι και δεν έχει ακρίβεια η μέτρηση του λογισμικού;

Εφόσον πρέπει απλά να αλλάξω το μαύρο μελάνι αυτό εδώ είναι συμβατό;  Μελάνι Μαύρο HP 302 (F6U66AE)

 

 

Επεξ/σία από infested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infested είπε

Τι συμβαίνει; βουλώνουν τα μελάνια χωρίς συχνή χρήση

Βουλώνουν ή ξεραίνονται ή ποιος ξέρει...τέλος πάντων, πρέπει τουλάχιστον μια φορά το μήνα να τυπώνεις μια σελίδα. Είναι το μέγα πρόβλημα των inkjet εκτυπωτών.

Επειδή την έχω πατήσει κι έμαθα, στον Canon των 29,90 που πήρα πέρσι, δεν έχω βγάλει την ταινία από τα δοχεία μελάνης και δεν εκτυπώνω καθόλου. Μόνο σκανάρισμα...αλλά κι αυτό θα το καταργήσω σύντομα μια και υπάρχει το κινητό κι αυτό το υπέροχο app

Office-Lens-cover.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...