Προς το περιεχόμενο

5 λόγoι για να χρησιμοποιήσετε στην καθημερινότητα σας κάποια διανομή GNU/Linux


athasbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πέρα απο αυτά τα 5 που προαναφέρθηκαν στα οποία συμφωνώ, προσωπικά προσθέτω οτι επειδή απλά το γουστάρω 🙂  έτσι γενικά και αόριστα, για τα καλά και τα στραβά του. είμαι χρήστης εδώ και 5-6 χρόνια χωρίς να κάνω κάτι εξεζητημένο... απλή καθημερινή χρήση, απλά ξεκίνησα με debian και debian based distros και έκατσα εκεί. τον τελευταίο καιρό σε κανένα pc μου δεν υπάρχει microsoft λειτουργικό, πέραν ενός virtual machine  σε qemu/kvm με windows xp για κανα 2 tools που δουλεύω μια στις τόσες.. όχι κάτι που δεν μπορεί να γίνει με linux, απλά απο τεμπελιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα αν όχι όλα που προειπωθηκαν. Χρησιμοποιώ Linux τα τελευταία 4 χρόνια (αρχικά dual boot και τον τελευταίο χρόνο αποκλειστικά). Από την εμπειρία μου:

Πλέον (αν εξαιρέσουμε το gaming και ίσως heavy video and image editing, που δε νομίζω χρειάζεται να αναλύσω)νομίζω πως η βασική χρήση ενός υπολογιστή από έναν light/average user είναι surfing και document editing. Το surfing δεν νομίζω ότι υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ μιας διανομής Linux και Windows/Mac. Το βασικότερο πρόβλημα των Linux πιστεύω ότι είναι το document editing. Ξέρω... Ξέρω... "βάλε libreoffice, Google docs, office online". Τα έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ ακόμη όλα. Αλλά κακά τα ψέματα, τη δουλειά μου δεν την έχω κάνει πάντα 100%. Βασικό πρόβλημα είναι το formating, το οποίο όταν μεταφέρω ένα αρχείο από το σπίτι στη δουλειά, αλλάζει όλη η διαμόρφωση της σελίδας, γραμματοσειρές κτλ... Πιστεύω ότι αν υπήρχαν official office για Linux, (πέρα από το ότι θα τα αγόραζα με τη μία) οι Linux διανομές θα απογειωνοντουσαν... 

Επεξ/σία από neverme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, neverme είπε

Το βασικότερο πρόβλημα των Linux πιστεύω ότι είναι το document editing. Ξέρω... Ξέρω... "βάλε libreoffice, Google docs, office online". Τα έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ ακόμη όλα. Αλλά κακά τα ψέματα, τη δουλειά μου δεν την έχω κάνει πάντα 100%. Βασικό πρόβλημα είναι το formating, το οποίο όταν μεταφέρω ένα αρχείο από το σπίτι στη δουλειά, αλλάζει όλη η διαμόρφωση της σελίδας, γραμματοσειρές κτλ... Πιστεύω ότι αν υπήρχαν official office για Linux, (πέρα από το ότι θα τα αγόραζα με τη μία) οι Linux διανομές θα απογειωνοντουσαν... 

Έχεις βάλει τα microsoft fonts; sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
Προσωπικά έτρεχα το Microsoft Office σε wine.
Όμως πλέον ούτε αυτό χρησιμοποιώ, αγόρασα το Softmaker Office και είμαι πολύ ικανοποιημένος σε όλα και στη συμβατότητα.
http://www.softmaker.com/en/softmaker-office
Έχει και δωρεάν έκδοση αν θες να το δοκιμάσεις.
http://www.freeoffice.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, neverme είπε

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα αν όχι όλα που προειπωθηκαν. Χρησιμοποιώ Linux τα τελευταία 4 χρόνια (αρχικά dual boot και τον τελευταίο χρόνο αποκλειστικά). Από την εμπειρία μου:

Πλέον (αν εξαιρέσουμε το gaming και ίσως heavy video and image editing, που δε νομίζω χρειάζεται να αναλύσω)νομίζω πως η βασική χρήση ενός υπολογιστή από έναν light/average user είναι surfing και document editing. Το surfing δεν νομίζω ότι υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ μιας διανομής Linux και Windows/Mac. Το βασικότερο πρόβλημα των Linux πιστεύω ότι είναι το document editing. Ξέρω... Ξέρω... "βάλε libreoffice, Google docs, office online". Τα έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ ακόμη όλα. Αλλά κακά τα ψέματα, τη δουλειά μου δεν την έχω κάνει πάντα 100%. Βασικό πρόβλημα είναι το formating, το οποίο όταν μεταφέρω ένα αρχείο από το σπίτι στη δουλειά, αλλάζει όλη η διαμόρφωση της σελίδας, γραμματοσειρές κτλ... Πιστεύω ότι αν υπήρχαν official office για Linux, (πέρα από το ότι θα τα αγόραζα με τη μία) οι Linux διανομές θα απογειωνοντουσαν... 

Όντως μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου εγκαθιστώντας τα microsoft fonts που αναφέρει ο aypnia και να τρέχεις mircosoft office με wine. Έτσι θα έχεις πλήρη συμβατότητα με office από win pc. Μπορεί η απεικόνιση στην οθόνη να μην είναι ίδια με το winpc, αλλά δεν θα έχει πρόβληαμ με το page setup, format κτλ.

Το softoffice δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι μια καλή ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...